Opel Zafira Klub Polska Strona Główna Opel Zafira Klub Polska
Forum dla Użytkowników Opla Zafiry

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
[A] Wymiana oringów nagrzewnicy - Zafira A z klimatyzacją
Autor Wiadomość
siemik 
Świeżak
Koleś

Auto: ZAFIRA 1.8 16V 115 km
Imię: grzegorz
Wysłany: Pon Maj 13, 2013 22:53   

Michał jeśli dalej będzie ubywać to najprawdopodobniej masz uszkodzoną uszczelkę pod głowicą. Ale wątpię. Na nagrzewnicy nie będzie widać zacieków. Plam raczej nie powinno być pod samochodem, chyba że nie masz korka gumowego w podłodze ale i w tedy nie powinno być żadnych plam. Plamy pod samochodem mogą być i raczej zawsze są gdy chodzi klima.

slonina76 
Świeżak

Auto: Zafira A CDX 1.8 16v 116KM + LPG
Imię: Marek
Wysłany: Sro Maj 15, 2013 18:30   

Doskonały tutorial, podziękowania dla autora.
Dzięki niemu oringi wymienione, zawór został, nie zakładałem lornetki tylko nastawiłem go na pełne otwarcie. Uzupełniające informacje znalazłem na blogu kolegi zafiroużytkownika auto.maciejpiasecki.info . Dodam tylko, że w mojej wersji trzeba było dodatkowo odkręcić mocowanie lewarka zmiany biegów i cofnąć je przed demontażem dolnej części osłony nagrzewnicy (mechanizm zmiany biegów na cięgło, bez linek). Do odkręcenia a zwłaszcza przykręcenia odpływu skroplin potrzebny jest dobry zestaw kluczy, wtedy operacja ta nie sprawia trudności; działałem bez kanału, prawa strona auta na podnośniku typu żaba z asekuracją.
Pozdrawiam i życzę powodzenia w samodzielnej wymianie :piwo:

KrilanPL
Przeglądacz

Auto: Zafira A 2.0 DI 82 km
Imię: Michal
Wysłany: Sob Sie 24, 2013 15:40   

Witam !

Od niedawna samochód gubi płyn chłodzący , zbiorniczek prawie pusty , (odkręciłem osłonę silnika i było mokro , lepki przezroczysty płyn ) po kilku dniach muszę dolewać nawet ponad 1 litr , byłem pewien ,że wina tkwi w przewodzie gumowym , lub uszczelce głowicy (tak mi ktoś doradzał ) , dzisiaj znalazłem temat o nagrzewnicy . Zajrzałem to schowka z numerem VIN przy drzwiach pasażera i gąbka jest mokra z takim samym przezroczystym płynem jak na pokrywie silnika .

Pytania :
1.Płyn chłodniczy dociera do nagrzewnicy ?

2. Co to jest ten przezroczysty płyn ( do zbiorniczka wyrównawczego leję niebieski płyn chłodniczy , no a teraz już wodę , bo nie ma sensu marnować płynu.

3. Czy to jest nagrzewnica ? (zdjęcie wykonane spod krawężnika ;) )

Rybka 
Zafiromaniak

Auto: ZAFIRA A 2.0 DTI
Imię: ROBERT
Wysłany: Sob Sie 24, 2013 16:06   

Ad 1: tak płyn chłodniczy krąży w nagrzewnicy.
Ad 2: ten przeźroczysty płyn obok Vin-u może powstał ci z zatkanego odpływu klimatyzacji
Ad 3: Nagrzewnica jest wewnątrz auta a nie na zewnątrz pod maską.
Na 1 str tego tematu masz pokazane miejsce montażu nagrzewnicy.
Jeśli masz mokro pod osłoną silnika to szukaj nieszczelności na wężach lub chłodnicy.

KrilanPL
Przeglądacz

Wysłany: Pon Sie 26, 2013 12:38   

"6. Od strony komory silnika znajdujemy gumową końcówkę odprowadzającą wodę z klimatyzacji (rys 5) tam odkręcamy 2 śruby – trzymają dolną cześć modułu nawiewu (proszę uzbroić się w cierpliwość i duży wysiłek), "

Bardzo proszę , czy ktoś mógłby dokładniej opisać to miejsce ? Nie mogę znaleźć go ani od spodu auta , leżąc pod samochodem , ani otwierając maskę , najlepiej fotka z dalszej odległości :)

Pozdrawiam i dziękuję .

kostian 
Debiutant

Auto: Zafira 2,0DTI
Imię: Krzychu
Wysłany: Czw Wrz 19, 2013 19:28   

Znajdziesz, znajdziesz :)
Odkręć plastikową osłonę (wystarczy ta mniejsza) od spodu autka, potem światełko do rączki i szukaj w okolicy grodzi silnika mniej więcej na środku.
Powodzenia ;)

KrilanPL
Przeglądacz

Wysłany: Sob Paź 12, 2013 17:42   

Witam ponownie , wycieków z nagrzewnicy już nie ma , za to odłożyłem sprawę z nasiąkniętymi gąbkami ,aż do dzisiaj , szyby tak niesamowicie parują, pokryte tłustą wartwą.

Dzisiaj rozebrałem podłogę , ułamałem dwa klucze torx 45 ( o przekręconych nie wspominając ) , wyciągając siedzenia i ich ramy .

Na początku chciałem nagniatać gąbki na gazetę ,ale po 1 minucie stwierdziłem ,że zajmie to pół dnia jak nie lepiej . Wziąłem ostry nóż i odciąłem gąbki od wykładziny.

Jako ,że rąbałem ostatnio kanapę na opał to mam gąbkę i styropian ze sprzętów rtv , to spróbuję coś dosztukować.

Gąbka

Po wycięciu

GOTI 
Zafiromaniak

Auto: Zafira A 2.0 DTI (Y20DTH)
Imię: Sebastian
Wysłany: Sob Paź 12, 2013 20:58   

KrilanPL napisał/a:
Witam ponownie , wycieków z nagrzewnicy już nie ma , za to odłożyłem sprawę z nasiąkniętymi gąbkami ,aż do dzisiaj , szyby tak niesamowicie parują, pokryte tłustą wartwą.

Dzisiaj rozebrałem podłogę , ułamałem dwa klucze torx 45 ( o przekręconych nie wspominając ) , wyciągając siedzenia i ich ramy .

Na początku chciałem nagniatać gąbki na gazetę ,ale po 1 minucie stwierdziłem ,że zajmie to pół dnia jak nie lepiej . Wziąłem ostry nóż i odciąłem gąbki od wykładziny.

Jako ,że rąbałem ostatnio kanapę na opał to mam gąbkę i styropian ze sprzętów rtv , to spróbuję coś dosztukować.

Gąbka

Po wycięciu

U mnie nie tyle, że była przesiąknięta wykładzina to jeszcze gąbka - chyba coś w rodzaju wygłuszenia pob wykładziną.
Żeby zdemontować tą gąbke trzeba by chyba deche wyjmować także wyciąłem ją (wyprałem) i suszyłem, a później tylko i gdzie nie gdzie przykleiłem szarą taśmą :ok:

midas63 
Świeżak

Auto: Opel Zafira 1.8 16V 2001
Imię: Mirek
Wysłany: Czw Paź 17, 2013 09:51   

No to i mnie dopdło, auto zostawiłem u mechanika jutro mam odebrać, mokro od strony pasażera tam gdzie win i na wysokści tunelu środkowego w okolicy pedału gazu. Nie wiem czy to oringi bo mechanik po wstępnych oględzinach stwierdził że na połączeniach jest raczej sucho. Pytanie czy ktoś skutecznie wysuszył tegąbki pod wykładziną, idzie zima i na pewno nie zrobię tego do lata, zostanie suszenie papierowymi ręcznikami i może od czasu do czasu farelka do środka :)

marek 
Debiutant

Auto: Zafira A 22 16 v 147km
Imię: Marek
Wysłany: Czw Paź 17, 2013 18:54   

Dużo piasku lub żwirku [ taki jak do kuwety dla kotka :lol: ] na dywanik ,zostawić no noc .Rano odkurzyć i tak aż do skutku .

Jacek2308 
Debiutant

Auto: Zafira ZB.1.8 Pan.
Imię: Jacek
Wysłany: Pią Paź 18, 2013 10:43   

midas63 napisał/a:
zostanie suszenie papierowymi ręcznikami i może od czasu do czasu farelka do środka

to dobre co piszesz ale jeszcze co jakiś czas karton pod wycieraczkę i wyciągnie wilgoć i śladu nie będzie
marek napisał/a:
Dużo piasku lub żwirku [ taki jak do kuwety dla kotka ] na dywanik ,zostawić no noc .Rano odkurzyć i tak aż do skutku .

to również jednak trzeba mieć pancerny odkurzacz na to :)

GOTI 
Zafiromaniak

Wysłany: Pią Paź 18, 2013 14:47   

Polecam wyciągnięcie wykładziny :ok:
Może i roboty troche jest, ale przynajmniej jest pewność, że całą wilgoć wysuszymy/wygonimy.

Co do Waszych sposobów to poradzą sobie one tylko połowicznie.
Największa część płynu wylatuje na seryjne "wygłuszenie" kabiny na ścianie grodziowej - to też gąbka która może na prawde wiele pomieścić. Wiem co mówie bo sam przez to przechodziłem.
Dodam, że to "wygłuszenie" znajduje sie pod wykładziną i z wierzchu jest pokryte jakimś plastikiem bądź gumą, a od wewnątrz (czyli ta strona która styka sie z metalowymi częściami - podłogą) jest właśnie gąbka także sypanie żwirem nic w tym przypadku nie da - no chyba, że ktoś lubi odkurzać :>

matis991 
Przeglądacz
matis991

Auto: Zafira A Y20DTH
Imię: Mateusz
Wysłany: Nie Lis 10, 2013 18:37   

I ja jestem już po wymianie oringów bo ciekły :) wykładzinę wyjąłem i wyprałem, teraz się suszy w domciu a te wygłuszenie na ścianie grodziowej to wyciągnę płyn odkurzaczem ile się da, a reszta chyba farelką :D operacja wymiany w moim wypadku trwała 2 godzinki, więcej czasu straciłem na odkręcanie foteli, oczywiście to już poza tymi 2 godzinkami ;p od strony kierowcy jest prawie że sucho ale od strony pasażera istna powódź :/ załączam 2 foty na jednym widać 3 jeszcze całe oringi a na drugiej focie po lekkim naciśnięciu jak się pięknie oringi kruszą. Sory za jakość fotek. Z ciekawości pytałem ile w ASO taka operacja kosztuje to zaśpiewali 520zł.

GOTI 
Zafiromaniak

Wysłany: Nie Lis 10, 2013 19:49   

matis991 napisał/a:
I ja jestem już po wymianie oringów bo ciekły :) wykładzinę wyjąłem i wyprałem, teraz się suszy w domciu a te wygłuszenie na ścianie grodziowej to wyciągnę płyn odkurzaczem ile się da, a reszta chyba farelką :D

No nie wiem czy dasz rade tak wszystko odessać.
Jeżeli masz wszystko rozebrane to wygłuszenie "masz jak na tacy" - wytnij je i spróbuj usunąć płyn jakimś detergentem. Płyn chłodniczy ma to do siebie że nie dość że jest śliski to jeszcze ma swój specyficzny "zapach".

matis991 
Przeglądacz
matis991

Auto: Zafira A Y20DTH
Imię: Mateusz
Wysłany: Nie Lis 10, 2013 20:08   

W sumie czemu nie, może je wytnę i będzie suszenie też w domciu:) ale to już we wtorek ogarnę, puki co mnie bolą mięśnie o których nawet nie wiedziałem że mam a wszytsko od tego wyginania się jak już ktoś wcześniej pisał :D

Odpowiedz do tematu