Opel Zafira Klub Polska
Forum dla Użytkowników Opla Zafiry

Elektryka i elektronika - Tempomat w Zafirze A - czy można zamontować

ali - Sro Maj 27, 2009 08:51
Temat postu: Tempomat w zafirce 2004r
Witam,

jestem posiadaczem opelka vectra i zafiry z silnikiem 2.0 dtl i 2.0 dti

w dieslach wystarczy kupic manetke i plug and play

kupiłem do vectry manetke tempomatu podłączyłem i wszystko śmiga

zrobielm to samo w zafirce i tempomat nie działa-czy trzeba go w jakis sposób aktywowac badz dokupic jakis czujnik??
co moze byc powodem dlaaczego nie działa

Maciek - Sro Maj 27, 2009 11:35

A może zły kupiłeś? Jak zakładałem do Omegi to były 2 rodzaje manetek - z wtyczką na 2 piny i wtyczką na 4 piny. Któraś pasowała tylko do jednego silnika 2.5TD, a druga do 2.0 i 2.2DTI.
Wojtek - Sro Maj 27, 2009 16:34

Pytałem kiedyś w ASO o to i dostałem odpowiedź, że przeważnie działa a jak nie to trzeba uruchomić TECHEM.
ali - Sro Maj 27, 2009 19:53

nieno dobry kupielm na 4 piny i taka tez wtyczke mialem,
wojtas dzieki najwyrazniej musze przez techa to zrobic

cbm80 - Czw Maj 28, 2009 13:33

Jak nie dziala zaraz po podpieciu to zdecydowanie trzeba to odpalic techem.
ali - Czw Maj 28, 2009 19:56

a op-comem da rade to odpalic?
cbm80 - Pią Maj 29, 2009 12:16

Watpie czy w tym sofcie jest taka opcja.
ali - Sob Maj 30, 2009 19:31

no w tej straszej wersi niema,ale moze w tej najnowszej juz jest??
scaniairizar - Sro Lip 08, 2009 12:20

zafirka, udało Ci się to uruchomić, bo dzis kupiłem manetke, i bede to rozbierał i zakładał manetke. moze bedzie działało, a jak nie to w poniedziałek pod hydrantem bolek z vkp bedzie miał techa to uruchomi.

pytanie mam - o co chodzi z tym plug and play ? :roll: :roll:

BajBus - Sro Lip 08, 2009 12:42

scaniairizar napisał/a:
plug and play

dosłownie podłącz i graj ;)

a tego chyba już nei musze tłumaczyć :P

scaniairizar - Sro Lip 08, 2009 13:00

no to to ja wiem :D

tyle tylko ze myslałęm ze znowu jakas przystawka, tylko tak to zafirka napisał.
ale uspokoiłeś mnie.

MieHor - Sro Lip 08, 2009 13:36

scaniairizar, mam takie pytanie - czy we wszystkich wersjach Zafiry jest możliwość uruchomienia tempomatu. Jak rozbierałem obudowę kolumny kierownicy, to do manetki kierunkowskazów w moim Comforcie nie było żadnego fabrycznego przewodu z końcówką gniazdową do tempomatu.
scaniairizar - Sro Lip 08, 2009 13:44

powiem szczerze, że nie wiem. u mnie, po rozebraniu widać ewidentnie że to jest ta końcówka, od tempomatu. a czy w comforcie, ale raczej powinno coś być.

Pamiętam ze u kogoś jak rozbierałem, chyba w astrze, to znalazłem dopiero pod zegarami tą końcówke i trzebabyło ją wyciągnac wyzej poprostu

MieHor - Sro Lip 08, 2009 15:03

Dzięki - przy najbliższej okazji przyjrzę się jeszcze raz dokładniej. Tak na marginesie, wcześniej miałem VB i nie wiedziałem o istnieniu tego kabelka, jak syn dobierał się do tablicy wskaźników ten kabelek od razu się ujawnił, zamontował nową manetkę kierunków i do dzisiaj cieszy się tempomatem. Mówi, że czasem się przydaje, w szczególności jak rzadziej musi tankować.
Wojtek - Sro Lip 08, 2009 16:16

U mnie wtyczka jest zaraz przy manetce ale jakoś nie mam czasu sie rozejrzeć za właściwą manetką.
A Wy gdzie kupowaliście i za ile?

scaniairizar - Czw Lip 09, 2009 12:16

ja właśnie kupiłem za 50 zł. używke, tyle ze musze jechać ją odebrać. w poniedziałek na spocie Bolek z vkp mi techem odpali i zobaczymy z czym się to zajada..
Wojtek - Czw Lip 09, 2009 14:56

no to chyba też się szarpnę jak Bolek ma techa i zaglądnę pod hydrant o ile zdążę kupić gdzieś :>
scaniairizar - Czw Lip 09, 2009 16:05

poszukaj, pojeździj. kupowałem u kolesia na Woli, ale on na urlopie teraz :roll: :roll: i jego żona ma mi dać wichajster. a jak nie, to podobno laska vkp kupił sobie techa, tyle ze on na urlopie, to na następnym będzie, moze wtedy juz dorwiesz ;)
scaniairizar - Pon Lip 13, 2009 12:27

1440 minut -.-'

zamontowałem - działa, bez odpalania techem ;)

bart77 - Pią Lip 31, 2009 18:32

Witam,kupilem kilka dni temu zafire dti 2003 elegance i chce podlaczyc tempomat ale jest problem nie moge znalezc wtyczki w kolumie kierownicy.Mam tez vectre 2001 dti i tam zalozenie tempomatu zajelo mi 5min bo wtyczka byla.Czy mozliwe ze wtyczka ukryta jest pod zegarami jak suguruja niektorzy?Jesli jej tam nie znajde sprobuje przelozyc z vectry czy ktos wie jak to zrobic?Mialem wczesniej toyote avensis D4D 2004 i wniej tez zamontowalem tempomat tam trzeba bylo kupic nowa kierownice oraz poprowadzic przwod do ECU i dzialalo.Czy ktos wie gdzie jest ECU w zafirze bo chyba bede musial sie do niego dostac chcac zamontowac tempomat.
timi68 - Pią Lip 31, 2009 22:45

W Elegance tempomat to chyba standart ? a już napewno powinna być wtyczka.
bart77 - Sob Sie 01, 2009 08:17

Raczej nie bo ja nie mam i widzialem kilka elegance ktore go mialy ale nie wszystkie wtyczki nie moge znalezc wiem jak wyglada bo w vectrze zamontowalem w 5min. tutaj rozebralem pol deski rozdzielczej jutro dobieram sie do zegarow ale watpie ze znajde chyba to przeloze z vectry tylko musze wiedziec gdzie jest ECU bo inaczej nic z tego
paweł1308 - Pon Sie 03, 2009 23:06

witam serdecznie .jestem posiadaczem zafirki 20dti 2005r. wersja njoy chciałbym zamontowac tempomat ale nie mogę znaleść tej wtyczki do podpięcia tempomatu i pytanie czy wszystkie wersie miały mozliwość zamontowania tempomatu bo niewiem czy szukać dalej tej wtyczki i gdzie?. POZDRAWIAM.
arash - Pon Wrz 21, 2009 18:53
Temat postu: odpalenie tempomatu- w jaki sposób sie to robi????
witam zafiwłaścicieli... mam zafirke A z 2005r wersja comfort. kupiłem manetke z tempomatem załozyłem ale nie śmiga, czytałem na forum że można odpalić to jakimś Techem, bylem u czterech mechaników którzy posiadają komputery samochodowe i lipa, żaden z nich nie ma takiej opcji... jeden powiedział mi nawet że to trzeba zmienić softa w zafi i dał mi nr do jakiegoś magika od elektryki samochodowej. czy faktycznie tyle zachodu żeby odpalić tempomat???? pozdro
dejna - Pon Wrz 21, 2009 19:07

Musisz mieć tech... to jest komp. serwisowy i przy pomocy tego właśnie kompa jest możliwość zmiany ustawień "systemu" samochodu... generalnie mechanicy mają takie urządzonka, które pasują do wszystkiego - tylko zmieniają wtyczki... a co do zachodu to on ma miejsce jak chce sie podłączyć tempomat w benzynówkach... w dieselkach to ponoć formalność...
MieHor - Pon Wrz 21, 2009 19:54

pochwaliłem się w innym temacie, że właśnie uruchomiłem w swojej Zafci tempomat. Wprawdzie moja jest nieco starsza (X.2003r.), ale też wersja Comfort 2,0 DTI, czyli najuboższa. I w tym jest mały problem, fabrycznie jest wyposażona w wiele elementów analogicznych jak w innych wersjach, ale np. instalacja elektryczna jest wykonana tak by nie było można wprost wykorzystać wszystkich możliwości. W przypadku tempomatu ze sterownika PGS16 wychodzą wszystkie potrzebne przewody, ale niestety kończą się na złączu X87 i dalej trzeba samemu dorobić część instalacji, a ściślej potrzebne trzy przewody do podłączenia do tego dodatkowego złącza przy manetce kierunkowskazów, czwarty przewód (zasilanie) można wziąć ze złącza manetki i jak napisał dejna, nie trzeba nic więcej robić, tzn. aktywować tempomat. Podobna sytuacja była jak zamieniałem wyświetlacz TID na MID, też trzeba było dorobić potrzebną instalację.
Ktoś już pisał na tym forum, że w niektórych wersjach instalacja do tempomatu jest już wyprowadzona fabrycznie, wystarczy tylko znaleźć tę wtyczkę w obudowie kolumny kierownicy, podmienić menetkę kierunkowskazów na tę z dodatkową wtyczką i przyciskami I, R oraz O i tempomat powinien zadziałać bez żadnych dodatkowych czynności (mówię oczywiście o wersjach z silnikiem diesla, o benzynowych niestety wiem niewiele).

arash - Pon Wrz 21, 2009 20:20

MieHor, - no własnie kolego szanowny ale ja gniazdo wejściowe do tempomatu mam i tu jest ten malutki problem .....ty z tego co czytalem to nie miałes żadnej wtyczki a ja po rozebraniu obudowy gornej kolumny kierowniczej mam wszystkie tzn: jest gniazdo do tempo i do kompa, zastanawia mnie fakt czy nie mam tez wyswietlacza przystosowanego pod kompa pokładowego bo normalnie mam duży wyuświetlacz a nie jak w starszych lub astraxh tylko połowe wyświetlacza,,, jai ty mialeś wyświetlacz????
MieHor - Pon Wrz 21, 2009 20:52

arash, jeśli chodzi o wyświetlacz - fabrycznie był zamontowany 26 pinowy TID (dwuekranowy, dolny nieczynny), pokazywał w zależności czy radio było włączone czy nie tylko datę, godzinę, temperaturę zewnętrzną oraz nazwę stacji radiowej, ewentualnie częstotliwość. Zapragnąłem mieć więcej informacji, dlatego przy zdecydowanym udziale syna zamontowaliśmy wyświetlacz pełnoekranowy MID, do którego podłączona jest wtyczka 32 pinowa, ponieważ brakowało kilka sygnałów potrzebnych do pracy MID-a musieliśmy doprowadzić odpowiednie przewody ze sterownika oraz kilku różnych czujników. Na koniec trzeba było podmienić zawartość pamięci Eprom, odpowiednią dla wersji silnika oraz średnicy zamontowanych kół. Oczywiście został też ustawiony jęz. polski dla wyświetlanych komunikatów.
Odnośnie wtyczek, które znalazłeś po zdjęciu obudowy kolumny kierownicy: do tempomatu wtyczka jest 4-pinowa, natomiast druga wtyczka prawdopodobnie jest przeznaczona do czegoś innego, jeśli masz sterowanie radiem w kierownicy i ono działa, tzn. że przeznaczenie tej wtyczki jest inne, jeśli sterowania w kierownicy nie masz, to prawdopodobnie ta wtyczka jest przygotowana właśnie do podłączenia sterowania radiem. Wtyczka do komputera pokładowego znajduje się z tyłu za wyświetlaczem i powinna być podłączona.

arash - Pon Wrz 21, 2009 21:14

MieHor, mam kolego wtyczkę pod którą podłaczyłem tempomat- jutro pojade do goscia który mówł że go niby odpali a z drugiej strony kierownicy mam gniazdo wolne na wysokosci przełacznika wycieraczek ponoć to gniazdo do podłaczenia manetki sterowania komputerem... sterowanie w kierze jest i działa :)

--scalone--

MieHor, a w jakim sensie był nieczynny ten wyświetlacz??? tzn na górnym wszysko ci pokazywało???? ja mam że górna częśc pokazuje non top temperature i godzine a dolna część cd/tuner/rds

//edytujemy posty a nie piszemy jeden pod drugim //BajBus

MieHor - Pon Wrz 21, 2009 21:19

i pewnie masz rację - druga wtyczka może być do sterowania komputerem pokładowym.
Ale ciekawi mnie co teraz pokazuje Ci wyświetlacz, skoro nie masz jeszcze manetki wycieraczek z dodatkowymi przyciskami? Czy działa komputer pokładowy, czy zachowuje się tak jak TID?

arash - Pon Wrz 21, 2009 21:47

właśnie też sie z kuzynem zastanawiałem.... dziwna sprawa, najlepiej to kupic manetke i sprawdzic i chyba miałbym taką możliwość sprawdzenia, gorzej jak nie zatrybi i pytanie czy to też bede musiał podłaczać i kombinować z softami czy coś??? i pytanie czy jest możliwe żeby miał komputer pokładowy ale nie wyposażony został w manetkę??????? gdzie znaleść te odp??? w aso???

--scalone--

a co pokazuje ci na pierwszej pozycji bez przełacznia dalej w menu kompa??? rds/tuner i cd na dolnej czesci i dopiero pozniej zmieniasz na dalsze opcje w menu???

//edytujemy posty, a nie piszemy jeden pod drugim//BajBus

MieHor - Wto Wrz 22, 2009 15:42

Kolego arash, albo ja czegoś nie kumam albo Ty nie wiesz co masz.
Jest zasadnicza różnica między wyświetlaczem TID a MID. Pierwszy służy tak naprawdę do obsługi fabrycznego radia, np. CAR300, CAR400 lub CDR500, dodatkowo pokazuje datę lub aktualny czas oraz temp. zewnętrzną. Natomiast MID to jest głównie wyświetlacz komp. pokładowego, którego zadaniem jest po pierwsze - informować kierowcę o występujących w samochodzie usterkach oraz po drugie informować w zależności od ustawień zmienianych przyciskami na manetce wycieraczek o: temp. zewn., zużyciu chwilowym paliwa, średnim zużyciu paliwa, zużyciu paliwa (całkowitym), przebytej drodze, zasięgu (paliwie pozostałym w zbiorniku). Jeśli równocześnie masz włączone radio to pokazuje nr kanału, nazwę stacji (ewent. częstotliwość) oraz aktualną godzinę. Może także pojawiać się lampka (kontrolka) Check - pojawia się zawsze z komunikatem jakiegoś błędu, co znaczy: UWAGA.
Jeśli w swoim samochodzie masz taki wyświetlacz:

to oznacza, że masz wyświetlacz typu TID, jeśli masz natomiast taki:

to oznacza, że masz wyświetlacz wielofunkcyjny (MID) komputera pokładowego, ale jeśli nie masz przycisków S i R w manetce wycieraczek, to może oznaczać, że nie jest w pełni wykorzystany.
W zależności od wyposażenia mogą jeszcze występować inne rodzaje wyświetlaczy, np. graficzny, kolorowy oraz wyświetlacz wielofunkcyjny do samochodów wyposażonych w telefon (wszystkie pokazane i opisane są w instrukcji Opla Zafiry "Użytkowanie, bezpieczeństwo, obsługa techniczna").
Dodam jeszcze, że nie jest możliwa wprost wymiana wyświetlacza TID na MID, oprócz podanych wyżej różnych zadań jakie spełniają różnią się typem wtyczki, do której są podłączone: TID ma 26pin, MID 32pin. Ponadto sygnały zbierane z różnych czujników nie są na tych samych pinach i przy przejściu na MID-a trzeba je odpowiednio dostosować, czasem jak w mojej sytuacji trzeba doprowadzić dodatkowe przewody po to by cieszyć się komputerem pokładowym.

arash - Wto Wrz 22, 2009 17:52

MieHor, witam kolege... dziś byłem odpaliłem tempomacik i chodzi jak burza :)
nic prostszego-żaluje że niemam swojego kabla do optecha bo zaoszczędziłbym 50zł z wielką radością muszę stwierdzić że posiadam wyświetlacz tego drugiego typu czyli MID :) i poprostu nie posiadam tylko manetki do wykorzystania funkcji tego wyświetlacza :) musze coś wykombinować a na ten czas BARDZO DZIĘKUJE I SERDECZNIE POZDRAWIAM W SZCZEGÓLNOŚCI KOLEGĘ MieHor, I dejna, ....... ARY

--scalone--

moja radość chyba była przedwczesna
zamontowałem manetke do obsługi kopmutera i nic ... czy to też trzeba odpalić techem???

//edytujemy posty, a nie piszemy jeden pod drugim //BajBus

MieHor - Wto Wrz 22, 2009 18:53

arash, cała przyjemność po naszej - kolegi dejny i mojej stronie.
Nie potrzeba nic kombinować, należy dokupić właściwą manetkę wycieraczek z przyciskami do komputera pokładowego, podmienić, podłączyć do przygotowanego złącza i powinno śmigać.

rozminęliśmy się postami - na tak postawione pytanie niestety nie umiem odpowiedzieć, może tak, a może jest jeszcze coś niespodziewanego w Twojej wersji Zafiry.

bart77 - Pon Paź 12, 2009 15:33

MieHor napisał/a:
pochwaliłem się w innym temacie, że właśnie uruchomiłem w swojej Zafci tempomat. Wprawdzie moja jest nieco starsza (X.2003r.), ale też wersja Comfort 2,0 DTI, czyli najuboższa. I w tym jest mały problem, fabrycznie jest wyposażona w wiele elementów analogicznych jak w innych wersjach, ale np. instalacja elektryczna jest wykonana tak by nie było można wprost wykorzystać wszystkich możliwości. W przypadku tempomatu ze sterownika PGS16 wychodzą wszystkie potrzebne przewody, ale niestety kończą się na złączu X87 i dalej trzeba samemu dorobić część instalacji, a ściślej potrzebne trzy przewody do podłączenia do tego dodatkowego złącza przy manetce kierunkowskazów, czwarty przewód (zasilanie) można wziąć ze złącza manetki i jak napisał dejna, nie trzeba nic więcej robić, tzn. aktywować tempomat. Podobna sytuacja była jak zamieniałem wyświetlacz TID na MID, też trzeba było dorobić potrzebną instalację.
Ktoś już pisał na tym forum, że w niektórych wersjach instalacja do tempomatu jest już wyprowadzona fabrycznie, wystarczy tylko znaleźć tę wtyczkę w obudowie kolumny kierownicy, podmienić menetkę kierunkowskazów na tę z dodatkową wtyczką i przyciskami I, R oraz O i tempomat powinien zadziałać bez żadnych dodatkowych czynności (mówię oczywiście o wersjach z silnikiem diesla, o benzynowych niestety wiem niewiele).
Kolego HieHor mam pytanie mam zafire 2003 elegance DTi i chce zamontowac tempomat ale nie ma wtyczki w kolumnie kierownicy mam ten sam sterownik PSG16 piszesz ze ty zalozyles tempomat wiec musiales dorobic instalacje mozesz troche dokladnie opisac jak to zrobic bo nie mam pojecia jak sie za to zabrac Dzieki
MieHor - Pon Paź 12, 2009 17:37

Kolego bart77, z miłą chęcią pomógłbym Ci, ale wszystkie czynności wykonywał mój syn, wprawdzie byłem przy tym i wszystko widziałem, ale nie robiłem żadnych notatek.
Po krótce opiszę tak jak pamiętam. Trzeba dostać się do łączówki chyba X87 (znajduje się za akumulatorem blisko przegrody a pod taką okrągłą pomarańczową - jest umiejscowiona pionowo, płaska, wielostykowa) chodzi o tę część od strony PSG16. Trzeba znaleźć odpowiednie przewody - ze schematu widzę, że będą to przewody oznaczone nr 43, 24 , 2 - należy wpiąć się do nich nowymi przewodami i wprowadzić je do kabiny pod manetkę kierunkowskazów, czwarty przewód (zasilanie) można wziąć ze złącza manetki. Nie umiem powiedzieć który przewód należy podłączyć odpowiednio pod przyciski R, S, O i zasilanie. Niby proste, ale chyba będziesz musiał skorzystać z pomocy jakiegoś dobrego elektryka samochodowego.
Odpowiednie schematy znajdziesz w TIS2000 w zakładce Wiring Diagrams - Engine System - Diesel - Circuit Diagram - Engine Y20DTH (PSG16) - 2.

bart77 - Sro Paź 14, 2009 06:57

Ok dzieki a te zlacze X87 to jest to niebieskie w grodzi laczce instalacje miedzy kabina a silnikiem? jak lepiej sie do tego dobrac od strony silnika czy kabiny?bo widze ze z przodu ciezko bedzie tam cokolwiek zrobic a od kabiny jest latwy dostep akurat u mnie za schowkiem bo to angielski samochod
MieHor - Sro Paź 14, 2009 09:07

złącze X87 znajduje się w przedziale silnika dokładnie tak jak napisałem, żeby ułatwić sobie dostęp do niego najlepiej jest wyjąć akumulator, próba wpinania się do tej wiązki od strony kabiny nic nie da, dlatego że przewody od PGS16 kończą się na tej złączce - gdyby było inaczej miałbyś na pewno gotową instalację (wtyczkę) do tempomatu. Czyli musisz znaleźć wymienione przewody przed wtyczką, wpiąć się do nich i wprowadzić je do kabiny tak jak napisałem poprzednio i podłączyć pod wymienioną manetkę kierunkowskazów z przyciskami R, S i 0 oraz doprowadzić zasilanie. Jeśli wszystko poprawnie podłączysz, to już wystarczy tylko wykonać próbę jazdy na jakimś prostym odcinku drogi z włączaniem tempomatu i musi działać - niczego się nie aktywuje. Tak przynajmniej było u mnie.
Cała opisana procedura dotyczy samochodu w wersji z kierownicą po lewej stronie. W Twoim przypadku mogą być jakieś różnice, ale nie umiem powiedzieć jakie, bo nigdy nie miałem okazji nawet przyglądać się "anglikowi".

tomalazg - Nie Paź 18, 2009 16:37
Temat postu: tempomat
Witam
Mam problem z tempomatem: uruchamia się po przekroczeniu 140km/h, potem działa w całym zakresie prędkości. Poprzedni właściciel twierdził że tempomat jest zaprogramowany w ten sposób, ale jak się to robi to nie wiedział ( ściemniał?).Da się to zmienić?

sylmar - Pon Paź 19, 2009 21:37

Wg moich informacji tempomat powinien dać się włączać od około 30km/h.
Niestety nie wiem, czy da się to zaprogramować.

abram1_1 - Wto Lut 09, 2010 21:18

witam koledzy
mam mały problem z tempomatem a dokładnie z jego zainstalowaniem gdyż nie mogę znaleźć tego złącza do manetki
rozebrałem obudowę kolumny i nic...
gdzie mogę jeszcze tego szukać?
a może w moim modelu nawet kabla nie poprowadzili?
zafira 2000 elegance 2.0 dtl
dzięki z góry za posty

MieHor - Wto Lut 09, 2010 21:39

Kolego abram1_1, przeczytaj ten temat uważnie od początku, na pewno wiele się dowiesz co możesz zrobić by mieć tempomat.
Teraz zauważyłem że Twoja ZA jest chyba z 2000r. i może być różnica w ECU - u mnie jest PSG16 a u Ciebie EDC15, którego nie znam.

abram1_1 - Wto Lut 09, 2010 21:45

kolego MieHor
czy mógłbyś mi tak w skrócie wytłumaczyć pojęcia PSG16, EDC15, ECU
może to głupie z mojej strony ale nie wiem

MieHor - Wto Lut 09, 2010 21:49

ECU to elektroniczny sterownik silnika, natomiast EDC15 i PSG16 (oba prod. Bosch'a) to typy tego sterownika montowane w naszych ZA, pierwszy chyba do 2002r. (???), drugi później, nie wiem jaki jest w ZB.
abram1_1 - Wto Lut 09, 2010 22:01

cholera to chyba nici z tempomatu
byłem przekonany że znajdę kostke wymiana manetki i gotowe
dzięki kolego za info

MieHor - Wto Lut 09, 2010 22:04

Nie stawiał bym tak sprawy. Jeśli masz jakiegoś kumatego elektryka samochodowego popytaj, a może jednak da się coś z tym zrobić tak jak u mnie.
abram1_1 - Wto Lut 09, 2010 22:15

i tu jest właśnie problem gdyż ciężko trafić na tego "dobrego"
bez obrazy jeżeli uraziłem jakiegoś elektryka ale taka jest prawda

zafirakamil - Sro Maj 05, 2010 09:52
Temat postu: Tempomat
Gdzie można kupić tempomat do zafiry A
MieHor - Sro Maj 05, 2010 11:32

Kolego zafirakamil, na temat tempomatu jest już na forum co nieco.
Tempomatu się nie kupuje, on prawie w każdej ZA już jest, trzeba tylko sprawdzić czy w kolumnie kierownicy pod przełącznikiem kierunkowskazów jest dodatkowa nie wykorzystana 4-pinowa łączówka, jeśli jest to wystarczy podmienić przełącznik kierunkowskazów na taki, który posiada dodatkowe przyciski do sterowania tempomatem, jeśli tej łączówki nie ma, to już trochę trudniejsza sprawa, bo trzeba wyciągnąć odpowiednie sygnały ze sterownika silnika (z ECU) i podprowadzić do przełącznika kierunków z przyciskami do tempomatu.

zafirakamil - Sro Maj 05, 2010 12:59

ja mam taką kostkę tylko nie wiem czy od omegi B przełącznik będzie pasował
MieHor - Sro Maj 05, 2010 19:41

Jeśli ma tyle samo styków i taki sam rozstaw, to będzie pasować, musi jednak mieć na końcu przełącznika dodatkowe przyciski do tempomatu. Ja kupowałem na Allegro u tego sprzedawcy http://www.allegro.pl/my_page.php?uid=4282221 45,0 zł za szt.
AndrzejS - Wto Maj 25, 2010 09:01

Udało się podłączyć?
MieHor - Wto Maj 25, 2010 09:19

Jeśli chodzi o moją ZA - wykonałem wszystko jak napisałem tutaj (i w innym temacie) i tempomat działa aż miło, często korzystam z niego na trasie i mam bardzo dobre wrażenia
AndrzejS - Wto Maj 25, 2010 19:26

Tak, wiem, czytałem, ale mi chodziło o silnik benzynowy. W tamtym temacie pisaliście o możliwych różnicach między Pb a On. Jestem ciekawy czy zafirakamil albo ktokolwiek podłączył tempomat w benzynie.
Pawelcio - Czw Maj 27, 2010 13:05

Witam! również zastanawiam się nad zakupem manetki od omegi bo sprzedawca o którym pisze MieHor nie ma aktualnie w ofercie i nie wie czy i kiedy będą... znalazłem u innego sprzedawcy zamiennik który ma być niby do zafirki ( symbol się zgadza) ale na zdjęciu manetka ma tylko dwa przewody do sterowania tempomatem ( a człowiek wystawia takie z 2 do zafi i 4 przewodami do vectry/omegi więc fotki ma różne), a w zafi potrzeba chyba czterech.. generalnie wygląda że powinno pasować, więc chyba zaryzykuję... pozdrawiam Paweł
dzarko - Czw Maj 27, 2010 18:31

A jak z czujnikiem sprzęgła? Na ZB piszą, że jeśli jest, to OK.

To pasuje?

http://www.allegro.pl/ite...a_g_2_temp.html

Pawelcio - Czw Maj 27, 2010 22:20

szczerze mówiąc wolałbym ten
http://www.allegro.pl/ite...stra_omega.html
różnica w cenie znaczna... większa ilość styków na samym przełączniku kierunków ( nie chodzi o częśc "tempomatową" ) prawdopodobnie nie ma znaczneia, w gnieździe są tam puste dziury a oryginał który mam i tak ma za dużo styków (tzn. tyle ile ten z aukcji powyżej) , producent ten sam... trzeba zaryzykować... Pawel

MieHor - Pią Maj 28, 2010 08:47

Pawelcio, chciałbym tylko zwrócić uwagę, że może być niespodzianka.
Jak kupowałem dla siebie (taki jak ten z linku dzarko, ) zamówiłem 2 szt. Do Zafi pasowała plug&play, ale do VB niestety nie, bo tutaj była właśnie taka ilość styków jak w Twoim linku. Ponieważ do VB potrzebne było właściwie tylko ramię z tymi przyciskami i kabelkiem z łączówką do tempomatu zrobiliśmy przekładkę i z 2 powstał przełącznik z tempomatem do VB. Bardzo delikatna robota, ale możliwa do wykonania.

dzarko - Pią Maj 28, 2010 08:56

A masz może jakieś zdjęcie poglądowe, jak ma wyglądać to w kolumnie kierownicy?

PS. Co z czujnikiem sprzęgła?

johanes - Pią Maj 28, 2010 09:24

Witam mam pytanie czy morzna zalorzyc tempomat do zafiry A 1.8 16v 116km rok 2000
Pawelcio - Pią Maj 28, 2010 09:53

MieHor napisał/a:
Pawelcio, chciałbym tylko zwrócić uwagę, że może być niespodzianka.
Jak kupowałem dla siebie (taki jak ten z linku dzarko, ) zamówiłem 2 szt. Do Zafi pasowała plug&play, ale do VB niestety nie, bo tutaj była właśnie taka ilość styków jak w Twoim linku. Ponieważ do VB potrzebne było właściwie tylko ramię z tymi przyciskami i kabelkiem z łączówką do tempomatu zrobiliśmy przekładkę i z 2 powstał przełącznik z tempomatem do VB. Bardzo delikatna robota, ale możliwa do wykonania.

no właśnie u mnie jet oryginalnie taki z dużą ilością styków ( jak do VB), tyle że większość jest niewykorzystana... siedzą w pustych gniazdach... jeśli część "tempomatowa" pasuje to nie ma sensu przepłacać ponad dwukrotnie , nawet jakby trzeba było samo ramię przełożyć, szczególnie że na opel24 pojawia się wiele opinii że jakość tych zamienników jest taka sobie, są problemy z odbijaniem kierunków i czasem nawet lepiej przełożyć samą dźwignię, pozdrawiam Paweł

MieHor - Pią Maj 28, 2010 14:56

dzarko, jeśli masz wolny ten przewód z łączówką w obudowie kolumny to po podłączeniu przełącznika z przyciskami tempomatu wszystko powinno zadziałać, oczywiście sprawdzenie tempomatu tylko w ruchu, a nie na postoju
dzarko - Sob Maj 29, 2010 08:27

http://forum.opel24.com/t...16v-vt31827.htm

Znalazłem coś takiego na forum Opel24. Twierdzą, że 1.6 16V nie ma elementów potrzebnych do podłączenia P&P :(

johanes - Sob Maj 29, 2010 18:58

Dzisiaj miałem chwile czasu i sciaglęm kierownice a póżniej dwie osłony góra i dól i znalazłem luzna kostkę z 4 przewodami pod przelacznikiem kierunkowskazow zaklejona była tasma izolacyjna mysle ze to jest ta oktorej czytalem na forum ze morzna podlaczyc do niej przełącznik kierunkowskazów który posiada dodatkowe przyciski do sterowania tempomatem i wszystko bedzie działac a przy okazji zrobiłem parę zdjec :

http://www.fotosik.pl/pok...4b655c57c3.html
http://www.fotosik.pl/pok...6e72fc6167.html
http://www.fotosik.pl/pok...8559dc8cf4.html
http://www.fotosik.pl/pok...3a2c1c7a60.html
http://www.fotosik.pl/pok...7576667f41.html

AndrzejS - Sob Maj 29, 2010 20:31

daj znać jak poszło podłączanie.
dzarko - Nie Maj 30, 2010 07:11

Przyłączam się do prośby o info, jak poszło.

PS. Tego mam szukać?

johanes - Nie Maj 30, 2010 07:54

Najprawdopodobnie ma być ta 4-pinowa łączówka o której pisze MieHor jak kupie przełacznik wmiarę rosądnej cenie i założe to dam znać czy działa
dzarko - Nie Maj 30, 2010 09:09

http://allegro.pl/item105...l_tempomat.html

Może ten?

MieHor - Nie Maj 30, 2010 09:29

dzarko, ten przełącznik wygląda na prawidłowy, nawet zgadzają się nr katalogowe z tym co podawałeś we wcześniejszym linku.
Najważniejsze by pasował rozkład tych wtyków do łączówki, która jest u ciebie (Opel stosował różne rozwiązania), ale jeśli by się okazało, że nie pasują to można przełożyć samo ramię z nowego przełącznika do Twojego starego - przy przekłądce trzeba tylko uważać na sprężynki, żeby nie uciekły gdzieś a później trafiły we właściwe miejsca.

dzarko - Nie Maj 30, 2010 09:38

To łączówka ze zdjęcia johanesa. Ja tylko ją wyciągnąłem, żeby się upewnić, czego szukać. Teraz już będę wiedział.
Pawelcio - Pon Cze 07, 2010 22:38

zakupiłem to
http://www.allegro.pl/ite...stra_omega.html
i do diesla pasuje idealnie... tempomacik działa , do tej pory nie korzystałem nigdy z tempomatu, śmiesznie się jedzie ;-) , na razie sprawdziłem na lokalnej drodze, wieczorkiem , pusto... manetki jak na zamienniki nawet dobrze wykonane tylko trzeba trochę mocniej naciskać przy "mruganiu" długimi, kwestia przyzwyczajenia, do diesla polecam, nie wiem jakie do benzynek ( szczególnie że te co na aukcjach są opisane jako do astry/zafiry to mi wyglądają na takie z dwoma przewodami do wtyczki tempomatowej, może właśnie takie mają być do benzynek? ) pozdrawiam Paweł

dzarko - Wto Cze 08, 2010 05:59

U mnie nie ma tego złącza. Zdjąłem wczoraj wieczorem górę obudowy kolumny kierownicy i nic takiego nie znalazłem.

Przy okazji zauważyłem, że lewy wkręt trzymający tę górną obudowę właściwie nie trzyma. Czy może to czymś grozić? Moim zdaniem nie, bo wszystko się dość mocno trzyma na wcisk, plus wkręty trzymają na ścinanie, a nie na rozciąganie, ale może ktoś ma jakieś sugestie?

kris77 - Czw Cze 17, 2010 17:14
Temat postu: Jak włączyć tempomat???
Mam problem z odpaleniem tempomatu.
W instrukcji, która jest oczywiście w języku niemieckim i na forum wyszperałem, że można go włączyć po przekroczeniu prędkości 30km/h.
I spróbowałem podczas jazdy, go włączać ale nic z tego! Wciskałem wszystkie 3 przyciski w manetce tzn: I, R i O. Którym się go odpala? Czy powinno się coś gdzieś wyświetlić na komputerze lub zegarach?
Proszę o pomoc!

BajBus - Czw Cze 17, 2010 17:17

nic się nie wyświetla na komputerze ani na zegarach
włącza się tym guzikiem od zegarów,
tym od kierownicy się przywraca ostatnio zapamiętaną prędkość
a 0 resetuje

po odpaleniu auta wciśnij hamulec (u mnie nie zaskoczy jak nie wcisnę)
a jak jedziesz to nogę trzymaj tylko na gazie (możesz mieć delikatny czujnik pod hamulcem, albo sprzęgłem i dla tego się nie włącza)

kris77 - Czw Cze 17, 2010 17:33

A ten guzik to trzeba jakoś dłużej przytrzymać? Bo też go przyciskałem podczas jazdy ale nic się nie działo. Przynajmniej tak mi się wydaje. Bo jak się załączy to po puszczeniu gazu auto nie powinno zwalniać? A jak ustawić, żeby auto trzymało np prędkość 100km/h?
BajBus - Czw Cze 17, 2010 17:50

wcisnąć tylko i powinno działać
kris77 napisał/a:
A jak ustawić, żeby auto trzymało np prędkość 100km/h?

rozpędzić auto do 100 i wcisnąć guzik
albo rozpędzić auto do jakiejś tam prędkości i trzymając ten guzik powinno przyspieszać...

darkp1 - Czw Cze 17, 2010 20:14

Ja się nie rozpędziłem do 30km/h a i działał od mniejszej prędkości. Może nie miałeś tempomatu, ktoś dołożył, ale nie aktywował techem?
kris77 - Czw Cze 17, 2010 21:38

Ja kupiłem Zafkę w Niemczech i tam tempomat już był więc chyba nikt go nie zakładał. Mam wersję "edition 2000". To jest chyba coś w stylu elegance tzn: niebieskie tapicerki, białe zegary, navi itp.
kiki05 - Czw Cze 17, 2010 22:33
Temat postu: Re: Jak włączyć tempomat???
kris77 napisał/a:
Mam problem z odpaleniem tempomatu.
W instrukcji, która jest oczywiście w języku niemieckim i na forum wyszperałem, że można go włączyć po przekroczeniu prędkości 30km/h.
I spróbowałem podczas jazdy, go włączać ale nic z tego! Wciskałem wszystkie 3 przyciski w manetce tzn: I, R i O. Którym się go odpala? Czy powinno się coś gdzieś wyświetlić na komputerze lub zegarach?
Proszę o pomoc!

Tempomat włączasz jadąc min 30kmh i wciskach guzik z wypukleniem chyba to jest I, przytrzymujesz chwilkę, komp zapamiętuje twoją prędkość i śmigasz zdejmując nogę z gazu.
Jeżeli kogoś wyprzedzasz wystarczy dodać gazu, potem zdejmujesz nogę i samochód jedzie z wcześniej zapamiętaną prędkością. Jeżeli chcesz zwiększyć prędkość wystarczy pojedynczo wciskać guzik I, prędkość jest zwiększana chyba o 2 km/h
Wszystko jest też opisane w instrukcji, którą możesz pobrać z tutaj

X-MAN - Pią Lip 30, 2010 14:17

Witam
Też przymierzam się do wymiany przełącznika na ten z tempomatem,
mam pytanie jak zdjąć obudowę przy kierownicy żeby nic nie połamać??

MieHor - Pią Lip 30, 2010 18:40

Za kołem kierownicy są dwa wkręty ukryte pod zaślepkami, aby się do nich dostać trzeba tak skręcić kołem w jedną stronę aż zostaną odsłonięte zaślepki, które należy zdjąć i wykręcić wkręt, następnie obrócić kołem w drugą stronę i zrobić to samo i na koniec rozłączyć i zdjąć połówki obudowy kolumny kierownicy
chinek - Pią Lip 30, 2010 18:59

MieHor napisał/a:
Za kołem kierownicy są dwa wkręty ukryte pod zaślepkami, aby się do nich dostać trzeba tak skręcić kołem w jedną stronę aż zostaną odsłonięte zaślepki, które należy zdjąć i wykręcić wkręt, następnie obrócić kołem w drugą stronę i zrobić to samo i na koniec rozłączyć i zdjąć połówki obudowy kolumny kierownicy

dokładnie tak jak pisze MieHor - zdejmiesz obudowę - opuścisz drugą bo jest możliwość jej zsunięcia do dołu i szukaj wiązki
tak jak inni wrzucali na fotkach tak i u mnie gniazdo 4 pinowe było owinięte czarną izolacją i taśmą papierową - wtyczka praktycznie na samym wierzchu

ja jutro montuje tempomat - postaram się poprstrykać fotek - komuś to się może przydać

X-MAN - Pią Lip 30, 2010 22:40

chinek napisał/a:

ja jutro montuje tempomat - postaram się poprstrykać fotek - komuś to się może przydać

a ile masz przewodów w tym przełączniku do tempomatu? na allegro widziałem z 2 i z 4, który będzie dobry?

chinek - Sob Lip 31, 2010 08:44

4?
tempomat kupowałem ten:

http://allegro.pl/item114...stra_omega.html
nawet w tym wątku są osoby które taki montowały i wszystko działa ok

X-MAN - Czw Sie 05, 2010 20:48

Kupiłem ten:
http://allegro.pl/show_item.php?item=1164675751
wymieniłem i wszystko śmiga jak należy :)
czas pracy ok 20 min

dariusz.siuchta - Sro Sie 11, 2010 15:37

Witam. Powiedzcie mi panowie jaki jest szacunkowy koszt zamontowania tempomatu do mojej ZA z 99r., niestety mam u siebie wyświetlacz TID. Jaką kwotę musiałbym przeznaczyć na ogarnięcie tego tematu i gdzie, u kogo najlepiej to zrobić bo sam chyba nie dam rady
MieHor - Sro Sie 11, 2010 16:04

TID z tempomatem akurat nie ma nic wspólnego, to zupełnie odrębna sprawa, nie wiem jak w ZA benzynowych, ale w dieslach już kilka razy w różnych miejscach pisałem, może niech podpowie ktoś, kto ma odrobinę wiedzy w tym temacie
kebul - Czw Sie 19, 2010 08:19

Założyłem manetkę tempmatu i podjechałem do warsztatu, żeby aktywować Tech'em. Gość mi aktywował ale tempomat nie chciał gadać. Zaczęliśmy grzebać i okazało się, że nie mam złożonego czujnika na sprzęgle. Wystarczyło zmostkować wtyczkę i działa.
Mam pytanie - jak dokładnie nazywa się ten czujnik, bo allegro mi nie chce powiedzieć?

//scalone//

napisał/a:
Mam pytanie - jak dokładnie nazywa się ten czujnik, bo allegro mi nie chce powiedzieć?
Już wiem jak się nazywa - CZUJNIK SPRZĘGŁA [ 62 40 093 ]
Zastosowanie:
Model: Astra G, Zafira A, Speedster
Rocznik: 1998, 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009
Silnik: C18SEL, X16XEL, X17DTL, X18XE1, X20DTL, Y17DT, Y20DTL, Y20DTH, Y22DTR, Z16SE, Z16XE, Z18XEL, Z18XE, Z20LET, Z22SE

tomek złoto - Wto Sie 24, 2010 16:17
Temat postu: tempomat-problem
Witam kolegów
śledząc wszelkie posty dotyczące tempomatu ,zaryzykowałem zakup przełącznika z tempomatem.
niestety pod kierownicą nie zauważyłem tajemniczego złącza.
nadmienić chciałbym że to zosia 1.8 kat 2001 eleganz

panowie pomóżcie ,czy jest jakaś szansa podłączyć tempomat bez zbędnych inwestycji.
pozdro

M@rio - Wto Sie 24, 2010 18:34

Tomuś a TUTAJ nie ma opisanego co i jak
kebul - Sro Sie 25, 2010 10:31

A tutaj jest o tempomacie w zafirze A
chinek - Sro Sie 25, 2010 19:30

wreszcie znalazłem czas na założenie tempomatu - czekał miesiąc

NIESTETY - tempomat podłączony -większych problemów nie było
wtyczka wpięta - wszystko poskręcane jak należy i okazuje się że tempomat nie działa
sprawdzany oczywiście w czasie jazdy przy prędkościach pow 80km/h
zero reakcji
sprawdzałem czy jest czujnik sprzęgła i na moje oko jest ( tylko czy działa?)

ale to nie koniec - teraz świeci mi się też lampka od airbagów

kierownica rozebrana ponownie - sprawdzone wtyczki od AIRa - sprawdzone wtyczki pod fotelami ( bo było tez odkurzane) ale zero efektu

Co może być powodem nie działania tempomatu? Czy jednak trzeba go odpalić Techem?
Czemu świeci się kontrolka od airbagów? czy trzeba skasowac najpierw błąd?

co robić?

Woytas - Sro Sie 25, 2010 19:37

a robiłeś to wszystko na podpiętym aku? Stąd mógł się pojawić błąd poduszek.
chinek - Sro Sie 25, 2010 19:40

akumulator za każdym razem odłączony
Woytas - Sro Sie 25, 2010 19:43

Qrka to nie pomogę :/
MieHor - Sro Sie 25, 2010 19:53

Po zainstalowaniu tempomatu u mnie nie trzeba było nic aktywować, wszystko zadziałało podczas pierwszej próby, zarówno załączenie tempomatu, jak zwiększanie / zmniejszanie prędkości tym samym przyciskiem, wyłączanie przyciskiem oraz przez naciśnięcie pedału hamulca lub sprzęgła.
Spróbuj w czasie jazdy przed włączeniem tempomatu najpierw wcisnąć pedał hamulca lub sprzęgła, potem rozpędź furę do żądanej prędkości i włącz tempomat, u mnie czasem nie chce się włączyć i jak zrobię tak jak opisałem zawsze zadziałał

opelmen - Sro Sie 25, 2010 20:09

MieHor, czy do mojej Zosi (Pb+LPG) jest szansa aby założyć tempomat ?
Widzę na Alledrogo taką manetkę, niestety jestem do jutra w pracy i do Zosi nie mam dostępu. Wyświetlacz mam TID (ale wyczytałem, że to nie ma znaczenia)...
Z góry dzięki :piwo:

MieHor - Sro Sie 25, 2010 20:46

Nie wiem - nie mam żadnego doświadczenia z ZA w benzynie, a o gazie wiem jeszcze mniej, może znajdzie się ktoś kto przerabiał już ten temat i podzieli się swoją wiedzą
M@rio - Czw Sie 26, 2010 08:18

jacek2308 napisał/a:
Ja mam 1.8 z lpg i fabrycznie montowany tempomat

na ja mam ZB 1,6 z fabrycznym tempomatem i nie sądzę aby była jakaś różnica między benzyną a dieslem

jacek2308 napisał/a:
faktycznie w trasie daje przyjemność nawet unas w PL

no daje przyjemność i odpoczynek :D

kebul - Czw Sie 26, 2010 11:46

Założyłem tempomat (wymiana manetki) w moim benzyniaku ale jak pisałem wcześniej nie miałem czujnika przy sprzęgle. Po oszukaniu czujnika aktywację musiałem zrobić Tech'em.
opelmen - Pią Wrz 03, 2010 16:19

Dobrałem się dziś do Zosi, żeby sprawdzić jej możliwości w kierunku zamontowania tempomatu.
Natknąłem się na złącze przy przełączniku kierunkowskazów:

Więc zajrzałem czy przypadkiem nie ma czujnika pedału sprzęgła ale nie było.

Znalazłem złącze przytaśmowane do wiązki instalacji:

Czy to złącze na pewno jest do czujnika pedału sprzęgła ?
Jeśli tak to czy zna ktoś jego nr katalogowy Opla :?: :piwo:

kebul - Sob Wrz 04, 2010 17:06

opelmen napisał/a:
Dobrałem się dziś do Zosi, żeby sprawdzić jej możliwości w kierunku zamontowania tempomatu.
Natknąłem się na złącze przy przełączniku kierunkowskazów:
[url=http://img810.images....th.jpg]Obrazek[/URL]
złącze do manetki masz OK

opelmen napisał/a:
Więc zajrzałem czy przypadkiem nie ma czujnika pedału sprzęgła ale nie było.

Znalazłem złącze przytaśmowane do wiązki instalacji:
[url=http://img843.images....th.jpg]Obrazek[/URL]

[url=http://img231.images....th.jpg]Obrazek[/URL]
to nie jest złącze pod czujnik sprzęgła

opelmen napisał/a:
Czy to złącze na pewno jest do czujnika pedału sprzęgła ?
Jeśli tak to czy zna ktoś jego nr katalogowy Opla :?: :piwo:
a który masz rocznik. ja mam rocznik 2003 i musiałem kupić taki czujnik
dariusz.siuchta - Sob Wrz 04, 2010 22:51

kebul napisał/a:
Założyłem tempomat (wymiana manetki) w moim benzyniaku ale jak pisałem wcześniej nie miałem czujnika przy sprzęgle. Po oszukaniu czujnika aktywację musiałem zrobić Tech'em.

Sam to wszystko robiłeś, bo ja jestem zainteresowany montażem tempomatu do swojej ZA ale najchętniej zleciłbym tą robótkę komuś kto się zna i ma doświadczenie w tej kwestii

kebul - Nie Wrz 05, 2010 16:48

dariusz.siuchta napisał/a:
Sam to wszystko robiłeś, bo ja jestem zainteresowany montażem tempomatu do swojej ZA ale najchętniej zleciłbym tą robótkę komuś kto się zna i ma doświadczenie w tej kwestii
sam założyłem nie jest to takie trudne ja nie masz dwóch lewych rąk to zrobisz sam. oprócz aktywacji - bo nie mam techa.
opelmen - Pon Wrz 06, 2010 16:11

kebul napisał/a:
złącze do manetki masz OK

kebul napisał/a:
to nie jest złącze pod czujnik sprzęgła

Dziwne, skoro jest złącze do manetki to powinno być również do czujnika pedału sprzęgła. Kolorystyka przewódów w tym złączu zgadza się ze schematem instalacji (kolory czarny i szary), innego złącza nie znalazłem...
kebul napisał/a:
a który masz rocznik.

2001

dariusz.siuchta - Wto Wrz 07, 2010 10:08

z tego co widzę mam jedną prawą i jedną lewą :lol: czyli sobie poradzę :/
marwisn - Sro Wrz 08, 2010 17:57

kebul, gdzie mam szukać tego przewodu do którego podpinam ten czujnik sprzęgła?
kebul - Sro Wrz 08, 2010 20:39

marwisn napisał/a:
kebul, gdzie mam szukać tego przewodu do którego podpinam ten czujnik sprzęgła?
u mnie wychodziły dwa cienkie przewody z brązową wtyczką z wiązki kablowej zaraz obok miejsca montażu czujnika sprzęgła. nie mam pojęcia jak to może być u Ciebie.
opelmen - Sro Wrz 08, 2010 20:44

kebul napisał/a:
u mnie wychodziły dwa cienkie przewody z brązową wtyczką z wiązki kablowej zaraz obok miejsca montażu czujnika sprzęgła.

A pamiętasz może kebul jakie kolory przewodów dochodziły do tej wtyczki ?
Czarny i szary ?

kebul - Sro Wrz 08, 2010 20:46

opelmen napisał/a:
kebul napisał/a:
u mnie wychodziły dwa cienkie przewody z brązową wtyczką z wiązki kablowej zaraz obok miejsca montażu czujnika sprzęgła.

A pamiętasz może kebul jakie kolory przewodów dochodziły do tej wtyczki ?
Czarny i szary ?
coś mi się kojarzy, że brązowy i zielony ale pewny nie jestem.
chinek - Pon Wrz 13, 2010 12:41

czas powalczyć dalej o odpalenie tempomatu - na urlopie zrobione 3000 km po autostradach i byłoby dużo łatwiej

jak najlepiej sprawdzic i dobrać się do czujnika sprzęgła?
którędy? co wykręcić?

kebul - Pon Wrz 13, 2010 14:02

chinek napisał/a:
jak najlepiej sprawdzic i dobrać się do czujnika sprzęgła?
którędy? co wykręcić?
musisz zdjąć osłonę nad nogami - dwie kwadratowe zaślepki od góry i 2 torxy z prawej strony, potem demontujesz "kanał" nadmuchowy na nogi - dwie okrągłe zaślepki i będziesz widział wiązkę kabli
chinek - Pon Wrz 13, 2010 21:17

czujnik sprzęgła jest i działa - sprawdzone

czyli chyba zostają tylko ustawienia w kompie - tylko u mnie w okolcy nie ma kogoś kto ma jakiś interfejs :evil:

marwisn - Wto Wrz 21, 2010 20:16

Nie mogę zdjąć tego kanału nawiewu :oops: . Widzę tylko jedna zaślepkę i coś go trzyma od strony tunelu środkowego.

Próbowałem od strony skrzynki bezpiecznikowej, ale nie widzę tej wtyczki. Musi być malutka.

Gdzie ona może być zamelinowana ?? HELP............. :cry:

opelmen - Wto Wrz 21, 2010 21:40

Dostęp do czujnika pedału sprzęgła jest po zdjęciu osłony bezpieczników a następnie wyjęciu (po wcześniejszym wykręceniu u góry 2 Torx'ów) kasety z bezpiecznikami..

FOTO

Czy ktoś może pomóc mi aktywować tempomat, bo jakoś nie daję rady... :cry:

maanelo - Sro Wrz 22, 2010 11:13
Temat postu: X18XE1
Witam
Chciałbym zapytać czy w zafirce z tym silnikiem można zamontować i aktywować tempomat,przepustnica sterowana linką gazu.

marwisn - Sro Wrz 22, 2010 15:38

opelmen, czy ta biała wtyczka na FOTO jest na 100% od czujnika sprzęgła.

Grzebałem dzisiaj 20 minut w tych kablach i nic innego nie znalazłem :/ .

Oglądałem wyłącznik sprzęgła w sklepie i ma zupełnie inna wtyczkę.

Co do aktywacji to zrobiłem to op-comem. Co ciekawe nie mogłem go zaprogramować jak pracował silnik. Dopiero poszło jak kluczyk był w pozycji zapalonych kontrolek.

Da się uruchomić tempomat bez tego nieszczęsnego czujnika? Jaką funkcje pełni.

firek - Sro Wrz 22, 2010 19:01

maanelo, NIE, nie da się.
maanelo - Sro Wrz 22, 2010 20:02

Dzięki , pozdrawiam
opelmen - Sro Wrz 22, 2010 22:02

Wtyczka wg mojego rozeznania w schematach elektrycznych jest ta, kolory przewodów się zgadzają. Wiem, że wtyczka jest inna bo ja za choinkę nie mogłem znaleźć czujnika pedału sprzęgła, który by pasował do niej. Tylko w ASO powiedzieli mi, że sprowadzą do 2 tygodni ale będzie kosztował ok. 120PLN więc sobie odpuściłem i zakupiłem na Alledrogo czujnik od Corsy. Mocowanie to samo a przewody chyba ostatecznie przylutuję bez żadnego złącza do wystających z czujnika pinów.
Czujnik pedału sprzęgła jest po to aby wyłączał tempomat po naciśnięciu sprzęgła (ot taki mały 'automat'), można równie dobrze zewrzeć te 2 przewody w złączu i wyłączać tempomat na manetce...

Jaki interfejs miałeś do OP-COMa ?
Ja mam TECH2 i jakoś z portami nie mogę dojść do ładu.. :/

Tomaj33 - Sro Wrz 22, 2010 22:31

firek napisał/a:
maanelo, NIE, nie da się.

Powiem inaczej. Da się, ale mechaniczny, tylko nie wiem czy można to nazwać tempomatem.

marwisn - Czw Wrz 23, 2010 06:41

Jest tak jak piszesz. Zrobiłem mostek na tej wtyczce i tempomat działa. Pozostaje dobrać jakiś czujnik i podłączyć. Generalnie tempomat chodzi bez tego czujnika. Ale jak przewidzieli to założę.

Mam op-coma kupionego u pokrywka. U mnie to zakładka : silnik / 18XE / programowanie / warianty programu ECU.

Zaskoczyło dopioero za trzecim razem. Teraz po wyswietleniu parametrów ECU w zakładce tempomat widnieje "występuje".

maanelo - Czw Wrz 23, 2010 08:59

Witam
Właśnie widziałem coś takiego na allegro ,może ktoś wie jak to się montuje.
(numer 1220738492 aukcja )
Pozdrawiam

rysio62 - Wto Wrz 28, 2010 10:12

Witajcie.
Pragnę dołączyć się do tego wątku. Zakupiłem do swojej Zochy Comfort manetkę tempomatu oraz kompa (wyświetlacz mam mid). Zamontowałem podłączyłem pod wtyczki (zmostkowałem wtyczkę od czujnika sprzęgła i niestety nic nie działa ani tempomat ani komp. Pojechałem do tutejszego magika , który ma Tech2, podłączył i nic. Stwierdził, że nie może odpalić tempomatu ani kompa. Ja zauważyłem, że miał problemy z obsługą tego urządzenia. Stwierdził także, że język ma w opcji tylko angielski (ja mam orginalnie duński), ale tego języka też nie mógł zmienić. Nie wiem co o tym wszystkim sądzić poradźcie coś.

Pozdrawiam Rysiu

MieHor - Wto Wrz 28, 2010 10:21

Jak wymieniałeś TID'a na MID'a to jaką wtyczkę miałeś z tyłu; 26pin czy 32pin, czy po wymianie masz na wyświetlaczu komunikaty informacyjne i serwisowe czy tylko takie jak były na TID? Pytam bo przy takiej wymianie trzeba przeorganizować wtyczki ponieważ sygnały które były na TID nie są tożsame z MID'em (są na innych pinach).
Odnośnie tempomatu - czy wtyczkę do manetki miałeś już gotową w kolumnie kierownicy, czy doprowadzałeś przewody do niej samodzielnie. Jeśli była gotowa to nie należało nic kombinować z pinami przy sprzęgle, nie wiem jak to jest w automacie, ale to co piszę odnosi się do manuala.

rysio62 - Wto Wrz 28, 2010 10:33

Nie wymieniałem tida na mida , mam mida od czasu jak kupiłem auto.
MieHor - Wto Wrz 28, 2010 10:35

W takim razie pierwsza część mojego postu Ciebie nie dotyczy
rysio62 - Wto Wrz 28, 2010 10:51

Odłączę zatem zmostkowany czujnik sprzęgła i dam znać czy tempomat ożył.

//scalone//

Niestety nie ożył. Skończyły mi się koncepcje.

chinek - Wto Wrz 28, 2010 12:14

to może tak jak u mnie - niby diesel elegance i wystarczy zmienić manetkę i sprawdzić czujnik sprzęgła ale nie działało

przed chwilą odpaliłem wreszcie opcoma i w ECU musiałem odpalić tempomat
jak będę jechał z pracy sprawdzę czy działa ale mam nadzieję że tak..

p.s.jeszcze tylko zostanie zmiana języka ale nie bardzo wiem gdzie tego szukać

marwisn - Wto Wrz 28, 2010 12:25

Na moje musisz go aktywować w ECU silnika jak sugeruje chinek.

Skoro nie miałeś manetki do jego obsługi to na jakiej podstawie miałby być włączony w sterowniku silnika. Co do obecności czujnika sprzęgła, spotkałem się z opinią, że w dieslu ten czujnik musi być bo jest potrzebny do dawania sygnału pompie wtryskowej. Nie mam diesla, więc nie wiem czy tak jest w rzeczywistości.

U mnie było tak. Po podłączeniu wszystkich wtyczek tempomat nie działał. Po aktywowaniu go op-comem i zwarciu czujnika działał przez kilka minut do momentu, aż nie zmieniłem biegu jadąc na tempomacie.

Brak zmiany pozycji czujnika podczas zmiany biegu (a więc i wciśnięcia sprzęgła) był odbierany jako awaria tegoż czujnika. Tempomat był odłączany, a sterownik łapał błąd (za wysoki sygnał czujnika sprzęgła) i konieczne było podpięcie kompa w celu jego skasowania.

chinek - Wto Wrz 28, 2010 17:10

DZIAŁA!! :driver:

czyli w moim przypadku poza manetką i czujnikiem należało aktywować to w kompie

powiem tak - jeździłem chwilę autem ale jeździ się miło - i mam wrażenie że ekonomiczniej

rysio62 - Wto Wrz 28, 2010 17:13

Tak też myślę. Próbowałem (jak już wcześniej pisałem) dokonać aktywacji. Nie wiem czy nie da się tego u mnie zrobić czy fachowiec był "cienki". Spróbuję z tym jeszcze powalczyć. Jak coś ustalę to na pewno dam znać.
opelmen - Wto Wrz 28, 2010 18:33

marwisn napisał/a:
U mnie było tak. Po podłączeniu wszystkich wtyczek tempomat nie działał. Po aktywowaniu go op-comem i zwarciu czujnika działał przez kilka minut do momentu, aż nie zmieniłem biegu jadąc na tempomacie.

:shock:

Jeśli czujnik pedału sprzęgła był zwarty to skąd komp. miał sygnał, że zmieniałeś bieg ??

marwisn - Wto Wrz 28, 2010 19:17

Podejrzewam, ze sterownik silnika monitoruje prace silnika pod obciążeniem. W momencie zmiany biegu silnik jest rozłączony od skrzyni i ma lżej. Komputer dobiera wtedy inne parametry dawki paliwa. Każda taka sytuacja powoduje wyłączenie tempomatu. Komputer czeka na potwierdzenie tego faktu z czujnika sprzęgła. Nie dostając do zakłada ze czujnik jest uszkodzony.

Prawdopodobnie po aktywacji tempomatu dochodzi jakiś dodatkowy algorytm wymagający sygnału z czujnika w określonym momencie.

To tylko moje rozmyślania. Sterownik łapał błąd tylko w momencie zmiany biegu podczas jazdy na tempomacie. Nie używając tempomatu, nie łapałem błędów.

kamyk77 - Wto Wrz 28, 2010 19:37

CHINEK napisał:
p.s.jeszcze tylko zostanie zmiana języka ale nie bardzo wiem gdzie tego szukać

zmiany języka nie dokonasz żadnym interfejsem - tutaj pomoże tylko TECH

MieHor - Wto Wrz 28, 2010 20:18

marwisn, w Twoim przypadku sądzę, że to zwarcie pinów czujnika sprzęgła nie miało znaczenia.
Otóż tempomat można włączyć przy określonej prędkości (chyba powyżej 35 km/godz.) tylko górnym przyciskiem na manetce kierunkowskazów, natomiast wyłączenie tempomatu może wystąpić aż w trzech przypadkach:
- po naciśnięciu na pedał sprzęgła - ten przypadek jest zawsze jak zmienia się bieg na wyższy lub redukcja;
- po naciśnięciu na pedał hamulca - z jakiegokolwiek powodu oraz
- dolnym przyciskiem na manetce kierunkowskazów

marwisn - Sro Wrz 29, 2010 02:28

Tempomat sie wyłączał. Nie szło go uruchomić w żadnym zakresie prędkości.

Przy pierwszej takiej sytuacji sprawdziłem zworkę na wtyczce od czujnika, ale było ok. Kontrola op-comem i błąd "sygnał czujnika sprzęgła za wysoka wartość".

Reset błędów i tempomat jest. Ponowna próba i jazda na zwartej wtyczce czujnika sprzęgła z podpiętym komputerem i monitorowaniem stanu sterownika silnika. Kilka razy zmiana biegów i tempomat znów nie działał, a sterownik wywalał ten sam błąd. Po resecie błędu tempomat wracał.

Po montażu czujnika wszystko gra i nie ma żadnych błędów.

Stąd moje przypuszczenia.

kebul - Sro Wrz 29, 2010 14:25

marwisn napisał/a:
Tempomat sie wyłączał. Nie szło go uruchomić w żadnym zakresie prędkości.

Przy pierwszej takiej sytuacji sprawdziłem zworkę na wtyczce od czujnika, ale było ok. Kontrola op-comem i błąd "sygnał czujnika sprzęgła za wysoka wartość".

Reset błędów i tempomat jest. Ponowna próba i jazda na zwartej wtyczce czujnika sprzęgła z podpiętym komputerem i monitorowaniem stanu sterownika silnika. Kilka razy zmiana biegów i tempomat znów nie działał, a sterownik wywalał ten sam błąd. Po resecie błędu tempomat wracał.

Po montażu czujnika wszystko gra i nie ma żadnych błędów.

Stąd moje przypuszczenia.
u mnie był dokładnie taki sam objaw. bez czujnika sprzęgła wywalało błędy
Anony Mous - Wto Paź 12, 2010 23:23

Przeczytałem ten dział i mam mętlik.

Mam diesla, więc jeżeli mam tą 4-pinową wtyczkę przy kierownicy to wystarczy tylko zakupić przełącznik kierunków z obsługą tempomatu ?? I będzie działać ??

Czujnik sprzęgła już mam (diesel) ??

kebul - Sro Paź 13, 2010 15:10

celius napisał/a:
Przeczytałem ten dział i mam mętlik.

Mam diesla, więc jeżeli mam tą 4-pinową wtyczkę przy kierownicy to wystarczy tylko zakupić przełącznik kierunków z obsługą tempomatu ?? I będzie działać ??

Czujnik sprzęgła już mam (diesel) ??
Jeszcze aktywacja Techem i będzie działać.
marwisn - Sro Paź 13, 2010 16:35

Jeżeli masz techa lub op-coma to łatwo to sprawdzić. W zakładce silnik, w odczytach parametrów jest pozycja : czujnik sprzęgła aktywny/ nieaktywny. Jeżeli masz czujnik to wciskając pedał ta wartość będzie sie zmieniać.
opelmen - Sro Paź 13, 2010 18:02

A ja się - w związku z aktywowaniem tempomatu - zastanawiam...

W O-Comie jest wybór "geometrii skrzyni biegów" - ja mam wybrane 'małe przełożenie'.

Co byłoby gdyby... zmienić na 'duże przełożenie' ?

oki - Pią Paź 15, 2010 08:51

A tak swoją drogą to szkoda ze tempomat nie ma zadnej kontrolki działania, już nie wspominajac o komunikacie na MIDa o ustalonej prędkości.
marwisn - Pią Paź 15, 2010 21:56

Po lewej stronie w górnej części licznika jest prostokątne okienko. Jak rozbierałem zegary to widziałem tam kontrolkę od tempomatu (ikona prędkościomierza). Nie wiem dlaczego nie zapala się przy włączonym tempomacie.
Anony Mous - Pią Paź 15, 2010 22:22

marwisn napisał/a:
Po lewej stronie w górnej części licznika jest prostokątne okienko. Jak rozbierałem zegary to widziałem tam kontrolkę od tempomatu (ikona prędkościomierza). Nie wiem dlaczego nie zapala się przy włączonym tempomacie.

A żaróweczka jest ?? Ciekawe może da się łatwo aktywować tą kontrolkę

marwisn - Sob Paź 16, 2010 19:24

Tam są wszędzie diody. Nie zwróciłem uwagi czy na płytce licznika jest w tym miejscu wlutowana dioda :oops: .
rysio62 - Sro Paź 27, 2010 12:16

Witam

Udało się uruchomić tempomat oraz komp. pokładowy. Wcześniej miałem do czynienia z dyletantem który nie umiał obsługiwać TECHa 2. Przejechałem się do Gorzowa Wlkp. na ul. Krótką 22 (serwis Bosch) i tam bez problemu w 10 minut było wszystko załatwione. I nie trzeba było mostkować wtyczki od sprzęgła(mam automat ale wtyczka jest). No ale nie ma róży bez kolców, mogę sprawdzać sobie chwilowe zużycie, średnie itp. ale nie mam komunikacji z czujnikami ilości oleju, ilości płynu chłodniczego, świateł mijania, klocków hamulcowych, ilości płynu do spryskiwacza. Czy są jakieś możliwości by te wskazania zassać do kompa, albo chociaż zmostkować by nie wyświetlały mi się błędy typu : sprawdź stan oleju, sprawdź stan płynu do spryskiwacza itp?

Pozdrawiam Rysio

marwisn - Sob Paź 30, 2010 19:09

Z tego co się orientuje poszczególne sygnały wchodzą na poszczególne piny komputera (wyświetlacza). Musiałbyś te piny pozwierać do masy. Wtedy komputer nie będzie wyświetlał błędów.

Bardziej ambitnie to podłączyć te sygnały, ale to mnóstwo roboty. Musiałem wymieniać zbiorniczki na takie z czujnikami, kłaść kable pod czujniki klocków hamulcowych. Poziomu oleju nie robiłem bo bym musiał miskę wymienić na taką z czujnikiem.

Drugi raz bym się za to nie zabrał. Pełen opis tej procedury jest tutaj. Zakładka technika / Napraw to sam / Montaż mida w astrze

51cent - Wto Lis 02, 2010 11:48

Witam

Potrzebuję od Was pomocy.

Kupiłem manetkę tempomatu, zainstalowałem ją, aktywowałem op-comem i tempomatu nie ma :( Czujnik sprzęgła jest.
Co jeszcze sprawdzić, ja nie mam pomysłu.

chinek - Wto Lis 02, 2010 13:55

51cent napisał/a:
Witam

Potrzebuję od Was pomocy.

Kupiłem manetkę tempomatu, zainstalowałem ją, aktywowałem op-comem i tempomatu nie ma :( Czujnik sprzęgła jest.
Co jeszcze sprawdzić, ja nie mam pomysłu.

inni mieli problemy:

sprawdź w opcomie czy po ponownym podłączeniu tempomat jest odpalony

sprawdz manetkę - zamień z kimś lub sprawdź czy na pewno dobrze podłączona

bo czy odpalasz tempomat w czasie jazdy pow 30km/h nie trzeba pytać?

51cent - Wto Lis 02, 2010 14:15

Cytat:

sprawdź w opcomie czy po ponownym podłączeniu tempomat jest odpalony

sprawdz manetkę - zamień z kimś lub sprawdź czy na pewno dobrze podłączona

bo czy odpalasz tempomat w czasie jazdy pow 30km/h nie trzeba pytać?

Po ponownym podłączeniu tempomat jest odpalony, sprawdzane przy prędkości pow 30km/h. Manetka nowa dzisiaj kupiona, z zamianą z kimś będzie problem.

Rozebrałem wszystko jeszcze raz i takie spostrzeżenia:

-od manetki idą 4 kable do wtyczki
-kabelek z auta ma tylko 2 kabelki, ale ma wtyczkę na 4

[ Dodano: Pią Lis 05, 2010 17:03 ]
Byłem u magika od łopli, był w temacie dobrze zorientowany i powiedział że trzeba doprowadzić te dwa brakujące kabelki. Zaśpiewał sobie za to 120zł.
Co myślicie o tej cenie

walek - Sro Gru 01, 2010 14:23

Witam
Ja mam taki silnik i mam tempomat (fabryczny) i komputer.

kris77 - Nie Gru 26, 2010 16:08
Temat postu: sterownik
Witam!
W połowie stycznia czeka mnie dłuższy wyjazd więc chce odświeżyć temat tempomatu w mojej ZA.
Moje wcześniejsze posty w tym temacie i Wasze podpowiedzi niestety nie przyniosły rezultatu - tempomat nie śmiga.
Wtyczka jest i podłączona, po próbie odpalenia Techem-nici, podobno nie widzi tempomatu.
Na allegro znalazłem tempomat do ZA http://allegro.pl/item1356473574.html
Mam w związku z tym pytanie gdzie znajduje się owa skrzynka, sterownik?
Pozdrawiam.

MieHor - Nie Gru 26, 2010 16:22

kris77, chyba nie zwróciłeś uwagi, że ten tempomat z oferty jest do samochodów z silnikiem beznynowym
Harry200 - Nie Gru 26, 2010 20:02

Zafiry z silnikami diesla tempomat mają wbudowany w komputerze samochodu,nie maja jako takiego osobnego modułu,nie mam teraz przy sobie OP-COMa ale tam gdzieś była zakładka elektroniczny regulator predkośći włączony-wyłączony.Jak odpalasz samochód to MID ma komunikat żeby nacisnąć pedał hamulca,? włącznik ten ma podwójne styki jeden do świateł stopu a drugi do komputera żeby na przykład wyłączyć tempomat jak naciśniesz hamulec,no i jeszcze do sprawdzenia czy działa wyłacznik przy pedale sprzęgła.Napisz co wynikło ze sprawdzania styków to postaram się dalej pomóc...
kris77 - Pon Gru 27, 2010 10:32
Temat postu: pedał hamulca
Zgadza się po odpaleniu auta zapala sie ten komunikat. Przyciskam wówczas pedał hamulca i komunikat znika.
Harry200 - Pon Gru 27, 2010 10:47

A styków na pedale sprzegła nie sprawdzałeś ? Jeszcze jedno jakim techem się podłaczałes,serwisowym czy tym za parę złoty z internetu..??
kris77 - Pon Gru 27, 2010 18:55
Temat postu: styki
A jak sprawdzić styki przy sprzęgle? Dużo tam grzebania bo trochę zimno a nie mam garażu. Jeżeli chodzi o program jakim było próbowane to najpierw auto-com a potem niby oprogramowanie techa w jakimś innym opakowaniu - chodzi o obudowę. Niestety nie wiem czy był to serwisowy czy jakiś inny? Podejrzewam, że nie był to serwisowy bo gość mówił że dopiero w styczniu będzie miał całego techa.
Harry200 - Pon Gru 27, 2010 19:28

Nieznam takiego sprzętu jak Auto Com,gdybyś miał dostęp do OP-COM to mógłbym Ci po kolei wytłumaczyć jak sprawdzić styki bez rozłączania i jak załączyć Tempomat ( Cruise Control). Tak na szybko to przełącznik sprzęgła można sprawdzić miernikiem,tam są tylko dwa przewody.Styki w tym przełączniku normalnie są załączone,na początku spróbuj po prostu wypiąc wtyczkę ,zrobić zworkę we wtyczce i wtedy sprawdż czy tempomat działa..w Op-Com jest zakładka w której sprawdzić można działanie wszystkich styków na kierownicy,sprzęgła i hamulca.
kris77 - Pon Gru 27, 2010 19:55
Temat postu: op com
A tym op comem można aktywować tempomat?
W czwartek czeka mnie prawie 700 km trasa i fajnie byłoby sprawdzić działanie tempomatu. Czy mógłbyś opisać co i jak sie robi na tym Op Comie. Jutro pojeździłbym po miejscowych magikach, może któryś ma op coma.
Z góry dzięki.

Harry200 - Pon Gru 27, 2010 20:56

Op Com-em można aktywować tempomat,robiłem to jakiś czas temu koledze w Vectrze.
--Włączmy OP Com
--Wybieramy silnik
--Programowanie
--Konfiguracja wariantów programu
--Tempomat (Cruise Control)
przełączamy na ''występuje'
No i każemy programować'
Następnie przechodzimy w zakładę silnik wybieramy bloki pomiarowe i możemy przetestować wszystkie styki hamulca ,sprzęgła i przycisków w manetce przy kierownicy
--Wybieramy przełącznik hamulca 1 -nieaktywny
--przelącznik hamulca 2 -nieaktywny
--przełącznik sprzegła nieaktywny
Gdy ich naciskamy to zmieniają się na aktywny

Przełącznik układu regulacji prędkości jazdy wyświetlany stan "niewazny"
Wciskamy O -zmienia się na nieaktywny
Wciskamy I-zmienia się na R+O
Wciskamy R-zmienia się na O
I to byłoby chyba wszystko,Nie pamiętam dokładnie ale przy programowaniu Op Com będzie się chyba domagał kodu CAR PASS.Powodzenia

oki - Wto Gru 28, 2010 10:10

Fakt w OP COM wszystko widać co działa.
U mnie też nie działał tempomat i był właśnie problem z czujnikiem pedału hamulca, niby stop działał ale nie działała część odpowiadająca za tempomat (podwójny czujnik)

Harry200 - Wto Gru 28, 2010 21:14

Jak z Twoim tempomatem kris77.udało się go aktywować.//
kris77 - Czw Gru 30, 2010 10:46
Temat postu: tempomat
Niestety jak narazie sprawa tego tempomatu musi odejść na bok bo moja żona przed wczoraj miała stłuczkę - połamane lusterko - uroki zimy i naszych cudownych dróg. Siedziałem więc i kleiłem lusterko. Potraktowałem je poxiliną, mam nadzieję, że wytrzyma. A u mnie w mieście nikt nie ma OP-COMa. Jeden mechanik będzie miał wkrótce TECHa to może da radę. Bo skoro w OP-COM trzeba CAR PASS to odpada bo ja nie mam tej karty.
Jak tylko go ożywię to dam znać.
Tymczasem wszystkim forumowiczom wszystkiego dobrego w nadchodzącym roku.

Harry200 - Czw Gru 30, 2010 11:22

Jeszcze tylko jedno pytanie z którego roku jest Twoja Zośka.?Bo w starszych chyba do 2000r może być inny komputer..
kris77 - Czw Gru 30, 2010 19:51
Temat postu: zośka
Moja Zafirka jest z 2001 roku, początek roku.
Harry200 - Pią Gru 31, 2010 17:31

Dane serwisowe mam od 2002 roku ale jeżeli masz silnik 101 konny to raczej masz pompę PSG 16 i moja instrukcja powinna dotyczyć Twojej Zośki..
raszmen - Pią Lut 11, 2011 19:06

Mam pytanie dotyczące manetki z przyciskami do tempomatu. Na allegro znalazałem manetke do zafiry:
http://allegro.pl/nowy-wl...1457248577.html
znalazłem również manetke do omegi:
http://allegro.pl/tempoma...1414523949.html
Gośc od manetki z omegi napisał że do zafiry pasuje czy jest to prawda? Zawsze pare groszy pozostało by w kieszeni. Dzięki za informacje

MieHor - Pią Lut 11, 2011 20:54

raszmen, najprościej można to sprawdzić przez porównanie swojej aktualnej z tymi na zdjęciach w ofercie, problem jest tylko w ilości styków i ich rozmieszczeniu. Gdyby jednak po zakupie okazało się że nie pasuje ten nowy to nic straconego, można z powodzeniem przełożyć ramię z kabelkiem do tempomatu z nowego do starego, trochę żmudne ale możliwe do zrobienia.
Harry200 - Pią Lut 11, 2011 21:03

Z tego co pamiętam jak miałem Omegę B z 1995 to różniło się długością ramienia ponieważ miałem kierownicę o większej średnicy,na zdjęciach nie widać dokładnie różnicy we wtyczkach tempomatu.Są dwu i czteropinowe.
raszmen - Pią Lut 11, 2011 21:09

MieHor napisał/a:
problem jest tylko w ilości styków i ich rozmieszczeniu.

Jak się tak przyglądam stykom w obu manetkch ich rozmieszczenie jest takie same. No chyba że któryś ze sprzedających wrzucił zdjęcie ściągnięte z neta a nie rzeczywistego towaru.

MieHor - Pią Lut 11, 2011 21:34

Ja napisałem żebyś porównał swoją manetkę z tymi na zdjęciach, a nie tylko te w obu ofertach
raszmen - Pią Lut 11, 2011 21:41

Tak wiem że najlepiej byłoby porównac manetke z mojego auta z tymi z oferty, ale niestety zośka parkuje w blaszanym ciasnym garażu a na zewnątrz pogoda nie nastraja do rozbierania tego. No cóż będzie trzeba poczekac do cieplejszych dni i wtedy się za to zabrac.
Anony Mous - Pią Lut 11, 2011 21:54

raszmen napisał/a:
Tak wiem że najlepiej byłoby porównac manetke z mojego auta z tymi z oferty, ale niestety zośka parkuje w blaszanym ciasnym garażu a na zewnątrz pogoda nie nastraja do rozbierania tego. No cóż będzie trzeba poczekac do cieplejszych dni i wtedy się za to zabrac.

Ja też przymierzam się do zakupu manetki i uruchomieniu tempomatu ale dopiero na wiosnę.

dariusz.siuchta - Sob Lut 12, 2011 03:24

Gdzie znajde, w którym dokładnie miejscu moduł tempomatu ???, mam założone czujniki i manetkę ale niewiem czy jest sens aktywacji, bo tempomat nie dziala, op-comem nie mam możliwości włączenia funkcji. Czy ktoś może zrobić jakieś zdjęcie tego modułu, gdzie on fizycznie jest umocowany
marwisn - Sob Lut 12, 2011 06:48

Gdzie ten moduł jest to nie wiem. Patrząc na obudowę i szczelne podłączenie obstawiam, że w komorze silnika.

Były dwa rodzaje zależnie od rocznika (fotki niżej).

Harry200 - Sob Lut 12, 2011 16:29

Darek ty masz sterowanie gazem na linkę?
dariusz.siuchta - Sob Lut 12, 2011 17:03

H,Łajszczak napisał/a:

A zebym to ja wiedzial, ale wydaje mi sie ze nie.

David - Sob Lut 12, 2011 18:30

dariusz.siuchta napisał/a:
H,Łajszczak napisał/a:

A zebym to ja wiedzial, ale wydaje mi sie ze nie.

Odkręć osłonę silnika te 2 śruby torx i zobacz czy przy przepustnicy jest linka. u mnie w 99r jest linka :piwo:

Harry200 - Sob Lut 12, 2011 18:47

Z tego co wiem to jak nie masz sterowania gazem na linkę to nie musisz kupować modułu tempomatu.Zobacz czy przy pedale gazu masz czarną puszkę z potencjometrem czy przymocowaną linkę ..
dariusz.siuchta - Sro Mar 02, 2011 21:11

W dniu dzisiejszym się dowiedziałem gdzie poszukiwać modułu tempomatu od sprzedawcy M_R__Centrum z allegro:

Moduł ten montowany jest na zewnętrznej ścianie grodziowej, pod podszybiem, bliżej lewej strony (siedząc wewnątrz pojazdu).(...)

W sobotę będą poszukiwania :lol:

Anony Mous - Sro Mar 02, 2011 21:39

Kurczę czytam ten temat ponownie i widzę że do aktywacji OP-COMem tempomatu potrzebny jest CAR PASS ale ja go nie mam i teraz dylemat. Jechać do ASO po CAR PASS lub jechać na Techa :/
marwisn - Czw Mar 03, 2011 10:16

Ja w benzynie nie potrzebowałem kodu. Aktywowałem op-com'em.
twardypt91 - Pią Cze 03, 2011 21:32

Jakiś pomysł dlaczego u mnie tempomat (fabryczny) nie działa? Sprawdzałem przy prędkości 40-50 km/h i po puszczeniu pedału gazu samochód zwalniał.
Mihó - Pią Cze 03, 2011 21:47

niekatywny, uszkodzenie/odłączenie któregokolwiek z czujników pedałów, jechałeś poniżej 30km/h
twardypt91 - Pią Cze 03, 2011 21:54

Aktywacja czyli naciśnięcie guzika z literką I? :>
Mihó - Pią Cze 03, 2011 22:13

nieaktywny w kompie, lub masz jakiś błąd w ECU/nadwoziu. Wtedy nie zadziała
Harry200 - Pią Cze 03, 2011 22:49

Op Comem możesz sprawdzić czy działają Ci przyciski tempomatu oraz czy prawidłowo działają wyłączniki pedałów hamulca i sprzęgła,oczywiście jak masz zamiar ruszyć Zośką to naciskasz przed tym pedał hamulca bo bez tego tempomat się nie uruchomi....
twardypt91 - Pią Cze 03, 2011 22:52

W serwisie po podpięciu komputera nie stwierdzili błędów związanych z tempomatem :mysli:
Harry200 - Pon Cze 06, 2011 16:06

Ale u mnie jak miałem błąd EGR to tempomatu nie mogłem włączyć,po usunięciu usterki tempomat znowu działa..
twardypt91 - Nie Cze 19, 2011 16:50
Temat postu: Tempomat nie uruchamia się
Jadę ponad 50 km/h i próbuję go uruchomić. Kompletny brak reakcji na wciskanie przycisków. Oczywiście nie dotykam żadnego pedału. Zanim ruszę to zgodnie z tym co wyczytałem na forum naciskam hamulec (przy wciśniętym jednoczenie sprzęgle) i nadal nic... Jest sens rozbierać kolumnę kierownicy?
Harry200 - Nie Cze 19, 2011 18:24

Czy tempomat wcześniej Ci działał ? Możesz sprawdzić interfejsem czy działają Ci wyłączniki-sprzęgła,hamulca i trzy przyciski tempomatu no i czy tempomat masz aktywowany,jak odpalisz samochód to na komputerze wyskakuje Ci komunikat żeby nacisnąć pedał hamulca,po naciśnięciu czy komunikat Ci ginie. :?:
twardypt91 - Nie Cze 19, 2011 20:10

Czy wcześniej działał to nie wiem: poprzedni właściciel daleeeko za granicą Polski mieszka :lol: . Jak odpalę auto to jest komunikat "check brakelight", wciskam pedał hamulca i gaśnie.
Harry200 - Nie Cze 19, 2011 21:37

Czyli obydwa styki czujnika pedału hamulca działają,trzeba jeszcze sprawdzić komputerem czy tempomat masz aktywowany i czy reszta styków współpracujących z tempomatem działa....
Anony Mous - Nie Cze 19, 2011 22:11

Właśnie chciałem się spytać czy sprawdzałeś kompem, czy masz tempomat aktywowany ??

A jak już znudzisz się szukaniem to zawsze możesz sprzedać mi manetkę za grosze :lol: :piwo:

twardypt91 - Nie Cze 19, 2011 23:52

Auto z roku 2005 i tempomat nie aktywowany? :mysli: Co do komputera - sprawdzi się to jak auto będzie w warsztacie.
Coś jeszcze chciałbym dodać: raz jak testowałem czy to działa to odniosłem wrażenie, ze przez dosłownie chwilę auto samo "ciągnie". Tak jakby na chwilę włączył się ten tempomat. Ale równie dobrze mogło mi się to wydawać.

Harry200 - Pon Cze 20, 2011 08:56

Jak wciśniesz sprzęgło to tempomat też się wyłączy może u Ciebie czujnik sprzęgła jest zaaktywowany,może być na pograniczu włącz-wyłącz co by potwierdzały Twoje słowa że przez chwilę miałeś wrażenie że ciągnie,a odnośnie aktywowania tempomatu to równie dobrze ktoś przy nieumiejętnej diagnostyce mógł go przez przypadek wyłączyć..
automil - Pią Lip 08, 2011 11:40

Witam Pierwszy raz Kolegów :)
Wiem że ten temat już był gdzieś poruszany, ale nie mogę go jakoś zrozumieć.
Jak podłączyć tempomat jeśli nie mam tej dodatkowej wtyczki?
skąd poprowadzić kable itp. proszę o wyrozumiałość i pomoc :)

MieHor - Pią Lip 08, 2011 11:45

automil, poczytaj cały temat od początku
roman wnuk - Nie Lip 10, 2011 14:06

Witam Kolegów po raz pierwszy. Co do tempomatu w zośce u mnie wyglądało to tak. Mam 2.0 DTI z 2001r. czarodziejskiej wtyczki nie było w kolumnie kierownicy ale trochę na forum naczytałem się i zakupiłem stosowną manetkę kierunków z wyjściem na tempomat. Następnie trzy przewody przeciągnąłem od sterownika znajdującego się pod przednim lewym błotnikiem do manetki, czyli:
złącze 45 - przewód czarno/czerwony jaki powinien w oryginale być do przewodu szarego w manetce złącze A.
złącze 63 - przewód czarno/żółty do przewodu zielonego w manetce złącze D.
złącze 64 - przewód czarno/brązowy do przewodu niebieskiego w manetce złącze C
Następnie czwarty przewód z manetki czyli czerwony złącze B pociągnąłem pod zasilanie czyli bezpiecznik w skrzynce F3.38 10A odpowiadający wyłącznie za tempomat.
Po zmontowaniu wszystkiego okazało się że bez aktywacji kompem wszystko działa autko przejechało już na tym urządzeniu kilka tyś.km :lol: koszty całości prac około 63zł i 3godz czasu. Pozdrawiam.

automil - Pon Lip 11, 2011 13:00

Właśnie takiej pomocy potrzebowałem :)

Wielkie dzięki dla Romana Wnuka :)

roman wnuk - Wto Lip 12, 2011 01:28

Jak jeszcze mogę coś dodać to u mnie wpinałem się pod istniejące kable idące od szerszej wtyczki przy sterowniku, oraz + idący od bezpiecznika w skrzynce. Wydaje mi się że skoro okablowanie istnieje fabrycznie to wtyczka w kolumnie kierownicy powinna być również, ale po dokładnych oględzinach jej tam nie znalazłem - możliwe że znajduje się gdzieś za zegarami jak niektórzy sugerują u mnie na pewno nie ma w okolicy osłony kolumny. Kilka dni temu rozmawiałem z mechanikiem serwisu który ma też zafirę 2,0 z 2001r. Gość twierdzi że część aut ma instalację wyprowadzoną i kończy się ona na wtyczce czteropinowej, a w części aut instalacja kończy się w głównej wtyczce całej manetki kierunkowskazów. Miało by to sens ale nie spotkałem się z dźwignią kierunków gdzie jest tempomat i nie ma osobnej wtyczki. Tego akurat nie sprawdzałem. Swoją manetkę kupiłem od vektry może więc przy okazji ktoś to sprawdzi jeśli ma fabryczny tempomat bo wydaje mi się że nawet w plikach serwisowych rok 2001 ma tylko wyjście na wtyczkę czteropinową. Pozdrawiam.
Grzesiek - Nie Lip 31, 2011 10:59

Ja mam zafirke Elegance z 1999, jak myslicie warto kupowac manetke do tempomatu??
Anony Mous - Nie Lip 31, 2011 11:01

Grzesiek napisał/a:
Ja mam zafirke Elegance z 1999, jak myslicie warto kupowac manetke do tempomatu??

A czytałeś cały ten temat ?? Manetkę możesz kupić ale i tak tempomat u Ciebie nie będzie chodził. Manetka w Twoim wypadku to najtańsza rzecz :)

Grzesiek - Nie Lip 31, 2011 11:25

No czytalem, tylko nie znalazlem konkretnej odpowiedzi w jakich modelach i jakich rocznikach jest tempomat a w jakich nie ...
Anony Mous - Nie Lip 31, 2011 11:27

Grzesiek napisał/a:
No czytalem, tylko nie znalazlem konkretnej odpowiedzi w jakich modelach i jakich rocznikach jest tempomat a w jakich nie ...

Czyli niedokładnie czytałeś :)

Powiem tak. W Dieslach w zasadzie wystarczy manetka + ewentualnie uaktywnienie przez OC lub Tech2.
W benzynie trzeba zakupić jeszcze kilka pierdołków i pobawić się w montaż. Koszty są kilkakrotnie większe niż w dieslu.

Grzesiek - Nie Lip 31, 2011 11:32

jesli mam wydac 500 czy 1000 to nie widze problemu :)

nie wiem czy jest mozliwosc po sprawdzeniu numeru seryjnego auta, czy dany silnik ma taka opcje??

Anony Mous - Nie Lip 31, 2011 11:35

Grzesiek napisał/a:

nie wiem czy jest mozliwosc po sprawdzeniu numeru seryjnego auta, czy dany silnik ma taka opcje??

Ale to nie zależy od silnika !! Po prostu diesle już mają wszystko i wystarczy aktywować tempomat, benzyny muszą mieć dołożony tempomat i tyle.

MieHor - Nie Lip 31, 2011 13:06

Grzesiek, tu masz krok po kroku co i jak aby uruchomić tempomat w swojej furze http://www.zafiraklub.pl/...opic.php?t=3902
Grzesiek - Nie Lip 31, 2011 16:20

Dzieki MieHor
Juz czytalem ten poradnik. Najwiekszym problemem stanowi dla mnie sprawdzenie czy moja Zoska ma wszystko do tempomatu czy bede musial dokupywac. Mozna to jakos sprawdzic??

Nie chce rozbierac pol silnika czy kokpitu aby to sprawdzic. Zdjecie kolumny kierownicy to nie jest taki wielki problem ale z silnikiem moze byc juz gorzej ... Nie jestem mechanikiem a informatykiem, a to malutka roznica :) (przynajmniej dla mnie) :) :)

marwisn - Nie Lip 31, 2011 20:01

Jak masz przepustnice bez linki (elektryczną) to na 90% masz tempomat. Wszystko co musisz zrobić to zdjąć obudowę kolumny i poszperać za tą wtyczką. Inaczej nie sprawdzisz.
Grzesiek - Pon Sie 01, 2011 14:21

marwisn,

Dzieki za info.

qlczyk - Pon Sie 01, 2011 20:11

H,Łajszczak napisał/a:
Op Com-em można aktywować tempomat,robiłem to jakiś czas temu koledze w Vectrze.
--Włączmy OP Com
--Wybieramy silnik
--Programowanie
--Konfiguracja wariantów programu
--Tempomat (Cruise Control)
przełączamy na ''występuje'
No i każemy programować'

Potwierdzam że ta instrukcja działa.Astra 2003r. silnik Y20DTH sterownik PSG16.
Car pass nie potrzebny.Nie miałem instalacji, musiałem ciągnąć przewody ze złącza x45(bo chyba najwygodniej)

Anony Mous - Wto Sie 30, 2011 17:20
Temat postu: Tempomat w Zafirze A - czy można zamontować
Czy można w Zafirze A 2,2 DTI zamontować tempomat, jesli tak to proszę o rady jak to zrobić. Próbowałem znaleść w szukajce ale tam była tylko benzyna 1,8.
marwisn - Wto Sie 30, 2011 20:19

Montaż bardzo podobny, a powinien być nawet prostszy.

1. Rozbierasz osłonę kolumny i szukasz wtyczki pod manetkę
2. Sprawdzasz czy masz czujnik nad pedałem sprzęgła (a powinien być w dieslu)
3. Zakładasz manętkę, programujesz ECU i wsjo :lol:

Anony Mous - Wto Sie 30, 2011 20:23

marwisn napisał/a:
Zakładasz manętkę, programujesz ECU i wsjo

manetka musi być orginalna czy podchodzi od czegoś?

marwisn - Wto Sie 30, 2011 20:36

Ja kupiłem zamiennik za 40 pln. Lepiej sprawdzić ilość pinów w manetce.
Anony Mous - Wto Sie 30, 2011 20:39

marwisn napisał/a:
Ja kupiłem zamiennik za 40 pln.

Dobra cena. Ja najtaniej znalazłem za 55 zł Toprana i do dziś nie zakupiłem :)

marwisn - Wto Sie 30, 2011 20:43

Jakość manetki adekwatna do ceny :lol: .

Czasami jak nacisnę przycisk programowania prędkości to auto zaczyna przyspieszać tak jakbym go trzymał cały czas. Coś tam się przycina. Im chłodniej tym gorzej.

Anony Mous - Wto Sie 30, 2011 20:46

Coś takiego się nada?
http://allegro.pl/przelac...1786511871.html

marwisn - Wto Sie 30, 2011 20:50

Raczej nie. Patrząc na foto widać za mało pinów.

Ja mam taki :

Anony Mous - Wto Sie 30, 2011 20:50

marwisn napisał/a:

Czasami jak nacisnę przycisk programowania prędkości to auto zaczyna przyspieszać tak jakbym go trzymał cały czas. Coś tam się przycina. Im chłodniej tym gorzej.

A może masz wersję rozszerzoną, z autopilotem :)

marwisn napisał/a:

Tylko pytanie czy wszystkie piny są wykorzystywane :idea:

Anony Mous - Wto Sie 30, 2011 20:52

Podjadę jutro do ASO Opla i niech sprawdzą :) . Dzięki za pomoc.
marwisn - Wto Sie 30, 2011 20:55

celius napisał/a:
marwisn napisał/a:

A może masz wersję rozszerzoną, z autopilotem :)

marwisn napisał/a:

Tylko pytanie czy wszystkie piny są wykorzystywane :idea:

Nie wiem. Zabrałem manetkę do sklepu i kupiłem taka samą + tempomat (było kilka wersji na sklepie).

Anony Mous - Wto Sie 30, 2011 21:02

marwisn napisał/a:

Nie wiem. Zabrałem manetkę do sklepu i kupiłem taka samą + tempomat (było kilka wersji na sklepie).

Opel-Shop :?: Goszczyński :?: czy inny :?:

marwisn - Wto Sie 30, 2011 22:36

Maciej Mądry z Poznania. Tutaj jest ich stronka.
Anony Mous - Wto Sie 30, 2011 23:07

marwisn napisał/a:
Maciej Mądry z Poznania. Tutaj jest ich stronka.

Znana mi ta firma. Właśnie jak pisałem pytanie to wypadła mi z głowy jedna firma z "poznańskiej trójki opla" :)

Anony Mous - Sro Sie 31, 2011 07:55

Czyli sumując temat. Co muszę dokupić, żeby działał u mnie tempomat i jakie to są orientacyjne koszty?
Czy coś takiego http://allegro.pl/przelac...1786511871.html wystarczy, oczywiście jeśli piny będą się zgadzałay ?

MieHor - Sro Sie 31, 2011 08:53

Jeśli znajdziesz odpowiednią wolną wtyczkę w obudowie kolumny kierowniczej wystarczy tylko podmiana manetek i powinno zadziałać, ewentualnie może trzeba będzie aktywować tempomat
marwisn - Sro Sie 31, 2011 13:38

krasnal napisał/a:
Czyli sumując temat. Co muszę dokupić, żeby działał u mnie tempomat i jakie to są orientacyjne koszty?
Czy coś takiego http://allegro.pl/przelac...1786511871.html wystarczy, oczywiście jeśli piny będą się zgadzałay ?

Jak napisał MieHor. Sama manetka powinna wystarczyć.

Harry200 - Sro Sie 31, 2011 14:55

Po podpięciu jeżeli nie było tempomatu trzeba będzie aktywować,w odpowiedniej zakładce będzie Cruise Control -nie występuje,trzeba zmienić na występuje i włączyć programowanie,do tego nawet chyba nie trzeba kodu..
Anony Mous - Sro Sie 31, 2011 15:01

Już wszystko działa. Ta manetka z allegro http://allegro.pl/przelac...1786511871.html jest ok :)
Jednak sama wymiana manetek nie spowodowała działania tempomatu trzeba było aktywować w oprogramowaniu.

Dziekuje wszystkim serdecznie za pomoc i rady
:lol: :piwo: :lol:

Teraz będę kombinował z czasowymi wycieraczkami ( manetka od Omegi ).

Grzesiek - Sro Sie 31, 2011 18:47

W weekend zabiore sie za moja kolumne kierownicy i zobacze ja mam ta wtyczke :)
Anony Mous - Sro Sie 31, 2011 18:52

krasnal napisał/a:
Już wszystko działa. Ta manetka z allegro http://allegro.pl/przelac...1786511871.html jest ok :)

Czyli wychodzi na to, że nie wszystkie z 10 pinów są używane bo ta ma tylko 6. Ciekawe tylko czy całą szóstka jest używana :?: :idea:

jacek28 - Sro Sie 31, 2011 19:47

przeglądając temat-czy do tempomatu wystarczy sama manetka czy jeszcze musi byc czujnik sprzegła (czy jakos tak ;) ) :?: :/
Anony Mous - Sro Sie 31, 2011 19:48

jacek28 napisał/a:
przeglądając temat-czy do tempomatu wystarczy sama manetka czy jeszcze musi byc czujnik sprzegła (czy jakos tak ;) ) :?: :/

Do benzyny potrzeba jeszcze więcej. Wszystko jest w temacie.

MieHor - Sro Sie 31, 2011 19:51

jacek28, przeczytaj temat w całości, a przynajmniej ze dwie strony wstecz, a w wariancie minimum od postu krasnala z dzisiejszego dnia godz. 7.55

Jeśli nie znajdziesz odpowiedzi - poczytaj ten manual http://www.zafiraklub.pl/...opic.php?t=3902

Anony Mous - Sro Sie 31, 2011 22:06

jacek28 napisał/a:
czy jeszcze musi byc czujnik sprzegła

Ja miałem zamontowany czujnik nad pedałem sprzęgła :)

Anony Mous - Sro Sie 31, 2011 22:09

krasnal napisał/a:
jacek28 napisał/a:
czy jeszcze musi byc czujnik sprzegła

Ja miałem zamontowany czujnik nad pedałem sprzęgła :)

Bo masz diesla a kolega jacek28 ma benzynę i więcej roboty i kosztów, żeby mieć tempomacik.

Anony Mous - Sro Sie 31, 2011 22:25

Zerknij tu (hasło ZKP) jest tam plik o nazwie: Montaż tempomatu

Może Ci pomoże :piwo:

lukkuz - Sob Wrz 03, 2011 22:06
Temat postu: tempomat silnik x18xe1
witam
czy w zafirze z silnikiem x18xe1 benzyna jest możliowśc podłaczenia tempomatu miejsce i przewody na czujnik sprzegła jest i dodatkowa wtyczka do podłaczenia nowej manetki też co jeszcze jest potrzebne??? z gory dziekuje za odpowiedz

Harry200 - Sob Wrz 03, 2011 22:15

Jeżeli masz gaz sterowany elektronicznie to w poście powyżej w chomiku janusz822 jest to dokładnie opisane..
lukkuz - Sob Wrz 03, 2011 22:21

przepustnica jest na lince, a w posicie powyzej jest elektroniczna, co w tym wypadku zrobic, dokupic aby dzialal??
Mihó - Pon Wrz 05, 2011 09:43

kupić mechanizm (silnik ze sterownikiem). Pewnie czujnika sprzęgła też nie masz
lukkuz - Pon Wrz 05, 2011 10:09

jak wyglada ten mechanizm ( jakie koszty), czujnika sprzegla tez nie mam ale to nie problem
Mihó - Pon Wrz 05, 2011 12:04

http://www.google.pl/sear...=og&sa=N&tab=wi

Za google i Allegro Ci każą płacić ?

Anony Mous - Pon Wrz 05, 2011 13:03

Dziś chciałem sprawdzić czy mam aktywny tempomat i niestety w moim OC nie działa opcja Programowanie (szara) :/
lukkuz - Pon Wrz 05, 2011 19:56

cZy od omegi mechanizm bedzie paslowal do zafiry??

[ Dodano: Sro Wrz 21, 2011 19:43 ]
mam pytanie czy mechanizm tempomatu bedzie pasowal do zafiry a benzyna z omegi?? jesli tak z ktorej wersji z jaka linka??

dziekuje

Anony Mous - Sro Wrz 28, 2011 17:51

Manetka zamontowana. Nie obyło się bez problemów. Po założeniu manetki nie mogłem założyć górnej części obudowy. Okazało się że manetka ma grubsze to ustrojstwo gdzie wtyka się wtyczkę. No i musiałem oderwać od wtyczki tą plastikową osłonę kabli.

tempomat działa bez aktywacji kompem (a dobrze bo mój OC coś ostatnio ciągle pokazuje na szaro opcję programowania). Jazda fajna ale dość dziwna :) Kierunki chodzą jakby lżej ale odbijają dobrze. Najgorzej to wcisnąć przycisk R, bo manetka pomału idzie w opcję "mrugania" długimi i najlepiej to jeden palec na I a drugim cisnąć R. Czy też tak macie ?? Moim zdaniem przycisk I - R mógłby chodzić lżej wtedy nie byłoby tego problemu

vinopij - Czw Wrz 29, 2011 09:50

celius napisał/a:
Najgorzej to wcisnąć przycisk R, bo manetka pomału idzie w opcję "mrugania" długimi i najlepiej to jeden palec na I a drugim cisnąć R. Czy też tak macie ?? Moim zdaniem przycisk I - R mógłby chodzić lżej wtedy nie byłoby tego problemu

U mnie tempomat był w standardzie i ja nie mam takich problemów, może to kwestia przyzwyczajenia?

Anony Mous - Czw Wrz 29, 2011 09:56

vinopij napisał/a:

U mnie tempomat był w standardzie i ja nie mam takich problemów, może to kwestia przyzwyczajenia?

Tak ale Ty masz manetkę w oryginale, a ja mam jak większość z nas montujących - zamiennik, a jak wiadomo zamienniki są gorszej jakości.

vinopij - Czw Wrz 29, 2011 10:12

może tak być :)
Anony Mous - Czw Wrz 29, 2011 13:44

Mam jeszcze pytanie: Czy u Was też czujnik sprzęgła jest taki czuły ?? U mnie wystarczy lekko wcisnąć (sprzęgło nie włączone) i już tempomat przestaje działać. ? Dziś myslałem że tempomat przestał mi działać a okazało się że miałem tylko nogę położoną na sprzęgle i to wystarczyło aby się nie załączył.
czyzaj - Czw Paź 06, 2011 11:08
Temat postu: Czym aktywować tempomat?
Witam, nie chciałbym kupić źle a widziałem wpisy na forum, że robi się to jakimś "tech'em 2" albo "op-com'em". Wybaczcie, że jeszcze trochę nie ogarniam tych tutaj fachowych nazw, ale po przesiadce z VW jeszcze się nie wdrożyłem.

Jeździłem po mechanikach, oni podpinali swoje interfejsy, ale żaden nie oferował funkcji aktywacji tempomatu. Ostatecznie stwierdziłem, że kupię swój, ale nie wiem jaki. Jeśli można to poprosił bym od razu jakieś linki do aukcji czy sklepów w internecie.

Dziękuję za pomoc!

Anony Mous - Pią Paź 14, 2011 13:52
Temat postu: Re: Czym aktywować tempomat?
Dziś miałem okazję po raz pierwszy sprawdzić na trasie jak sprawuje się tempomat. Fajna sprawa :) ale dziwnie się jedzie gdzie nogi mają "wolne" :)

W szoku jestem jak on przyśpiesza na tempomacie i to spalanie podczas przyśpieszania !! Ja nie jestem w stanie "nogą" wykonać tak płynnego przyśpieszania i w dodatku przy tak niskim spalaniu chwilowym :shock: :mrgreen:

twardypt91 - Pon Gru 05, 2011 08:19

Żeby sprawdzić, czy tempomat jest aktywowany to mam szukać kogoś z tym opcomem? Może wiecie czy w Kielcach jest jakiś pewny warsztat?
bazyliszek72 - Sro Kwi 18, 2012 11:47

WITAM JESTEM U WAS PIERWSZY RAZ.POTRZEBUJE POMOCY PRZY MONTAZU TEMPOMATU W ZAFIRA Z AUTOMATYCZNA SKRZYNIA.ZNALAZLEM DODATKOWE GNIAZDO PRZY KIEROWNICY ZMIENILEM I PODLACZYLEM NOWA MANETKE I NIC.CO MUSZE JESZCZE ZROBIC ABY TO ZADZIALALO?PROBOWALEM W CZASIE JAZDY PRZY ROZNYCH PREDKOSCIACH.POZDRAWIAM I DZIEKUJE

Proszę nie pisać dużymi literami - Bodek

Bodek - Sro Kwi 18, 2012 12:02

bazyliszek72 napisał/a:
WITAM JESTEM U WAS PIERWSZY RAZ.POTRZEBUJE POMOCY PRZY MONTAZU TEMPOMATU W ZAFIRA Z AUTOMATYCZNA SKRZYNIA.ZNALAZLEM DODATKOWE GNIAZDO PRZY KIEROWNICY ZMIENILEM I PODLACZYLEM NOWA MANETKE I NIC.CO MUSZE JESZCZE ZROBIC ABY TO ZADZIALALO?PROBOWALEM W CZASIE JAZDY PRZY ROZNYCH PREDKOSCIACH.POZDRAWIAM I DZIEKUJE

Proszę nie pisać dużymi literami - Bodek

Jeżeli zrobiłeś wszystko jak należy to może wystarczy go aktywować za pomocą interfejsu :?:

Temat o montażu: TEMPOMAT

bazyliszek72 - Sro Kwi 18, 2012 12:08

czy w automacie rownierz jest ta kostka do podlaczenia czujnika sprzegla :?: za bezpiecznikami?
Bodek - Sro Kwi 18, 2012 12:52

bazyliszek72 napisał/a:
czy w automacie rownierz jest ta kostka do podlaczenia czujnika sprzegla :?: za bezpiecznikami?

Znalazłem coś takiego:

rysio62 napisał/a:
Witam

Udało się uruchomić tempomat oraz komp. pokładowy. Wcześniej miałem do czynienia z dyletantem który nie umiał obsługiwać TECHa 2. Przejechałem się do Gorzowa Wlkp. na ul. Krótką 22 (serwis Bosch) i tam bez problemu w 10 minut było wszystko załatwione. I nie trzeba było mostkować wtyczki od sprzęgła(mam automat ale wtyczka jest). No ale nie ma róży bez kolców, mogę sprawdzać sobie chwilowe zużycie, średnie itp. ale nie mam komunikacji z czujnikami ilości oleju, ilości płynu chłodniczego, świateł mijania, klocków hamulcowych, ilości płynu do spryskiwacza. Czy są jakieś możliwości by te wskazania zassać do kompa, albo chociaż zmostkować by nie wyświetlały mi się błędy typu : sprawdź stan oleju, sprawdź stan płynu do spryskiwacza itp?

Pozdrawiam Rysio

Poczytaj ten temat od początku, inaczej wygląda montaż tempomatu w benzynie a inaczej w dieslu.

Pavvelek - Czw Kwi 19, 2012 23:00

Prosze podajcie manual do montarzu tempomatu do zafiry a 1,6 najlepiej z obrazkami krok po kroku
Bodek - Czw Kwi 19, 2012 23:36

Pavvelek napisał/a:
Prosze podajcie manual do montarzu tempomatu do zafiry a 1,6 najlepiej z obrazkami krok po kroku

Jest podany wyżej,a zresztą Tempomat

Oprócz tego przeczytaj ten temat od początku.

Pavvelek - Pią Kwi 20, 2012 19:13

nie moge napisac pw do autora wiec zapytam sie go badz kogos innego kto moze mi odpowiedziec
chodzi mi o wyjasnienie szczegolow tego manuala

"Należy zwrócić uwagę na ilość styków w starej manetce" tzn ze moge kupic manetke z wieksza/mniejsza iloscia stykow ?

"Dodatkowo potrzebna jest przejściówka do podłączenia (około 30 pln)." Jaka przejsciowka i gdzie ja podlaczyc ?

"Przepinamy wtyczkę i wciskamy nową manetkę na miejsce" Czyli przepinamy te stare zaciski i w te zaciski monrujemy nowa manetke ?

"Podłączamy czujnik do instalacji auta " Czyli gdzie zebym nie podlaczyl w niewskazane miejsce opiszcie dokladnie

Podsumowujac

1krok Montujemy manetke z kablem 4 pinowym
2 montujemy czujnik sprzegla i podlaczamy go do tej instalacji auta
3 programujemy tempomat techem itp?

hubertt05 - Czw Kwi 26, 2012 21:53

Witam wszystkich na wstepie.

U mnie problem tempomatu jest nastepujacy.
Posiadam Zafire 2003 rok elegance 2.0 DTH i jest ona w automacie.
Oczytalem sie tych wszystkich postow i zachcialo mi sie tempomatu... Rozkrecilem najpierw kolumne aby zobaczyc czy jest ta kostka od cruise.. faktycznie jest 4 pinowa, siadlem na allegro kupilem manetke do zafiry z tempomatem, przyszla wszystko ladnie elegancko podczepilem takze kabel od tempomatu, skrecilem obudowe.
W dieslach podobno z tego co przeczytalem moglo dzialac to od razu wiec ruszylem na jazde probna lecz nic nie dzialalo. Wiec myslalem ze trzeba aktywowac. Podczepilem opcoma wlazlem w silnik tempomat byl nie aktywowany aktywowalem go i znow jazda probna. Lecz znowu nie dziala... Nie wiecie jaka moze byc przyczyna tego ? Czy w automacie czegos moze brakowac ? Szukalem tego czujnika sprzegla za bezpiecznikami ale go tam nie widac.. Ani nie ma tej wtyczki na niego.. Czy powinien tam byc ? A jak jest to gdzies ukryty ?

valdi - Wto Cze 12, 2012 13:52
Temat postu: montaż tempomatu zafira automat
Witam wszystkich.
Ja takze mam klopot ze swiezo zamontowanym tempomatem w swojej zafirze 2003r. 2.0 DTI z automatyczna skrzynia biegow.
Od niedawna jestem posiadaczem opla i po przebrnieciu przez Wasze wypowiedzi na forum takze postanowilem wyposazyc swoje auto w ten przydatny gadzet jakim jest tempomat. Sprawa wydawla sie bardzo prosta, na zasadzie "plug and play". Niestety po wpieciu nowej manetki tempomat nie zadzialal. Proba aktywacji komputerem takze nie pomogla.
Co moze byc przyczyna? Bede wdzieczny za wszelkie sugestie.

koprasopel - Sob Cze 16, 2012 22:25

witam wszystkich.czy jest możliwość zamontowania tempomatu w benzynie jak jest linka gazu? wtyczkę pod kierownicą tez mam :?:
samczos - Czw Lip 19, 2012 17:56

Dzieki koledzy manetka tempomatu zamontowana tempomat dziala idealnie ,obeszlo sie bez kompa zatrybil od strzalu jeszcze raz dzieki

;)

jarecki69 - Czw Lip 19, 2012 20:50

tempomat to tak jak któryś z kolegów tu napisał ..gadżet , gdyż tak na prawdę to nie ma go gdzie wykorzystać w pełni. Nie ma u nas takich autostrad jak na zachodzie a na dystansie kilku kilometrów gdy jedziemy stałą prędkością ponad 60km/h to właczyć tego nie warto bo i po co? Chyba tylko po to by móc podrapać się po stopie :lol: . Ja mam autko z tempomatem od ponad roku i mimo iż robiłem trasy , nie dało sie tego wykorzystać odpowiednio. Wolałbym już mieć ESP , to przynajmniej cały czas dbałoby o moje bezpieczeństwo podczas jazdy. :D
samczos - Czw Lip 19, 2012 21:10

Masz racje z tymi drogami w Polsce tyle że inni jeżdza poza granice tego kraju i ten tempomat jest naprawde luksusem .Widze ze kolega nie jezdzil dlugich tras i nie wie co sie dzieje z prawa noga na gazie.Bez obrazy Pozdrawiam

Panowie, to nie jest temat czy tempomat jest potrzebny czy nie na polskich drogach :!:

Odbiegacie od tematu :zolta: - Bodek

jarecki69 - Czw Lip 19, 2012 22:46

Ano zgadzam się i nie obrażam :piwo:
cieniassss - Pią Lip 20, 2012 11:01

jarecki69 napisał/a:
tempomat to tak jak któryś z kolegów tu napisał ..gadżet , gdyż tak na prawdę to nie ma go gdzie wykorzystać w pełni. Nie ma u nas takich autostrad jak na zachodzie

tempomat przydaje się na trasie w terenie zabudowanym, włączam tempomat i oglądam okolice przy 60km/h

Dalej schodzicie z tematu - to ostatni post o przydatności - resztę wywalam :!: - Bodek

fliztar - Pon Lip 30, 2012 06:43

udało mi się "dołożyć'' tempomat sam się za to zabrałem koszt 75zł czas 15min pająka kupiłem nowego z 24 mies gwarancją zamiennik działa jak orginał wygląd jak orginał na tej samej trasie z tempomatem i bez zaoszczędziłem według komputera 0,9 l na 100km polecam wszystkim jeśli ktoś umie trzymać śrubokręt to sobie poradzi nic trudnego
bazyliszek72 - Czw Sie 02, 2012 22:41

Jestescie wspaniali!!!!!!
dzieki wam zminilem manetke z tempomatem
podlaczylem
kupilem OP COM
aktywowalem :D
SUPER!!!!!!!

tlewand - Nie Sie 05, 2012 22:46

Kupiłem manetkę, 10 min. roboty, tempomat śmiga, obyło się bez techa. Dzięki za wątek!
mr_andre - Pią Sie 24, 2012 13:25

Również dziękuję za fachową poradę. U mnie wystarczyło zamienić manetkę i tempomat działał od razu :) Silnik 2,0 DTL.
robert629 - Wto Wrz 04, 2012 22:23

Wielkie dzięki za poradę. Wystarczyło zamienić manetkę i tempomat działa od razu. Silnik 2,0 DTL. :piwo:
castagnet - Czw Wrz 13, 2012 21:21

A czy w benzyniaku wystarczy zmienic manetke czy potrzeba czujnik sprzęgła + opcom?
Samochód z francji, 99r 1.8 Elegance.

Maciek - Pią Wrz 14, 2012 13:09

Potrzeba czujnik.
Harry200 - Pią Wrz 14, 2012 13:28

Nie we wszystkich starszych benzynowych Zośkach jest to takie proste jak w dieselkach..Musisz zobaczyć jak masz sterowana przepustnicę, czy czasami nie linką gazu bo i takie też na początku produkcji występowały....
castagnet - Pią Wrz 14, 2012 15:39

silnik mam X18XE1
z tego co wiem przepustnica sterowana mechanicznie.
da rade?

Harry200 - Sob Wrz 15, 2012 19:37

To wtedy musisz dokupić moduł.przeczytaj ten cały wątek,jest tu opisane co i jak zrobić...
paweł67 - Pon Lis 05, 2012 17:53

witam. mam pytanie potrzebuje schematu do zafiry y20dth(psg16) niestety nie posiadam tej magicznej kostki i chcialbym ja sobie wyprowadzić pod manetke .
bobst - Wto Lis 13, 2012 10:14

Witam
Czy ktos dorabial kabel przejsciowy z czujnika sprzegla do naszej zafirowej wtyczki?
Chodzi mi o czujnik sprzegla dedykowany do zafiry.
Pozdrawiam i czekam na pomoc :-)

paweł67 - Pią Lis 16, 2012 19:02

witam! własnie dzisiaj zakończyłem sprawe tempomatu doprowadziłem te cztery przewody pod manetkę tempomat działa ale musiałem aktywować op-comem.
valdi - Wto Lis 20, 2012 16:08

hubertt05 napisał/a:
Witam wszystkich na wstepie.

U mnie problem tempomatu jest nastepujacy.
Posiadam Zafire 2003 rok elegance 2.0 DTH i jest ona w automacie.
Oczytalem sie tych wszystkich postow i zachcialo mi sie tempomatu... Rozkrecilem najpierw kolumne aby zobaczyc czy jest ta kostka od cruise.. faktycznie jest 4 pinowa, siadlem na allegro kupilem manetke do zafiry z tempomatem, przyszla wszystko ladnie elegancko podczepilem takze kabel od tempomatu, skrecilem obudowe.
W dieslach podobno z tego co przeczytalem moglo dzialac to od razu wiec ruszylem na jazde probna lecz nic nie dzialalo. Wiec myslalem ze trzeba aktywowac. Podczepilem opcoma wlazlem w silnik tempomat byl nie aktywowany aktywowalem go i znow jazda probna. Lecz znowu nie dziala... Nie wiecie jaka moze byc przyczyna tego ? Czy w automacie czegos moze brakowac ? Szukalem tego czujnika sprzegla za bezpiecznikami ale go tam nie widac.. Ani nie ma tej wtyczki na niego.. Czy powinien tam byc ? A jak jest to gdzies ukryty ?

Mialem ten sam problem. Takze mam zafire w dieslu i automacie. Okazalo sie, ze opcom nie byl w stanie aktywowac tempomatu. Udalo sie zmienic ustawienia innym sprzetem i tempomat zadzialal bez problemu. Niestety nie pamietam co to bylo (nie serwis), ale moge ustalic.

paweł67 - Nie Lis 25, 2012 20:28

witam!.valdi. jeśli posiadasz autko w automacie to raczej nie posiadasz dzigni szrzęgła więc także nie będzie czujnika szprzęgła bo on reaguje na dzwignie sprzęgła,spróbuj po odpaleniu silnika a przed ruszeniem z miejsca wcisnąć hamulec może tempomat zacznie działać!
Bajer1985 - Pią Sty 11, 2013 22:04

Witam,przyłącze się do tematu zakładam tempomat do mojej zafiry wstępnie sprawdziłem brak czujnik sprzęgła już zamówiony,kostka koło przełącznika jest silnik w zefirze 18xe manual wzięty http://www.zafiraklub.pl/...386e9c6db696aa.
Teraz pojawia się pytanie jak podłączę i nie będzie działało tzn że wymaga podłączenia pod kompa czy można to zrobić jakimś tanim interfejsem może ktoś coś polecić dostępnego na aukcjach internetowych z góry dziękuję .

ekmir - Czw Sty 17, 2013 12:29

A czy po zmianie manetki na taką z tempomatem w 2.0 DTI będzie załączanie tempomatu sygnalizowane kontrolka (nad zegarem temp.)?
pablo2374 - Czw Sty 17, 2013 13:57

ekmir napisał/a:
A czy po zmianie manetki na taką z tempomatem w 2.0 DTI będzie załączanie tempomatu sygnalizowane kontrolka (nad zegarem temp.)?

U mnie nie ma żadnej kontrolki od tempomatu

ekmir - Czw Sty 17, 2013 14:03

W liczniku/zegarach jest na nią miejsce. Pytanie tylko czy wystarczy ją wlutować i będzie działać czy konieczna byłaby jakaś instalacja?
Arczi - Czw Sty 17, 2013 19:26

U mnie nic nie pokazuje w liczniku - jak na wiosne bede wymienial podswietlanie to to sprawdze. Puki co nic nie swieci po "wlaczeniu" tempomatu.
Gruka - Czw Sty 17, 2013 22:15

Hmmm u mnie też nic nie świeci
ekmir - Czw Sty 17, 2013 23:24

Warto byłoby się temu przyjrzeć :)
Gruka - Pią Sty 18, 2013 09:35

Ale powinno świecić czy tylko wymyśliłeś że chciałbyś żeby tak było :>
ekmir - Pią Sty 18, 2013 10:22

Nic nie wymyślałem, spotkałem się poprostu z takimi informacjami.
Troszkę na ten temat można poczytać tutaj:

http://astraklubpolska.pl/viewtopic.php?t=801413
i
http://autokacik.pl/showf...1#Post279640796

[ Dodano: Pią Sty 18, 2013 10:31 ]
Jeszcze znalazłem taki ciekawy opis:
http://forum.vectra-unlim...d.php?p=1091232

[ Dodano: Pią Sty 18, 2013 10:50 ]
Tutaj też o tym tylko, że w "obcym" języku:
http://forum.vectra-unlim...d.php?p=1091232

Gruka - Pią Sty 18, 2013 17:51

Przejrzałem i " Dla wszystkich silników diesla (X20DTH, X20DTL, Y20DTH, Y22DTR) jest możliwość uruchomienia lapmki tempomatu, ale trzeba zrobić dodatkowy układ na jakimś prostym procesorku. Właśnie się za to zabrałem, mam nadzieję że niebawem podzielę się wynikami." Czyli wychodzi że nie ma tylko można zrobić.
ekmir - Pią Sty 18, 2013 21:44

Znalazłem jeszcze takie informacje na temat kontrolki tempomatu:
- świeci na biało: tempomat jest włączony,
- świeci na zielono: tempomat zapamiętuje żądaną prędkość

http://www.poradyopel.pl/kontrolka.htm

Maciek - Pią Sty 18, 2013 22:46

ekmir napisał/a:
Znalazłem jeszcze takie informacje na temat kontrolki tempomatu:
- świeci na biało: tempomat jest włączony,
- świeci na zielono: tempomat zapamiętuje żądaną prędkość

http://www.poradyopel.pl/kontrolka.htm

Cytat:
Lampki omówione na przykładzie Opla Insignia.

;)

Miałem trzy ZA z fabrycznym tempomatem i żadna nie miała kontrolki od tempomatu :idea:

ekmir - Sob Sty 19, 2013 10:54

Maciek napisał/a:

Maciek napisał/a:
Miałem trzy ZA z fabrycznym tempomatem i żadna nie miała kontrolki od tempomatu :idea:

Podane przez mnie informacje to tylko przykłady. Zebrane zostaly z różnych źródeł i dotyczą różnych modeli Opla.

Skoro więc są takie rozwiązania a licznik /zegary pozwalają na adaptację takiego rozwiązania to dlaczego nie. ?

Gruka - Sob Sty 19, 2013 12:53

Musze się przyjrzeć czy jest tam taka nie świecąca
Maciek - Sob Sty 19, 2013 14:55

ekmir napisał/a:
Maciek napisał/a:

Maciek napisał/a:

Podane przez mnie informacje to tylko przykłady. Zebrane zostaly z różnych źródeł i dotyczą różnych modeli Opla.

Skoro więc są takie rozwiązania a licznik /zegary pozwalają na adaptację takiego rozwiązania to dlaczego nie. ?

Spoko, jeżeli chcesz to domontować to ok, myślałem że pytasz czy tak powinno być, że nic się nie świeci na desce ;)

ekmir - Wto Sty 29, 2013 22:14

Trochę informacji na temat kontrolek m. in. tempomatu można znaleźć również tutaj:
http://www.astra-g.pl/viewtopic.php?p=114866
http://www.astra-g.de/showthread.php/15652

toka - Sob Lut 02, 2013 14:27

czy ma ktoś z okolić Warszawy op com?
założyłem dziś manetkę, ale nie mogę uruchomić tempomatu. chciałbym sprawdzić, czy nie jest wyłączona opcja...

Bakuch - Pon Lut 11, 2013 14:15

Witam :)
Wychodze do Was z takim oto pytaniem : czy moja zafira moze byc wyposazona w tempomat ?
Jesli byloby to mozeliwe to jak mam to sprawdzic ?
Jakies dodatkowe wejscie obok pinow od manetki ma byc czy jak ma to wygladac ?
Zafira z 2000r. :lol:

Arczi - Pon Lut 11, 2013 14:30

Kolego Bakuch poczytaj chocby ten temat a jesli to Cie nie usatysfakcjonuje to tutaj znajdziesz pomoc.
Terror-Machine - Pon Kwi 08, 2013 19:17

Mam ogromną prośbe bo poczytałem sobie tu o tempomacie :) i manetce do sterowania komputerem ale za cholerę nie mogę znaleźć zdjęcia tego wyswietlacza żebym mógł określić czy mam MIT czy TID :/ Dodam, że jestem lamusem w tym temacie :lol: i czy przy wymianie manetek trzeba ściągać koło kierownicy i odpinanie poduszek? Bo nie jestem pewny czy dobrze zrozumiałem że wystarczy tylko samą obudowę zdjąć bez ruszania koła kierownicy :(
Z góry dziękuję za odpowiedź i wyrozumiałość :piwo:

pablo2374 - Pon Kwi 08, 2013 19:42

Terror-Machine, masz tu linka z typami wyświetlaczy: http://www.zafira-forum.d...rsicht-Zafira-A
Terror-Machine - Wto Kwi 09, 2013 05:03

czyli mam MID-a dzięki za linka :) :piwo:
ekmir - Sob Kwi 13, 2013 09:06

Terror-Machine napisał/a:
...i czy przy wymianie manetek trzeba ściągać koło kierownicy i odpinanie poduszek? Bo nie jestem pewny czy dobrze zrozumiałem że wystarczy tylko samą obudowę zdjąć bez ruszania koła kierownicy :(
.
Zdejmujesz tylko obudowę przy kierownicy. Koła kierownicy i poduszek nie ruszasz i nic nie odpinasz poza manetką z lewej strony.

Terror-Machine - Sob Kwi 13, 2013 18:32

:ok:
ekmir napisał/a:
Terror-Machine napisał/a:
...i czy przy wymianie manetek trzeba ściągać koło kierownicy i odpinanie poduszek? Bo nie jestem pewny czy dobrze zrozumiałem że wystarczy tylko samą obudowę zdjąć bez ruszania koła kierownicy :(
.
Zdejmujesz tylko obudowę przy kierownicy. Koła kierownicy i poduszek nie ruszasz i nic nie odpinasz poza manetką z lewej strony.
:piwo: dzięki :D
mostek1981 - Pią Kwi 19, 2013 22:36

Chodzi o tempomat w zafira 2001 rok , kupilem czujnik pod sprzeglo, nowa manetke , zamotowalem wszystko i jak auto zostalo podlaczone do komputera to niestety pojawil sie problem, nie moglismy aktywowac tempomaty tzn wchodzil w programowanie wybieral tempomat i ustawial jako aktywny i zapisywal , po chwili bylo to samo tempomat nie aktywowany,wiec poradzcie co moze byc przyczyna ze nie da sie zaprogramowac,czy tempomat ma swoj bezpiecznik i to moze byc przyczyna ze nie da sie go aktywowac prosze poradzcie cos co mam zrobic dziekuje bardzo ze kazda wskazowke.
robertgl17 - Sob Maj 18, 2013 23:44

Witam.

Też chciałem poprawić swoje auto i doposażyć w tempomat.
Już jakieś dwa lata temu rozbierałem obudowę kolumny kierownicy i znalazłem 4-pinową wtyczkę. Pomyślałem dobrze jest :)
Ostatnio kupiłem manetkę ( zamiennik ) wraz z przełącznikami tempomatu.
Sama manetka działa tj. światła długie, kierunkowskazy- niestety tempomat nie.
Poprosiłem kolegę o uaktywnienie przy pomocy komputera.
Kiedyś kupił na allegro wtyczkę zo złącza diagnostycznego i programy ABCom i Opel Tech 2.
Niestety po podłączeniu nic nie da się ustawić. Przy Techu2 pokazuje dane w tym numer VIN i to, że nie ma błędów ;przy ABComp wyskakuje tylko error.
Czyżby coś ze złączem serwisowym :?:
Za tydzień mam jechać nad morze i myślałem, że uprzyjemnię sobie drogę ale chyba nic z tego :x a miało być tak fajnie i prosto z dokładką tempomatu.

bazyliszek72 - Nie Maj 19, 2013 10:07

Jesli przeczytales dokladnie caly temat i zrobiles co nalezalo zrobic to sproboj uaktywnic tempomat OP-comem albo wymienic manetke na oryginalna.
GOTI - Nie Maj 19, 2013 10:29

robertgl17 napisał/a:
Witam.

Też chciałem poprawić swoje auto i doposażyć w tempomat.
Już jakieś dwa lata temu rozbierałem obudowę kolumny kierownicy i znalazłem 4-pinową wtyczkę. Pomyślałem dobrze jest :)
Ostatnio kupiłem manetkę ( zamiennik ) wraz z przełącznikami tempomatu.
Sama manetka działa tj. światła długie, kierunkowskazy- niestety tempomat nie.
Poprosiłem kolegę o uaktywnienie przy pomocy komputera.
Kiedyś kupił na allegro wtyczkę zo złącza diagnostycznego i programy ABCom i Opel Tech 2.
Niestety po podłączeniu nic nie da się ustawić. Przy Techu2 pokazuje dane w tym numer VIN i to, że nie ma błędów ;przy ABComp wyskakuje tylko error.
Czyżby coś ze złączem serwisowym :?:
Za tydzień mam jechać nad morze i myślałem, że uprzyjemnię sobie drogę ale chyba nic z tego :x a miało być tak fajnie i prosto z dokładką tempomatu.

Spróbuj tak jak napisał przedmówca Op-Comem - niech Ci ktoś zmieni na wystepuje i gitara.
A swoją drogą to dziwne, bo słyszałem, że Techem tez można to zrobić :mysli:

Jeszcze małe pytanko do Ciebie - jak kupiłeś zamiennik to sprawdzałeś czy ma tyle samo pinów/złącz, może w tym tkwi sekret, bo zamienniki często (te lipne) mają tylko 6 pinów, a powinno ich być 10 :)

Arczi - Nie Maj 19, 2013 21:52

bazyliszek72 napisał/a:
albo wymienic manetke na oryginalna.
Co ma orginal do tego ? U siebie mam zamiennik i tylko przelozylem manetke i niczego nie musialem aktywowac : tempomat dziala od razu.
Wojti - Nie Maj 19, 2013 22:14

to się nazywa złośliwość rzeczy martwych he he :piwo:
robertgl17 - Nie Maj 19, 2013 22:14

U mnie manetka oryginalna ( ta bez tempomatu) ma 6 pinów.
Zakupiony zamiennik też ma 6 pinów i z boku wiązkę z przewodami i 4-pinową wtyczkę.

Na wcześniej podlinkowanym tutku

http://www.zafiraklub.pl/...opic.php?t=3902

na zdjęciach widać, że oryginalna manetka jest 10-pinowa a z tempomatem 6-pinowa.
Zasugerowałem się tym zdjęciem.

Może kolega robił z Techem2 coś nie tak ( lub ma jakąś spartoloną/okrojoną/piracko-piracką wersję )

Czy mógłby ktoś mi wytłumaczyć jak ewentualnie aktywować tempomat Techem2-najlepiej krok po kroku.
A może jest ktoś z Wrocławiu lub bliskiej okolicy, kto mógłby mi pomóc.
Jakby co to zawsze mogę podziękować pięknie :piwo:

GOTI - Nie Maj 19, 2013 22:22

A mnie zastanawia jedna rzecz.
Oryginalną manetke bez tempomatu mam na 10 pinów i takowej też szukam (tylko, że z tempomatem)
Wyczytałem, aby podczas zmiany kupować z taką samą ilością pinów, nawet w tutku (na forum) też jest to wspomniane.
Na alledrogo są głównie zamienniki które mają zalednie 6 pinów i tu moje pytanie czy po zmianie manetki wszystko będzie "grało" (z 10 na 6) :?:

bazyliszek72 - Nie Maj 19, 2013 23:25

Arczi napisał/a:
bazyliszek72 napisał/a:
albo wymienic manetke na oryginalna.
Co ma orginal do tego ? U siebie mam zamiennik i tylko przelozylem manetke i niczego nie musialem aktywowac : tempomat dziala od razu.

Staram sie doradzic koledze z forum w mozliwy dla mnie sposob a to ze Tobie udalo sie to zrobic bez problemow to gratuluje ale skoro zabierasz juz glos to nie chwal sie tylko moze pomozesz ;)

GOTI - Pon Maj 20, 2013 07:07

Czy montował ktoś w ZA TAKĄ manetke :?:
Od Astry są o wiele tańsze niż te, które "pasują" do ZA.
Troche dziwna sprawa, bo ma mniejszą ilość pinów no i numery są inne :mysli:

Dla porównania zdjęcia:
Oferowana:

Moja:

robertgl17 - Pon Maj 20, 2013 12:23

Ja kupiłem tutaj

http://allegro.pl/opel-as...3222724665.html

Według oferty pasuje do Zafiry A
No i rzeczywiście pasuje, ale nie ma tempomatu z "z automatu" ( to znaczy w moim samochodzie nie działa plug&play )

Ale zastanawia mnie jedno.Kabelki od tempomatu , z tego co pamiętam wychodzą bezpośrednio z manetki, więc nie wiem czy ma znaczenie czy w tej "kostce" montowanej przy kierownicy jest 6 czy 10 pinów.

Poza tym.
W swoim samochodzie miałem oryginalną manetkę kierunkowskazów ( bez tempomatu ) 6-pinową, czy ktoś miał dla odmiany miał oryginalną manetkę ( oczywiście bez tempomatu ) na 10 pinów :?:

bazyliszek72 - Pon Maj 20, 2013 13:43

Wyczytalem kiedys ze te 2 rzędy po trzy styki odpowiadają za:
-jeden rząd za kierunkowskazy
-drugi rząd za to, abyś dźwigienką kierunkowskazu włączył światła postojowe po tej stronie, po której chcesz
Dotyczylo to Astry F

GOTI - Pon Maj 20, 2013 14:58

robertgl17 napisał/a:
W swoim samochodzie miałem oryginalną manetkę kierunkowskazów ( bez tempomatu ) 6-pinową, czy ktoś miał dla odmiany miał oryginalną manetkę ( oczywiście bez tempomatu ) na 10 pinów :?:

Ja mam taką sytuacje ;)
Moja oryginalna manetka jest na 10, a jak widać bywają nie tylko takie, bo twoja jest oryginalnie na 6.
Mam na 10 i szukam (z tempomatem) też na 10, ale chyba zaryzykuje i kupie tą na 6.

Opisz robertgl17 jak to jest w twoim przypadku. Nie masz wgl tempomatu nawet po aktywacji :?: Czy po prostu źle Cie zrozumiałem :)

plutmen1 - Wto Maj 21, 2013 11:07

To może niech się ktoś wypowie kto kupił jeszcze ten zamiennik na 6 pinów i czy u niego działa, też chciałbym założyć tempomat tylko właśnie jest pytanie czy ta manetka na 6 pinów będzie uruchamiała tempomat.
Znalazłem w necie:
http://www.opel-shop.pl/p...62fc1a9c02ec364
Chyba dobra cena i 10 pinów, co myslicie?

robertgl17 - Wto Maj 21, 2013 13:26

GOTI napisał/a:

Opisz robertgl17 jak to jest w twoim przypadku. Nie masz wgl tempomatu nawet po aktywacji :?: Czy po prostu źle Cie zrozumiałem :)

Tu chodzi chyba bardziej o to, że póki co nie zdołaliśmy go aktywować.
Prawdopodobnie robimy coś nie tak.

Ponawiam moją prośbę, czy ktoś posiadający Tech-a2 mógłby mi krok po kroku opisać jak aktywować tempomat przy pomocy tego programu ( prawdopodobnie robimy z kolegą coś nie tak :/ )

bazyliszek72 - Wto Maj 21, 2013 13:39

Radze Ci poszukac kogos w twiom rejonie z OP-Comem(wiekszosc z tego kozysta) i ewentualne problemy zlej aktywacji Tech2 bedziesz mial rozwiazane i potem bedziesz szukal innych przyczyn ;)
GOTI - Wto Maj 21, 2013 15:24

plutmen1 napisał/a:
To może niech się ktoś wypowie kto kupił jeszcze ten zamiennik na 6 pinów i czy u niego działa, też chciałbym założyć tempomat tylko właśnie jest pytanie czy ta manetka na 6 pinów będzie uruchamiała tempomat.
Znalazłem w necie:
http://www.opel-shop.pl/p...62fc1a9c02ec364
Chyba dobra cena i 10 pinów, co myslicie?

Też widziałem tą oferte, ale zaryzykowałem i zakupiłem manetke, którą kupił robertgl17 http://allegro.pl/opel-as...3222724665.html
Wkrótce przesyłka będzie u mnie (mam nadzieje, no chyba, że poczta zastrajkuje) także sprawdze i napisze opinie.
Ja mam diesla, a niektórzy wypowiadają sie, że im tempomat działa bez aktywacji - tak jak już ktoś to wspomniał "plug&play" ;)

Arczi - Wto Maj 21, 2013 21:28

bazyliszek72 napisał/a:
ale skoro zabierasz juz glos to nie chwal sie tylko moze pomozesz
Skad wiesz ze tego nie robie/zrobie ? Latwo sie ocenia nie znajac faktow...
GOTI napisał/a:
Ja mam diesla, a niektórzy wypowiadają sie, że im tempomat działa bez aktywacji - tak jak już ktoś to wspomniał "plug&play"
Dokladnie. Faktem jest ze jakies pare miesiecy temu bylem u czlowieka ktory ma Tech2 - taki sam jak w ASO ale do glowy mi nie przyszlo zeby to sprawdzic :oops:
Bede u niego za jakis czas to zapytam. Ludzie tam ogarniaja Ople - zrobili mi nawet kopie komputera bo cos tam kombinowali...
EOT

marwisn - Czw Maj 23, 2013 03:55

Tempomat można odpalić tylko oryginalnym interfejsem serwisowym TECH (jakies 7000 pln) lub op-comem. Fejsiki i programiki z allegro za kilkadziesiąt złotych (jak by sie nie nazywały) nie potrafią tego.

Jeżeli pomimo programowania sterownik tego nie przyjmuje trzeba spróbować ponownie. często tak mam, że w róznych autach róznie to działa. Np. w jednej zafirze programowałem przy odpalonym silniku, a w kolejnej tak nie wychodziło i porgamowałem przy zapalonych kontrolkach (bez zapłonu).

Gabarytowo manetka z AG i ZA to dokładnie to samo. Pisząc tutka nie byłem pewien czy 6 i 10 pinowe manetki są zamienne. Na moje 10 pinowa napewno podejdzie w miejsce 6 pinowej (bo ma wszystkie 6 + 4 dodatkowe). Pytanie jak jest w druga stronę.

Można przełożyć samą dzwigienkę z przyciskami. Tylko trzeba się uzbroić w cierpliwość przy składaniu wszystkich blaszek i sprężynek jakie wyskoczą ze srodka po otwarciu mechanizmu kierunkowskazów :lol: .

toka - Czw Maj 23, 2013 09:50

Ma ktoś interfejs do uruchomienia tego i mieszka w okolicy? Zamontowałem manetkę, ale nie działa...
GOTI - Czw Maj 23, 2013 18:19

No i sprawa dotycząca ilości pinów w manetce sie rozwiązała.
Zamontowałem dzisiaj TAKĄ manetke.
Moja oryginalna była na 10 pinów, a ten zamiennik ma tylko 6 i wszystko działa bez zarzutów także nie ma co sie bać tylko wymieniać :lol:
Wspomne tylko, że w Y20DTH działa plug&play

robertgl17 - Czw Maj 23, 2013 20:55

GOTI napisał/a:
No i sprawa dotycząca ilości pinów w manetce sie rozwiązała.
Zamontowałem dzisiaj TAKĄ manetke.
Moja oryginalna była na 10 pinów, a ten zamiennik ma tylko 6 i wszystko działa bez zarzutów także nie ma co sie bać tylko wymieniać :lol:
Wspomne tylko, że w Y20DTH działa plug&play

Zakupiłem wcześniej manetkę od tego samego sprzedawcy, mam taki sam silnik to jest Y20DTH póki co u mnie nie działa :?

GOTI - Pią Maj 24, 2013 07:01

robertgl17 napisał/a:
Zakupiłem wcześniej manetkę od tego samego sprzedawcy, mam taki sam silnik to jest Y20DTH póki co u mnie nie działa :?

Troche grubsza sprawa :/
Masz pewność, że manetka jest sprawna? - może sprawdź ją w innym aucie (Zafira A albo Astra G) jeżeli masz taką możliwość.

A powiedz mi Ty miałeś już zamontowany czujniczek od sprzęgła - może on jest wadliwy, bo poprzedni właściciel przy nim grzebał. Jeżeli w jakiś sposób da sie zmierzyć rezystancje czy też napięcie to moge zmierzyć, bo on u mnie działa na pewno. Porównasz i przynajmniej coś wykluczysz.

Sprawdź przewody od czujnika i kostki - może gdzieś są przetarte i dlatego wyskakuje błąd podczas próby aktywacji.

I jeszcze jedna sprawa, bo może osoba u której aktywujesz ma felerny sprzęt - podjedź może do kogoś innego. Wiem, że w ASO biorą za podpięcie kompa ok 100zł - mi powiedzieli 50, ale na szczęście nie musiałem nic aktywować.

mpendzik - Sro Maj 29, 2013 22:22

To i ja pochwale się tempomatem. Kupiłem manetkę z aukcji jw. - podłączyłem - no i działa :-)
Super sprawa, tylko zepsułem te plastikowe zaczepy od górnej osłony kolumny kierownicy przy składaniu - tam gdzie te zaślepki z wkrętami są... ogólnie się trzyma wszystko więc chyba powinno być okej.
W każdym bądź razie Zefir z 2000 r. i tempomat działa plug&play...
Pozdrawiam

Piechcio - Pon Cze 03, 2013 21:11

Witam,
U mnie dzisiaj zamontowałem nową manetkę z przyciskami do tempomatu, czujniki są, ale niestety nie zadziałało :(
Mam tylko interfejs ELM327, ale nim chyba nic nie zdziałam więc chciałem spytać, czy ktoś w Radomiu, albo Krakowie mógłby mi pomóc w rozwiązaniu mojego problemu? :mrgreen:

olo113 - Pon Cze 10, 2013 17:17

witam. panowie z tego co widzę to wszyscy którzy podłączają tą manetkę mają ropniaki, orientujecie się czy tak samo miło i przyjemnie pójdzie to zrobić w moim benzyniaku 1.8 115 koni??
GOTI - Pon Cze 10, 2013 19:03

olo113 napisał/a:
witam. panowie z tego co widzę to wszyscy którzy podłączają tą manetkę mają ropniaki, orientujecie się czy tak samo miło i przyjemnie pójdzie to zrobić w moim benzyniaku 1.8 115 koni??

Poradnik montażu tempomatu dla silnika benzynowego:
http://www.zafiraklub.pl/...opic.php?t=3902
;)

olo113 - Sro Cze 12, 2013 19:09

kurcze dzięki, już niedługo się za to zabieram :lol: pozdrawiam
emjot - Pią Cze 21, 2013 17:34

U mnie nie było instalacji do tempomatu, trzeba było podciągnąć trzy przewody. W ASO po nr VIN dobrali czujnik sprzęgła (w benzynie 1.8 fabrycznie nie było), manetka z allegro, 2h pracy (głównie rozgryzanie TISa, rozkręcanie kolumny w poszukiwaniu wtyczki, potem ciągnięcie przewodów) i śmiga :mrgreen:
Szuwarek - Nie Cze 23, 2013 12:47

A zamontowanie do silniczka 1.6 XEL - ktoś próbował ?
firek - Wto Cze 25, 2013 14:02

Szuwarek, jesli przepustnica bez linki to wszystko odbywa sie tak samo. :)
bazyliszek72 - Wto Lip 02, 2013 22:12

Panowie wracajac do ilosci pinow w manetce to nie wiem ilo pinowa mialem przed zmiana i jaka mam teraz .Ale dopiero dzisiaj pierwszy raz :oops: zobaczylem ze ruszajac delikatnie manetka w wybranym kierunku moge mignac sobie jeden raz lub jesli przytrzymam to kierunkowskaz miga ile potrzebuje :)

Moze ilosc pinow ma z tym cos wspolnego ?

Rybka - Wto Lip 02, 2013 22:35

Na forum vectry wyczytałem że dodatkowe piny w manetce są do świateł pozycyjnych na każdą stronę z osobna.
Czyli można sobie zapalić tylko np lewą stronę, taki patent jest np. w wolkswagenach.
Ale czy to działa w naszych zafirach tego nie wiem.

Tylko nie jestem pewny czy manetka z vectry jest taka sama jak w zafirze.

Tutaj fotki złącza i opis.

Źródło fotek: forum.vectraklub.pl

Luko_krk - Pon Lip 15, 2013 17:40

Mam głupie pytanie do kolegów, którzy już zamontowali tempomat. Czy w trakcie montażu odpinamy akumulator?... :roll:
bazyliszek72 - Pon Lip 15, 2013 19:39

Ja nie odpinalem :)
Tunio999 - Pon Lip 15, 2013 19:53

Luko_krk napisał/a:
Czy w trakcie montażu odpinamy akumulator?...

Dla mnie bezpieczniej będzie odłączyć ;)

GOTI - Pon Lip 15, 2013 20:22

Luko_krk napisał/a:
Czy w trakcie montażu odpinamy akumulator?

Powiem tak - zależy to od wyznania :D
Jeden przezornie by odłączył, a drugi by nawet o tym nie pomyślał. Także co do elektryki każdy robi jak uważa ;)

Jeżeli chodzi i same podpięcie manetki to nie odpinaj, bo jest ona zasilana dopiero na zapłonie.
Jeżeli chodzi o montaż czujnika sprzęgła można by odłączyć choć nie wiem czy do niego również nie dochodzi prąd dopiero na zapłonie.

Luko_krk - Pon Lip 15, 2013 22:30

Zanim doczekałem się odpowiedzi jednak odpiąłem akumulator (przy okazji nauczyłem się odkodowywać radio po ponownym podaniu zasilania ;) ). Udało mi się zmienić manetkę nawet bez zdejmowania dolnej osłony. Wszystko podpiąłem wg tutoriala, manetka z TEJ aukcji ze znanego portalu, oryginał miałem na 6 pin, taką samą podpiąłem. Działają pięknie światła, kierunkowskazy, natomiast tempomat nie działa :( Podpięte na 100% dobrze, kabelki idące od czujnika położenia sprzęgła sprawdzone, a tempomat nie działa. Rozumiem, że teraz jedyne wyjście to aktywacja TECH-em lub OP-COMem ? Czy ktoś z Krakowa może mi pomóc z tym ostatnim krokiem (oczywiście za :piwo: albo i więcej :piwo: ;) ), czy zostaje mi tylko ASO ?

Ps. Dla mnie musztarda po obiedzie, ale gdyby ktoś był zainteresowany zmianą manetki na taką, która ma 10 pin-ów to popularny serwis również może pomóc: Manetka 10 PIN
Ps 2: Dzwoniłem dziś do ASO na ul. Wodnej w Krakowie, cena podpięcia i aktywacji 120 PLN, JA-RO na ul Stoczniowców 50PLN i tam się wybrałem i aktywowałem, od razu zmieniono mi język w jakim gada do mnie moje auto na polski, wszystko w cenie 50 zł :)

gremart - Pon Lip 22, 2013 20:54

od czego zacząc by cieszy sie tempomatem? dwa razy sprawdzałem i nie mam wtyczki pod osłoną kierownicy ( rozebrałem do zegarów) ktoś pomoże? skąd pociągnąc przewody pod montaż manetki? a co z czujnikami hamulca i sprzęgła? może z okolicy ktoś kuma to bardziej ode mnie...

[ Dodano: Wto Sie 06, 2013 23:13 ]
czy ktoś pomoże w podpięciu manetki i czujników? potrzebny schemat. Pomoc mile widziana, każda informacja ma swoją cenę.

czesław - Pon Sty 20, 2014 13:37

Koledzy miałem przed zafirą Forda C Maxa i tam tempomat miał reset po naciśnięciu wyłanczał tempomat przy następnym naciśnięciu tempomat pilnował ostatniej zadanej prętkości czy zafira nie ma resetu bo nie mogę znaleść ? :oops:
GOTI - Pon Sty 20, 2014 17:34

czesław napisał/a:
Koledzy miałem przed zafirą Forda C Maxa i tam tempomat miał reset po naciśnięciu wyłanczał tempomat przy następnym naciśnięciu tempomat pilnował ostatniej zadanej prętkości czy zafira nie ma resetu bo nie mogę znaleść ? :oops:

Temat dotyczy ZA, a tym posiadasz ZB ;)

Ale dla potomnych, tempomat w ZA wyłącza się wciskając:
- zero (na manetce)
- pedał hamulca
- pedał sprzęgła

wojtek1985 - Pon Lut 17, 2014 22:53

Witam, posiadam ZA z18xe 2005 rok, mam fabryczna instalacje do tempomatu. zalozylem manetke oraz czujnik sprzegla od omegi (wtyczka nie pasuje ale zrobilem przejsciowke) aktywowalem op-comem i NIC!! tempomat nie dziala, ale martwi mnie jedna rzecz, dlaczego w blokach pomiarowych jest caly czas czujnik sprzegla AKTYWNY?? nie wazne czy wcisne sprzeglo, czy nie, czy nawet na krótko zrobie zworke zwierajac obydwa piny i rozwierając caly czas mam aktywny? I moje pytanie, czy moglby mi ktos sprawdzic u siebie czy AKTYWNY jest na wcisnietym pedale czy na niewcisnietym?? aha do czujnika dochodzi +12 po stacyjce,oraz drugi kabelek,(wtyczka jest taka plaska na 4 piny, a dwa sa zajete, dwa wolne) z tego co wyczytalem na naszym forum trzeba je zewrzec, czujnikiem lub zworką. Do wtyczki manetki takze dochodzi +12 po stacyjce, manetke mam bez fabrycznej wtyczki ale w manualu w dziale wlasne modyfikacje sa opisane kolory, podpiolem tak samo( tylko ze u mnie+12 po stacyjce jest kolor kabelka czarny, reszta koloror I R i 0 jest taka sama, wiec podpiolem wedlug tego schematu) prosze o pomoc
toka - Czw Lut 20, 2014 12:30

da się zobaczyć czujnik na pedałach bez demont.? zrobiłby ktoś fotkę?
zastanawiam się dlaczego mi nie działa, może nie mam czujnika :)

Rybka - Pią Lut 21, 2014 21:10

toka napisał/a:
da się zobaczyć czujnik na pedałach bez demont.? zrobiłby ktoś fotkę?
zastanawiam się dlaczego mi nie działa, może nie mam czujnika :)

Fotki czujnika sprzęgła masz w tym temacie http://www.zafiraklub.pl/...opic.php?t=3902