Opel Zafira Klub Polska
Forum dla Użytkowników Opla Zafiry

Archiwum - Gdzie zapłacic recykling ???

cris559 - Nie Paź 17, 2010 17:53
Temat postu: Gdzie zapłacic recykling ???
Jak w temacie gdzie można ,trzeba zapłacić i ile on wynosi w przypadku ZA 1,8.
dziękuje i pozdrawiam :piwo:

lukii83 - Nie Paź 17, 2010 17:55

na poczcie 500zl
Anony Mous - Nie Paź 17, 2010 17:59

Zakładam, że kolega pyta, gdzie i jak można zapłacić taniej? Bo jeśli nie, to pierwszy rekord po zgooglowaniu :arrow: "opłata recyklingowa"
cris559 - Nie Paź 17, 2010 18:05

Dziękuje za szybką odpowiedz :piwo:
do zamknięcia :D

MieHor - Nie Paź 17, 2010 18:25

cris559, opłata zawsze wynosi 500 zł niezależnie od marki, typu, pojemności samochodu, do jej zapłaty zobowiązany jest wprowadzający na rynek PL importer, jeśli to Ty sam sprowadziłeś, to ten obowiązek spoczywa na Tobie, a jeśli kupiłeś, np. w komisie i sprzedawca na Ciebie przerzucił tę opłatę, to na dow. wpłaty i tak musisz wpisać jego dane oraz nr VIN. Wpłaty można dokonać w każdym miejscu.
cris559 - Nie Paź 17, 2010 19:00

o a to ciekawy szczegół dzięki MieHor, ;)

poszukałem i znalazłem druczki gdzie potwierdziły się sugestie MieHora

jeszcze raz wszystkim dziękuje

MieHor - Nie Paź 17, 2010 20:25

Ten szczegół ujawnił się w Wydz. Komunikacji, gdzie na szczęście przed rejestracją najpierw poszedłem po info - co, gdzie i jak. Tam b. miła panienka z okienka po obejrzeniu moich kwitów, w tym również przygotowany dow. opłaty recyklingowej zapytała czy wprowadzającym na rynek pojazd jestem ja czy sprzedawca, po odpowiedzi że ten drugi, dała mi nowy druk i po wypełnieniu dopiero z nim poszedłem do kasy, powiedziała że gdym wpłacił jako ja, to musiałbym wpłacać jeszcze raz jako "sprzedawca", a wcześniejszą wpłatę próbować odzyskać z Min. Ochrony Środowiska.
Anony Mous - Nie Paź 17, 2010 22:10

MieHor napisał/a:
a jeśli kupiłeś, np. w komisie i sprzedawca na Ciebie przerzucił tę opłatę, to na dow. wpłaty i tak musisz wpisać jego dane

Tyle teoria :D
Ale dlaczego czasami warto się zastanowić nad płaceniem "za kogoś" i wpisywaniu innych danych niż swoje na druku przelewu własnych środków?
Już tłumaczę:

Dwa lata temu kupiłem sprowadzoną w Włoch Corsę. Od sprzedawcy, właściciela komisu w PL, dostałem komplet dokumentów, w tym dokumenty "założycielskie" prowadzonej przez niego działalności gospodarczej oraz tzw. "oświadczenie o podleganiu obowiązkowi zapewnienia sieci" dla tego pojazdu wraz z jego VIN-em, imieniem i nazwiskiem wprowadzającego-właściciela komisu-jego peselem i NIP, wystawioną przez jedną z sieci recyklingowych w kraju. Kolorowy, gruby papier, hologram, wyglądało wszystko ładnie. Skądinąd wiem, że takie oświadczenie kosztuje 200-400 zł w zależności od miejsca w kraju. Ucieszyłem się, wszak odpadło 500 zł do płacenia.
W wydziale komunikacji pewna młoda pani referent stwierdziła jednak, że opłata recyklingowa nie została uiszczona i podsunęła mi blankiet przelewu do zapłaty. Powiedziała "niech pan wypełni danymi właściciela komisu, na dole jest poczta, może pan zapłacić". Ja na to :shock: i pokazuję jej ów kolorowe oświadczenie. Pani na to, że oświadczenie wystawione jest na osobę fizyczną*Jan Kowalski* a faktura i dokumenty założycielskie na *PHU KOMIS Jan Kowalski*. Ja na to parsknąłem śmiechem i tłumaczę pani, że to jedna i ta sama osoba, co można chociażby stwierdzić po peselu. Pani twardo, że mają takie zarządzenie i muszą je stosować. Myślę sobie, hmmmm, zarządzenie wewnętrzne kreujące prawo, ciekawe, ciekawe.... Pomny art. 9 KPA organy administracji publicznej są obowiązane do należytego i wyczerpującego informowania stron o okolicznościach faktycznych i prawnych poprosiłem od pani zarządzenie. Ona, że to zarządzenie wewnętrzne i nie może mi pokazać :-o
Stwierdziłem, że moge zapłacić 500 zł, ale wypełnie je moimi danymi jako nadawcy. Ona, że nie, opłata musi być wniesiona przez wprowadzającego pojazd. Ja, że ta kwestia jest przez niego uregulowana, dowodem jest oświadczenie. Ona, że nie...i tak w kółko.
Ostatecznie powiedziała, że skoro nie mam opłaty recyklingowej, to mam zostawić papiery i czekać na decyzję. Dodała, że ona nie przyjmie tego oświadczenia wraz z innymi dokumentami, które przedłożyłem do rejestracji. Ja znów :shock: i tłumaczę jej, że zgodnie z KPA jako dowód należy dopuścić wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem. W szczególności dowodem mogą być dokumenty. Powiedziałem, że jeśli mi nie przyjmie, to tak czy inaczej złożę w kancelarii. Wzięła.
Po 10 dniach przyszła decyzja odmawiająca rejestracji. Nawet szybko się uwinęli. Ja po dwóch dniach miałem napisane odwołanie do SKO. SKO uwzględniło moje odwołanie, w którym wytknąłem szereg błędów organu pierwszej instancji, w tym procesowych. SKO uchyliło decyzję i skierowało do ponownego rozpatrzenia. Wskazało przede wszystkim na art. 11 ust. 4 ustawy recyklingowej wprowadzający pojazd jest obowiązany dołączyć do faktury wystawionej nabywcy pojazdu oświadczenie o podleganiu obowiązkowi zapewnienia sieci lub dowód wpłaty, o którym mowa w art. 12 ust. 2. Oczywiście mi auto zarejestrowali bez dodatkowej opłaty 500 zł.
Na początku chciałem przelać te pieniądze pod swoim nazwiskiem, wiedząc, że wtedy bym je odzyskał, występując o stwierdzenie nadpłaty w trybie ordynacji podatkowej. Gdybym natomiast przelał jako *Jan Kowalski*, nie byłbym stroną w postępowaniu o stwierdzenie nadpłaty. I wątpię, czy właściciel komisu chciałby współpracować ze mną w odzyskaniu przeze mnie 500 zł.
Ufff, trochę się napisałem. Dodam jeszcze jako ciekawostkę, że w aktach postępowania odwoławczego w SKO nie odnalazłem tego oświadczenia. Urząd miasta "zapomniał" przekazać :lol:
Czy było warto? Zeszło mi z tą rejestracją prawie 2 wakacyjne miesiące. Po drodze był urlop i jakoś zleciało. Kasa kasą, ale wydymać naszego Prezia - bezcenne :piwo:

Anony Mous - Nie Paź 17, 2010 22:28

Ja chciałem dodać, iż na tym druku nie może być żadnej poprawki. U mnie handlarz pogrubił długopisem jedną cyfrę w dacie i w urzędzie komunikacji babka powiedziała 'sorry' nie moge tego uznać...żebym jechał do handlarza (w Sosnowcu) i jeszcze razy wypisał.... na co mi się nogi lekko ugięły. Musiałem iść do naczelnika i błagać.
Anony Mous - Pon Paź 18, 2010 07:24

tycik,
Brawo!! :piwo: