Opel Zafira Klub Polska
Forum dla Użytkowników Opla Zafiry

Silnik - Zafira A - szarpanie podczas ruszania, przyspieszania

mariusz33 - Nie Sie 23, 2009 18:04
Temat postu: Przerywana praca silnika.....
Witam.
Co może być przyczyną przerw pracy silnika(szarpania)?
Pojawia się to tylko przy zmianie biegu na wyższy i trwa kilka sekund.
Jeśli ktoś miał podobne objawy proszę o pomoc trochę to zaczyna mnie niepokoić :cry:

BajBus - Nie Sie 23, 2009 18:27

proponuje przeczyścić silniczek krokowy...
mariusz33 - Nie Sie 23, 2009 18:36

Bajbus dziekuje ale silniczek krokowy...kurde :oops: niewiem bardzo gdzie on jest i jak go przeczyścić:przedmuchać,przemyć?
Jak byś był tak dobry i napisał mi więcej na ten temat "silnika krokowego"to zaczne od niego :>

BajBus - Nie Sie 23, 2009 23:46

krokowego musisz szukać w okolicach kolektora dolotowego i przepustnicy - ale nie wiem gdzie dokładnie :oops:

znalazłem zdjęcie poglądowe tyle ze z 1.6 z vectry ale on jest podobno mniejwięcej w tym samym miejscu...

tomekuza - Pon Sie 24, 2009 06:16

U mnie w 1,6 jest z tyłu gażnika. Jest przykręcony dwoma śrubami imbusowymi do gażnika. Wchodzi do niego wtyczka z czterema przewodami. Trudno go odkręcić, a jeszcze trudniej zakręcić, trzeba obudowe filtra powietrza górną zdemontować i zdjąć z gażnika. Po odkręceniu i wyjęciu najlepiej zanurzyć na jakiś czas w nafcie albo benzynie i oczyścic pędzelkiem. W srodku znajduje się bolec i sprężyna które sterują położeniem przepustnicy na wolnych obrotach, najlepiej jej nie rozciągaj i nie wciskaj. Uwaga na mały gumowy oring lubi się przerwać albo uszkodzić przy wyciaganiu. U mnie czyszczenie nic nie dało i nadal silnik lubi sobie czasami zadrgać na wolnych. Pozdrowienia.
P.S. Co do zdjęcia BajBusa to raczej mi to wygląda na elektrozawór sterujący dawka gazu przy instalacji gazowej ( bardzo podobny do silniczka krokowego}. A dokładniej to jak z tym szarpaniem czy jak wciśniesz sprzegło do zmiany biegu i czy na wolnych tez sie tak dzieje na luzie po dodaniu gazu i spuszczeniu nogi z pedału. itd.

mariusz33 - Pon Sie 24, 2009 07:17

Na luzie szarpania niema,po wciśnięciu sprzęgła też,tylko gdy zmieniam bieg zanim silnik wejdzie na większe obroty to szarpnie tak dwa trzy razy.
tomekuza - Pon Sie 24, 2009 07:24

Czy jest to napewno wina silnika. tzn czy czuć ze przestaje ciągnąć i przerywa.
Czy raczej może to być wina sprzęgła. czyli równomierna szarpania które po zdjęciu nogi z gazu albo odczekaniu chwile słabną i ustają. Przy ruszaniu tez sie czasem zdarza?

mariusz33 - Pon Sie 24, 2009 07:58

Z mojego odczucia wypada,że to silnik.Są to bardzo krótkie przerwy w pracy silnika-szarpanie.Dzieje się to przed wejściem silnika na wyższe obroty.Przy ruszaniu brak tych objawów.
tomekuza - Pon Sie 24, 2009 08:08

Przyczyn moze być wiele. Kable, świece, filtr paliwa, powietrza, zabrudzona przepustnica, sprawdz wszystkie węzyki od podcisnienia dochodzące do gażnika, może któryś jest przetarty albo dziurawy, dolej do paliwa środka do czyszczenia wtrysków dobrej firmy, zatankuj inne paliwo np BP ultimate albo shella v-power. Albo serwis i komputer moze tam pokaze jakiegos błeda, chociaż wątpię
mariusz33 - Pon Sie 24, 2009 08:24

No to mnie pocieszyłeś.Tyle pozycji...ale zaczne od paliwa.Komp napewno niepokaże,zresztą mam dość panów z Kieleckiego ASO oni zaraz każą mi silnik wymienić he he.
tomekuza - Pon Sie 24, 2009 08:32

No i bardzo dobrze ja ASO tez bym omijal z daleka. Zmien paliwo zobaczymy co bedzie a środka do czyszczenia tez mozesz dolac nie zaszkodzi. Wg twoich opisów to zachowanie silnika jest takie jak w dawniejszych samochodach gdy miały kłopot ze zle ustawionym zapłonem. Spróbuj paliwa i napisz czy cos pomogło.
Kable możesz sprawdzić domowym sposobem po zmroku.

mariusz33 - Sro Sie 26, 2009 19:59

Witam.
Jestem właśnie po zmianie paliwa na lepsze i niestety ale dalej przerywa :( Myśle teraz nad tym silnikiem krokowym sprawdze,przeczyszcze i dam znać.
A może w między czasie macie koledzy jakieś inne pomysły co do tego szarpania?

tomekuza - Czw Sie 27, 2009 06:17

Znajomy mechanior poleca sprawdzić jednak kable i świece czy nie mają przebicia. To że przerywa w tym momencie co piszesz podobno wynika z tego ze wtedy silnik jest najbardziej obciążony i własnie wtedy może gubić iskre. jak możesz to na wieczór maska w góre i zobacz czy elektrony nie latają. Szczególnie obok świec kabli, modułu itp.
mariusz33 - Czw Sie 27, 2009 10:27

To wydaje sie być bardzo możliwe bo właśnie przy obciążeniu przerywa :> Sprawdze to jeszce dziś wieczorem i oczywiście napisze.
Pozdrawiam
Aha i jeszcze jedno dziś rano gdy zapaliłem to przez 2 min pracował jak traktor :cry: to mogą być kable :/

tomekuza - Czw Sie 27, 2009 10:59

tak mogą i to bardzo możliwe z nocy gdy jest zawilgocony tym bardziej podatny na przebicia na kablu albo na świecach. Ja u siebie nie mam kabli tylko moduł zapłonowy nakładany na wszystkie świece jednorazowo, ale tez chyba cos z nim nie tak bo lubi sobie rano kichnać ;)
Jak bedziesz sprawdzał kable to nie zapomnij o świecach moze to ich wina a koszt wymiany mniejszy od kabli.

mariusz33 - Czw Sie 27, 2009 15:07

Więc tak.
Benzyna,silnik krokowy sprawdzony(przeczyszczony) co do kabli to niema ich jest listwa i dalej przerywa.Jutro zakładam nowe świece a jeszcze dziś przepatrze wszystkie przewody.

firek - Czw Sie 27, 2009 16:59

To skoro będziesz zmieniał świece to spróbuj podjechac do jakiegos duzego sklepu z częściami albo ostatecznie ASO i zakup taki komplet gumek na modół zapłonowy i dopiero zmieniaj świece razem z tymi gumkami. Pozdro:)
mariusz33 - Czw Sie 27, 2009 21:21

Kolego firek a czemu trzeba wymienić te gumki?
tomekuza - Pią Sie 28, 2009 06:10

No ja tez swiece wymienialem ale na gumki nie wpadłem ;)
firek - Nie Sie 30, 2009 19:15

Gumki nalęży wymienic dlatego, że silnik przerywa, czyli ma wypadanie zapłonu, spowodowane jak mniemamy w tym temacie uszkodzoną świecą bądz świecami. Używając słowa "uszkodzoną" mam na myśli mającą przebicie. A skoro świeca jest uszkodzona to powiązana z nia bezpośrednio gumka rónież ulega uszkodzeniu.
Dlatego jesli wymienimy tylko świece to uszkodzona gumka spowoduje uszkodzoenie świecy.
To jest tak samo jak w układach z przewodami zapłonowymi i świecami, kiedy są one uszkodzone, a wymienimy tylko np. same świece to trapiący nas problem powróci dosyc szybko. Pozdrawim i mam nadzieje że pomogłem:) :P

mariusz33 - Pon Sie 31, 2009 21:41

No tak "uszkodzona gumka spowoduje uszkodzenie świecy"zapewne wiesz co piszesz,ale niestety wymiana świec niepomogła.Na początku niewymieniłem owych gumek bo wyglądały oky ale gdy objawy nieustąpiły zmieniłem gumki i kurde dalej nic.
Teraz myśle nad tą listwą świec :/
A co myślicie na temat paliwa,niewiem filtr,pompka,przewody,gdzie jeszcze szukać winny przerywania :cry:

firek - Wto Wrz 01, 2009 18:30

Mam jeszcze jedną propozycję niezwiązana z układem zapłonowym(na pierwszy rzut oka), jeśli masz jakiś zwykły miernik w domu to sprawdz jakie masz napiecie na akumulatorze na niepracującym i pracującym silniku. Tylko oba biegunny miernika na akumulatorze. Nie będe się rozwijał o co dokładnie chodzi bo może to nie bedzie to jesli wyniki bedą prawidłowe. Na postoju około 12v, a uruchomiony około 14V.
A wracając do tych świec i modułu to najlepiej jakbyś mógł założyc nowy na próbe, bo jak kupisz to ciężko będzie zwrócic :(

hubka111 - Pon Wrz 21, 2009 18:35
Temat postu: Zafira A - szarpanie podczas ruszania, przyspieszania
Witam wszystkich forumowiczów. posiadam Opla Zafirę 1.6 16v ecotec Benzyna 1999r. mam taki problem że silnik szarpie podczas gwałtownego naciśnięcia na pedał gazu, dzieje się tak również przy zmianie biegów na wyższy. trwa to chwilkę. ale jest to uciążliwe. co może być przyczyną???? dodam że silnik odpala na dotyk. dzieje się tak tylko podczas jazdy.
BajBus - Pon Wrz 21, 2009 22:27

http://www.zafiraklub.pl/forum/viewtopic.php?t=528

proponuje tutaj poczytać...

hubka111 - Pon Wrz 21, 2009 23:07

hmm... przeczytałem wszystko co tam opisali ale żaden nie podał rozwiązania problemu. u mnie to wygląda tak ze jak ruszę to wszystko oki, gdy zmieniam biegi na wyższe to muszę delikatnie gaz dodawać bo zacznie szarpać, jeżeli w trakcie tego popuszczę gaz to znowu pracuje normalnie. wygląda na to że pod obciążeniem silnik zaczyna szarpać. miał ktoś może taki problem???? i go rozwiązał?? jeśli tak to był bym bardzo wdzięczny za pomoc.
zapomniałem dodać że: jadać za nim zauważyłem ze przy zmienię biegów strasznie dymi

Marekcanoe - Wto Wrz 22, 2009 07:52

...zacznij od początku... czyli - wymień filtr paliwa, powietrza, sprawdź przewody paliwowe i przewody elektryczne - miałem tak kiedyś z busem w benzynie... to będzie albo coś z układem paliwowym albo inna pierdułka.... Stawiam na filtr paliwa :) ))
hubka111 - Wto Wrz 22, 2009 18:57

zmieniłem świece i filtr paliwa. dalej to samo. i strasznie dymi na siwo. do czego sie zabrać dalej???? może to być wina katalizatora???
znajomy powiedział że może być to wina czujnika stukowego. czy aby na pewno??? nie chce się ładować w niepotrzebne koszty wiec wole najpierw popytać/

hubka111 - Pią Wrz 25, 2009 07:57

Witam ponownie. pozbyłem się szarpania przy dodawaniu gazu i dymienia. wymieniłem czujnik spalania stukowego i wszystko jest ok. ale pozostał mi jeszcze mały problem. dlaczego silnik reaguje dopiero po chwili od wciśnięcia pedału gazu??? trwa to około 1 może 2 sekund i silnik dopiero wtedy chodzi na obroty??? uciążliwe jest to przy ruszaniu gdyż chcąc mu przycisnąć żeby szybciej wystartować reaguje dopiero po chwili. co to może być???
Pietia - Nie Wrz 27, 2009 13:36
Temat postu: szarpanie przy gwałtownym dodawaniu gazu
Mam problem z zafirk a 2,2 dti z 2002 roku. Przy gwałtownym przyśpieszaniu zaczyna strasznie szarpać i traci moc. I z ledwością moge z niej wyduść 140 h. I nie wiem co sie dzieje.
Ramirez - Nie Wrz 27, 2009 18:32

a to gwałtowne dodawanie gazu to na którym biegu :?:
Pietia - Nie Wrz 27, 2009 19:02

od trzeciego biegu w zwyż, niedawno był wymieniany uszczelniacz pompy wtryskowej, po tym remoncie wystompiły objawy typu pęknięcia powrotów paliwa. Mechanik wykonał przedmuchanie układu paliwowegoi i po tym zabiegu wystąpiły w.w szarpnięcia
kicaj - Pon Wrz 28, 2009 11:40

moze gdzies masz jakies nieszczelnosci w ukladzie paliwowym albo nie do konca odpowietrzony uklad?
Pietia - Sro Wrz 30, 2009 13:40

Mechanik niby stwierdził że układ jest szczelny , a samochodem zaczyna szarpać coraz gorzej. Palio wlewam tylko na orlenie ''ON VerVe'', jaka to może być przyczyna. Prosze o jakieś rady i z góry dziękuje !!!
Teocc - Pią Paź 09, 2009 22:57

trudno tak radzic , wymienine swiece ( z tym przebiciem na swiecach to kolega Firek przsadził byloby takie szarpanie caly czas) niebardzo rozumiem po co masz sprawdzac napiecie czy ma 14 V jakby niebylo nieodpalilbys po dluzszej jezdzi ( chyba chodzilo o brak ladowania). Czasem takie efekty daje tzw "Lewe" powietrze w dolocie( czyli jakas nieszczelnosc).i przybrudzona w srodku przepustnica. A niemasz wrazenia ze auto wolniej schodzi z obrotów przy zmianie biegów?
Teocc - Pią Paź 09, 2009 23:01

sam do tego doszedłes, czy warsztat i komputer? ze konieczna jest wymiana czujnika sspalania stukowego?
mariusz33 - Sob Paź 10, 2009 09:21

Tak czasem schodzą wolniej i bywa że zawieszą sie na około 1500,2000 i trzeba zrobić przegazówke wtedy obroty spadają.
firek - Sob Paź 10, 2009 21:19

Teocc, Co do tego przebicia to musze powiedziec ,że raczej nie przesadziłem i problmy byłyby właśnie wczasie zwiększonego obciążenia silnika(np.zmiana biegu na wyższy)
A co do pomiaru napięcia na aku (to gdy nie jest prawidłowe czyli około 14v, tylko np 12 to uwierz mi auto odpala i jeżdzi czasmi dobrze a czasami źle(wiem z autopsji) i wcale wbrew pozorom nie musi byc to wina alternatora)
Pozdrawiam :D
A wracając do głównego wątku to proponuje w takim razie(chodzi o wieszanie się na obrotkach) mycie całego korpusu przepustnicy i jej kalibrację to przynajmniej ten problem powinien zniknąc.

mariusz33 - Sob Paź 10, 2009 22:11

firek kurde wielkie słowa"mycie całego korpusu przepustnicy i jej kalibrację" wielkie słowa ale ja prosty człowiek jestem :oops:
Teocc - Sob Paź 10, 2009 23:30

Firek OK, ale jesli aku ma 12 V przy dzialajacym silniku , tzn niemasz ladowania. wiec po jednym dniu jazdy ( oby wytrzymal dzien , nieodpalisz bo brak U ( napiecia))
firek - Nie Paź 11, 2009 09:55

Teocc, No i nauczony własnym przypadkiem muszę się z kolegą niezgodzic. Miałem właśnie taki problem z autem że tydzień jeździło dobrze a tu naraz w czasie jazdy zaczyna szarpac przerywac( po prostu normalnie nie jedzie), wtedy przeprowadziłem próbę , że jak się ostro da po garach przez jakieś 3-4 km to auto zaczyna znowu normalnie jechac.
Podjechałem więc do kumpla ze szkoły a ten wziął miernik i patrzy aku a tam w czasie pracy 12V lub nawet mniej( na wysokich obrotach troszkę ponad 12V).
Diagnoza mogła byc tylko jedna(wtedy tak myslelismy obaj)- Alternator. Więc demontaż, rozebralismy - szczotki jeszcze są!!!!, ale jak jest juz na wieżchu to jedziemy do warsztatu od alternatorów-niech sprawdzą na stole
Chłopaki wrzucaja podłączaja i co-alternator wpoządku daje 14v pod obciążeniem
I co teraz????
Wiadomo montujemy i wychodzimy z założenia że coś nie łączyło, wszystkie połączenia między alternatorem a resztą auta czyszczone i miedziowane, odpalamy i co - TO SAMO...
Auto chodzi kulawo i tu olśnienie - miernik podłączamy + z akumulatora, a masa z silnika i jest miernik pokazuje oczekiwane z utęsknieniem 14V. Nowa diagnoza- brak "dobrej"masy na silniku. Po około godzinie poszukiwań znaleźlismy przewód masowy łączący akumulator z silnikiem, który co juz nas aż tak nie zdziwiło był po prostu luźny. Długi wywód ale mam nadzieję,że sie nikomu nie przyda. Pozdrawiam ;)

firek - Nie Paź 11, 2009 10:15

mariusz33,
Rozumiem, że 'słowa wielkie' i sam możesz nie dac rady tego zrobic (np. z braku sprzętu) dlatego trzeba się udac do jakiegos dobrego warsztu aby to zrobili.
Wracając do przepustnicy to słyszałem a właściwie czytałem gdzieś na opel24 cos o jakimś rozwiercie przepustnicy, a dokładniej jakiegos kanału w samym jej korpusie, ale to podobno powierzyc ASO.

iceman25 - Nie Paź 11, 2009 22:11

witam jestem nowy na forum ale mam tez problem z szarpaniem silnika 1.8 16v 116km
zaczęło sie tak że nie można było jechać za stałą prędkością przy 2,5 -3 tyś obrotów na 3-4 biegu ponieważ wyczuwalne były poszarpywania jakby przerwy w zapłonie więc po przeczytaniu kilku forów internetowych i po rozmowach z kolegami postanowiłem powymieniać co nieco a więc: świece , egr , przepływomierz , termostat , czujnik położenia wałka , filtr powietrza i filtr paliwa niestety po tym wszystkim okazało sie że jest jescze gorzej kiedy auto się rozpędza to silnik ma przerwy jakby nie dostawał paliwa najbardziej to czuć jak trzymam 3 bieg i około 4 tyś to samochodem tak szarpie jakby silnik miał wylecieć przez maskę pomyślałem że może gdzieś powietrze zostało w przewodach ale odpowietrzałem wielokrotnie i nic to nie dało wpadłem na pomysł żeby odłączyć przepływomierz , po wyjęciu wtyczki silik prawie zgasł ale po kilku sekundach obroty się wyrównały i nawet równij pracuje i oczywiście z odłączoną przepływką jeździ bardzo równo nie ma szarpania ani nic innego (oczywiście check sie pali) pokleiłem więc stary popękany przepływomierz bo pomyślałem , że może nowy jest uszkodzony ale jest dokładnie ta sama sytuacja na podłączonym kicha a na odpiętym bardzo dobrze , oczywiście komputer nie pokazuje żadnego błędu jak wszystko jest podłączone mam interfejs i sprawdzałem kilka razy oczywiście wykasowałem bład po odłączeniu przepływki naprawdę nie wiem co jeszcze może być przyczyną takiego zachowania dodam tylko że po wymianie tych wszystkich podzespołów odłączyłem akumulator żeby komp sie zrestartował i od nowa zadoptował , może to coś komuś mówi ale jak odłącze przepływkę to program diagnostyczny pokazuje że silnik pobiera około 15-16kg powietrza na wolnych obrotach natomiast przy podłączonej przepływce wacha się od 9-11,5kg prosze o pomoc bo jestem bliski spalenia tego samochodu :(

zolo - Czw Paź 22, 2009 18:09
Temat postu: Szarpanie przy dodawaniu gazu
witam zafira2.2dti,mam taki problem jadąc obojętnie na którym biegu puszczając go i ponownym naciskaniu czuje szarpnięcie tak samo dzeje śię przy redukcji nie ma takiej płynnośći , nie ma tego przy zmianie biegu np.z jedynki na 2.3.4.5 proszęo pomoc.
dejna - Czw Paź 22, 2009 18:19

zmieniłem Twój temat bo z samego "Gaz" cieżko byłoby sie domyśleć "o co kaman"

1. Jest taki dział jak powitalnia
2. Jest też opcja szukaj
3. Jakbyś nieznalazł opcji szukaj to jest pod napisem OPel Zafira KLub Polska
obok FAQ i Użytkownicy
4. Temat był poruszany wiec zamykam

slawix - Sro Lut 17, 2010 14:22

Może być wiele przyczyn....zapiekają się wtryski (słaba pompa) wtryski, zwór EGR lub pompa się skończy za chwilę.....miałem podobnie... wszystko jest opisane w wątku dotyczącym szarpania silnika.
Pozdrawiam

skarbona - Czw Kwi 29, 2010 13:19
Temat postu: szarpie przy zmianie biegów
Witam miłośników Zosiek.
Mam od pewnego dłuższego czasu pewien problem, którego nie potrafię rozwiązać. Gdy kupiłem auto ponad rok temu przy zmianie biegów odczuwałem szarpanie, takie jakby cały silnik aż uderzał o grodź, poza tym przenosił duże drgania do kabiny. Zacząłem od wymiany poduszek, najpierw przód, potem tył. W między czasie urwała mi się jedna łapa boczna, więc wymieniłem od razu obie. Liczyłem, że problem zniknie kiedy już wymieniłem całe zawieszenie silnika. Nie zniknął. Pewien mechanik zaczął oglądać, szarpać silnik i stwierdził, że tylna poduszka jest rozwalona i to przez nią. Pojechałem zatem do sklepu nabyć poduchę, dziś wziąłem się za wymianę i okazało się, że ta niby zepsuta poduszka jest w idealnym stanie. Podobnie jak wszystkie pozostałe. Zastanawiam się, czy jest może jeszcze jakiś element, który stabilizuje silnik? Czy takie szarpanie może być spowodowane złym funkcjonowaniem sprzęgła? Co sprawia, że ten silnik tak bardzo się trzęsie? Zapomniałem napisać, że mam Zafirke 2.0 DTI z 2001. Koledzy jakieś sugestie skąd to może być?

Dodam jeszcze, że zdenerwował mnie człowiek w serwisie, który powiedział, żeby to olać, bo to normalne. Dla mnie normalnym nie jest.

boogoo - Czw Kwi 29, 2010 20:15

Czy tylko wtedy gdy zmieniasz biegi to się dzieje.A gdy odejmujesz gaz,albo dodajesz to też?
fiodork - Czw Kwi 29, 2010 20:26

skarbona napisał/a:
przy zmianie biegów odczuwałem szarpanie, takie jakby cały silnik aż uderzał o grodź, poza tym przenosił duże drgania do kabiny.

proponuję zacząć od sprzęgła.

j - Czw Kwi 29, 2010 20:53

witam
jak dla mnie to są luzy na przegubach.u siebie też tak miałem.

skarbona - Pią Kwi 30, 2010 00:31

przy dodawaniu i ujmowaniu gazu tez są lekkie szarpnięcia. Najbardziej jednak dają się we znaki podczas zmiany biegów.

//scalone//

janko79 napisał/a:

jak dla mnie to są luzy na przegubach.u siebie też tak miałem.

Z tymi przegubami to rzeczywiście może coś być. Jak byłem na kanale, to mechanik stwierdził, że pewien luz zawsze musi być, jak dla mnie to on był nieco za duży. Chyba najwyższy czas zmienić mechanika. Ma ktoś namiar na jakiegoś dobrego specjalistę od Opelków we Wrocławiu? W chwili obecnej muszę jeszcze oba drążki kierownicze wymienić, ale to raczej nie ma nic wspólnego z tym szarpaniem.

kubik_CDTi - Pią Kwi 30, 2010 08:51

Poduszki od silnika też mogą mieć dość.
skarbona - Pią Kwi 30, 2010 09:38

kubik_CDTi napisał/a:
Poduszki od silnika też mogą mieć dość.

Wszystkie 4 poduchy mają zaledwie po parę miesięcy. Najstarsza przednia, ma pół roku. Sprawdzone były parę dni temu, przez wymontowanie i naprawdę nic im nie dolega.

boogoo - Pią Kwi 30, 2010 17:21

A silnik nie bierze ci za ostro i za nagle odpuszcza?Coś mi się wydaje,że mogłem to poznac kiedyś.
skarbona - Pią Kwi 30, 2010 19:47

boogoo napisał/a:
A silnik nie bierze ci za ostro i za nagle odpuszcza?

Czy chodzi Ci o to, że po naciśnięciu gazu jest szarpnięcie? Tak jest. Po odpuszczeniu gazu tez czuć takie jakby szarpnięcie. Jeśli nie to miałeś na myśli to proszę doprecyzuj.

boogoo - Pią Kwi 30, 2010 20:49

O to chodzi.Ale czy mocno?I wtedy słychac i czuc szarpnięcie?
Silnik powinien szarpnąc,ale w miarę łagodnie.Nie drażniąc kierowcy.
Precyzyjniej: sprawdź jadąc na jedynce,przyspieszaj tak do 2 tysi,a potem odpuśc do 1 tysia i znów do 1,5 tyś -takia symulacja jazdy w korku-powolne toczenie z przyspieszaniem i zwalnianiem...

boogoo - Pon Maj 03, 2010 09:03

Właśnie nie potwierdzam,że to przegub.U mnie po wymianie wszystkich poduch i sprawdzeniu luzu na przegubach nadal mi nie pasowało,więc zacząłem szukac w elektronice.I co się okazało?W wyniku źle działającego czujnika, sterownik dawał zbyt wczesny moment wtrysku i za bogatą mieszankę ropy (a to było widac podczas przyspieszania z tyłu i słychac twardą pracę silnika) i przez to silnik dostawał szarpnięcie gdy dodałem ująłem gaz.
Dlatego może warto to sprawdzic....

Andrzej. - Sro Maj 12, 2010 23:32
Temat postu: szarpanie przy ruszaniu-ciag dalszy.prosze o rade..
witam.
na początku od razu napiszę, że opcji szukaj użyłem, przeczytalem wszystko co tylko mi się udało znaleźć na ten temat, niestety jednak rozwiązania swojego problemu nie znalazłem.
Ale od początku -
zafirka, rok 1999.1,8 benzynka, zagazowana sekwencja Lovato, 5lat.
zimny bez problemu kręci, choć na mój gust troszkę długo, ale zawsze odpala, oczywiscie wszystko ok, benzynka, potem przechodzi na gaz.
wydaje mi się jednak że problem jest i na gazie i na benzynce, wrzucam jedynkę, muszę delikatnie sprzęgłem, bo szarpie. I to samo na dwójce i na 3, najlepiej na 4 :}
choć czasem nawet na 4 przy redukcji się zdarzy że poszarpie też.
Dodam, że autko dopiero co kupiłem, jestem świeżym forumowiczem i oczywiście nikogo na forum osobiście nie znam. :}
Widzę, że będzie spotkanko w Krakowie 19 i oczywiście się na nie wybieram coby się bliżej z Wami zapoznać :}
Mam nadzieję, że będziecie mieli przy sobie kompa, żeby może próbować zczytać błędy, jak będą jakieś. Nie wiem sam, myślałem o czyszczeniu EGR i przepustnicy. Ja jednak się nie bardzo na tym znam. Może jak podpatrzę potem, na razie bym chciał pogadać z Wami i ewentualnie poradzić się, jak wyjść z tego problemu. Może ktoś umie przy tym coś zrobić, nie ma problemu podjadę i może akurat. Z warsztatami wiadomo.
Może ktoś z Was umie i potrafi doprowadzić moje autko do porządku:} byłbym naprawdę szczerze zobowiązany. No i oczywiście nie za darmo, wole zaufać komuś, kto już ma doświadczenie w Zafirkach z takimi problemami :}
Jeśli ktoś mógłby się podjąć tego wyzwania bardzo proszę o kontakt. Podjadę gdzie będzie trzeba.
Pozdrawiam i czekam na kontakt :}

//przed naciśnięciem - Wyślij - sprawdź to co napisałeś, bo w oryginale nie da się tego czytać//

DAREK 78 - Nie Lip 11, 2010 15:55
Temat postu: problem z szarpaniem
Auto: zafira 1.8

Wysłany: Dzisiaj 15:34 problem z szarpaniem
witam mam zafire 1.8 2000r szarpie mi przy zwalnianiu to znaczy jesli ujmoje gazu czasem przy starcie na gazie i benz tak samo w serwisie nie wyszedl zaden blond wymienilem swiece zawor egr czyscilem przep nie pomoglo moze ktos mial taki przypadek

---------scalone

moze to byc cewka lub czujnik polozenia walu lub sprzenglo bo teraz na to stawiaiom

:zolta: edytujemy posty a nie piszemy jedne pod drugim! / dejna

firek - Nie Lip 11, 2010 17:01

DAREK 78, najpierw poprosimy o więcej szczegółów o aucie; jaki kod silnika, instalacja gazowa..
Myślę że raczej cewka zapłonowa odpada bo problemu raczej nie byłoby przy odjęciu nogi z gazu, a przy dodaniu.
A tak wogule to problem jest w całym zakresie obrotów, czy tylko jak puscisz silnik tak z obrotów poniżej 2000...?, a jak z wiekszych to sie nic nie dzieje.
Ja proponowałbym na początek czyszczenie i kalibracje przepustnicy-napewno nie zaszkodzi ;)

DAREK 78 - Nie Lip 11, 2010 17:06

silnik 18xl1 instalacja landi renzo problem wlasnie jest jak spada ponizej 1500obrotow czasem tez przy dodawaniu gazu szarpie ale nie tak jak przy zwalnianiu

---------------scalone

przepustnice juz czyscilem nie pomoglo

kolego - kolejny raz piszesz jeden swój post pod drugim zamiast edytować poprzedni.... / dejna

firek - Nie Lip 11, 2010 17:11

Nie pisz postów jeden pod drugim tylko edytuj :)
Rozumiem że przepust tak dokładnie czyściłeś(głównie te małe kanaliki)- z demontażem.
Problem występuje tylko na gazie, czy i na benzynie też jest??

DAREK 78 - Pon Lip 12, 2010 18:39

widze ze nikt niewie nic na ten temat
MieHor - Pon Lip 12, 2010 19:06

Kolego DAREK 78, wyraźnie chcesz sprowokować niemiłą sytuację, zaledwie wczoraj dołączyłeś, pisząc swoje posty trochę nabałaganiłeś w kilku tematach, koledzy zadali Ci kilka pytań uszczegóławiających Twój problem, Ty nie odpowiadając na te pytania stawiasz tezę, że nikt tu nic nie wie, nie uważasz że trochę przesadziłeś?
Od odpowiedzi na pytania zależy w jakim kierunku możesz spodziewać się pomocy. I na koniec moje pytanie - czy próbowałeś odczytać zarejestrowane błędy, jeśli takie wystąpią i je tutaj podasz prędzej uzyskasz jakąkolwiek poradę czy pomoc.

DAREK 78 - Pon Lip 12, 2010 21:52

kolego zawsze pod gorke nic nie nabalaganilem zadalem tylko kilka pytan na ktore niema odpowiedzi na forum pisalem wyraznie ze auto niema zadnych bledow bylo sprawdzane pare razy
MieHor - Pon Lip 12, 2010 22:37

Nie zamierzam prowadzić polemiki - swój problem opisałeś w co najmniej dwóch działach, dostałeś w międzyczasie :zolta: za pisanie postów jeden pod drugim - to mało?
Jak lub czym lub gdzie sprawdzałeś występowanie błędów?

pankade - Pon Lip 12, 2010 23:39
Temat postu: znowu szarpanie
Witam
Trafiłem przypadkowo na to forum i cieszy mnie, że jest takie grono właścicieli Zafek może tu znajdę poradę. Zatem witam, mam Zafkę 2,2 dti z 2003 roku 180 tyś przebiegu od ponad pół roku. Jeździłem nią dwa dni bez problemu i kilka razy już odwiedziłem mechanika. Samochód czasami kaprysi i szarpie i zarówno na biegu jałowym (czasami gaśnie) i na dużych obrotach. Po zakupie wszystko co należy wymieniłem (filtry, oleje) Mechanik wymieniał różne czujniki za każdym razem pojawiało się to samo a ja tylko płaciłem. Ostatnio to się chyba już poddaje i mówi trzeba pojeździć i patrzeć. Pojechałem za granicę i 300 km auto jechało ładnie aż pojawiły się szarpnięcia i długo się utrzymywały przy tych samych obrotach. Później znowu 100 km spokoju a w mieście na wolnych albo gasł albo szarpał. Po wyłączeniu nieco się uspokajał. Długo komputer nic nie pokazywał aż w którymś momencie wyświetlił 1222. Wcześniej po przekręceniu kluczyka za chwilę gasły żółte światełka licznika a teraz świecą do chwili włączenia silnika i dopiero wtedy gasną. Mechanik sugeruje wymianę kolejnego już czujnika tym razem wału korbowego. Moc auto ma. Z góry dziękuję za poradę jeżeli ktoś może mi jej udzielić.

Surf - Pon Lip 12, 2010 23:45

błedem zajmą się osoby które wiedzą o co chodzi mi w pierwszej mysli przychodzi silniczek krokowy do czyszczenia .... miałem podobne obiawy

Edyt

"P1222 - ogólny bład pompy - bład czujnika położenia wału " znalazlem to na forum vectry może jakoś pomoże

rzadki - Wto Lip 13, 2010 08:36

oczywiście to może być ten czujnik, i ja bym od niego zaczął. a dalej bym się zainteresował pompą paliwa, bo to raczej tu będzie problem
DAREK 78 - Wto Lip 13, 2010 08:37

sprawdzenie bledow sprawdzalem w serwisie
MieHor - Wto Lip 13, 2010 09:39

Próbowałem pomóc, musisz poczekać na wypowiedzi innych kolegów, którzy mogą coś wnieść do sprawy, pamiętaj są wakacje, urlopy i wielu teraz tu nie zagląda
darkp1 - Wto Lip 13, 2010 09:56

Myślę że gdybyś pisał swoje posty czytelniej, chociażby używając znaków interpunkcyjnych, było by dużo prościej.
pankade - Wto Lip 13, 2010 10:42

Bardzo dziękuję za Waszą szybką reakcję. W którym miejscu jest ten silniczek i jak go wyczyścić ? czy ja sam umiałbym to zrobić przy wiedzy umożliwiającej rozróżnianie akumulatora od alternatora ? czy dalsza jazda tym autem jest możliwa czy grozi staniem w trasie ? pozdrawiam
darkp1 - Wto Lip 13, 2010 11:14

Ale silniczek krokowy jest w benzynie, Ty masz diesla więc go nie masz. Trzeba by zająć się tym czujnikiem.
gwizdenson - Wto Lip 13, 2010 12:13

Dark ma rację czujnik wału korbowego , to najczęstsza przyczyna ,jak w twoim opisie,szarpania
DAREK 78 - Wto Lip 13, 2010 13:21

aco nie mozesz odczytac
darkp1 - Wto Lip 13, 2010 16:20

Posty piszesz tak chaotycznie że nie wiem o co w nich chodzi czasami.
DAREK 78 - Wto Lip 13, 2010 16:46

jak niewiesz nie umiesz czytac zacznii czytac od poczatku to sie dowiesz oco chodzi

//scalone// - kolego tym razem :czerwona: następnie będzie ban

tak ciezko pojac autem szarpie niema zadnych bledow

DAREK 78 - Wto Lip 13, 2010 17:45

widze ze szkoda tu czasu tracic
MieHor - Wto Lip 13, 2010 18:53

Kolego - jeśli nie chcesz dostosować się do zasad netykiety i zwyczajów panujących na tym forum, to nikt nie będzie Cię tu trzymał na siłę, jest nas na forum czynnych i uczynnych ponad 1500 osób i jakoś nikt do tej pory nie zgłaszał żadnych problemów.
Twoja wola - wybór, nie chcesz, nie trać czasu.

DAREK 78 - Wto Lip 13, 2010 22:00

ZAWSZE POD GÓRKĘ.. sluchaj kolego ja niema problemow tylko ty nie wiesz nic na ten temat to sie nie wypowiadaj bo robisz balagan
MieHor - Wto Lip 13, 2010 22:06

Kolego - przekroczyłeś wszelkie granice dobrego smaku - jeszcze nie zdarzyło się aby jakiś user tego forum naskoczył na moderatora :czerwona: :czerwona: :czerwona:
pankade - Sro Lip 14, 2010 13:26

Dzięki, jak to zrobię to powiem o efektach, pozdrawiam

//scalone//

Ponownie witam
Mechanik zmienił czujnik i wykasował błąd 1222. Wyjechałem i szarpanie odezwało się niemal natychmiast. Dało się odczuć je może z dziesięć razy. Wróciłem do gościa i powiedziałem aby odczytał z komputera czy pojawił się znowu jakiś błąd. Było czysto więc zasugerowałem zmianę filtra paliwa. Nie był w złym stanie wg mechanika ale po wymianie przejechałem 10 km bez jakiegokolwiek szarpania. Nie myślę aby problem się zakończył bo filtr to chyba zbyt błaha sprawa aby aż tak szarpało i gasło a czasami moja Zafira mogła jechać długo bez tych problemów. Na razie nie mam okazji wyjechać gdzieś dalej i sprawdzić a też i się boję, że gdzieś rozkraczy się w drodze. Pozdrawiam

darkp1 - Sro Lip 14, 2010 16:49

Nie tylko do moderatora ten użytkownik odpisywał arogancko ;)
MieHor - Pią Lip 16, 2010 17:31

Filtr paliwa nie jest błahą sprawą, mógł być nawet czysty, ale wystarczyło, że na dnie tego naczynia w którym siedzi filtr była odrobina wody i efekty mogły być takie jak opisałeś
kris - Nie Lip 18, 2010 17:23
Temat postu: Przerywania przy przyspieszaniu
Witajcie.
Wczoraj w trasie ( tak jest i dziś) zaczęły występować problemy przy przyspieszaniu (nie są regularne - po prost raz są, raz nie ale częściej są...jak przyspieszam "mocniej" to nie zauważyłem). Mianowicie chodzi o to, że w momencie przyspieszania auto nagle przestaje przyspieszać - jak wcisnę gaz do dechy też nie ma reakcji - tak jakbym po prostu puścił gaz. Pomaga delikatne puszczenie gazu (nie koniecznie całkowicie) i potem już przyspiesza normalnie. Zauważyłem to głównie przy przyspieszaniu poniżej 3000 obrotów - na wyższych obrotach nic takiego się nie dzieje. Nawet jadąc na 5 i puszczając gaz gdy obroty spadną poniżej 3tys zdarzyło się, że chcąc przyspieszyć znów się blokowało- no i znów delikatnie popuszczałem itd.
Jest to bardzo irytujące i wręcz nawet niebezpieczne jak trzeba przyspieszyć a tu auto siada... Akurat gadałem z właścicielem zośki który kiedyś miał podobne objawy(ale nie mógł pewnie określić że to to samo) okazało się że jakiś tam przewód czy wtyczka albo nie kontaktowała albo padła...coś takiego.
Sprawdzałem techem czy nie ma błędów - no i niema. Pierwsza myśl co mi przyszła to elektroniczny pedał gazu może się sypie.. ale potem myślałem także o przepustnicy i pompie paliwa.... teraz to już nie wiem...
No i wcześniej bardzo bardzo rzadko zdarzały się takie przerwania ale to jednorazowo i tym bardziej nie wiedziałem co to jest... Dodam też że odkąd ją mam to odczuwam także szarpanie przy puszczaniu gazu albo przypieszaniu (ale tylko w momencie całkowitego puszczenia gazu i ponownego jego wciskania). NIe wiem czy ma też to coś wspólnego...
Jak ktoś ma pomysły lub najlepiej wie o co chodzi to proszę o poradę jak to naprawić.
Z góry dzięki.

dzarko - Nie Lip 18, 2010 18:56

Spróbuj zdjąć EGR i go wyczyścić. Ja czyściłem wlewając do środka K2 AKRA i płukanie wodą. I tak dopóki nie przestały wypadać kawały nagaru. Na koniec płukanie benzyną w celu usunięcia wody. Te objawy się zdarzają często przy zużyciu EGR. U mnie dodatkowo gasł na sprzęgle. Czyszczenie przepustnicy jak najbardziej też. Nawet przed EGR.
kris - Nie Lip 18, 2010 19:02

Przepustnice czyściłem 5kkm temu. Nie była zasyfiona więc raczej nie jest teraz też. Spróbuję więc z EGR tylko muszę poszukać gdzieś jak to zrobić bo nie robiłem jeszcze.
Może ktoś podpowiedzieć (albo jakaś fota) gdzie w Z18XE jest umiejscowiony EGR ?

dzarko - Nie Lip 18, 2010 20:35

Doczytałem, że nie we wszystkich Z18XE był EGR. Ty masz zdaje się EPC to spróbuj sprawdzić, czy u Ciebie jest.
dariusz.siuchta - Pon Lip 19, 2010 07:43

A ja ze swojego małego jak na razie doświadczenia mogę Ci poradzić żebyś sprawdził świece czy są ok. Ja miałem troszeczkę inny ale podobny problem i wymiana świec pomogła.
http://www.zafiraklub.pl/...p?p=42105#42105
Sprawdź czy świece nie są już zużyte, czy nie mają takich brązowawych odcieni na porcelanie i czy ogniwa nie są strasznie zasyfione. Jak mają to wymieniaj.

kris - Pon Lip 19, 2010 11:55

Więc w EPC patrzyłem i niby pokazuje że w Z18XE jest. Natomiast u siebie nie znalazłem albo po prostu nie widzę. W załączeniu fotka.
Świece sprawdziłem i są jak najbardziej OK. (Wymieniane na NGK zresztą 9kkm temu).
Zajrzałem do przepustnicy i też wydaje się być czysta. Więc problem nadal. Dziś jechałem i jasno mogę stwierdzić że przerywania nie ma jak bardziej dynamicznie przyspieszam - wtedy ani razu mi się nie zdarzyło. A może to coś moduł DIS szwankuje?

dzarko - Pon Lip 19, 2010 19:26

Znalazłem taką fotkę na jakimś forum
http://www.clubopel.com:8...7_lsxcqkmgd.jpg
To po włosku, ale chyba chodzi o Z18XE.

kris - Pon Lip 19, 2010 19:31

No właśnie tylko ja takiego czegoś nie widzę. Chyba, że jest gdzieś głębiej za przepustnicą - a jeśli tak to dostać tam się będzie bardzo ciężko. Jak na razie przeczyściłem styki kostki od DISa i kostki od przepustnicy. Przejechałem 40km specjalnie dynamicznie i spokojnie i akurat żadnego przerwania nie było. Zobaczymy na jak długo. W każdym bądź razie nadal mnie ciekawi czy mam ten EGR czy nie.
dzarko - Pon Lip 19, 2010 19:37

Mnie też to zaczęło ciekawić i szperam po necie, ale nie mogę się natknąć na jakiś wyraźny schemat, gdzie to powinno być ;-)
firek - Wto Lip 20, 2010 17:11

kris, jesli chcesz sie upewnic czy masz to zrób fotke taką jak ta pierwsza tylko troszkę niżej i w prawo to ci napiszę - chociaż obstawiam że nie powinieneś miec EGR-u.
A co do jego umiejscowienia to znajduje sie on poniżej wtyczki od DIS-a, takie okrągłe cos z wtyczką.Postaram sie wrzucic jakąś fotke z silnikiem z EGR-em.
http://img05.allegroimg.p...2/69/1134926962
ładniejszej niestey nie znalazłem :)

kris - Wto Lip 20, 2010 17:50

No to nie mam EGR na pewno. Więc jeżeli problem nie ustał na dobre to trzeba by szukać przyczyn w elektronice.
pankade - Sro Lip 21, 2010 18:10
Temat postu: wbrew nadziei szarpie
Wyjechałem w trasę no i moje czarne przewidywanie się sprawdziło . Najpierw silnik po odpaleniu dwa razy zgasł a później szarpał przez 200 km. Nie wiem co dalej. Chyba ten co mi sprzedał tego bubla dobrze wiedział że znalazł frajera jak sobie teraz przypominam jego niektóre czynności i słowa. Cóż są ludzie różni.
boogoo - Sro Lip 21, 2010 18:47

A robiłeś test dynamiczny na doładowanie?Może map sensor fiksuje?
pankade - Sro Lip 21, 2010 21:59

Nie, nie wiem nawet co to takiego. Myslalem że jak pójdę do mechanika to będzie wiedział co robić. Dzięki za podpowiedzi. Podobno siada pompa. Macie kogoś w Warszawie z głową do Zafir ?
grego - Nie Sie 22, 2010 16:28
Temat postu: Zafira A, 1.8, poszarpywanie podczas przyspieszania
Witam wszystkich,
Mam następujący problem: autko kupiłem w maju i na początku myślałem, że "ten typ tak ma", to znaczy podczas ruszania lekko poszarpuje. Ale potem zaczęło mnie to wkurzać. Wyczytałem, że... przyczyn może być wiele. Od razy wyczyściłem EGR (był czysty), i przepustnicę (zasyfiona strasznie i zapchany zaworek). Po tych zabiegach tak jakby się poprawiło. Założyłem gaz i problem pojawił się inny. Podczas przyspieszania tak ok. 2000-3000 obrotów, autko przerywa i poszarpuje. Ustawianie lpg nic nie dało. Na benzynie potencjalnie problem nie występuje, to znaczy jak się przyjrzeć dokładnie to też jest ale jakby mniej odczuwalny. Gazownik stwierdził, że jeśli coś na benzynie jest nie tak, to na lpg będzie bardziej to czuć. Rzucił hasło cewka, czyli u mnie DIS.
No i zanim będę wymieniał tego disa, chciałem się Was poradzić.
A może jest ktoś z Łodzi, z takim disem i dało by radę podpiąć go do mnie i sprawdzić czy to faktycznie w tym jest problem?
Pozdrawiam,
Grzegorz

J.A.C.E.K - Pon Sie 23, 2010 15:24

Jest to bardzo prawdopodobne. Ja miałem wymienionego DISa, bo auto traciło w tym właśnie przedziale moc. Tzn. przyspieszało wolniej, niż powinno. DIS Valeo kosztuje jakieś 320 pln, a i tak raz na jakiś czas musisz go wymienić.
Swoją drogą usterka dość popularna w tych autach.
JaceK

firek - Pon Sie 23, 2010 19:30

grego, Nie wypada sie nie zgodzic z twoim gazownikiem w kwestii, że jeśli jest problem na benzynie to na gazie bedzie bardziej odczuwalny - bo ma koleś całkowita rację. Ja jeszcze do jego diagnozy dorzuce obowiążkową wymiane świec razem z DIS-em. Pozdrawiam i powodzonka. ;)
gieesiak - Pon Sie 23, 2010 19:34

podzielam zdabie że to wina disa. miałem objawy niemalże identyczne , przedział obrotów 1700-2400obr/min- auto szarpało dostawało "czkawki", pożniej to ustawało ale ogólnie było słabsze niż wcześnie. a więc egr wyczyszczony, to samo przepustnica-zero poprawy.następnie wymieniłem świeczki na ngk v-line 23, można powiedzieć objaw szarpania trochę się zmiejszył jednakże dalej występował. ostatecznie wymieniłem cewkę na valeo(koszt 330zł w łodzi) i auto zaczęło jeżdzić nie do poznania.zero(słownie zero ) szarpania itp, równiejsza i cichsza praca silnika.
co wązne podpinając auto pod kompa nie wyrzucało żadnych błędów cewki ani zapłonu :>

grego - Sro Sie 25, 2010 16:30

gieesiak napisał/a:
podzielam zdabie że to wina disa. miałem objawy niemalże identyczne , przedział obrotów 1700-2400obr/min- auto szarpało dostawało "czkawki", pożniej to ustawało ale ogólnie było słabsze niż wcześnie. a więc egr wyczyszczony, to samo przepustnica-zero poprawy.następnie wymieniłem świeczki na ngk v-line 23, można powiedzieć objaw szarpania trochę się zmiejszył jednakże dalej występował. ostatecznie wymieniłem cewkę na valeo(koszt 330zł w łodzi) i auto zaczęło jeżdzić nie do poznania.zero(słownie zero ) szarpania itp, równiejsza i cichsza praca silnika.
co wązne podpinając auto pod kompa nie wyrzucało żadnych błędów cewki ani zapłonu :>

Świece wymieniałem zaraz po zakupie, zaraz po czyszczeniu przepustnicy i EGR. Podobno jeszcze podobne problemy mogą wystąpić z winy przepływomierza, komputera, czujnika położenia wału, czujnika stukowego itp. Tak kiedyś wyczytałem na forach i włos mi się zjeżył... ale chyba zacznę faktycznie od DIS-a. Tylko teraz kiepsko z kasą :(
Dam znać jak wymienię.
Pozdrawiam,
Grzegorz

firek - Sro Sie 25, 2010 17:24

grego, co do tych świec to niestety bedzie czekała cię ona na nowo, jak juz pisałem powyżej musisz je wymienic na raz z DIS-em, bo inaczej na długo twoja inwestycja sie nie zda. :|
grego - Sro Sie 25, 2010 17:26

firek napisał/a:
grego, co do tych świec to niestety bedzie czekała cię ona na nowo, jak juz pisałem powyżej musisz je wymienic na raz z DIS-em, bo inaczej na długo twoja inwestycja sie nie zda. :|

A czemu to tak?

gieesiak - Czw Sie 26, 2010 08:41

co do wymiany przepływomierza, komputera itp itd można by wymienić pół osprzętu silnika :>
przypomniało mi się ,że podczas wizyty u gazownika niedługo po wymianie cewki gdy podpiął zafire pod kompa na mapach lpg pokazało mu "rozjeżdzanie" mapy włąsnie w przedziale 1600-2300/400 obr/min. stwierdził że bardzo prawdopodobne ,że winę za to ponosi cewka :D
jako że cewkę wymieniałem sam i mam możliwośc porównać starą(sagem) z nową to w starej te gumowe rurki nachodzące bezpośrednio na świece dosłownie się rozsypały ze starości jak je ścisnąłem więc tez o czymś to świadczy.
pzdr

firek - Czw Sie 26, 2010 18:24

grego, To bedzie dłuzszy wykład :D
Poszarpywnie auta spowodowane jest tym, że DIS ma przebicie, czyli zamiast wysyłac wysokie napięcie bezpośrednio do świecy wysyła je na blok silnika-masę.
Taka sytuacja jeśli powtarza sie wielokrotnie powoduje równiez uszkodzenie porcelanowego izolatora świecy zapłonowej.
Więc jesli założysz na najprawdopodobniej uszkodzone już swiece(niby niedawno załozone ale napewno porcelankom juz sie troszke oberwało-kazdy obrót wału jedna iskra na danej świecy, a na wolnych jest 800 obr.) nowiutki DiS, to po jakims czasie te uszkodzone swiece dadza popalic końcówkom gumowym DIS-a, a później jego dalszym bebechom... i znowu wydatek bo autko znowu zaczyna poszarpywac. ;)

grego - Sob Wrz 04, 2010 19:34

firek napisał/a:
grego, To bedzie dłuzszy wykład :D
Poszarpywnie auta spowodowane jest tym, że DIS ma przebicie, czyli zamiast wysyłac wysokie napięcie bezpośrednio do świecy wysyła je na blok silnika-masę.
Taka sytuacja jeśli powtarza sie wielokrotnie powoduje równiez uszkodzenie porcelanowego izolatora świecy zapłonowej.
Więc jesli założysz na najprawdopodobniej uszkodzone już swiece(niby niedawno załozone ale napewno porcelankom juz sie troszke oberwało-kazdy obrót wału jedna iskra na danej świecy, a na wolnych jest 800 obr.) nowiutki DiS, to po jakims czasie te uszkodzone swiece dadza popalic końcówkom gumowym DIS-a, a później jego dalszym bebechom... i znowu wydatek bo autko znowu zaczyna poszarpywac. ;)

Dzięki za wykład :-)
Ciekawa sprawa. Nie zdążyłem jeszcze zamówić i wymienić DIS-a a od dwóch dni autko zdecydowanie mniej poszarpuje podczas przyspieszania. Zdarzają się szarpnięcia, ale duuużo rzadziej. Nie bardzo wiem czemu... Znaczy, zauważyłem, że jak było ciepło, poszarpywała bardziej, teraz jest chłodniej - poszarpuje zdecydowanie mniej. Może to z tego powodu? Ale czym by to było spowodowane? A może to nie DIS? Może np. zasysa gdzieś lewe powietrze na przepustnicę? Jak było cieplej porozszerzały się plastiki i zasysało bardziej, a teraz pod wpływem zimna się pokurczyło i zasysa mniej? Już sam nie wiem... :-(
A może ma ktoś jakiś pomysł?
Pozdrawiam,
Grzegorz

Szymon78 - Pon Wrz 06, 2010 11:06

takze uwazama ze bład wynika z podłaczneia instalacji... cos nie do końca jest OK

ja jak zakłądałem sekwencje w spoim Peugeociku to gazownic y 2 miechy walczyli.. byłem czestym ich gościem...
falował na obrotach i do 2 tys nie ciągnał. -jazda to masakra... czasem miał odpał i było ok ale w 90% cos szwankowało...

ostatnia moja wizyta sklończyła sie na wymianie sterownika(komputera) -od tego czasu jak ręką odjąć... od 1,5 roku u nich nie byłem... poza serwisem (bo chcialem utrzymac gwarnację..
teraz juz sam serwisuje bo 150pln za wynianę filterka gazu to mnie załamało
w Intercarsie taki sam kosztuje 8pln a robocizna to odkręcenie 3 śrubek fi6.
sprawdzenie szczelnosci to zadna filozowfia.

grego - Pon Wrz 06, 2010 19:00

Szymon Jankowia napisał/a:
takze uwazama ze bład wynika z podłaczneia instalacji... cos nie do końca jest OK

ja jak zakłądałem sekwencje w spoim Peugeociku to gazownic y 2 miechy walczyli.. byłem czestym ich gościem...
falował na obrotach i do 2 tys nie ciągnał. -jazda to masakra... czasem miał odpał i było ok ale w 90% cos szwankowało...

ostatnia moja wizyta sklończyła sie na wymianie sterownika(komputera) -od tego czasu jak ręką odjąć... od 1,5 roku u nich nie byłem... poza serwisem (bo chcialem utrzymac gwarnację..
teraz juz sam serwisuje bo 150pln za wynianę filterka gazu to mnie załamało
w Intercarsie taki sam kosztuje 8pln a robocizna to odkręcenie 3 śrubek fi6.
sprawdzenie szczelnosci to zadna filozowfia.

Hmm, no nie wiem... w sumie może to błąd, może zły sterownik. Założyli mi brc 56 który teoretycznie stosuje się w 5-6 cylindrowych silnikach. Na początku też miałem problem, ale zapomnieli podpiąć jakiejś rurki do przepustnicy i wyskakiwał błąd sondy lambda. Początkowo miała być instalka brc 24, ale nie wiem czemu założyli 56. Podobno też można ją stosować w 4 cylindrowych silnikach, ale kto to wie. Na benzynie w zasadzie nie czuję przerywania podczas przyspieszania. Muszę się baaardzo wsłuchać i to też nie wiem czy to moja wyobraźnia czy faktycznie przerywa. Na gazie jest nieciekawie, strach wyprzedzać czasami bo potrafi tak przytrzymać i czasem całe serie szarpnięć. Jak przyspieszam powoli, jest ok, problem przy gwałtownym przyspieszaniu. Może to wina parownika, że nie nadąża z gazem? Sam już nie wiem. Gazownik ostatnio stwierdził, że to wina cewki. Jest jakaś możliwość aby sprawdzić pracę silnika i takie wypadanie obrotów na benzynie? Czy podpięcie pod komputer i testowanie coś może dać? Gdyby to coś wykazało, to wiadomo, że na gazie będzie bardziej odczuwalne i faktycznie wina była by auta, a nie instalacji lpg. Jakoś przejeździłem przez lato, ale wolałbym mieć w 100% sprawne auto.
Mogę kupić nową cewkę, nowe świece, jak będzie nadal problem, odstawić auto do gazownika, niech walczą.

[ Dodano: Nie Paź 24, 2010 22:42 ]
Witam,
Sprawa poszarpywania podczas przyspieszania się wyjaśniła. Okazało się, że komputer lpg dostawał błędne informacje o obrotach pobierane z cewki. Chyba dis jest walnięty, albo są jakieś zakłócenia. To powodowało szarpanie podczas jazdy przy przyspieszaniu, po prostu silnik dostawał za dużo paliwa. Jutro jadę do gazownika na definitywne rozprawienie się z problemem poprzez modyfikację instalacji :)

[ Dodano: Wto Lis 02, 2010 02:13 ]
Autko śmiga, że hej! Wymieniłem też w sobotę termostat, szybciej się przełącza na lpg i o niebo lepiej trzyma temperaturę.
Polubiłem moją Zosię... :lol: :mrgreen:

slawix - Wto Gru 07, 2010 11:00

Jeden jedyny na mazowieckie PODKOWIŃSKI w Nadarzynie. Ale zanim tam pojedziesz przeczytaj to co opisałem w wątku szarpanie silnika i moje przejścia zakończone (całe szczęście) powodzeniem

[ Dodano: Wto Gru 07, 2010 11:09 ]
P.S.
A dokładnie skocz do wątku:

"nierówna praca silnika (szarpanie) w przedziale 2- 3 tys obr"

pankade - Wto Gru 07, 2010 11:37

Dziękuję. Aktualnie auto w warsztacie i odczytali błędy sterownika pompy. Mają przeprogramować i teraz mogę tylko czekać. Pozdrawiam
negatyf - Sro Mar 09, 2011 19:02
Temat postu: Szarpanie przy ruszaniu, po wymianie skrzyni
Witam.

Auto to Zafira 2.0 DTL z 2000r. W ubiegłym miesiącu miałem problemy ze skrzynią F23 (wyła na biegach 4 i 5 przy obciążeniu), skrzynia została wymieniona na inną, podczas wymiany mechanik zepsuł moje łożysko dociskowe, ale przy zakupionej skrzyni było drugie więc założył komplet ( sprzęgło zostało moje). Po wymianie skrzynia nie wyje jest cicho zalał mi to olejem Castrol SMX-S, skrzynia nie huczy biegi wchodzą ok. Pojawił się jednak problem z ruszaniem, chcąc ruszyć "normalnie" jak auto jest zimne gdzieś w połowie puszczania sprzęgła jest tak jakby skok - szarpnięcie - nagłe zwolnienie sprzęgła, co powoduje że koła próbują się obrócić. Po rozgrzaniu auta szarpnięcia wydają się być dużo słabsze lub nawet całkowicie ustają.
Co ciekawsze po kilku dniach od wymiany zapowietrzyło mi się sprzęgło, w zbiorniczku płynu było poniżej połowy (mechanik twierdzi że uzupełniał po odpowietrzaniu). Po dolaniu i odpowietrzeniu przez 2 dni było ok nic nie szarpało, auto ruszało płynnie, później znowu szarpanie.
Płynu obecnie nie ubywa, próbowałem 2 raz odpowietrzać sprzęgło i znowu przez około 1 dzień było super, potem znowu szarpanie.
Do tej pory mechanik wymienił mi jeszcze 1 poduszkę pod skrzynią (była zerwana) co spowodowało że nie trzęsie mi autem przy gaszeniu ale przy ruszaniu nic się nie zmieniło.
Co zauważyłem jeszcze sam:
- przy cofaniu gdy szybciej puszczę sprzęgło tak jakby odzywały się przeguby jest taki tłumiony stukot.
- przy ruszaniu do przody na skręconych kołach w jedną i drugą stronę oprócz szarpania żadnych stuków, pukania.
- bardzo delikatnie puszczając sprzęgło bez dodawania gazu auto ruszy płynnie.
- po przejechaniu kilkudziesięciu km szarpanie prawie ustaje.
- jeżeli redukuje bieg z wyższego na 2 i jest to w okolicy 20-30 km/h jest taki turkot bardziej odczuwalny niż słyszalny.
- przy jeździe po naprawdę prostej drodze przy około 100 km/h w zakręcie w prawo jak docisnę gaz to odczuwam trzęsienie tak jakby było koło wybulone.

Gdzie szukać usterki? może jeszcze jakaś poducha? przegub wewnętrzny? wysprzęglik?
sprzęgło?

Poradźcie coś bo wymieniać wszystko po kolei trochę drogo kosztuje.

Pozdrawiam Paweł

Dziadek13 - Sro Mar 09, 2011 19:37

Podczas takiej naprawy dobrze jest wymienić wysprzęglik co by nie było takich problemów,a skoki sprzęgła są przeważnie przy krzywym docisku ale piszesz że jak odpowietrzysz to nie ma skoków stawiałbym na wysprzęglik ale....... czy wymieniałeś płyn hamulcowy bo to należy wymienić po takich naprawach a tak wogóle czy go kiedyś wymieniałeś.
negatyf - Sro Mar 09, 2011 19:57

No właśnie ten wysprzęglik nie był wymieniony, płyn też nie był w całości wymieniony, był tylko dolewany w sumie ok 0,5l ale odpowietrzany tylko przez wysprzęglik. Sprzęgła podobno mechanik nie rozbierał tylko przełożył.
Dziadek13 - Sro Mar 09, 2011 20:34

1.Wymień płyn hamulcowy
A po co ruszał sprzęgło ono jest na silniku zabudowane (na wale) może źle coś złożył.
A to z wysprzęglikiem chodzi o wymiane to powinien wiedzieć co by dwa razy nie wyciągać skrzyni biegów,no i o płynie to podstawa nowy płyn stary stracił właściwości.

negatyf - Sro Mar 09, 2011 20:42

To może ja źle zrozumiałem z tym sprzęgłem mówił że nie ruszał to może faktycznie nie odkręcał i jest tak jak było.
A co do płynu to jutro do niego jadę to zaczniemy od wymiany - miło by było gdyby tylko płyn :)
Czy da się wylać cały płyn z wysprzęglika zamontowanego w aucie przez odpowietrzanie ?

pozdrawiam

KOPERNIK - Sro Mar 09, 2011 20:53

negatyf napisał/a:
A co do płynu to jutro do niego jadę to zaczniemy od wymiany

Jeśli jest dobry mechanik to wymieni płyn ,obejdzie się też bez odpowietrzania .
Mają już teraz taką technikę że nie trzeba już cudować i bawić się w odpowietrzanie i pompowanie pedałem :lol:

negatyf - Pią Mar 11, 2011 22:17

Witam

No i niestety po wymianie płynu hamulcowego niestety nic się nie zmieniło, dalej szarpie, chyba jednak będzie trzeba skrzynie ściągać. :(

A może jeszcze jakieś pomysły?

zeus333 - Wto Kwi 26, 2011 11:43

witam mam podobny problem z ruszaniem i zmianą biegów
wszyscy mi wmawiają że tak się jeździ zafirami.
przy zmianie biegów kangurzy

Jeśli coś naprawiłeś lub nadal masz taki problem napisz :) pozdrawiam

Jaymzarf - Wto Kwi 26, 2011 21:11

Może trochę dla niektórych wyda się to dziwne, ale sprawdźcie sobie sprzęgła.
Mogą być minimalnie zcentrowane tarcze sprzęgłowe i takie efekty będą się pojawiać. Oczywiście po pewnym czasie uczy się operować pedałem sprzęgła i efekt zanika. Do czasu aż posypie się dwumasa albo docisk....

sm - Wto Kwi 26, 2011 22:53

andrzej123 nie ma dwumasy, a tarcza nie powinna bić ponieważ jest dotarta.
Zaglądnął bym do przepustnicy, może jest zabrudzona. Na tym forum są już super posty jak to zrobić. EGR też można wyczyścić. Warto też podpiąć się pod kompa może jakieś błędy są.
Sprawdziłbym też świece i moduł zapłonowy.

Jaymzarf - Wto Kwi 26, 2011 23:20

moje przeoczenie z dwumasą, nie spojrzałem na sygnaturke...
Jak dokładniej przeanalizowałem problem to też teraz stawiam na układ wysokiego napięcia czyli świece, przewody, moduł zapłonowy. Powinny pojawić się jednak błędy o wypadaniu zapłonu więc podpięcie pod kompa nie zaszkodzi a pomoże...

grego - Nie Maj 01, 2011 22:08

Witam,
Podepnę się z moim problemem. Otóż mam podobnie, ale po zimie jakby Zafira mniej poszarpywała. Do soboty, kiedy to wymieniłem olej, filtry oleju i powietrza. Problem powrócił albo raczej stał się bardziej uciążliwy. Może ktoś ma jakiś pomysł jak wymiana filtrów, a raczej filtra powietrza wpływa na zwiększenie poszarpywania autka?
Przepustnicę czyściłem w zeszłym roku, egr wygląda na sprawny i jest też czysty. Zastanawiam się na DIS-em i jego wymianą wraz ze świecami.

sm - Wto Maj 03, 2011 21:06

Wymiana filtrów raczej powinna zniwelować szarpanie a nie przyczyniać się do nich.
To zbieg okoliczności według mnie. Masz gaz i nie napisałeś czy na gazie czy na benzynie szarpie.
Może gazowników czas odwiedzić.

Harry200 - Wto Maj 03, 2011 21:16

W jednym przypadku po wymianie filtra powietrza może dojść do szarpania,przed wymianą filtr był brudny i były większe opory ssania co dawało bogatszą mieszankę gazu z powietrzem( ale to przy jeździe na gazie, przy benzynie nie powinno dawać różnicy).Jeżeli to występuje tylko na gazie to tak jak doradza sm trzeba odwiedzić gazowników..
grego - Wto Maj 03, 2011 21:33

Szarpie i na gazie i na benzynie. Na benzynie słabiej, ale jednak czuć. A u gazowników byłem na przeglądzie i było ok.
myka - Nie Maj 08, 2011 07:43

Witam
Przepraszam, że podpinam się pod ten temat ale potrzebuję pomocy a objawy są powiedzmy podobne do tych z tematu postu.
Wczoraj pojawiło się przerywanie pracy na jednym z cylindrów przy zdecydowanym dodaniu gazu. Gdy dodaję go łagodnie auto spokojnie wkręca się na obroty bez żadnych problemów. Po podpięciu do komputera stwierdzono stukowe spalnie na jednym z cylindrów więc wymieniłem świece, ale nie ustąpiło. Wydaje mi się, że już wcześniej odczuwałem takie symptomy ale szybko ustępowały a teraz nic cały czas bez zmian. Dzieje się tak i na gazie i na benzynie. Po zmianie świec zaraz po odpaleniu było dobrze przez dwa dodania gazu a potem znowu to samo. Czy macie jakieś sugestie?
Będe wdzieczny za radę i pomoc
Pozdrawiam
Przemek

jacek76 - Pon Maj 09, 2011 23:08

GAZ , GAZ , GAZ ...

Odpiąć aku , zresetować autoadaptację. Pojeździć na NoPb jakiś czas i zobaczyć czy w dalszym ciągu jest problem.
U mnie było tak samo. Byłem u gazowników i okazało się , że są rozjechane mapy od gazu , przez co wariował też i na benzynie.
Ustawili mapy i po kilku dniach na zimnym i na benzynie przestał szarpać. Jednak rewelacji nie było. Pojechałem jeszcze raz i: parownik mam trochę na nic bo nie trzyma ciśnień , jeszcze raz dopasował mapy gazu do benzyny ... i jest lepiej , a nawet dużo lepiej.

grego - Wto Maj 24, 2011 00:30

Dodam do tematu swoje spostrzeżenia. Autko nadal szarpie. Na benzynie mniej, na gazie bardziej. Objawy są takie jakby momentami dostawał więcej powietrza, potem mniej, tracił trochę mocy a potem mu przybywało. W czasie ostatnich opadów deszczu zauważyłem, że szarpie bardziej. Jakieś sugestie? A może gdzieś za filtrem zaciąga lewe powietrze? Sam już nie co robić... nie chciałbym się władować w koszty i wymieniać po kolei wszystkie potencjalne elementy typu świece, dis, egr itd. jeśli nie znam rozwiązania problemu, który może leży gdzieś indziej.
Szuwarek - Wto Maj 24, 2011 09:27

Sprawdź połaczenia gumowe idące od przepływomierza do gaźnika.
GDA - Wto Maj 24, 2011 09:35

grego napisał/a:
Szarpie i na gazie i na benzynie

Kolego jeżeli objaw szarpania masz na PB i LPG to koniecznie kable WN do wymiany i ewentualnie świece,
piszesz że objawy nasilają się podczas deszczów a to jednoznacznie wskazuje na problem z iskrą, może nawet tańczą sobie na zewnątrz kabli - dobrze to widać podczas właśnie mrzawki

Szuwarek - Wto Maj 24, 2011 09:39

Szarpanie z reguły nie jest objawem zużytych kabli WN :) - to jest problem występujący przy rozruchu jest on utrudniony i silnik może nierówno pracować a nie szarpać :)
GDA - Wto Maj 24, 2011 09:40

A problem dotyczy tylko ruszania? jeżeli tak to przepraszam ale nie doczytałem do końca,
co nie oznacza że czasami warto również zwracać uwagę na te elementy w aucie ;)

johanes - Wto Maj 24, 2011 16:40
Temat postu: szarpanie
Witam wszystkich z tym szarpaniem samochodu to różnie jest ja mam od początku kupna samochodu do dnia dzisiejszego po prostu nauczyłem sie z tym jerzdzic mam przejechane 120 tys. najgorzej jeżdzi sie w miescie trzeba przy ruszaniu dodawac wiecej gazu i przetrzymywac na sprzegle zeby nie zgasł a jak sie ruszy to zaczyna sie szarpanie , dławienie poza miastem jak sie go rozbuja to chodzi pieknie jak na gazie tak i na benzynie po prostu na wiekszych obrotach chodzi super.Byłem u kilku mechaników podłączałem pod kom
pa żadnego błedu , wymieniłem świece , zawór EGR , czyściłem przepustnice i nic . Pali bez problemu żądnych inych objawów niema , teraz nastawiam sie na kupno cewki zapłonowej zobaczymy co sie okaże Pozdrawiam

firek - Wto Maj 24, 2011 17:07

Panowie większość objawów które tutaj opisujecie wskazuje na uszkodzenie w układzie wysokiego napięcia, a więc nieszczęsnego DIS-a(koszt jakieś 300 za Valeo) + ewentualna, a w zasadzie zalecana wymiana świec.
Oczywiście istnieje ryzyko że może byc inna przyczyna takiego szarpania (słabszy jeden cylinder, uszkodzony sterownik, przepływka), ale w 90% jeśli chodzi o Opelki przyczyną jest cewka.
Najlepsza metodą jest oczywiście podmiana podejrzanego elementu, ale nie wszystkie warsztaty maja na stanie nowe lub dobre cewki tylko do sprawdzenia...
Pozdro ;)

Andrzej. - Wto Maj 24, 2011 17:19

zgadzam sie z przedmowca.. u mnie po wymianie,czyszczeniu paru elementow pomogla wymiana cewki.. potem regulacja benzyny,gazu i po klopocie..oczywiscie filtry i swiece..
grego - Wto Maj 24, 2011 22:31

GDA napisał/a:
grego napisał/a:

Kolego jeżeli objaw szarpania masz na PB i LPG to koniecznie kable WN do wymiany i ewentualnie świece,
piszesz że objawy nasilają się podczas deszczów a to jednoznacznie wskazuje na problem z iskrą, może nawet tańczą sobie na zewnątrz kabli - dobrze to widać podczas właśnie mrzawki

No właśnie sam już nie wiem. Dzisiaj nie padało, było sucho, ciepło a objawy nadal jakby się nasilały. I co ciekawsze bardziej na benzynie niż na gazie, a potem się zmniejszyły jak postałem dłużej w korku, po czym znowu się nasiliły i na lpg i na benzynie. Uczucie jest takie jakby auto ktoś momentami łapał za tylny zderzak i trzymał, albo też jak zaczyna się holować inne auto i na początku są takie szarpnięcia. Oczywiście u mnie w mniejszej skali, ale uczucie podobno: auto traci momentami część mocy, po czym znowu momentami zyskuje. Osobiście bardziej obstawiałbym jakieś problemy z powietrzem i jego ilością dostarczaną do silnika. A może to przepływomierz?

Andrzej. - Wto Maj 24, 2011 22:44

grego napisał/a:
GDA napisał/a:
grego napisał/a:

No właśnie sam już nie wiem. Dzisiaj nie padało, było sucho, ciepło a objawy nadal jakby się nasilały. I co ciekawsze bardziej na benzynie niż na gazie, a potem się zmniejszyły jak postałem dłużej w korku, po czym znowu się nasiliły i na lpg i na benzynie. Uczucie jest takie jakby auto ktoś momentami łapał za tylny zderzak i trzymał, albo też jak zaczyna się holować inne auto i na początku są takie szarpnięcia. Oczywiście u mnie w mniejszej skali, ale uczucie podobno: auto traci momentami część mocy, po czym znowu momentami zyskuje. Osobiście bardziej obstawiałbym jakieś problemy z powietrzem i jego ilością dostarczaną do silnika. A może to przepływomierz?

mysle ze nie kombinuj tylko poprostu zmien nowa cewke.. problem z glowy...

arebuk - Sro Maj 25, 2011 08:31

Mi też szarpie przy ruszaniu, trzeba czasem na pół-sprzęgle ruszać by nie zgasł, mam nieoryginalną przepływkę więc może to ona jest przyczyną u mnie.
sesorek - Czw Cze 02, 2011 08:14

u mnie autko nie szarpie ale mam problem aby ruszyć nim bez dodawania gazu.... wiecie tak jak na manewrach na nauce jazdy delikatne ruszanie bez gazu więc nie wiem może ten typ tak ma. Czasem przy puszczaniu nogi z gazu zapala mi się check i jest to bląd dot. egr myślicie że czyszczenie jego coś pomoże?
arebuk - Czw Cze 02, 2011 10:53

Mi się wydaję że to jakiś błąd w elektronice będzie ( w moim przypadku chyba ta nieoryginalna przepływka) bo raz na jakiś czas autko rusza super, czuję się moc i fajnie płynnie przyśpiesza i wchodzi na obroty.
sesorek - Czw Cze 02, 2011 11:11

u mnie przeplywki nie ma, a problem występuje tylko przy ruszaniu bez gazu tak jakby brakowalo mu mocy, na wolnych obratach pracuje równo wkręca się w obroty normalnie tylko jak z dużych prędkości np hamuje silnikiem tj delikatne szarpnięcie wtedy zapala się check i krzyczy czy że EGR

arebuk a u ciebie da rade ruszyć bez dodawania gazu?

cygan79 - Czw Cze 02, 2011 21:59

Witam wszystkich. mam ten sam problem czyli szarpie mi na wolniejszych obrotach przy redukcji i przy ruszaniu z mniejszymi obrotami 1500 - 2500. Sprawdzałem świece, są ok. mechanik przeczyścił dzisiaj przepustnice, bo była zawalona, jest lekka poprawa, ale na razie jeżdżę na paliwie, zeby sprawdzic czy będzie lepiej, bo na gazie było jeszcze gorzej. Jak to nie pomoze, to powiedzieli że to EGR moze byc do przeczyszczenia lub do wymiany? Auto to ZAFIRA 2001 1.8 z gazem... Pojeżdżę trochę, to dam znac czy cos to dało ...... Pozdrawiam

Kolego - na forum nie piszemy z włączonym Caps Lock

[ Dodano: Pon Cze 06, 2011 22:35 ]
witam ponownie jeśli chodzi o to szarpanie w mojej zafirce to sprawa została zakończona poprzez wymianę cewki zapłonowej .....po podłączeniu pod kompa pokazał się błąd (zakłócenia napięcia na 4 cylindrze)coś takiego....teraz chodzi jak tralala....pozdrawiam

ka2ja - Sro Cze 29, 2011 14:15

Witam serdecznie:)
I znów Was proszę o poradę, otóż z naszą Zafirką ( benzyna, 1.8 16v, silnik x18xe1) znowu zle:( po czyszczeniu przepustnicy i zaworu egr praktycznie nie da się nia jezdzic dopóki porządnie nie rozgrzeje sie silnik. Na zimnym silniku tak do ok 2 km przejechanej trasy bardzo szarpie, gasnie, skacze, zupełnie brak jej mocy, pozniej jest juz w miare ale nie dobrze. Dodam ze cewka zaplonowa sprawdzona i jest ok. Jak pisałam wyzej przepustnica , zawor egr wyczyszczona, zmieniony przepływomierz na orginalny siemens( choc dalej pokazuje błędy 0100 i 0110) i dalej tragedia:( Bardzo prosze o jakąś podpowiedz bo za 2 tyg jedziemy do Polski i troche kilometrów mamy do przejechania- dodam jeszcze że bylismy u kilku mechanikow i rozkładaja ręce, jeden zasugerowal że moze komputer jest walniety ale wydaje mi się że gdyby tak było to pokazywało by to na diagnostyce komputerowej?

Dziadek13 - Sro Cze 29, 2011 14:58

0100 Nieprawidłowy sygnał z przepływomierza powietrza
0110 Czujnik temperatury powietrza zasysanego
Czyli coś z przepływką a raczej z czujnikiem temperatury powietrza zasysanego w przepływce,według mnie należało by sprawdzić ciągłość przewodów,wtyków przepływomierz ecu ale to mechanicy powinni zrobić jeżeli ten sam błąd występuje na starej i nowej przepływce chyba że nowa też walnięta.

ka2ja - Sro Cze 29, 2011 17:49

Bardzo dziękuję za odpowiedz, cały czas od zakupu auta pokazuje te błędy i dlatego wymienilismy przepływomierz ale nadal to samo. Mhm, moze kupiliśmy zły( siemens) bo w momencie zakupu przepływka była nieorginalna bez jakichkolwiek numerow. Jaki powinien byc do naszej Zafiry?(benzyna, 1.8 16v, silnik x18xe1, rok 2000-elegance)
MieHor - Sro Cze 29, 2011 19:46

ka2ja,

- Oryginalny przepływomierz powietrza - Zafira A - silniki: Z18XE, X18XE1, Z18XEL, X20XEV, X20XER, Y22XE, Z22XE - OPEL 08 36 583; SIEMENS 5WK9606

ka2ja - Sro Cze 29, 2011 20:01

dziekuje za odpowiedz:) taki właśnie kupiliśmy, no nic trzeba posprawdzac kabelki.
oki - Sro Cze 29, 2011 20:49

ka2ja spróbuj z rana wypiąć wtyczkę z przepływomierza i zobacz jak ci pojedzie w trybie awaryjnym.
Ogólnie nic się nie stanie po za błędem i kontrolką na zegarach, ale komputer wejdzie w inną mapę i pomiar danych dla przepływomierza będzie brał i symulował z innych czujników.
Daj znać jaki efekt i czy coś było lepiej.

Mario 2011 - Sro Cze 29, 2011 20:57

[Dzisiaj 20:51] Mario 2011: Witam.mam problem ze swoją zafirką proszę o rade.podczas włączania klimy rozlega się taki delikatny syk i klima chodzi i chłodzi bez zastrzeżeń ,ale bardzo spadła moc,tzn jak mam ruszać to tak jakby tone do niej włożyć ciężko bardzo i dziwnie chodzi nierówno potrafi nawet zgasnąć prosze o rade.pozdrawiam wszystkich.
jacek76 - Czw Cze 30, 2011 13:33

jacek2308 napisał/a:
....lub silnik krokowy Ci siada od wolnych obrotów i dlatego ciężko z dołu rozkręcić auto

X18Xe1 nie ma silnika krokowego wolnych obrotów , ileż można pisać ...

MieHor - Czw Cze 30, 2011 13:49

jacek76, może i pisałeś o tym kiedyś i co sądzisz, że jak tylko ktoś spojrzy na Twój avatar i jego zawartość, to od razu zajarzy, że masz silnik X18XE1 - żeby nie było wątpliwości to napisz to w swoim avatarze i po sprawie.
jacek76 - Czw Cze 30, 2011 17:09

MieHor napisał/a:
jacek76, może i pisałeś o tym kiedyś i co sądzisz, że jak tylko ktoś spojrzy na Twój avatar i jego zawartość, to od razu zajarzy, że masz silnik X18XE1 - żeby nie było wątpliwości to napisz to w swoim avatarze i po sprawie.

Jacek2380 odpisywał Mario 2011 , który ma właśnie x18xe1 . W związku z tym nie ma znaczenia jaki silnik ma moje auto i co jest napisanie w avatarze a raczej czego nie ma.
Z resztą nie tylko ja pisałem o tym , że x18xe1 nie ma silnika krokowego a gwoli przypomnienia , również kabli wysokiego napięcia.

seby - Pon Lip 04, 2011 11:46

Witam
Mój problem z zafirką polega na tym że przy wysokim biegu i niskich obrotach po wciśnięciu gazu zaczyna szarpać i wyskakuje błąd komputera i kontroli trakcji. Po zgaszeniu silnika i ponownym odpaleniu gaśnie tylko ta druga lampka. Po podłączeniu do komputera wyskakuje nieopisany błąd. Wczoraj jak wyczytałem na forum wcisnąłem hamulec z gazem i wyszedł mi taki błąd; 10 błysków,3 znowu10 i 2błyski. Poradźcie co to może być.

MieHor - Pon Lip 04, 2011 12:08

seby, ten błąd to

P0302 - Zapłon cylindra 2 - wypadanie zapłonów

seby - Pon Lip 04, 2011 16:20

Witam
Mam mały problem z moją zafirką, cały czas wyskakuje mi błąd silnika. Kasuję go komp mi pokazuje jako nieopisany błąd. Wczoraj zrobiłem mu test jak to jest opisane na forum i wyszło mi coś takiego; 10 błyśnięć 3 znowu 10 i 2. Może ktoś wie co to za błąd. Z góry dziękuję

Harry200 - Pon Lip 04, 2011 19:13

Jeżeli dobrze odczytałeś to jest P0302-wypadanie zapłonów na drugim cylindrze..Czy nie czujesz żeby lekko Ci silnik przerywał w jakimś zakresie prędkości obrotowej.:?:Stawiałbym na cewkę..
seby - Wto Lip 05, 2011 08:02

jak mam wysoki bieg, typu trójka czwórka i obroty do 1500 to mi przy przyśpieszaniu to się dzieje i dziwny dźwięk przy tym wydaje
Harry200 - Wto Lip 05, 2011 08:39

I to by się zgadzało,jeszcze jedno czy jest różnica czy silnik zimny czy ciepły.. :?:
Lorry - Wto Lip 05, 2011 10:45

Przy takim PSJ prawie każdy 16v silnik będzie się męczył ( szarpał i mulił), staraj się nie schodzić poniżej 1800-2000 na tych biegach.

Jak ma za niskie obroty to wbrew pozorom też więcej spali ;)

seby - Wto Lip 05, 2011 11:21

ciepły silnik
Harry200 - Wto Lip 05, 2011 11:24

Raczej to będzie cewka one na zimnym przeważnie nie dają żadnych objawów ,chyba że padną całkiem,tym bardziej ze masz na potwierdzenie kod błędu.
seby - Sro Lip 06, 2011 10:16

Dzęki za pomoc, jak zmienię to napiszę czy to było to.
spider - Sro Lip 27, 2011 15:31

zafirka 1.8 gaz brc 115km 2000r mam ten sam problem co wy koledzy tylko mi jeszcze swieci TC jak sie autko zagrzeje ?ruszałem juz temat .sprawdziłem wszystkie styki wyczysciłem przepustnice wymieniłem swiece i dalej lipa chyba zostało mi tylko wymiana cewki na lavato bo juz mi pomysłów brak pozdrawiam
firek - Sro Lip 27, 2011 20:06

spider, nie pocieszę Cię, ale przyczyną twoich kłopotów z autkiem wcale nie musi być padajaca listwa zapłonowa-najlepiej byłoby założyć jakąś sprawna na podmianę i ewentualnie rozwiać podejrzenia. Niestety podobne a wręcz identyczne objawy pojawiaja się kiedy uszkodzeniu ulega sterownik silnika-jeden ze słabszych punktów silnika X18XE1. :|
ares ares - Pon Sie 08, 2011 19:21

WITAM

szarpała i moja po przeczytaniu tematu nie sądziłem że coś się poprawi ale ....
pojechałem do serwisu opla opowiedziałem objawy postawiłem diagnozę a fachowcy mnie wyśmiali w końcu aby mi udowodnić że nic się nie zmieni wymienili świece na początek i zafira przestała prawie skakać szok ....
pozdrawiam

buli - Pią Sie 12, 2011 14:33
Temat postu: skacze podczas ruszania
Witam kolegów! Mam pytanie spodkał sie juz ktos ze skakaniem samochodu podczas ruszania? Odczuwam jak by troszke podskakiwał podczas delikatnego ruszania na niskich obrotach i wszystkim trzesie! Dodam ze zmieniłem wszystkie poduszki na nowe firmy lemforder i nic!!! Moze ktos cos doradzic? Pozdrawiam!!!
gregorkrk - Pią Sie 12, 2011 21:02
Temat postu: Re: skacze podczas ruszania
buli napisał/a:
Witam kolegów! Mam pytanie spodkał sie juz ktos ze skakaniem samochodu podczas ruszania? Odczuwam jak by troszke podskakiwał podczas delikatnego ruszania na niskich obrotach i wszystkim trzesie! Dodam ze zmieniłem wszystkie poduszki na nowe firmy lemforder i nic!!! Moze ktos cos doradzic? Pozdrawiam!!!

ja się tam na dti za bardzo nie znam ale , sprzegło ci czasem nie ślizga?
ew. podobne objawy daje padnięty dwumas ale niewiem czy występuje przy tym silniku.

Dziadek13 - Pią Sie 12, 2011 21:52

Możliwy krzywy docisk sprzęgła,zerwana jakaś poduszka np tylna silnika.Dwumas wydawał by jakieś dźwięki jeżeli cichy a poduszki dobre to nie zawracaj sobie głowy jeździj dalej jak padnie to wtedy będziesz sie martwił bo i tak teraz nic nie zrobisz bo i po co.
ares ares - Sob Sie 13, 2011 18:58

WITAM
czar prysł po wymianie modułu i świec trzy dni chodziła dobrze następnie znów zaczęła skakać
przy ruszaniu lub wzięciu nogi z gazu szarpie, na benzynie i gazie objaw podobny ( błędów brak ) cewka założona valeo świece bosh
co proponujecie zrobić lub sprawdzić ??? samochodem robię ok 3000 km miesięcznie objaw jest denerwujący. wszyscy mówią że tak ma być czy to możliwe??
pozdrawiam

jacek76 - Sob Sie 13, 2011 21:34

Uwierzył bym , że TTTM (x18xe1) gdyby nie astra mojego kolegi z tym samym silnikiem. Śmiga aż miło i nigdy nie wymieniał w niej cewki , świece nie pamięta kiedy wymieniał , z regulacją gazu to samo. Co prawda popsuł mu się egr ale nie była to usterka elektroniki tylko przerdzewiał między cewką a cokolikiem i dostawał lewego powietrza. Naprawiliśmy to składając jeden z dwóch. Ten drugi to mój , który się popsuł - zaśniedziała elektronika w tej czarnej obudowie na górze.
Z ciekawostek - po zresetowaniu op-comem ECU ( jest taka opcja ale trzeba mieć CAR PASS) , zafira rusza bez gazu bez większych problemów. Niestety chwilę po starcie zawsze jest kangurek a szarpanie na zimnym i na PB ustąpiło dopiero po przerobieniu instalacji LPG.

ares ares - Nie Sie 14, 2011 12:44

WITAM
ale jak pisałem wyżej objaw szarpnięć znikł po wymianie świec i cewki
na trzy dni po czym powrócił chyba zmienię jeszcze raz ten zestaw :cry:

speedy - Sro Sie 17, 2011 23:46

Proszę o info.
Zocha 1,8 benz+ LPG
Zosia szarpie przy 1500-2500 obr/min przy zmianie na wyższy bieg(bardziej odczuwale na LPG). Przepustnica czyszczona ( osobiście), cewka sprawdzona(osobiście) w nocy (nie zauważyłem jakiiegokolwiek przebicia).
Pytanie:
-Jechać do gazownika
-sprawdzić EGR
- Spróbować wymienić świece ( już zakupione)

ppackowski - Czw Sie 18, 2011 07:10

U mnie wymiana świec pomogła, zobaczymy tylko na jak długo.
firek - Czw Sie 18, 2011 16:34

speedy napisał/a:
Proszę o info.
Zocha 1,8 benz+ LPG
Zosia szarpie przy 1500-2500 obr/min przy zmianie na wyższy bieg(bardziej odczuwale na LPG). Przepustnica czyszczona ( osobiście), cewka sprawdzona(osobiście) w nocy (nie zauważyłem jakiiegokolwiek przebicia).
Pytanie:
-Jechać do gazownika
-sprawdzić EGR
- Spróbować wymienić świece ( już zakupione)

niestety w taki sposób cewki nie da się sprawdzić, jedynym wiarygodnym sposobem jest podmiana na sprawną razem z kompletem świec ;) Pozdro

Freshh - Czw Sie 18, 2011 20:10

speedy napisał/a:
cewka sprawdzona(osobiście)

Dokładnie. Sprawdzenie cewki nie jest możliwe bez specjalistycznego sprzętu warsztatowego. U mnie też padła swego czasu przyłożyłem dobrą i od razu wiedziałem.

speedy - Pią Sie 19, 2011 12:26

Wymieniłem zakupione wcześniej świece. Stare GM (chyba jeszcze orginalne) poszły w odstawke a w ich miejsce NGKi i............udało się Zocha jak narazie przy zmianie biegów wskakuje na obroty bez szarpania.
Chyba udało się zaoszczędzić 300PLN-ów

buli - Sro Wrz 21, 2011 19:09
Temat postu: trzesie podczas puszczania sprzegła
Witam Kolegów! Mam dziwny przypadek. Podczas ruszania na niskich obrotach odczuwam trzesienia, szarpanie tak jak by silnik chciał wyskoczyc. Wydaje mi sie ze nasila sie to przy ruszaniu pod góre, po prostym lub z górki jest mniejsze! Poduszki zmieniłem wszystkie i nie wiem gdzie dalej szukac. Prosze o jakas rade. Pozdrawiam!!! Mam na mysli 2.0 dti
Woytas - Sro Wrz 21, 2011 19:11

buli, sprawdzałeś przeguby??
buli - Sro Wrz 21, 2011 19:13

Nie sprawdzałem. A które wewnetrzne czy zewnetrzne
Woytas - Sro Wrz 21, 2011 19:13

wszystkie
buli - Sro Wrz 21, 2011 19:14

A jak je mozna sprawdzic? Przy skrecie nic nie tyka podczas jazdy tez cicho.
Harry200 - Sro Wrz 21, 2011 20:37

Najczęściej za takie objawy odpowiadają wewnętrzne,może to być też uszkodzona tarcza sprzęgła..
marcinos25 - Pią Wrz 30, 2011 23:28

Witam. Przeczytałem cały wątek . Ja ma problem z mocą(silnik 1,8 16V 125KM) -mianowicie wydaje mi się ze silnik nie wkręca sie tak na obroty jak powinien. Dopiero ok 3000obrotów samochód jakoś idzie(choć to jeszcze nie to). W porównaniu do mojego poprzedniego wozu- tez 125 konnego to zafirka porusza sie jak rower, na 4 i piątym biegu bardzo wolno przyspiesza.... W dodatku dzis założyłem gaz(jeszcze nie jeżdziłem samochodem bo żona odebrała) ale domyślam sie że z gazem jeszcze sie to pogłębi. Czytałem o czyszczeniu przepustnicy, wymianie świec i cewki....myślicie ze to pomoże? Proszę o podpowiedzi doświadczonych zafirkowiczów bo ja mam ten wóz dopiero od tygodnia. Pozdrawiam
jacek76 - Sob Paź 01, 2011 10:37

marcinos25 , jeżeli masz zaniki mocy , szarpanie , problemy z ruszeniem a nie masz błędów , to na 99% to wina cewki lub świec.
Wymień świece , podmień od kogoś cewkę ( najlepiej nową ze sklepu) i zobaczysz.

micaddo - Sob Paź 01, 2011 20:27

Jeżeli chodzi o diesla 2.0 dti to problemy z nierówną praca silnika zakończyły się wymianą pompy wtryskowej, zainteresowani z spotu w Siamoszycach znają sprawę, koszt z robocizną 2800 zł, ale spodziewałem się przy ponad 200000 km. Licznik był na pewno cofnięty o co najmniej 50000. (nie wiem jak w silnikach pb.)
ares ares - Nie Paź 02, 2011 12:13

WITAM
odnośnie szarpania i braku mocy:
ja wymieniłem wszystko świece,cewkę,filtry,przeguby,sprzęgło,poduszki,czujniki sam już nie pamiętam jakie,podmieniałem przepływkę,przepustnicę i i i efekty mizerne
wada jest chyba przy wejściu wtyczek do sterownika lub samym sterowniku przy poruszeniu tym samochód jezdzi jak nowy jeszcze nie wiem co z tym zrobić a i też problem ze znalezieniem wolnego czasu mam miesięcznie robie zafcią około 5000km.
naszczęście wszystko władowałem w koszty firmy bo by mnie szlak trafił z wydatkami
więc ostrożnie z wymianami panowie
pozdrawiam

firek - Nie Paź 02, 2011 13:40

ares ares, diagnoza dla Ciebie to naprawa lub wymiana sterownika silnika.
Przeszedłem ten problem(wymiana wiązki nic nie daje)-ja znalazłem speca od naprawy sterowników w swoim miescie, mnie to kosztowało 3 stówki. Pozdro

jacek76 - Pon Paź 03, 2011 07:07

Firek a check Ci sie świecił czy nie? I daj namiary na tego gościa. Tanio bierze ;)
firek - Pon Paź 03, 2011 17:17

jacek76, mozna powiedzieć że nie jest drogi, a na robocie się zna.
Niestety jest jeden problem z reguły potrzebuje całe autko-nie lubi naprawiać przysłanych sterowników, bo jak mówi nie może ich do końca sprawdzić po naprawie.
To pierwszy problem, a drugi to taki że nie udało mi się nigdy do niego dodzwonić-preferowany kontakt osobisty....
Namiary wrzucę troszke później jak przewertuję notes ;)

[ Dodano: Wto Paź 04, 2011 20:16 ]
jacek76, namiary na tego szpenia juz są na forum(lubelskie):
http://www.zafiraklub.pl/...opic.php?t=8112

kris767_66 - Pon Paź 24, 2011 01:30
Temat postu: Zafira A, Problem.
ZAFIRA A. 2.0 dti 101KM

Witam.
Trafiłem na to forum kiedy szukałem rozwiązania na mój problem z zafirką. Postaram się opisać wszystko tak dokładnie jak potrafię. Zaznaczę jeszcze, że jestem amatorem w mechanice samochodowej, coś tam wiem, czegoś nie wiem. Dziękuje za zrozumienie.

Tak jak w temacie mój problem objawia się szarpaniem silnika. Czasem nic się nie dzieje przez np. 300km, a później zaczyna szarpać. Posłużę się tutaj filmem nagranym przez kogoś innego, nie jest to moje auto - http://vimeo.com/29722846 . Identycznie moja zafirka szarpie, ale jak już pisałem nie cały czas, zależy w jakim jest humorze. Często tak, ze dalsza jazda nie jest możliwa. Zdarza się, że zapala się kontrolka silnika i auto traci moc (tryb awaryjny)? Poszarpie i znowu przestaje i tak w kółko. Ostatnim razem kiedy się zapaliła wspomniana już konrolka wrzuciłem luz i przegazowałem auto, zgasła. Wtedy też, kiedy szarpie, przy dojeżdżaniu do skrzyżowania, ronda po wrzuceniu na luz auto gaśnie, nie zawsze, ale często. Zafirka była już u mechaników, rozkładali ręce. Jeden z mechaników doszukał się błędu sterownika pompy ( nie pokazywał mi go, ani nie dał wydruku dlatego nie wiem jaki numer błędu ). Powiedział tylko, że pompa do regeneracji ( koszt około 2 000 zł ). Jest taka możliwość, że to właśnie pompa ? Zastanawiam się ponieważ doszukałem się firmy, który zajmuje się naprawą samego sterownika i koszta są wtedy mniejsze. Boję się robić regenerację, a później się okaże, że to nie było to i szarpać będzie dalej. Dodam jeszcze, że po dłuższej jeździe, kiedy jestem zmuszony zatrzymać się na skrzyżowaniu i silnik przez kilka minut pracuje na luzie to wtedy lubi szarpnąć sobie raz, czy tam dwa razy :) Taki drobny szczegół, ale może przydatny. Drugim problemem, który dosyć często występuje jest problem ze zgaszaniem auta, przekręcam stacyjkę, wyciągam kluczyk a silnik pracuje, pozostaje go tylko zdusić żeby sie wyłączył. Zdarza się też, że po przekręceniu stacyjki silnik gaśnie, ale święcą sie prawie wszystkie kontrolki, nie takim mocnym światłem jak normalnie tylko są lekko przygaszone. Święcą się tylko kiedy światła są załączone. Myślę, że te dwa problemy mają ze sobą coś wspólnego, ale opinie pozostawiam wam.

Bardzo proszę o zainteresowanie moim tematem i ewentualną pomoc, z góry bardzo dziękuję.

PS. Piszę tutaj ponieważ w odpowiednim dziale nie mogłem założyć nowego tematu.

janusz1971 - Wto Paź 25, 2011 23:40

mam maly problem z zafirka 1.8 wymienilem olej filter ,wyplukalem silnik 2 razy i swieci mi kontrolka cisnienia wymienilem tez czujnik prosze o dobre rady.
Harry200 - Sro Paź 26, 2011 07:37

A mierzyłeś manometrem czy masz jakiekolwiek ciśnienie,czym płukałeś silnik.. :?:
gieesiak - Sro Paź 26, 2011 08:41

podczas wymiany oleju nie przkręciłeś czasem obudowy filtra oleju- tej aluminiowej części?
jeśli jest ona żle ustawiona , to będzie za niskie ciśnienie w układzie :>
pzdr

och.Jacek - Sro Paź 26, 2011 21:56
Temat postu: szarpanie podczas ruszania, przyspieszania
Witam , czytam wszystkie wpisy odnośnie czkania szarpania zośki od czerwca i nic mi nie wpadło pomocnego żebym moją zoche 1.8 z 99 uzdrowił , myślałem że komuś padnie i będzie wiadomo - a tu nic . Moja zocha miała tak ; po odpaleniu 1200 obrotów i od razu na 900 ,niekiedy jakby chodziła tylko na 2 może 3 cylindry jak próbowałem jechać to tylko bez gazu - po dodaniu gazu szarpała . Jak odpaliłem i chwile poczekałem ( można powiedzieć że się podgrzała i wyłączyła ssanie śmigała że hej).Nie wyświetlała błędów . Problem powiększył się gdy założyli gaz . Co jakiś czas wpadał błąd za bogata mieszanka i sonda zostaje w górnych wartościach. I tak nękałem gazowników że nie umieją wyregulować aż zocha padła prawie całkowicie . podmieniłem oprócz sterownika silnika od kolegi wszystko i nic . Oddałem zoche do reanimacji chodziła nie chodziła szarpała itd. Magik elektryk pokasował błędy posłuchał pomierzył i powiedział załóż nową przepływkę ale oryginał i nową i będzie OK. Posłuchałem i kazałem MU założyć żeby nie było .Teraz zocha jest jak nówka ; odpale zimną podbije obroty 1200 i powoli schodzą , mogę jechać od razu i nie szarpie , startuje z jedynki bez dodania gazu , nie wyrzuca błędu na gazie . Także u mnie wszystko rozwiązała przepływka nowa bo na kolegi też nie było rezultatu a u niego jego silnik chodzi ładnie . Pozdrawiam wszystkich może to komuś pomoże bo widzę że więcej użytkowników ma podobny problem. :driver: :driver:
szpila - Czw Paź 27, 2011 00:02

Miałem problem podobny a minowicie w czasie jazdy zapalała się kontr. chłodniczka z wiatraczkiem i samochodzik z kluczykiem Zośka przechodziła na tryb awaryjny po przejechaniu 5-10 km wszystko wracało do normy nie dało sie tak jezdzic ,mój mechanik znalazł błąd.. czujnik obrotów wału korbowego kosz to 120 zł.Moze byc wiele innych przyczyn że zapalają sie ta dwie kontrolki w moim przypadku to było to.
janusz1971 - Czw Paź 27, 2011 00:06

dzieki za podpowiedz ,zle byla ustawiona obudowa do filtra pozdrowienia
Grzesiek - Czw Paź 27, 2011 19:26

jakiego filtra, jak bys mogl napisac :)
firek - Pią Paź 28, 2011 18:07

Grzesiek, oczywiście chodzi o obudowe filtra oleju a dokładnie wkładu filtra. ;)
lukaszek_0583 - Czw Lis 17, 2011 15:20
Temat postu: problem z rozpędzaniem, turbina?
cześć.
mam następujący problem, podczas przyspieszania od 2 do 4 biegu przy okolo 1800 obrotach czuć jakby auto przyspieszało pulsacyjnie, energicznie trzęsie jakby z ukladu napędowego, jakby auto chciało a nie umiało. myslałem że to wina opon, gdyż były już po przejściach, ale teraz po wymianie na zimowki nic się nie poprawiło. Jak kręce z niższych obrotów to niekiedy przy wejściu w w/w przedział nic się nie dzieje, ale jak chcę depnąc od 1800obr- to do 2200 zaczyna trząść. może to być wina turbiny? może poduszki silnika a może przeguby? może ktoś tak miał? dajcie znać. pozdrawiam.

michalnik - Wto Gru 06, 2011 15:27

Witam wszystkich miałem podobny problem jak większość z Was tu opisuje (szarpanie przy przyśpieszaniu, dziwna praca silnika) u mnie to wszystko było przyczyną zepsutego czujnika położenia wału korbowego.
seby - Wto Gru 13, 2011 14:18

Witam
Jeśli o mnie chodzi wymiana listwy pomogła koszt na allegro niezbyt obciążający budżet

jacek28 - Wto Gru 13, 2011 18:08

Cytat:
Jeśli o mnie chodzi wymiana listwy pomogła koszt na allegro niezbyt obciążający budżet

kupowałes orginał czy chiński zamiennik ? bo jesli chinszczyzne to daj namiar na cos taniego i dobrego ;)

seby - Wto Gru 13, 2011 22:59

jacek28 napisał/a:
Cytat:

kupowałes orginał czy chiński zamiennik ? bo jesli chinszczyzne to daj namiar na cos taniego i dobrego ;)

kupowałem chińczyka, tani był ale czy dobry to się okaże po jakimś czasie. Tu daję linka do aukcji firmy od której kupowałem http://allegro.pl/cewka-z...1939377075.html . nie jestem pewien czy ta cewka będzie pasować co jest na aukcji ale chodziło mi o firmę w tym wypadku.

pagor1 - Czw Gru 15, 2011 11:27
Temat postu: Nierówno na benzynie, na gazie OK.
No a ja zwracam się do kolegów po prośbie może coś wymyślicie:
motor idzie nie równo (na 3 gary?) kiedy zimny na benzynie i odczuwalne to jest do 3tys obrotów, po przełączeniu na gaz wszystko wraca do normy, więc podejrzewam układ zasilania benzyną (odpowietrzenie zbiornika?). Świece były wymieniane jakieś 10tys a filtry 5tys km temu. A może jednak świece reagują inaczej na gaz i benzynę? :mysli:
No i żadna kontrolka się nie świeci, oczywiście.

Harry200 - Czw Gru 15, 2011 12:00

Jeżeli na gazie idzie dobrze a na benzynie nie to do sprawdzenia masz wtryskiwacze benzyny,sprawdż wtyczki od nich ,może któraś się poluzowała,dziwnwe że nie wyskakuja Ci błędy , bo jak nie chodzi na wszystkich cylindrach to sonda lambda powinna to wyłapac..
cieniassss - Czw Gru 15, 2011 13:48
Temat postu: Re: Nierówno na benzynie, na gazie OK.
pagor1 napisał/a:
motor idzie nie równo (na 3 gary?) kiedy zimny na benzynie i odczuwalne to jest do 3tys obrotów, po przełączeniu na gaz wszystko wraca do normy, więc podejrzewam układ zasilania benzyną (odpowietrzenie zbiornika?). Świece były wymieniane jakieś 10tys a filtry 5tys km temu. A może jednak świece reagują inaczej na gaz i benzynę? :mysli:

mi to wygląda na źle wyregulowany gaz który rozstroił kompa od benzyny

Harry200 - Czw Gru 15, 2011 15:11

Ostatnio miałem też taki przypadek z Omegą gdy pompa dawała za małe cisnienie benzyny na wtryskiwacze..
Szuwarek - Czw Gru 15, 2011 16:10
Temat postu: Re: Nierówno na benzynie, na gazie OK.
cieniassss napisał/a:
pagor1 napisał/a:

mi to wygląda na źle wyregulowany gaz który rozstroił kompa od benzyny

To może być.Ja podjechałem ostatnio żeby gazownik sprawdził pracę po 3k na gazie - a gość że nie może dokładnie zestroić bo ja w ogóle na benzynie nie jeżdzę :) - no to powiedziałem zgodnie z prawdą - że nie po to zakładałem gaz żeby dalej płacić jak za zboże na stacji :lol:

pagor1 - Wto Gru 20, 2011 07:37

H,Łajszczak napisał/a:
Ostatnio miałem też taki przypadek z Omegą gdy pompa dawała za małe cisnienie benzyny na wtryskiwacze..

No ale jaka była przyczyna?
Obecnie jest tak że jadąc rano na PB szarpie (jak by na 3 gary) a po przełączeniu na gaz autko idzie równo. Jeszcze jedno zauważyłem: na postoju na ciepłym silniku chwilowe spalanie na benzynie pokazuje 0,9l/h a na gazie 0,7l/h i to była zawsze norma.

Harry200 - Wto Gru 20, 2011 07:42

A może któryś zawór gazu Ci nie rozłącza i masz zasilanie z dwóch źródeł,Spróbuj zakręcić zasilanie gazu ręcznie i sprawdź..
pagor1 - Wto Gru 20, 2011 08:02

A gdzie mam zakręcić? Z tego co kojarzę to zawór chyba na zbiorniku.
cieniassss - Wto Gru 20, 2011 08:32

pagor1 napisał/a:
Jeszcze jedno zauważyłem: na postoju na ciepłym silniku chwilowe spalanie na benzynie pokazuje 0,9l/h a na gazie 0,7l/h i to była zawsze norma.

albo źle ustawiony gaz, albo za niskie ciśnienie paliwa, albo jedno i drugie

pagor1 - Wto Gru 20, 2011 08:54

cieniassss napisał/a:
pagor1 napisał/a:
Jeszcze jedno zauważyłem: na postoju na ciepłym silniku chwilowe spalanie na benzynie pokazuje 0,9l/h a na gazie 0,7l/h i to była zawsze norma.

albo źle ustawiony gaz, albo za niskie ciśnienie paliwa, albo jedno i drugie

Dobra, a co decyduje o ciśnieniu paliwa, komputer? Wtryskiwacze?

cieniassss - Wto Gru 20, 2011 10:59

pagor1 napisał/a:
Dobra, a co decyduje o ciśnieniu paliwa, komputer? Wtryskiwacze?

pompa paliwa i regulator ciśnienia paliwa

Harry200 - Wto Gru 20, 2011 11:20

Jak się jeździ na gazie a w zbiorniku jest mało benzyny to najczęściej wykańcza sie pompę.Na listwie paliwowej zasilającej wtryskiwacze jest regulator ciśnienia paliwa i króciec do podłączenia manometru.Ciśnienie powinno być około 3 bar..
pagor1 - Wto Gru 20, 2011 11:48

H,Łajszczak napisał/a:
Jak się jeździ na gazie a w zbiorniku jest mało benzyny to najczęściej wykańcza sie pompę.Na listwie paliwowej zasilającej wtryskiwacze jest regulator ciśnienia paliwa i króciec do podłączenia manometru.Ciśnienie powinno być około 3 bar..

No, teraz konkretnie :> Sprawdzę po południu. A paliwa zawsze mam min 1/4 zbiornika i wymiana filtra paliwa co rok - żelazna zasada ochrony pompy.

kyyou - Nie Lut 26, 2012 16:36

Witam.
Mam podobne objawy z szarpaniem silnika (1,8) jak były wcześniej opisane. Dodatkowo moje świece są regularnie bardzo 'okopcone'.
Wymieniłem filtr paliwa i powietrza, świece tez są nowe, czyściłem przepustnice i bez poprawy. Zupełnie przypadkiem odłączyłem przepływomierz powietrza i objawy ustąpiły.

Mam wiec pytanie - czy i jak długo mogę jeździć z odłączonym przepływomierzem?

Czy taka 'poprawa' oznacza uszkodzony przepływomierz powietrza?

Nie zczytywalem błędów ale jestem umówiony do mechanika za kilka dni wiec sprawdzi mi komputer.

Harry200 - Pon Lut 27, 2012 14:59

Z odpiętym przepływomierzem możesz pojeździć ale w trybie awaryjnym nie masz pełnej mocy i zużycie będzie większe.A taka sytuacja nie koniecznie oznacza uszkodzony przepływomierz,może być też przekłamująca sonda lambda...Ale odczytaj sobie wskazania komputerem i zobacz w jakich wartościach pracuje przepływka..
vertal - Pon Lut 27, 2012 20:01

Witam..panowie na 95% macie padnięty czujnik temperatury silnika -na zimnym podaje kompowi ze jest nagrzany wiec komp nie włącza ssania -a na gorącym że jest zimny wiec komp włącza ssanie -przez to te szarpania-okopcone świece nadmiar paliwa -włączone ssanie na gorącym silniku
LLIONN - Wto Maj 08, 2012 13:06

MIAŁEM OSTATNIO PODOBNY PROBLEM I CHCIAŁEM PODZIELIĆ SIĘ JEGO ROZWIĄZANIEM

ZAFIRA SZARPAŁA (NIE DAŁO SIĘ JECHAĆ) NA BEZYNIE ALE NA BIEGU JAŁOWYM BYŁO OK NA LPG BEZ PROBLEMU. TUTAJ TEMPERATURA NIE MIAŁA NIC DO RZECZY.
PODMIENIONY PRAWIE KARZDY CZUJNIK, NA KOMPIE ZERO BŁĘDÓW.
OKAZAŁO SIĘ ŻĘ WĘŻYK PRZY POMPIE PĘKŁ NA LUZIE CIŚNIENIE OK ALE POD OBCIĄŻENIEM Z PRZEWODU SIKAŁO NA PRAWO I LEWO.

Proszę zapoznać się z regulaminem ZKP a w szczególności §2 pkt 4 - Tunio999 :czerwona:

powerman30 - Sro Maj 09, 2012 19:40

Witam wszystkich forumowiczów ...z problemami i bez problemów.

dzisiaj moja zośka daje mi jakieś znaki a mianowicie zapaliła się kontrolka silnika,
objawy to spadek mocy przy redukcji biegów przeważnie z 4 na 3 po odczytaniu błędów metodą gaz hamulec wyświetla błąd 0302 wypadanie zapłonu na cylindrze drugim
następnie zatankowałem więcej paliwa dałem jej po obrotach zgasiłem silnik,i ponownie
uruchomiłem lampka zgasła nie wiem czy się tego czepiać ale mam niedługo daleki wypad
aż 2000km może jakieś rady porady o co jej chodzi... :shock:

siwy228 - Pon Cze 04, 2012 13:49

Witam! Mam ten sam problem z moją zośką też szarpie na wolnych obrotach przy zmianie biegów tak do trzeciego. Byłem na kompie wszystko w pożo poradzili wymienieć śiwece filtr paliwa i sprawdzić czy instalacje nie gubi prądu. Co mam zrobić pierwsze żeby nie zabulić za dużo?
Kacperuch - Pon Cze 04, 2012 22:33

siwy228 napisał/a:
Witam! Mam ten sam problem z moją zośką też szarpie na wolnych obrotach przy zmianie biegów tak do trzeciego. Byłem na kompie wszystko w pożo poradzili wymienieć śiwece filtr paliwa i sprawdzić czy instalacje nie gubi prądu. Co mam zrobić pierwsze żeby nie zabulić za dużo?
A czy to może nie jest przypadkiem tylko nieprzyzwyczajenie się do "innego" nowego hydraulicznego sprzęgła? Ja też wsiadłem to myślałem że głowa mi odleci tak rwało (nie czułem go) Ale w ten weekend zrobiłem 400km i wiem, że auto jest spoko i trzeba było się przestawić
jurek 1771 - Pią Cze 22, 2012 11:58

witam podlacze sie pod temat szarpania mam taki sam modul-cewke jak kolega /tomekuza/ w zwiazku z tym pytanie jak sprawdzic kable te krotkie czy nie maja przebicia ?? tez szarpie podczas obciazenia tzn jazdy pod gorke i przyspieszaniu /strzela w tlumik / egr zaslepiony .
radzi - Wto Cze 26, 2012 13:29

Witam wszystkich.
Mam podobne objawy w mojej Zafirze 1.8. Szarpie zarówno na PB jak i LPG. W serwisie twierdza, że padł sterownik... wołają zawrotne sumy, no i oczywiście brak pewności, że to jest właśnie przyczyna.
Wcześniej "check" wyrzucał błędy sondy P0131 i P0135. Od trzech dni pojawia się P0505 (stąd moja wizyta w serwisie) i nie da się jeździć.
Ostatnio, gdy wkręciłem silnik na obroty, pojawiły się błędy przepływki, jednak nie wiem czy nie są to tylko błędy wtórne.
Auto dusi się w okolicach 2k obrotów...

Czy znacie kogoś z Łodzi, kto by mi pomógł za rozsądne pieniądze?
A może któryś z forumowiczów z Łodzi byłby w stanie pomóc?

Pozdrawiam

demko - Pią Cze 29, 2012 13:28

a ja mam problem z minimalnym szarpaniem (albo silnik sie trzesie?) ale tylko na zimnym aucie, tz jak postoi jakis czas... pożniej wszystko ok...
co moze byc przy takim typie?

jurek 1771 - Sro Lip 11, 2012 22:39

witam kolegow ponownie ...SZARPANIE ZLIKWIDOWALEM !!!! padnieta cewka komputer nie wykryl stracilem niepotrzebnie kase na egra ..ale co tam jest nowy !@ ..ma ktos moze uzywke niedrogo /? pliss chodzi o ceweczke oczywiscie pozdrawiam J.
moriq - Czw Lip 12, 2012 21:46

Witajcie, może napiszę o swoich problemach z szarpaniem, wypadaniem zapłonów pod obciążeniem - podczas przyspieszania. Autko mam od niedawna i sukcesywnie robię w nim kolejne rzeczy by mieć jak z pod igły, ale do rzeczy :)
O szarpanie podejrzewałem świece lub cewkę, ale w międzyczasie wyszło, że alternator pada i niedoładowuje... zamiast 14V było 12,9-13,1V i tym zająłem się najpierw. Zdziwiłem się, bo po wymianie alternatora szarpanie ustało. Więc jeżeli ktoś będzie miał podobny problem polecam sprawdzić napięcie ładowania, czy nie jest za niskie.

kameleon - Pią Lip 26, 2013 09:12

Witam i bardzo proszę o pomoc. Kupiłem Zafirę 1.8 125km benzyna. Na biegu jałowym trzęsie jak kołyska a jeśli do wydechu przykładam rękę to też czuję jak spaliny nierówno odbijają się od dłoni. W trakcie jazdy jest ok. Ma przyśpieszenie. Wymieniony filtr powietrza. Świece i cewka nie. Na komputerze nie pokazuje żadnego błędu. Nie widać żeby brał jakieś lewe powietrze. Co może być tego przyczyną?
janekW67 - Pią Lip 26, 2013 10:53

Być może niedługo padnie przepływomierz.
kameleon - Pią Lip 26, 2013 11:16

A spróbować wymienić cewkę ze świecami?
Kacperuch - Nie Lip 28, 2013 17:50

cewkę czułbyś i podczas jazdy. miałem te dwie usterki i raczej jestem za przepływomierzem. koszta nowego nie byle szajsu w okolicach. 300 zł boscha chyba za 350 można kupić ale maiłem problem z dostaniem. a na kompie nie masz checka?ewentualnie kość od przepływki też może się nadpalać
kameleon - Pon Lip 29, 2013 08:06

Na kompie nie mam żadnego checka. Wszystko ok. Kupiłem zafirę z przebiegiem 127 tyś. Wiem, że przy 98 tyś były wymienione świece. Z lewej strony cewka jest na górze trochę pęknięta. Zauważyłem jeszcze, że stojąc np: na czerwonym świetle lekko kołysze i od czasu do czasu (co 15 sekund) jest "lekkie strzelanie" od silnika do wydechu. Może najpierw wyminić jednak te świece z cewką? Jakiej firmy najlepsza cewka? Jakie świece polecacie?

[ Dodano: Czw Sie 01, 2013 14:09 ]
Dzisiaj wymieniłem cewkę (valeo) i świece (ngk). Przestało bujać i lekko "strzelać" na wolnych obrotach. Może pomogło. Zobaczymy.

Cezik76 - Czw Sie 08, 2013 23:25

Witam wszystkich.
Pragnę się podzielić sposobem na rozwiązanie DEFINITYWNE wielu umieszczonych w tym wątku postów dotyczących szarpania silnika podczas przyśpieszania bądź ruszania otóż mnie też dotyczył ten problem i ostatecznie udało mi się go rozwiązać.
Otóż winnym w większości przypadków są uszkodzone "fajki" (te gumowe rurki od cewki do świec) na których występuje przebicie iskry !! Teraz dobra wiadomość -występują jako oddzielna część zamienna w INTER CARSIE w cenie Beru ok 25PLN sztuka lub w kompletach ok. 100PLN .U mnie po wymianie nie poznałem auta zero szarpania pod obciążeniem !!! Warto zacząć od tego elementu zamiast wymieniać całą cewkę.
Pozdrawiam Cezik76.

Bieniek - Nie Sie 11, 2013 20:30

Posiadam Zafire OPC z instalacja gazowa.
2 lata było wszystko ok..
Ostatnio zaczely pojawiac problemy.
Mianowicie na gazie zaczelo szarpac.
PO przelaczeniu na benzyne wszystko ok.
Gazwonik wykluczyl instalacje.Niby wszystko ok.
Wymienilem cewke zaplonowa i problem zniknal.
Po 2 miesiacach znowu powrocil.
Czyli co znowu cewka?
Ma ktos jakis pomysl??

pioneet - Nie Sie 11, 2013 21:20

1.Jakie masz błędy?
2.Jeżeli masz błąd P0170 to sprawdź szczelnośc wszystkich podciśnień i ewentualnie czy wkrętki w kolektorze od gazu nie sa luźne.
3.Jeśli wyeliminowaleś nieszczelności to:
4,Na 99%szlag trafił przepływomierz i chociaż wydaje się ,że on jest dobry to robi krecią robotę z obrotami.

Bieniek - Nie Sie 11, 2013 22:26

WYdaje m sie dziwne,ze jesli to przeplywka to czemu na benzynie jest ok,a na gazie nie??
pioneet - Wto Sie 13, 2013 00:04

U mnie na benzynie tez bylo ok,ale po skasowaniu błędów,pojawiał się błąd mieszanki ,ale nie zawsze,czyli generalnie było ok. Z odłączoną instalacją gazową zrobiłem kilkaset kilometrów,więc padło podejrzenie ,że gazownik coś poknocił, instalacja została sprawdzona,skalibrowana i inne czynności magiczne przez gazowników były zrobione-miało być wszystko w porządku, Po okolo 200 kilometrach znowu chek się zaświecił, błąd składu mieszanki,więc znowu do gazownika i autokalibracja, wymiana parownika, Po dalszych 200-300 kilometrach znowu chek aż w końcu gazownik stwierdził,że to niemożliwe, bo wszystko z gazem ok.Po drodze wymieniłem ,świece,cewkę, sondę1. Dopiero po wymianie przepływomierza błąd nie wyskakuje., zrobiłem około 1500 kilometrów i narazie jest w porządku.
Może u ciebie jest inna przyczyna,Ale warto pożyczyć przepływkę z innej Zafirki i to sprawdzić.

Bieniek - Sro Sie 14, 2013 17:26

Wymienilem swiece i jak narazie jest ok.
Przy okazji wymienilem uszczelke pod deklem :)

Don - Pią Sie 30, 2013 06:08
Temat postu: Do kolegów Firka lub Cieniassss
Witam
Forum śledzę już jakiś czas ale piszę 1 posta(czas w końcu zacząć) i chciałem zwrócić się właśnie Panowie do was z prośbą o pomoc. Jestem z Puław, a wy z Lublina i gotów byłbym z tego względu na wizję lokalną i ocenę mojego problemu w in real. Zakupiłem Zosię z 2005 roku z silnikiem 1.8 XE 125 KM bez gazu. Już na benzynie jak wracałem ją z Litwy wydawała mi się jakaś taka zamulona. Przy redukcjach przy wyprzedzaniu 4-5 tys.obrotów silnik pracuje nierówno.Jest tak jakby miał chwilowe przerwy,żeby zaraz znowu przyspieszać.
Cóż w międzyczasie założyłem instalację gazową na podzespołach:

sterownik-STAG4
reduktor-ACR01
wtryski-HANNA 2000

wymieniłem świece na NGK

Na gazie wydaje się,że chodzi ciut lepiej ale też jest zamulone i podszarpuje na wyższych obrotach.Jeździć się da ale ja muszę być pewny,że przy wyprzedzaniu auto mi nie zdechnie...mam nadzieję, że rozumiecie.

Gazownik mówi mi,że może to być EGR, przepustnica lub przepływomierz.

Posiadam komputer ale po podpięciu nie wykazuje żadnych błędów.

Dziś odstawiam do mechanika na czyszczenie EGR i przepustnicy,jak to nie pomoże to nie wiem..podmianka przepływomierza, cewki..nie wiem w was nadzieja.

W Lublinie bywam często więc mógłbym podjechać.

Proszę o pomoc.
Pozdrawiam.

PS. Czy możliwy jest kontakt z Panami z Lublina w in real?

J.A.C.E.K - Czw Wrz 12, 2013 21:31
Temat postu: Moje doświadczenia...
Wyglada na to, że po wielu próbach uporałem się ze skakaniem i problemami z przyspieszaniem mojego auta. Najpierw - co się działo:
- auto paliło bez problemu, generalnie przy łagodnym operowaniu gazem jeździło nieźle. Przyspieszanie na niskich biegach było kłopotliwe.
- problem zaczął w pewnym momencie narastać, szarpanie się pogłębiło.
- dodatkowo pojawił się kłopot z szarpaniem i brakiem mocy na wyzszych biegach i obrotach. I pracą na mniej niż wszystkich garach.
- do pewnego momentu nie wyskakiwały żadne błędy.

W wakacje wziąłem się za sprzęt, doinwestowałem i co się okazało:
- wymiana cewki (Valeo) i swiec (NGK) - bez zmian,
- czyszczenie przepustnicy - bez zmian,
- czyszczenie EGR - bez zmian,
Co pomogło?
- naprawa sterownika - słabe masy i pare innych uszkodzeń - poczatkowo bez efektu bo...
- najwięcej mieszał wtryskiwacz benzyny. Bydlę dla zmyłki powodowało złą pracę slinika na benzynie i gazie. Miewał lepsze i gorsze momenty. Co ciekawe, bez obciążenia, na postoju wchodził idelanie, bez przerw i szaprania. Start... i kaplica.
Czasami bywało ok - czasami fatalnie.
W pewnym momencie na szczęście zaczął wyrzucać błąd p0201-2. A więc zbyt niskie napięcie na wtrysku. I znowu mechanik, sprawdzanie wiązki i...nic. W końcu wyszarpałem wtrysk, wymieniłem i...
- po naprawie ECU zero skakania na niskich predkościach i biegach. W końcu wchodzi płynnie w obroty,
- wymieniony wtrysk wyrównał pracę silnika i w końcu jest tak, jak powinno być. Trwało to kilka tygodni, kosztowało w sumie sporo kasy, ale z efektu jestem zadowolony...
Reasumując... słabe mamy w naszych autach kompy. Simtec70 - kazdy elektronik mówi: acha.
Czasami szukanie przyczyn skakania to jak szukanie igły w stogu siana... Trzeba sporo determinacji i cierpliwości. Ale... chyba warto. Bo to fajne auta jednak są :-)
Powodzenia w poszukiwaniach. Byc moze moja ściezka komuś pomoże :piwo:

piter218 - Wto Kwi 01, 2014 10:58

Witam wszystkich,
posiadam Zosię z 2001r z silnikiem z18xe i LGP. Kiedyś miałem problem z szarpaniem, wymieniałem świece i cewkę ale efektu nie było, dodam ze cekwe wstawiłem starą bo na nowej zawieszał mi się steronik silnika i wyskakiwały błędy 301-303.Cewkę zareklamowałem, kupiłem ją w sklepie za około 320zł, nie pamiętam jakiej firmy, zwrócili mi pieniądze, reklamacja została uwzględniona. Dość często wyskakiwał mi check i błąd 170. Pomogła regeneracja sterownika silnika(typowe objawy wskazywały na niego np brak reakcji po wciśnięciu gazu, dopiero po jakiś 2-3sekundach). Problem z szarpaniem znikł. Natomiast niekiedy check się zapalał również wyskakiwał 170 , jeden mechanik mówi ze jest gaz i ze zawsze będzie się zapalać a drugi że źle wyregulowany gaz. Po zmianie gazownika i ponownej regulacji gazu jest jak by lepiej. Regenerację kompa zrobiłem niecały rok temu.
Od pewnego czasu szarpanie znowu nastało, najpierw tak delikatnie,a później coraz mocniej, zarówno na benzynie jak i gazie. Chwilę przed szarpaniem zauważyłem że dymi mi na biało jak silnik jet zimy, była zima, silnik zmrożony więc zakładałem że musi się rozgrzać i tak też było że później białego dymu była mała ilość. (zastanawiałem się czy to nie czujnik spalania stukowego) Wyczyściłem przepustnice, efektu nie było żadnego. Problem się pogarszał coraz bardziej. Szarpanie dało się odczuć jadąc płynnie przy 80-90km/h nawet na tempomacie, a nie tylko przyspieszając. Dodam że nie czuję szarpania jak silnik jest zimny,oraz na biegu jałowym tylko na rozgrzanym występuje ten problem. Jak jest obciążony(7 osób) to problem mam wrażenie jest bardziej odczuwalny (na PB i LGP). Szarpanie nie występuje zawsze, żadne błędy prócz 170, który wyskakuje od czasu do czasu(sonda działa była wymieniana około roku temu). Wymieniłem świece, przepływka wyczyszczona, wymieniłem czujnik położenia wałka rozrządu (na forum znalazłem że to tez może być od tego) zastanawiam się teraz nad wymianą czujnika spalania stukowego ... Jakieś podpowiedzi ?? Możliwe jest że cewka szwankuje tylko na rozgrzanym silniku? Po wyczyszczeniu przepustnicy znikło delikatne szarpanie na zimnym silniku. Wątpię żeby sterownik silnika znowu nadawał się do reanimacji.