Opel Zafira Klub Polska
Forum dla Użytkowników Opla Zafiry

Podwozie - [B] Wymiana klocków i tarcz hamulcowych - przód i tył.

ADAMO_16 - Sro Lip 28, 2010 21:57
Temat postu: [B] Wymiana klocków i tarcz hamulcowych - przód i tył.
Przyszła pora na wymiane klocków i pytanie czy jest to czynność do wykonania w garażu? Wg Sam Naprawiam potrzebny jest przyrząd do wkręcenia tłoka hamulcowego, a może jest jakiś inny sposób. Troche ten pisk jest irytujący.
tico0 - Sro Lip 28, 2010 22:20

Ja też sam wymieniałem klocki z tyłu... niestety jest kłopot bo trzeba mieć ten nieszczęsny klucz do wkręcania tłoczków, miałem szczęście i pożyczyłem go od kolegi mechanika i dałem radę bez niego były by wielki kłopot... Chyba że rozbieżesz zaciski zmierzysz roztaw otworów i na szybko coś sobie dorobisz jak masz taką możliwość, niby prosta czynność wymiana klocków ale diabeł tkwi w szczegółach.... ;)
ADAMO_16 - Czw Lip 29, 2010 14:21

Mają może koledzy fote tego "wichajstra" do tłoczków? Jak to wyglada, o co w nim chodz.
licznik - Czw Lip 29, 2010 14:38

np.TAKI
ADAMO_16 - Czw Lip 29, 2010 17:32

:czerwona: dla mnie, allegro to kopalnia wiedzy, a ja o ty zapomniałem.Tak przy okazji rozstaw 28 mm jest uniwersalny czy to wymiar opla? Może takie coś kto mi dorobi i bedzie taniej niż wymiana u mecha.
tico0 - Pią Lip 30, 2010 10:43

ADAMO_16 napisał/a:
Tak przy okazji rozstaw 28 mm jest uniwersalny czy to wymiar opla?

Tego nie wiem ale jak dostałem ten klucz z całą walizką wymiennych końcówek na różne roztawy otworów ale niestety nie zmierzyłem roztawu.... w zafirze...

Zlooty - Sro Gru 22, 2010 11:32

Podłącze się po temat , mam zamiar wymienić tarcze i klocki tył i przód , czy może się ktoś wypowiedzieć czy ten zestaw będzie odpowiedni i czy będzie pasował ?klocki dodam jeszcze że w tym zestawie klocki będą ATE a na przód gość proponuje mi tarcze przód ATE po 201 pln za szt i komplet klocków za 143pln.
MieHor - Sro Gru 22, 2010 12:29

Zlooty, zauważ, że na tym wykazie dot. zastosowania nie ma ZB

Poza tym w zestawie są KLOCKI HAMULCOWE FIRMY TRW LUCAS a w opisie klocków jest: System hamulcowy: BOSCH

Nie jestem pewny, ale wydaje mi się że jedno z drugim nie chodzi w parze - albo Lukas albo Bosch

I jeszcze jedno: oferowana tarcza ma średnicę 264 mm i grub. 9,8 mm, a wg EPC do ZB z silnikami Z19DT, DTL i DTH powinna być 278 mm i grub. 10 mm.

Jak z tego widać do Twojej ZB to nie podejdzie

Zlooty - Sro Gru 22, 2010 12:49

właśnie dlatego dałem te klocki/tarcze tutaj, pisałem do goscia maila , podałem mu rok i model itp. a on podesłał mi ten link :( .
Jeżeli ktoś ma w jakieś rozsądnej cenie i takie żebym był pewny że będą pasować to niech wrzuci jakiś link.

Anony Mous - Sro Gru 22, 2010 12:55

Na stronie www firma ATE podaje wymiar tarczy h-ca na tył do ZB właśnie fi264.Nie mam teraz dostępu do EPC.

Link do ATE

MieHor - Sro Gru 22, 2010 13:00

Proszę bardzo

MieHor - Sro Gru 22, 2010 13:09

Właśnie nie umiem tego robić, a poza tym jak mam włączonego Firefoxa to IE na EPC się wyłącza - nie wiem o co biega. A dostęp do rysunków w EPC mam tylko w IE
Zlooty - Sro Gru 22, 2010 13:13

właśnie cały czas szukam i tylko trafiają mi sie te 288mm i 268mm MieHor jak chcesz to mogę ci jeszcze raz wysłać VIN ?
Zlooty - Sro Gru 22, 2010 13:18

takie tylko znalazłem póki co Tarcze ale słyszałem że bosch nie jest zbyt dobry ??

[ Dodano: Sro Gru 22, 2010 13:23 ]
Jak się rozejrzeć to coś można kupić TRW , tylko jakie teraz klocki szukać ?? też inne

[ Dodano: Sro Gru 22, 2010 13:32 ]
ATE i te też są :)

[ Dodano: Sro Gru 22, 2010 13:33 ]
I wydaje się ze MieHor ma rację z tymi tarczami i rozmiarami

MieHor - Sro Gru 22, 2010 14:02

Wg mojej wiedzy wszystkie pokazane w tych linkach tarcze na przód będą pasować, wybór należy do Ciebie.
Natomiast klocki hamulcowe - jakie, to musisz najpierw ustalić jakiego systemu masz hamulce Lukasa czy Boscha (chodzi oczywiście o typ zacisków klocków, bo się różnią)

Zlooty - Sro Gru 22, 2010 14:13

a jaki montowali fabrycznie ?? czy może był jeden albo drugi ?? :) i rozumiem że bez zdjęcia koła się nie obejdzie ?

[ Dodano: Czw Gru 23, 2010 23:24 ]
na tyle są TRW (zaciski) ale jeżeli chodzi o tarcze to jakoś nie mogę namierzyć 278mm x 10mm każdy mi chce sprzedać 264mm

spiotrowski - Pon Gru 27, 2010 18:20

Zlooty ty musisz szukać takich rozmiarów

tarcza przód
średnica 308
wysokość 42
grubość 25

tarcza tył:
średnica 264
wysokość 41
grubość 10

klocki przód

klocki tył

rafalle - Wto Sty 25, 2011 22:41

ja na tył założyłem Bosch'a - 264mm ( chciałem coś taniego i w miarę dobrego )
Bodek - Wto Sty 25, 2011 22:49

MieHor napisał/a:
Natomiast klocki hamulcowe - jakie, to musisz najpierw ustalić jakiego systemu masz hamulce Lukasa czy Boscha (chodzi oczywiście o typ zacisków klocków, bo się różnią)

Jak to można sprawdzić :?: muszę niedługo zakupić klocki na tył i przód.

ssebus45 - Sro Sty 26, 2011 08:37

tico0 napisał/a:
Ja też sam wymieniałem klocki z tyłu... niestety jest kłopot bo trzeba mieć ten nieszczęsny klucz do wkręcania tłoczków, miałem szczęście i pożyczyłem go od kolegi mechanika i dałem radę bez niego były by wielki kłopot... Chyba że rozbieżesz zaciski zmierzysz roztaw otworów i na szybko coś sobie dorobisz jak masz taką możliwość, niby prosta czynność wymiana klocków ale diabeł tkwi w szczegółach.... ;)

Zamiast tego klucza można użyć klucza francuskiego i go rozkręcać i zadziała dokładnie jak ten klucz do zacisków. Pozdrawiam.

Szymon78 - Sro Sty 26, 2011 10:28

mnie chyba tez niedługo czeka ingerencja w hamulce na ttyle.. w PT zaczeło cioś lekko piszczeć w czasie jazdy .. klocek chyba nie odbija do końca albo tłoczek sie zaciera...
Zlooty - Sro Sty 26, 2011 11:13

Cytat:
Jak to można sprawdzić :?: muszę niedługo zakupić klocki na tył i przód.

U mnie na zaciskach z tyłu jest wytłoczony napis TRW można go zobaczyć albo wybadać palcem ;)

Macol - Sob Lut 05, 2011 09:39

Witam, może ktoś powiedzieć konkretnie jakie klocki do Z -B 2007r. 1,8 benzyna?
Szymon78 - Pią Lut 18, 2011 20:15

ja mam zaciski ATE (taką wytłoczkę znalzłem) . . a juz nie piszczy . klocek sie nei cofał na tej blaszce prowadzacej) przesmarowane i jest cacy
Jaguarro - Pią Lut 18, 2011 21:19

Widzę, że koledzy mają"problem" z kluczem. Ja już to przerabiałem, z tłoczkiem poradziłem sobie szczypcami nastawnymi. Tylko trzeba to robić ostrożnie, żeby nie uszkodzić gumki. :oops:

Niedawno wymieniałem też klocki z przodu, ale tu już nie było problemu. Lekko luzujemy odpowietrznik i tłoczek wciskamy... paluszkami :lol:

Anony Mous - Sro Lut 23, 2011 11:27

Właśnie dzwoniłem do ASO (ul. Jana Pawła) w sprawie kosztów wymiany tarcz i klocków (przód i tył)

Tarcze przód: 725 zł
Klocki przód: 356zł

Tarcze tył: 484zł
klocki tył 246zł

robocizna 740zł

total: 2551 zł !!!!!!!!!!!

powaleni, tyle tytułem komentarza.

edit
Przedzwoniłem do Stachowiaka. Podał mi ceny na, jak twierdzi, najlepszych możliwych materiałach, tzn. Bremo (ponoć pierwszy montaż nawet do Porsche), niby lepszy od oryginału.
Tarcze przód: 520 zł
Klocki przód: 180zł

Tarcze tył: 265zł
klocki tył 130zł

robocizna u mojego osiedlowego mechanika 140zł

total: 1235

Szymon78 - Sro Lut 23, 2011 11:41

złote pewnie ter tarcze będą :D
ale faktycznie cena powalająca....

licznik - Sro Lut 23, 2011 13:16

kaliope napisał/a:
Właśnie dzwoniłem do ASO (ul. Jana Pawła) w sprawie kosztów wymiany tarcz i klocków (przód i tył)

Tarcze przód: 725 zł
Klocki przód: 356zł

Tarcze tył: 484zł
klocki tył 246zł

robocizna 740zł

total: 2551 zł !!!!!!!!!!!

powaleni, tyle tytułem komentarza.

edit
Przedzwoniłem do Stachowiaka. Podał mi ceny na, jak twierdzi, najlepszych możliwych materiałach, tzn. Bremo (ponoć pierwszy montaż nawet do Porsche), niby lepszy od oryginału.
Tarcze przód: 520 zł
Klocki przód: 180zł

Tarcze tył: 265zł
klocki tył 130zł

robocizna u mojego osiedlowego mechanika 140zł

total: 1235

w polecanych na 6 stronie dałem wizytówkę do sklepu w januszowicach

tarcze i klocki TRW przód 420 zł komplet
klocki TRW tył 85 zł

zadzwoń do niego jak chcesz brembo to pewnie też będzie miał po lepszej cenie niż u Stachowiaka

Anony Mous - Sro Lut 23, 2011 17:52

licznik napisał/a:

w polecanych na 6 stronie dałem wizytówkę do sklepu w januszowicach

tarcze i klocki TRW przód 420 zł komplet
klocki TRW tył 85 zł

zadzwoń do niego jak chcesz brembo to pewnie też będzie miał po lepszej cenie niż u Stachowiaka

Zadzwoniłem, miałeś rację, ceny naprawdę super. W sumie dzwoniłem do 6 sklepów i co ciekawe wszędzie polecali bezwzględnie ATE, a nie Brembo jak Stachowiak. Kilka osób mówiło, że dziś Brembo to ta sama klasa co Lukas/TRW a ATE zdecydowanie najlepsze, i co za tym idzie najdroższe. A nawet jak porównywałem ceny Brembo w innych sklepach to się okazało, że Stachowiak ma podobnie lub drożej.

Podsumowując za komplet ATE (tarcza + klocki na przód i tył) trzeba dać około 1050-1100zł a za komplet TRW/Lukas około 930-1000zł

Na koniec zadzwoniłem do sklepu polecanego przez kolegę licznik i gość wycenił komplet ATE na 870zł a TRW na 690zł. Także ceny zdumiewające. W ASO jak pisałem komplet 1800zł.

rhaaziel - Sro Lut 23, 2011 18:35

Ja niedawno zakładałem klocki ATE na przód i mogę śmiało polecić, na tyle mam TRW i też bardzo dobrze się spisują, bez poślizgów bez piszczenia :D
Dodam tylko, że kupowałem w Intercars z dość sporą zniżką :)

Anony Mous - Sro Lut 23, 2011 19:44

witam , ja nie polecę TRW, miałem z przodu założone i po 8tyś od wymiany zaczęły się problemy przy hamowaniu od 70km/h zaczęły buzować im większa prędkość tym większe drgania przy hamowaniu. Teraz mam założone ATE i nic takiego się nie dzieje, zobaczymy jak długo.Do tarcz musiałem dopłacić 95zł .
Anony Mous - Wto Mar 08, 2011 17:51

Koledzy dziś sprawdziłem dokładnie stan tarcz i klocków z przodu i z tyłu. Myślałem, że do wymiany bo coś piszczało ostatnio ale chyba jest ok.

1. Klocki z przodu mają około 6 mm choć blaszka kontrolna ma jeszcze 4 mm do tarczy. Rozumiem, że dają około 2 mm rezerwy po tym jak blaszka zacznie piszczeć? Jaka jest grubość nowego klocka? Ile jeszcze mniej więcej jazdy mi zostało?

Uploaded with ImageShack.us

2. Z tyłu około 4 mm. Tu nie widziałem blaszki kontrolnej, nie ma z tyłu?

3. Tarcze, zwłaszcza z przodu mają taki 1.5- 2 mm rant, czy tak może być?

4. Z przodu mam zaciski na których są symbole GM oraz ATE, a z tyłu TRW, też tak macie?

Lorry - Wto Mar 08, 2011 19:42

Co do grubości klocków:

jak wymienialem u siebie przod to np zewnetrzne (te lepiej widoczne) były bardziej wyciachane niz te wewnetrzne....

Grubości niestety dokładnie nie podam....

Co do rantu--- przy wymianie klocków dobrze by było go zedrzec np szlifierką, ale tu wazniejsza jest grubosc tarczy... Z tego co pamietam to minimum dla mojej ZB to 7,2 albo 72mm, jakoś tak :P

Co do klocków: Od około 12tyś mam TRW na przodzie i żadnych problemów nie zaobserwowałem ;) Na tyle też są TRW od okolo 34tys i problemow brak ;)

Przy nastepnych klockach na przodzie trza bedzie zrobic tarcze, ale chyba już wszystkie :|

Szymon78 - Sro Mar 09, 2011 11:13

kalipoe co do piszczenia to powodem jest zacinający sie zacisk na prowadnicach.
bierzesz klucz 13 (najleopiej oczkowy) i odkręcasz śrubki przytrzymując płaską 17-tka sworznie prowadzace. tylko to je trzyma. Całosc zaciku zdejmujesz (wczesniej portaktuj go młotkiem by zluzował sie troche) Dokładnie trzeba wyczyścic te tulejki prowadzace zacisk (nasmarowac smarem). Dodatkowo każdy klocek umieszczony jest w blaszkach prowadzacych po obu stronach. Zbiera sie tam brud przez co klocek nie cofa sie wystarczająco. A piszczenie bierze sie od kontaktu klocek/tarcza.

Powodzena... ja 2 koła tylne robiłem max 20min. i problemu nie mam.. klocki mam stare bo zostało ich ok 8mm

Anony Mous - Sro Mar 09, 2011 11:33

Ile Kaliope przejedziesz na tych klockach to odpowiedz znasz tylko Ty ;) .Wszystko zależy od stylu jazdy.Jednemu kierowcy wystarczy klocków na 10tys km a drugiemu na 25tys km.

Mikoda podaje,że nominalny wymiar grubości tarczy h-ca przód to 25mm,a dopuszczalny 22mm.Musiałbyś zmierzyć ile jest dokładnie u Ciebie.

Źródło :arrow: http://www.mikoda.pl/skle...TI--120KM-88kW-

tico0 - Sro Mar 09, 2011 11:51

Lorry napisał/a:
Co do rantu--- przy wymianie klocków dobrze by było go zedrzec np szlifierką

Szlifowanie "gumówką, flexem...." odradzam takie ranty należy przetoczyć, ale tylko u dobrego tokarza lub zakładzie tym się zajmującym ale podstawa to:
Lorry napisał/a:
jest grubość tarczy...

potem można myśleć o przetaczaniu. Wykonanie takiej usługi u grzebka może się zakończyć wymianą tarcz. Po przetoczeniu całej tarczy masz praktycznie nówkę tarczę tyle że lżejszą.... ;)

Szymon78 - Sro Mar 09, 2011 12:09

moj ojciec kiedys dał przetoczyć tarcze przy okazji wymiany klocków -efekt.. nie dało sie jechać... (przy dotknięciu pedłu hamulca strasznie trzęsło budą. Z tego co wiem toczyli na stole a nie na piascie.

Generalnie uwazam ze lepiej jeździć na tarczach do końca ich zywota i wymienić na nowe. Klocek i tak musi dotrzec sie do kazdej tarczy (niezaleznie czy nowej czy juz podjechanej)

tico0 - Sro Mar 09, 2011 12:26

Szymon78 napisał/a:
moj ojciec kiedys dał przetoczyć tarcze przy okazji wymiany klocków -efekt.. nie dało sie jechać...

Dlatego powinna to robić osoba która się na tym "zna" jak jest dobry "szpec" i wie o co biega to zrobi na zwykłej tokarce, są też takie wytaczarki tylko do takich celów ale to mają zakłady zajmujące sie tylko "hamulcami". Amator tokarz na bank zrobi to źle.... i będą efekty jakie opisuje Szymon78 albo gorsze....

Szymon78 - Sro Mar 09, 2011 15:34

własnie nie wiem gdzie ojciec pojechał wtedy autem (wiem ze jakiś rewis przy okazji wymiany oleju) Sadze ze na tokarce szlifowali i ząłozyli spowrotem.Jak dla mnie była tragedia wiec kazałem mu albo wymienic na nowe albo pojechac na toczenie na piaście..

POnowne toczenie bez zdejmowania tarcz rozwiązało problem :lol:

n3v - Sro Kwi 06, 2011 14:20
Temat postu: Hamulce tył (tarcze) - rdzawy nalot
Zośka dostała alusy z kapciami na lato, pomiędzy ramionami felg widać tarcze hamulcowe. Po myciu auta zauważyłem rdzawy nalot na tarczach z przodu i z tyłu, pomyślałem, że pewnie to od wody. Po przejechaniu kilkunastu km z przodu nalotu nie ma za to z tyłu jest jakby mniej, ale jest dobrze widoczny.
Więc zacząłem ostrzej hamować i pomagałem sobie ręcznym czasami żeby tył brał lepiej. Brak poprawy nalot jest. Ręczny jest ok, oba koła biorą równo
Więc:

Czy też tak macie ?
Czy czeka mnie rozbieranie i czyszczenie zacisków ?

Inne pomysły ?

Anony Mous - Sro Kwi 06, 2011 14:38
Temat postu: Re: Hamulce tył (tarcze) - rdzawy nalot
napisałeś: Czy czeka mnie rozbieranie i czyszczenie zacisków ?

Raczej tak, ale moim zdaniem wygląda na przegrzane i za twarde klocki. Czyli raczej do wymiany.

Nufio - Czw Kwi 07, 2011 08:37

Witam. Mam tak samo słaby nalot na tarczach z tył, ale według mnie wynika z eksploatacji autka w mieście. Jeżeli pogoniłem w dłuższą trasę wszystko wracało do normy.
Pozdrawiam

norbert_p - Czw Kwi 07, 2011 09:32

Wymieniałeś same klocki czy razem z tarczami? Jeśli klocki były nowe i stare tarcze to po prostu muszą się ułożyć (dotrzeć). Też tak miałem w starym aucie i po kilkaset km śladu nie było.
Anony Mous - Czw Kwi 07, 2011 19:44

z tego co napisał n3v, nie było mowy o wymianie klocków ani tarcz. Wymienił tylko alusy z oponkami letnimi.
Na pewno przód hamuje mocniej niż tył. może rzeczywiście za mało jeździ n3v w trasy i dlatego tył jest z nalotem rdzy, bo nie zdąży się wytrzeć..

spiotrowski - Nie Kwi 10, 2011 11:58

n3v wyślij mi zdjęcie na pw, lub wrzuć linka to zobaczę i dam ci odpowiedź
ajren - Nie Kwi 10, 2011 23:12

Witam mam pytanko czy wymiana tarczy wiaze sie z wymiana klockow? Czy moge wymienicjedynie tarcze a klocki zostawic?
Pozdro

Anony Mous - Pon Kwi 11, 2011 07:10

Producenci przy wymianie tarcz h-ca zalecają wyminę klocków na nowe....ale jeśli tarcze h-ca nie miały wyżłobionych wielkich "rowków" a klocki są jeszcze "grube" to możesz zostawić.Tylko musisz liczyć się z tym,że hamulec na początku może nie być taki jak sobie życzysz ponieważ klocki muszą ułożyć się do tarczy.
n3v - Pon Kwi 11, 2011 16:36

Chyba Zośce przeszło taki nalocik po zimie może był albo po myciu ale już jest OK!
Bodek - Czw Kwi 14, 2011 19:39
Temat postu: Tarcze i klocki ZB 2007 Z19DT
Witam, czy ktoś z kolegów może mi napisać z katalogu jakie mam kupić tarcze i klocki na przód i na tył do Z19DT.

VIN W0L0AHM758G038650

lub ewentualnie podpowiedzieć jaki dobry zamiennik kupić.

Anony Mous - Czw Kwi 14, 2011 19:58

wszystko wałkowane tutaj:
http://www.zafiraklub.pl/...opic.php?t=3143

smaru - Czw Kwi 14, 2011 20:19

Panowie a jaka jest srednica tarcz z przodu do z18xer??? wiem ze do benzyny powinny byc mniejsze niz przy dieslach ale niektore tarcze od diesli sa tez niby do benzyny 1.8...

zalozylem alusy i zauwazylem ze tarcze po zimie jakos tak zciemnialy - auto hamuje normalnie wiec nie sa chyba przypalone - ranty ok 1mm - klocki ok - wiec zastanawiam sie czy je ruszac...?

spiotrowski - Nie Kwi 17, 2011 08:35

w z18xer masz z przodu takie tarcze 280/41/25 (średnica/wysokość/grubość nowej)

a do nowych tarcz zawsze musisz założyć nowe klocki, bo to klocki sie dopasowują do tarcz a nie odwrotnie, wiec klocki już ułożyły się starej tarczy

ADAMO_16 - Wto Kwi 19, 2011 14:39

Tak sobie knuje coby zakupić taki zestaw http://moto.allegro.pl/li...a&change_view=1 tylko czy warto.Z kolega zakupimy na spółke to koszt raczej do zaakceptowania.
licznik - Sro Kwi 20, 2011 10:15

kup sobie TAKI
będzie taniej

misiakrp - Pon Kwi 25, 2011 23:15

muszę wymienić tarcze na tył szukam taniego rozwiązania bo nie planuje jeździć dłużej niz rok moze dwa lata a nie mam zamiaru pakować kasy w zoskę
co polecacie z tanich rozwiązań tarcze+klocki
jak ściągnę to zrobie fotki nigdy nie miałem tak zardzewiałej tarczy i tak juz po tylu km trochę sie zjechała ale jak hamuje cos strasznie trze :(
moja zostka to 19Dt

miałczyk76 - Wto Kwi 26, 2011 13:01

Znacie jakiś sposób na wkręcenie tłoczków z tyłu bez tych urządzeń
.W sobotę mam zamiar wymienić sam tarcze i klocki .
MOŻE ZROBIMY LISTĘ RZECZY POTRZEBNYCH ?
W TRAKCIE PRAC ZROBIĘ FOTKI CO I JAK DLA NORMALNEGO LAIKA I WRZUCĘ NA FORUM .DO KOMPLETU DODAM MONTAŻ NOWEJ CHŁODNICY KLIMY :lol:

Anony Mous - Wto Kwi 26, 2011 13:09

miałczyk76 napisał/a:
W TRAKCIE PRAC ZROBIĘ FOTKI CO I JAK DLA NORMALNEGO LAIKA I WRZUCĘ NA FORUM .DO KOMPLETU DODAM MONTAŻ NOWEJ CHŁODNICY KLIMY :lol:

fotki...tutoriale mile widziane.....tylko pisz bez caps locka bo sie w oczach dwoi i troi :)

misiakrp - Wto Kwi 26, 2011 13:54

więc tak intercarsie tarcze tył
bosh 100 zł
lukas 111 zł

klocki
bosh 100zł
lukas 105 zł

to chyba lukas starczy i czy cena dobra za cholerę nie mogę wyszukać na allegro i dopasować :(

miałczyk76 - Wto Kwi 26, 2011 14:24

Ja na tył wziąłem
tarcze TEXAR -70zł sztuka
klocki -ferrodo-90zł
Chłodnica klimy Nissens -410zł
wszystko IC mam jakiś tam rabat :P
Po 2 latach na przodzie to i tył taki sam wziąłem .Klocki fajne twarde nie pylą a tarcze w sam raz .Nie raz mi się zaświeciły nocą i dalej proste :lol:

caps LOCK wyłączyłem :lol:
Tylko powiedźcie mi jak do tego tyłu się zabrać

misiakrp - Wto Kwi 26, 2011 14:33

miałczyk76 napisał/a:
Ja na tył wziąłem
tarcze TEXAR -70zł sztuka
klocki -ferrodo-90zł
Chłodnica klimy Nissens -410zł
wszystko IC mam jakiś tam rabat :P
Po 2 latach na przodzie to i tył taki sam wziąłem .Klocki fajne twarde nie pylą a tarcze w sam raz .Nie raz mi się zaświeciły nocą i dalej proste :lol:

caps LOCK wyłączyłem :lol:
Tylko powiedźcie mi jak do tego tyłu się zabrać

no ja tam nie mam za dobrego rabatu nie lubię inwestować w auta :(
tarcze TEXAR 76 zl sztuka
klocki ferrodo -100zł sztuka
tarcz taniej sie chyba nie da ale klocki najwyklejsze za 63 zl ABE czy cos w tym stylu
tak jak mowie atuem max 2 latka mam zamiar jeździć pytanie czy starczą :(
ale nie potrafie szukać albo na aledrogo nic nie znajduje mi do zoski :(

ferrodo
http://www.iparts.pl/auto...691-100030.html
texar
http://www.iparts.pl/auto...691-100032.html

ADAMO_16 - Wto Kwi 26, 2011 20:09

Czy taki zestaw wystarczy na dwa lata śmigania zafirką? http://moto.allegro.pl/ta...1572982685.html Tyle przewiduje użytkowanie zafiry (przyglądam sie antarze)
Anony Mous - Wto Kwi 26, 2011 20:35

ADAMO_16 napisał/a:
Czy taki zestaw wystarczy na dwa lata śmigania zafirką? http://moto.allegro.pl/ta...1572982685.html Tyle przewiduje użytkowanie zafiry (przyglądam sie antarze)

cenowy szok...... to chyba w Chinach robione...ja bym się bał....

yach - Wto Kwi 26, 2011 20:59

miałczyk76 napisał/a:

bez tych urządzeń nie zabieraj się do wymiany, nie dasz rady. W "sam naprawiam" piszą żeby drewnianym klockiem, ale już wiem że nie da rady. :D

misiakrp - Czw Kwi 28, 2011 16:13

panowie czy do wymiany tarczy i klocków tył potrzebne sa jakieś specjalne klucze?
mam zamiar robić to sam ale klucze u mnie w domu podstawowe ;)
nie chciałbym rozebrać i zostać z ręką w nocniku bo nagle sie okaże że jakiś nietypowy kluczyk potrzebny na tłoczki mam zamiar zastosować zaciski

Szymon78 - Czw Kwi 28, 2011 19:06

do zdjęcia koła klucz 17cie (ten standarodwy)
klucz 13 najlepiej oczkowy + 17 płaski do zdjęcia zacisku

- no i tu schody bo aby wcisnąć tłoczek hamulcowy na tyle trzeba mieć przyrząd specjalny. Można użyć umiejętnie dobrych szczypiec montażowych - takich do rurlub śrub i róznowczęsnie wcikająć i kręcąc powinno sie udac. Ale nie zawsze sie da wiec trzeba przygotowac sie na fiasko wymiany we własnym zakresie.

tico0 - Pią Kwi 29, 2011 10:49

Szymon78 napisał/a:
Można użyć umiejętnie dobrych szczypiec montażowych - takich do rurlub śrub i róznowczęsnie wcikająć i kręcąc powinno sie udac.

Pod warunkiem że tłoczek "idzie" lekko. Z moich obserwacji wynika że najtrudniej jest ruszyć a potem już idzie.... ;)

miałczyk76 - Pią Kwi 29, 2011 14:09

To jak ten tłoczek jest wkręcany to w którą stronę ? Normalnie w prawo?
ADAMO_16 - Pią Kwi 29, 2011 20:56

Wkrecamy w prawo, właśnie zakupiłem na allegro takowy przyrząd i jak wymienie klocki to dam znać jak poszło. http://moto.allegro.pl/pr...1576340424.html

[ Dodano: Wto Maj 03, 2011 12:15 ]
No i jestem po wymianie. Lewa stron poszła jak to mówia polacy "bułka z masłem" Prawa to ni cholery, nie wkręca sie tłok.Prosiłem, groziłem nawet obiecywałem nowy płyn hamulcowy i nic :evil: Wymontowałem zacisk, na stół i rozbiórka.Środek b/u, wszystko czyste, bez rys i zabrudzeń.Uszczelki całe, więc składam całość i szok! Tłok wkręca sie lekko i przyjemnie.Założenie zacisku a następnie odpowietrzenie.Jazda próbna,wszystko suche a hamownik działa ok.Co to było to nie wiem, ale troche zdrowia i Warek :piwo: straciłem wieczorem na odstresowanie.No i najważniejsze-bez wkretaka ni cholery.Jak ktoś chętny to wypożyczę ( nie wysyłam za pobraniem ani po wpłacie na konto :lol: ) Odbiór osobisty.

kjolsztyn - Wto Maj 03, 2011 14:14
Temat postu: "gumowy " hamulec po wymianie klockow tyl i przod
Zabralem sie z kuzynem za wymiane. przyrzad do tloczxkow wlasnej roboty (zrobiony ze scisku stolarskiego) porzyczylismy. Przod poszedl latwiutko choc trzeba bylo poszukac imbusa nr 7. Z tylem gorzej. Zeby miec dobre dojscie do srubki 13 (kontra na 17) odkrecilismy przewod doprowadzajacy plyn. plynu uszlo niewiele (wiekszosc z zacisku podczas wykrecania tloczka) Przy skladaniu tez bez wiekszych problemow. Klocki dalem Delphi.
i Zaczal sie problem. Po zmontowaniu hamulec przy pierwszym nacisnieciu idzie do podlogi i niebardzo hamuje. powtorne nacisniecie jest duzo twardsze ale tez nie do konca skuteczne. Myslalem ze musza sie dotrzec bo na tarczach byly duze ranty ale przejazdzka nie dala nic. Po przejazdzce stwierdzilem ze tarcze przod sa gorace a tyl calkiem zimne. Kuzyn obstawia ze musza sie dotrzec albo trzeba odpowietrzyc tyl. Co doradzacie?

marko - Wto Maj 03, 2011 14:39

nie wiem coś cie tam narobili ale jak piszesz że odkręcałeś przewód hamulcowy to zapowietrzyłeś układ , obiawem zapowietrzenia jest właśnie rosnący hamulec musisz odpowietrzyć układ najlepiej przód i tył.jak masz duże ranty to klocki się dotrą chociaż szkoda że jak miałeś rozebrane to trzeba było dać tarcze do przetoczenia i miałbyś ok
ADAMO_16 - Wto Maj 03, 2011 15:07

Z opisu wynika że zapomnieliście o odpowietrzeniu, tył zapowietrzony to i nie hamuje.Cała siła hamowania poszła na przód i stąd grzanie sie przodu.Tak jak pisze przedmówca-cały układ odpowietrzyć a bedzie OK.
kjolsztyn - Wto Maj 03, 2011 15:58
Temat postu: odpowietrzony + inny problem
Dzieki za podpowiedz. Odpowietrzylem tyl i hamowanie jest ok. Ale po tej operacji pojawil sie nowy problem. Caly czas swieci sie kontrolka wykrzyknik jakby caly czas byl zaciagniety reczny. A nie jest - to pewne. Nie wiem czy dobrze poprowadzilem przewody z linka od recznego bo jakos nie popatrzylem ktoredy szly przed demontazem. Powinny isc blizej felgi czy za mocowaniem amorka? A moze to cos innego?
MieHor - Wto Maj 03, 2011 16:13

Jeśli jak twierdzisz hamulec postojowy (ręczny) działa prawidłowo, to świecenie tej kontrolki może również świadczyć o niskim poziomie płynu hamulcowego - czy podczas odpowietrzania kontrolowałeś stan płynu?
kjolsztyn - Wto Maj 03, 2011 16:18
Temat postu: cd
No pewnie ze ..... nie kontrolowalem. Sprawdzalem przed odpowietrzeniem i bylo ok. Oczywiscie jesli to ten zbiorniczek pod podszybiem. Przez scianki nie widac ile jest ale odkrecilem i wsadzilem paluch i bylo duzo. Sprawdze zaraz czy jest duzo bo przy odpowietrzaniu sporo wylecialo ( na moj wlasny podjazd o zgrozo - zona jeszcze nie widziala). A jesli dolewac to jaki plyn kupic?
marko - Wto Maj 03, 2011 18:44

płyn hamulcowy;DOT-4
kjolsztyn - Sro Maj 11, 2011 22:12
Temat postu: zalatwione
plyn dolany. weszlo okolo 230 ml. duzo mi widac polecialo podczas odpowietrzania. ale teraz jest wszystko ok z hamulacami. dziekuje za pomoc.
misiakrp - Czw Maj 12, 2011 14:46
Temat postu: tarcze i klocki hamulcowe przód wymiana
Witam tył wymieniony pora na przód
takie dostałem propozycje na tarcze
BOSH 207 zł brutto/szt
Texar 200 zł brutto/szt
TRW 196 zł brutto/szt
DELFI 166 zł brutto/szt

klocki komplet
ATG 172 zł
TRW 151 zł
Bosh 150 zł
Ferodo 137 zł
Break 84 zł
AB 70 zł

co wybrać auta na rok moze dwa ?
(na tył poszedł textar tarcze i klocki ferodo )

norbert_p - Czw Maj 12, 2011 15:08

misiakrp napisał/a:
co wybrać auta na rok moze dwa ?

Od lat stosuję klocki firmy TRW dlatego, że nie piszczą. Miałem Boscha i strasznie piszczały, ale niestety nie wiem na jakich tarczach. Proponuję stosować klocki i tarcze jednej firmy (twardość i jednych i drugich jest dopasowana do siebie). Być może piszczenie spowodowane jest np twardą tarczą i jeszcze twardszymi klockami. Z kolei miękkie klocki szybko się zjadą. Moje TRW wytrzymały prawie 35 tyś km przy jeździe po mieście (w większości).

DaRek7 - Pią Maj 13, 2011 08:29

norbert_p napisał/a:
stosuję klocki firmy TRW dlatego, że nie piszczą. Miałem Boscha i strasznie piszczały,

Aby temu zapobiec należy stosować specjalną pastę, szanujące się firmy dają ją w komplecie z klockami ;)

norbert_p - Pią Maj 13, 2011 20:40

DaRek7 napisał/a:
szanujące się firmy dają ją w komplecie z klockami

:shock: Jeszcze nigdy się z czymś takim nie spotkałem, a wcześniej używałem różnych klocków różnych renomowanych firm.

DaRek7 - Pią Maj 13, 2011 22:16

norbert_p napisał/a:
Jeszcze nigdy się z czymś takim nie spotkałem

Cóż, człowiek uczy się podobno całe życie :lol:

Np. coś takiego:
http://allegro.pl/wurth-p...1586637362.html

Należy posmarować powierzchnie klocka wewnętrznego w miejscu w którym jest naciskany przez tłoczek i ew. zewnętrzny w miejscach gdzie dolega do zacisku, można także posmarować prowadnice.

UWAGA - Nie smarować miejsc w których klocek przesuwa się w jarzmie tylko dobrze oczyścić!!!

norbert_p - Sob Maj 14, 2011 06:13

DaRek7 napisał/a:
Cóż, człowiek uczy się podobno całe życie

Mnie chodziło o to, że nie spotkałem się jeszcze z takim przypadkiem, gdy podczas kupna klocków w pudełku była jeszcze pasta...

DaRek7 - Sob Maj 14, 2011 08:58

norbert_p, nie miałem nic złego na myśli :piwo:
miałczyk76 - Pon Maj 30, 2011 09:13

Czy ktoś z was naprawiał zaciski z tyłu ? Muszę zmienić gumki w zaciskach i chcę zrobić to sam :) Zestaw naprawczy i tłoczek już kupiłem tylko nie wiem jak za to się zabrać :lol:
DaRek7 - Pon Maj 30, 2011 23:46

1.Odkręcasz gumowy przewód hamulcowy (wcześniej, najlepiej kluczem francuskim ściśnij go żeby nie zszedł Ci cały płyn)
2.Odpinasz linkę hamulca ręcznego.
3.Odkręcasz dwie śruby mocujące zacisk do jarzma i wyjmujesz!
4.Mocujesz w imadle i dźwignią hamulca ręcznego(tą od tyłu zacisku) wypychasz tłoczek na zewnątrz.
5.Wyjmujesz gumkę/oring uszczelniający tłoczek i osłonę gumową, czyścisz wszystko dokładnie zwłaszcza miejsca gdzie przychodzą gumy.
6.Wkładasz uszczelkę tłoczka, smarujesz lekko płynem hamulcowym potem UWAGA WAŻNE: wkładasz osłonę tłoczka(tą harmonijkę) a potem tłoczek uważając żeby nie uszkodzić żadnej gumy.
7.Tłoczek wkładasz wkręcając go w zacisk i wciskając jednocześnie (służy do tego np. taki przyrząd http://www.narzedziowy.sk...d&productId=40)
można też jakimiś szczypcami ale trzeba uważać na osłonę gumową albo skorzystać z pomysłu kolegi kilka postów wyżej, musisz go wkręcić do końca!!!
8.Składasz wszystko w odwrotnej kolejności, stosując pastę przeciwpiskową-opis powyżej
9.Kiedy wszystko będzie na swoim miejscu - musisz odpowietrzyć układ(jeśli dobrze zacisnąłeś przewód gumowy,pkt 1. wystarczy tylko ten który naprawiałeś)

Powodzenia :piwo:

miałczyk76 - Wto Maj 31, 2011 20:01

DaRek7 napisał/a:
1.Odkręcasz gumowy przewód hamulcowy (wcześniej, najlepiej kluczem francuskim ściśnij go żeby nie zszedł Ci cały płyn)
2.Odpinasz linkę hamulca ręcznego.
3.Odkręcasz dwie śruby mocujące zacisk do jarzma i wyjmujesz!
4.Mocujesz w imadle i dźwignią hamulca ręcznego(tą od tyłu zacisku) wypychasz tłoczek na zewnątrz.
5.Wyjmujesz gumkę/oring uszczelniający tłoczek i osłonę gumową, czyścisz wszystko dokładnie zwłaszcza miejsca gdzie przychodzą gumy.
6.Wkładasz uszczelkę tłoczka, smarujesz lekko płynem hamulcowym potem UWAGA WAŻNE: wkładasz osłonę tłoczka(tą harmonijkę) a potem tłoczek uważając żeby nie uszkodzić żadnej gumy.
7.Tłoczek wkładasz wkręcając go w zacisk i wciskając jednocześnie (służy do tego np. taki przyrząd http://www.narzedziowy.sk...d&productId=40)
można też jakimiś szczypcami ale trzeba uważać na osłonę gumową albo skorzystać z pomysłu kolegi kilka postów wyżej, musisz go wkręcić do końca!!!
8.Składasz wszystko w odwrotnej kolejności, stosując pastę przeciwpiskową - opis powyżej
9.Kiedy wszystko będzie na swoim miejscu - musisz odpowietrzyć układ(jeśli dobrze zacisnąłeś przewód gumowy,pkt 1. wystarczy tylko ten który naprawiałeś)

Super :piwo: Dzięki za wyczerpującą odpowiedź :)
Z tego co wyczytałem nie ma z tym większego problemu
To tyle gumek idzie do tego tłoczka czy tu są jeszcze do ręcznego?
http://imageshack.us/phot.../827/uuunq.jpg/

DaRek7 - Wto Maj 31, 2011 21:34

miałczyk76 napisał/a:
Z tego co wyczytałem nie ma z tym większego problemu
To tyle gumek idzie do tego tłoczka czy tu są jeszcze do ręcznego?

Spokojnie dasz sobie radę a co do ilości części to myślę że w zupełności wystarczy jeśli wymienisz tą uszczelniającą tłoczek i tą osłonę tłoczka-harmonijkę pozostałe są do tych elementów które odpowiadają za hamulec ręczny ale jeśli tam jest Ok to daj sobie spokój bo z tym jest trochę więcej zabawy ;)

vipera_berus - Sob Cze 18, 2011 14:57

Witam chciałem wymienić klocki i tarcze z przodu i z tyłu, jakie zakupić najlepiej do mojej Zafiry 1.9 Cdti 150 km 2007 r Może ktoś ma do sprzedania ?
DaRek7 - Nie Cze 19, 2011 12:06

Poszperaj, jest trochę informacji w tym temacie.

vipera_berus napisał/a:
klocki i tarcze z przodu i z tyłu, jakie zakupić najlepiej do mojej Zafiry 1.9 Cdti 150 km 2007

Niedawno wymieniałem, przednie tarcze i klocki + tylne klocki hamulcowe, całość firmy MEYLE, 450,- za w/w komplet. Nie pamiętam tylko czy TY masz takie same tarcze bo masz 150ps no i zalecałbym dużą ostrożność na all.....o, bo jest wiele podróbek :(

browar340 - Sob Cze 25, 2011 15:11

po niedzieli czeka mnie zdjęcie tarcz z przodu , ostatnio przy robocie z hamulcami próbowałem ruszyć tarcze, ale nawet nie drgnęła.Mozę macie jakiś sposób na zdjęcie tych tarcz. ?
DaRek7 - Sob Cze 25, 2011 23:43

Jeśli chcesz do tego podejść profesjonalnie to musisz zakupić ściągacz, np.taki:
http://www.nokaut.pl/pozo...z-i-bebnow.html

A jeśli mniej profesjonalnie to w miarę ciężki młotek i kilka uderzeń od tyłu tarczy tylko nie w jednym miejscu. Wcześniej możesz od tyłu albo przez otwory mocujące koło "napsikać" np.WD40 tak aby wpłynęło pomiędzy piastę a tarczę hamulcową i zostawić na parę minut.

MieHor - Pon Cze 27, 2011 11:46

Ponieważ nie wszyscy mogą korzystać i czytać bez zalogowania na VKP za radą kolegi spiotrowski wklejam poradę dotyczącą krzywych tarcz hamulcowych zamieszczoną na pod tym linkiem http://www.vectraklub.pl/...dvices/pokaz/17

Krzywe tarcze hamulcowe

Jeśli podczas hamowania, najczęściej z dużych prędkości (120 km / h i więcej) poczujesz drgania kierownicy oraz pulsowanie pedału hamulca (mimo, że nie włączył się ABS) to najprawdopodobniej masz krzywe przednie tarcze hamulcowe. Ten problem należy jak najszybciej rozwiązać, ponieważ takie hamulce działają gorzej (wydłuża się droga hamowania), ,znacznie obniżony jest komfort podróży, po pewnym czasie zaczną drgać koło kierownicy również bez hamownia (ze względu na to, że z wyważonym kołem kręci się jednocześnie krzywa tarcza), zaczną psuć się elementy zawieszenia, „bijące” tarcze zniszczą klocki hamulcowe (popęka okładzina) i może dojść do tragedii, jednym zdaniem: będzie coraz gorzej.

Zacznijmy od początku. Jakie są przyczyny krzywienia się tarcz hamulcowych:

1) Wadliwe wykonanie tarcz
2) Wadliwy montaż tarcz
3) Zepsuty zacisk hamulcowy
4) Zepsute łożysko koła
5) Zepsuta piasta koła
6) Nieprawidłowa eksploatacja tarcz

1) Każdemu producentowi raz na jakiś czas uda się wyprodukować bubel. Niestety dotyczy to także bardzo renomowanych firm. Jednak przyjęcie założenia, że krzywa tarcza to zawsze wina producenta może być nie tylko nieprawidłowe, ale bardzo kosztowne (kiedy co chwila zakładamy nowe tarcze, w przekonaniu, że uprzednie były wadliwe, a nowe się krzywią…). Ja osobiście, po nauczce, uważam, że zawsze należy przeanalizować wszystkie inne możliwe przyczyny i kiedy stwierdzimy, że innej możliwości nie ma – dopiero przyjmijmy, że trafił nam się bubel.

2) Niektórzy uważają, że montaż tarcz to bardzo prosta czynność, którą wykonuje się w mgnieniu oka. Takich mechaników należy omijać z daleka szerokim łukiem. Prawda jest taka, że za większość skrzywionych tracz odpowiadają mechanicy samochodowi. Najczęściej popełniane błędy przy montażu tarcz to:
a) Niewykonanie badania bicia promieniowego i bocznego łożyska i piasty koła przed założeniem nowych tarcz.
b) Niedokładne oczyszczenie powierzchni czołowej i bocznej piasty z rdzy i zanieczyszczeń.
c) Nieprzestrzeganie zaleceń producenta auta co do siły z jaką należy dokręcić śrubę ustalającą tarczę oraz śruby koła.
d) Nieprawidłowy demontaż zużytych tarcz.

a) Tarcza osadzona jest na piaście, ta zaś wsuwana jest w otwór zwrotnicy. Między piastą a zwrotnicą zamontowane jest łożysko. Jeśli piasta jest krzywa lub w samochodzie zużyło się łożysko, wtedy piasta będzie się krzywo kręcić - czyli „bić” – a w raz z nią będzie” bić” tarcza. Z biegiem czasu i kilometrów zjawisko będzie się nasilać – klocki hamulcowe osadzone w zacisku będą ją naprowadzać na tor równoległy do jady samochodu, a więc niestety krzywić w takim wypadku. Dlatego każdy producent tarcz zaleca sprawdzenie bicia bocznego i promieniowego zespołu piasta – łożysko przed montażem nowych tarcz.
b) Piasta koła wykonana jest ze stali wysokogatunkowej, ale nie jest to stal nierdzewna. Po przejechaniu kilkudziesięciu kilometrów lub po kilku latach piasta potrafi być nieźle pordzewiała. Nie przeszkadza to w pracy „starych” tracz, bo proces rdzewienia zachodził powoli, tak, że tarcza ulegała jakby „samotoczeniu” przez klocki a ponadto proces rdzewienia zachodził przede wszystkim tam, gdzie piasta miała najmniejszy kontakt z tarczą. Z drugiej strony, jeśli samochód z jakiś powodów długo był nieużywany, taki proces może jednak spowodować nieprawidłowości w pracy układu hamulcowego. Jednak nowa tarcza ZAWSZE musi być osadzona na bardzo dokładnie oczyszczonej piaście. Dosłownie :„do gołej stali”. Żeby nie było śladu rdzy na czole i obrzeżach piasty. Do oczyszczania wstępnego używamy szczotki drucianej, potem cienkoziarnisty papier ścierny, na koniec płyn do czyszczenia układu hamulcowego i cieniutka warstwa olejku antykorozyjnego (np. w sprayu). Czyszczenie piasty czasami może zając tyle samo czasu, co reszta czynności montażowych. No i z tym mają problem mechanicy właśnie… Zresztą sami się prosimy o niedokładne wykonanie usługi poganiając mechanika co chwilę.
c) Aby tracza dokładnie przylegała do piasty bardzo ważne jest, aby została właściwie dokręcona. Pierwsze mocowania polega na przykręceniu śruby ustalającej. Moment dokręcania jest niezwykle mały – w Oplu Vectrze wynosi zaledwie 4 Nm – ta śruba ma jedynie przytrzymać tarczę, a nie ją ustawić w stosunku do piasty. Właściwe mocowanie tarczy zapewniają te same śruby, które mocują koło. Ostatecznie dokręcamy je zawsze po opuszczeniu auta na ziemię, kluczem dynamometrycznym „na krzyż”, momentem 110 Nm (dla każdej Vectry),. Wskazane jest uprzednio oczyścić śruby, posmarować ich stożki smarem do łożysk tocznych oraz oczyścić i posmarować otwory centrujące felg.
d) Jak już wspomniałem po kilku latach lub kilkudziesięciu tysiącach kilometrów piasta potrafi nieźle pordzewieć. Zresztą tarcza też. No i pojawia się problem, bo mimo odkręcenia śruby ustalającej nie można zdjąć tarczy z piasty! Po prostu rdza zaklinowała tarczę. Niestety wiele osób po prostu bierze duży młotek i siłą ściąga zużytą tarczę. W wyniku takich działań uszkodzone zostaje łożysko koła i dalej, to już wiadomo. Należy poddać rdzę działaniu odpowiednich środków chemicznych (np. WD- 40) i bardzo delikatnie opukiwać tarczę młotkiem gumowym, jednocześnie kontrując z drugiej strony drugim młotkiem. Wszystko delikatnie, aż do skutku.

3) Tłoczki w zacisku czasami się zacierają. W wyniku tego klocek „nie odbija” tracza bardzo się grzeje, następnie wystarczy szok termiczny w postaci np. zimnej kąpieli i już mamy problem. Sprawność działania zacisków należy w miarę możliwości często kontrolować, a już na pewno przy wymianie tarcz lub klocków hamulcowych. Dobrze jest zerknąć od czasu do czasu na swoje tarcze – czy po krótkiej trasie nie są nadmiernie nagrzane, czerwone nie daj Boże, czy układ hamulcowy nie wydaje podejrzanych odgłosów, zwłaszcza takich, które pojawiają się mimo tego, że nie hamujemy…

4) Łożysko zużywa się, tak jak wiele elementów samochodu. Teoretycznie powinno wytrzymać nawet 300000 km, ale wszystko zależy od wieku auta, jakości dróg, po których się poruszamy, wypadków, jakim uległ samochód, przeciążeniom, jakim jest łożysko poddawane itd. Ciekawostką jest to, że w każdej Vectrze B mamy z przodu to samo łożysko – wszystko jedno, czy ma ona 170 - konny silnik, waży półtorej tony, hamuje wielkimi wentylowanymi tarczami i jeździ na jeszcze większych felgach, czy jest to zwykłe 75-konne toczydło. Jak się zapewne domyślacie 75-konne toczydło zdecydowanie dłużej będzie jeździć na swoich łożyskach…. Uszkodzone łożyska = krzywa tracza. Zależność jest prosta. Niestety wielu mechaników myśli, że łożysko uszkodzone jest wtedy, jak „szumi”. A jak jest cichutko, to wszystko z łożyskiem dobrze. To mniej więcej tak, jakby stwierdzić: z trupem mamy do czynienia wtedy, jak został sam szkielet. Oczywiście Opel przewiduje zupełnie inne metody badania stanu łożyska niż nasłuchowe i organoleptyczne ;) Po prostu bada się bicie boczne piasty (maks. 0,04 mm), promieniowe (0,05 mm) oraz luz przechylny łożyska (maks 0,1 mm). Dopuszczalne bicie boczne zespołu piasta – tarcza hamulcowa wynosi 0,1 mm. W tekście nie ma pomyłki, wszędzie chodzi o setne lub dziesiętne milimetra.

5) Jeśli mamy wyjątkowego pecha skrzywieniu mogła ulec piasta koła. Najczęściej dzieje się tak w wyniku wypadku drogowego lub bardzo silnego spotkania felgi z krawężnikiem. Prawdopodobieństwo skrzywienia się piasty z innych powodów jest bardzo niewielkie. Piastę, w celu sprawdzenia, można zanieść do warsztatu, gdzie mają specjalistyczny sprzęt pomiarowy, np. tam gdzie naprawiają wały silnika itp.. Dobra piasta ma bicie boczne poniżej 0,01 mm. Niestety piastę zakłada się zawsze z nowym łożyskiem, tak więc wymiana piasty = wymiana łożyska.

6) Czasami użytkownik samochodu krzywi sobie tarcze na własne życzenie. Np. jedziemy sobie na drugi koniec Polski na wesele. Jak już zbliżamy się do celu to stwierdzamy, że takim brudnym autem nie pokażemy się reszcie rodziny i oczywiście jedziemy prosto na myjnię. Tam nasze zagrzane w drodze tarcze poddawane są zimnej kąpieli i … już. Czasami tylko jedna taka kąpiel wystarczy. Ktoś może powiedzieć – no, a jak jest deszcz? Też gorące tarcze są poddawane kąpieli? Ale to zupełnie co innego, jak jest deszcz to tarcza są chłodzone cały czas małymi ilościami wody i ich temperatura jest stale niższa. Nie występuje szok termiczny. Taki szok może natomiast wystąpić, jeśli np. rozgrzejemy dobrze tarcze w suchy dzień, a potem w kałużę wjedziemy (np. pozostałość po wczorajszym deszczu lub awarii wodociągu).

No a co wtedy, jak mimo wszystko poczujemy wibrację na kierownicy…

Wtedy należy:

1) Ocenić stan zawieszenia, łożysk i piast. W razie stwierdzenia nieprawidłowości – wymienić zużyte części.

2) Zmierzyć bicie tarcz. Jeśli wynosi ono mniej niż 0,03 mm, a bicie boczne zespołu łożyska nie przekracza 0,04 mm można spróbować założyć tarcze ponownie, idealnie jeśli mamy do dyspozycji miernik zegarowy ze stopka magnetyczną – można wtedy od razu ocenić, czy łączne bicie jest mniejsze niż 0,1 mm. Jeśli wielkość ta jest przekroczona należy zamienić tarcze miejscami (i klocki) – z prawej strony na lewą). Często pomaga.

3) Podjąć decyzję o toczeniu lub wymianie tarcz na nowe. Nie opłaca się toczyć tarcz o zużyciu przekraczającym 40% (zużycie oceniamy po grubości), tarcz, które wykrzywiły się, bo były wadliwe (bo i tak się zaraz skrzywią od nowa), tarcz nie wentylowanych (bo są tańsze niż toczenie). Jeśli już decydujemy się na toczenie tarcz to najlepiej w renomowanym warsztacie dysponującym nowoczesnymi urządzeniami, idealnie jest toczyć tarcze na samochodzie (takie toczenie może nawet zastąpić np. wymianę lekko krzywej piasty, ale jest to rozwiązanie chwilowe).

Oczywiście nikomu nie życzę takich uszkodzeń, jak opisano powyżej, ale jeśli już wystąpią, to mam nadzieję, iż ten tekst pomoże w rozwiązaniu problemu.

browar340 - Wto Lip 05, 2011 10:32

koledzy potrzebuje namiar do sklepu w januszowicach w sprawie tarcz
licznik - Wto Lip 05, 2011 12:17

browar340 napisał/a:
koledzy potrzebuje namiar do sklepu w januszowicach w sprawie tarcz

12 376 43 80
607 590 464
Januszowice 46
:piwo:

browar340 - Czw Lip 07, 2011 08:19

Dzwoniłem do tego sklepu i cenową wygląda tak :
TRW - 160 zł
BOSH - 165 zł
u Mądrego w Poznaniu jakieś szwedzkie SBS - 150 szt.

Anony Mous - Czw Lip 07, 2011 08:29

browar340 napisał/a:
Dzwoniłem do tego sklepu i cenową wygląda tak :
TRW - 160 zł
BOSH - 165 zł

to bardzo dobre ceny. Spróbuj jeszcze hurtownie Motorol w Krakowie http://www.motorol.pl/?page_id=13 .

browar340 - Czw Lip 07, 2011 08:32

jeszcze jedna oferta ATE - 160 zł.Nie wiem co zrobić z klockami bo są prawie nówki przejechałem na nich dopiero 8 tyś .
DaRek7 - Czw Lip 07, 2011 08:39

Myślę że ATE byłyby dobrym wyborem, za 160 to darmo (jeśli oryginał ATE)
A klocki, powinny być nowe ale jeśli płaszczyzna przylegająca do tarczy jest ok, to ewentualnie możesz je założyć.

browar340 - Czw Lip 07, 2011 08:43

Zadzwoniłem tam do tej hurtowni w Krakowie, na dzień dzisiejszy nie maja żadnych tarcz , podał mi tylko cenę tarcz TRW - 170 zł

[ Dodano: Czw Lip 07, 2011 09:45 ]
Aha jeszcze jedno pytanko jaki wymiar tarcz podawać średnice bo pytają czy 308 czy 264

DaRek7 - Czw Lip 07, 2011 08:55

264 to są chyba na tył?
browar340 - Czw Lip 07, 2011 09:56

Zamówiłem tarcze boscha sklep Januszowice koszt 330 zł = 20 zł przesyłka - 350 komplet.
Klocki zostawię te co mam.

Zlooty - Pią Lip 08, 2011 13:33

browar340 napisał/a:
jeszcze jedna oferta ATE - 160 zł.Nie wiem co zrobić z klockami bo są prawie nówki przejechałem na nich dopiero 8 tyś .

Ja płaciłem w zeszłym roku za ATE po 200pln za szt. teraz zostały przetoczone i przez miesiąc było wszystko ok i znów zaczyna się lekkie bicie . Takie mam wrażenie chyba muszę jednak sprawdzić piasty .

Robert4884 - Sro Lip 13, 2011 22:02

A co koledzy sadzicie o takim zestawie na przód
24.0125-0142.1 Tarcza hamulcowa
ATE tarcza hamulcowa przód OPEL Astra G 2.0 11.99-/Saab 9-5 2.3 T/3.0 V6t/3.0 TiD 10.99- 310.35 zł/ szt.
23832 00 702 10 Klocek hamulcowy kpl.
BRECK kpl. klocek hamulcowy P OPEL Astra H 05-, Meriva 03-, Zafira 05-, Corsa C 1,7CDTI 03- 107.47 zł

Po konsultacjach telefonicznych zakupiłem w Januszowicach, na przód Tarcze hamulcowe TRW DF4246 155 zł/szt., klocki TRW GDB1668 115 zł/kpl.

tico0 - Pon Lip 25, 2011 11:38

Opis co prawda w języku wroga ;) i od ZA ale można podpatrzeć idee wkręcania tłoczków hamulców tylnych bez użycia specjalnego klucza ( fajne fotki) ;) W ZB można tak samo... nie mając klucza, a tylko to co jest dostępne w normalnym przy domowym warsztaciku.... :D .

KLIK LINK

ronin - Pon Lip 25, 2011 13:45

Ja kupiłem zestaw ATE na przód (tarcze + klocki) - 530 PLN i jest git :)
Jarek 67 - Sro Lip 27, 2011 08:59

Witam . Napisalem podobny tekst w dziale Zafira A , ale moze i tu ktos mi odpowie na moje pytanie . Kupilem wczoraj tarcze BREMBO i po obejrzeniu w domu zauwazylem , ze jedna z przednich ma "u gory na grzbiecie " wyfrezowany rowek . Nie przeszkadza to w dzialaniu klockow, bo po kazdej stronie od tego rowka jest jeszcze po ok. 4 mm , ale nie daje mi to spokoju . CZy to moze byc jakies wywazenie ? W sklepie nie umial mi odpowiedziec , ale stwierdzil , ze to moze byc normalne . Moze ktos z kolegow sie z tym spotkal i mnie oswieci .
ronin - Sro Lip 27, 2011 09:13

Jarek 67 napisał/a:
Witam . Napisalem podobny tekst w dziale Zafira A , ale moze i tu ktos mi odpowie na moje pytanie . Kupilem wczoraj tarcze BREMBO i po obejrzeniu w domu zauwazylem , ze jedna z przednich ma "u gory na grzbiecie " wyfrezowany rowek . Nie przeszkadza to w dzialaniu klockow, bo po kazdej stronie od tego rowka jest jeszcze po ok. 4 mm , ale nie daje mi to spokoju . CZy to moze byc jakies wywazenie ? W sklepie nie umial mi odpowiedziec , ale stwierdzil , ze to moze byc normalne . Moze ktos z kolegow sie z tym spotkal i mnie oswieci .

Jeśli tylko na jednej tarczy z dwóch tak jest to chyba nie jest to normalne - w końcu to komplet na jedną oś :P

Jarek 67 - Sro Lip 27, 2011 10:32

No wlasnie tego nie wiem - moze trzeba gdzies przedzwonic - ale gdzie ?
No to przedzwonilem do dwoch punktow sklepowo-serwisowych handlujacych BREMBO i dowiedzialem sie : od pierwszego , ze to specjalne pokazanie granicznego zuzycia tarczy , a od drugiego ze to sposob wywazenia w celu otrzymania jak najmniejszego "bicia " tarczy - ma
x 0,03 mm . I znowu nic pewnego.
Wczoraj tj. sobote wyslalem podobne pytanie do kilku handlujacych BREMBO na Allegro , na razie odpowiedzial mi jeden , ze duzo juz mial tych tarcz , ale nie spotkal sie z czyms takim . Zanim zaloze tarcze chcialbym to w koncu wyjasnic - tylko KTO MI POMOZE ?

:cry:
Szkoda , ze w moim temacie cisza. :cry: :cry:

spiotrowski - Czw Sie 04, 2011 12:24

Te wgłębienia są na każdych tarczach które wytwarzają producenci. Mają one na celu wyważenie tarczy. Wygląda to mniej więcej tak http://t3.gstatic.com/ima...pYR25mCGsyA6g6A

Wyważenie te są większe i mniejsze w zależności od produkowanej tarczy.

Anony Mous - Czw Sie 04, 2011 12:38

spiotrowski napisał/a:
Te wgłębienia są na każdych tarczach które wytwarzają producenci. Mają one na celu wyważenie tarczy

Potwierdzam w 100%

Jarek 67 - Czw Sie 04, 2011 19:53

I oto mi chodzilo . Wielkie dzieki dla Wszystkich , ktorzy swoimi wypowiedziami mnie uspokoili . Dzis zalozylem juz tarcze tyl , a w sobote biore sie za przod , potem wymiana plynu , odpowietrzanie i mysle ze na dlugo spokoj . Jeszcze raz podziekowal .
smaru - Sro Wrz 07, 2011 22:10

panowie jakie klocki ate kupic do tarcz 280mm???
niektorzy w aukcjach wpisuja ATE 13.0460-7116.2
inni 13.0460-7179.2 te drugie czesto wystepuja tez w kompletach z tarcza 308mm
sam juz nie wiem czy taki zestaw bedzie ok???

ronin - Sro Wrz 07, 2011 23:42

smaru napisał/a:

Ja kupiłem zestaw ATE 308 mm na przód i jestem zadowolony - zapytaj sprzedawcy jak masz wątpliwości albo zobacz na stronie ATE ;)

Szymon78 - Pią Wrz 09, 2011 09:27

a czy klocki TYŁ do automata/manuala sa takie same (średnica tarcz?)
licznik - Pią Wrz 09, 2011 10:22

Szymon78 napisał/a:
a czy klocki TYŁ do automata/manuala sa takie same (średnica tarcz?)

wymieniałem TAKIE SAME :lol:

Anony Mous - Pią Wrz 09, 2011 15:44

ronin napisał/a:
Ja kupiłem zestaw ATE 308 mm na przód i jestem zadowolony

Potwierdzam ja też mam założone na przód i jest ok.

Zlooty - Pią Wrz 16, 2011 08:31

Panowie może ktoś się spotkał z taką firmą i tarczami Kraft albo może podrzucić jakiś link do lepszych w miarę rozsądnej cenie. Niestety muszę wymienić a nie chcę i nie mam za grubego portfela tym bardziej że pod koniec stycznia wymieniałem cały komplet przód/tył na ATE i niestety mi się pokrzywiły i nawet po przetoczeniu jest zonk. Na poprzednich tarczach było ok więc wykluczam piasty.
Szuwarek - Pią Wrz 16, 2011 12:07

Nie bierz kolego tego szajsu - kolega założył całe przednie zawieszenie - 2 miesiące po warszawie i już ma wykończone. Ja za namową dwóch moich znajomych (jeżdzą 2 rok) i mechanika z prawdziwego zdarzenia zainwestowałem w KLIK - na razie jest o.k.
ronin - Pią Wrz 16, 2011 12:27

Szuwarek napisał/a:
Nie bierz kolego tego szajsu - kolega założył całe przednie zawieszenie - 2 miesiące po warszawie i już ma wykończone. Ja za namową dwóch moich znajomych (jeżdzą 2 rok) i mechanika z prawdziwego zdarzenia zainwestowałem w KLIK - na razie jest o.k.

Nie róbmy zamętu - te tarcze są do ZA, a wątek dotyczy ZB więc będą droższe i koniecznie 308mm (1,9 diesel).

P.S. Ja bym na tarczach zbytnio nie oszczędzał - szczególnie na przód :>

Zlooty - Pią Wrz 16, 2011 12:29

Też tak zawsze podchodziłem do tego tematu żeby szajsu nie tykać , tylko jak pojeździłem 3 miesiące na tarczach z klockami ATE za 500 pln to teraz patrzę co by kupić taniej i w miarę sprawdzone przez innych.

[ Dodano: Pią Wrz 16, 2011 13:47 ]
Dzwoniłem już do gościa od którego kupiłem te tarcze i będę je odsyłał na reklamacje do firmy .Człowiek w słuchawce mówił mi żebym zostawił sobie te klocki co mam ( są na prawdę przyzwoitej grubości) ale nie wiem czy to aby dobry pomysł ??

ronin - Pią Wrz 16, 2011 14:25

Zlooty napisał/a:
Dzwoniłem już do gościa od którego kupiłem te tarcze i będę je odsyłał na reklamacje do firmy .Człowiek w słuchawce mówił mi żebym zostawił sobie te klocki co mam ( są na prawdę przyzwoitej grubości) ale nie wiem czy to aby dobry pomysł ??

Ja bym zwrócił - jeśli kupiłeś jako komplet z tarczami. Teoretycznie przy wadliwych tarczach jest ryzyko że np. klocki się nierówno ścierały ale to tylko moja opinia :P

Szuwarek - Pią Wrz 16, 2011 16:46

Cytat:

Jak kupowałeś komplet to komplet oddajesz - co ma grubość do rzeczy - nowe to nowe :)

[ Dodano: Pią Wrz 16, 2011 17:47 ]
ronin napisał/a:
Szuwarek napisał/a:

Nie róbmy zamętu - te tarcze są do ZA, a wątek dotyczy ZB więc będą droższe i koniecznie 308mm (1,9 diesel).

P.S. Ja bym na tarczach zbytnio nie oszczędzał - szczególnie na przód :>

Mój błąd - ale nie problem znaleźć takie same do ZB :)

spiotrowski - Czw Wrz 22, 2011 14:21

smaru napisał/a:

Smaru ten zestaw co przedstawiłeś w linku nie będzie pasował do twojej ZB a powinieneś mieć takie o numerze 13.0460-7179.2 zwróć uwagę że nie masz tych zaokrągleń na tych dwóch dolnych klockach u góry tam obok czujników zużycia.
Dla porównania oba klocki, a te co podałeś na alledrogo pasują do ZA (pomijając OPC)

Zlooty - Pon Wrz 26, 2011 09:36

znalazłem stronę z tarczami i chyba zdecyduję się na zakup bosch , choć zastanawiam się nad TRW ceny są podobne tarcze ale zastanawiam się nad klockami , tutaj boscha są różne dla zestawu z wzmocnionym układem sportowym ?? nie wiem o co chodzi ? klocki może ktoś podpowie ;)
smaru - Pon Wrz 26, 2011 20:53

spiotrowki dzieki za info - Twoje slowa potwierdzily moje przypuszczenia...
Szuwarek - Pią Wrz 30, 2011 17:21

Zlooty napisał/a:
chyba zdecyduję się na zakup bosch , choć zastanawiam się nad TRW ceny są podobne

Zobacz jeszcze BREMBO

danio - Pią Wrz 30, 2011 17:34

Witam
Tarcze i klocki zakładałem z TRW i z interr carsu i też było dobrze. Wszystko zależy od techniki jazdy. Klijenta miałem co na BREMBO zrobił mniej kilometrów niż np. na TRW, inny przyjechał tylko z trzema klockami hamulcowymi lub tarczą wentylowaną gdzie z jednej strony wystawały żeberka.
Też zależy gdzie dana część była produkowana a robią je wszędzie. Gdzie taniej

Zlooty - Pon Paź 03, 2011 10:52

Już kupiłem całość TRW , a ATE które są założone odsyłam na gwarancji , nie napalam się na nic odnośnie reklamacji ale lepiej wysłać niż wyrzucić do kosza . :/
kaka32 - Wto Paź 18, 2011 20:29

Przy wymianie klocków hamulcowych z tyłu robimy coś z hamulcem ręcznym?? Popuszczamy,naciągamy linki czy nic nie robimy.
DaRek7 - Wto Paź 18, 2011 21:29

kaka32 napisał/a:
Przy wymianie klocków hamulcowych z tyłu robimy coś z hamulcem ręcznym?? Popuszczamy,naciągamy linki czy nic nie robimy.

Z ręcznym nic, wkręcamy tylko tłoczek.

Bodek - Pon Kwi 30, 2012 21:10

Witam, potrzebuję opinii na temat takich tarcz hamulcowych ROTINGER i do tego klocki firmy Denckermann lub Kamoka.
Maciek - Pon Kwi 30, 2012 21:24

Bodek napisał/a:
Witam, potrzebuję opinii na temat takich tarcz hamulcowych ROTINGER i do tego klocki firmy Denckermann lub Kamoka.

Szczerze mówiąc pierwsze słyszę o tych firmach, ja na Twoim miejscu wybrałbym coś bardziej markowego - TRW, ATE, Brembo. Na czymś lepszym nie tylko dłużej pojeździsz, ale będzie większa pewność, że zaraz się tarcze nie pokrzywią ;)

cieniassss - Pon Kwi 30, 2012 21:27

Bodek napisał/a:
Denckermann

najniższa półka

Bodek - Pon Kwi 30, 2012 22:44

cieniassss napisał/a:
Bodek napisał/a:
Denckermann

najniższa półka

Mam dostęp do każdej marki w cenie netto - zaproponowano mi takie rozwiązanie jako stosunek ceny do jakości, jak mam być szczery mam pewne obawy - dlatego poprosiłem o opinię.

cieniassss - Wto Maj 01, 2012 21:04

Bodek, ja bym brał komplet TRW
Bodek - Wto Maj 01, 2012 21:07

cieniassss napisał/a:
Bodek, ja bym brał komplet TRW

Mój znajomy, który będzie mi to robił (pracuje w oplu) - odradza TRW - dużo reklamacji.

cieniassss - Pią Maj 04, 2012 22:22

Bodek napisał/a:
odradza TRW - dużo reklamacji

a skąd wie?? sprzedaje części??

nie chcesz TRW to bierz JURID-a

Bodek - Pią Maj 04, 2012 22:28

cieniassss napisał/a:
Bodek napisał/a:
odradza TRW - dużo reklamacji

a skąd wie?? sprzedaje części??

nie chcesz TRW to bierz JURID-a

Serwisuje autka, więc wie co wymienia, polecał mi Textara - tarcze, a klocki mogą być TRW.

JURID - tej firmy jakoś nie kojarzę - jest warta uwagi :?:

cieniassss - Sob Maj 05, 2012 21:07

Bodek, textar też dobry, ale po szkoleniu przez TRW, polecam TRW :) , tak przy okazji dodam że TRW to właściwie LUCAS
Bodek - Czw Maj 10, 2012 21:38

Znalazłem na Alle coś ATE - przód i tył i chyba się zdecyduję, bo ciężko coś kupić - chińszczyzny w opakowaniach różnych krajów nie brakuje.

Może ktoś ma namiar na dobry sklep :?: to skorzystam ;)

Maciek - Czw Maj 10, 2012 22:14

ATE dobry wybór :piwo:
Bodek - Sob Maj 12, 2012 19:51

Ewentualnie coś tańszego: Bosch

Jakieś opinie :?:

Maciek - Nie Maj 13, 2012 08:32

Bosch też ok
Bartez - Pon Maj 14, 2012 20:11

Maciek napisał/a:
Bosch też ok

Ta opinia poparta jest Twoim doświadczeniem czy tylko i wyłącznie przywiązaniem do marki?
Może ktoś z was wie co Bosch wsadza do swoich pudełek.

Proszę rozwinąć wypowiedź, chyba, że jest to pytanie - Bodek

guma75 - Nie Lut 03, 2013 12:38
Temat postu: klocki przód
Witam
Mam pytanko potrzebuje wymienić same klocki na przód tylko jakie wybrać ?
Cały temat przewałkowałem i dużo dobrych opini maja TRW...hm...
I poradzę sobie chyba sam z wymianą? :roll:

Przeniosłem do tematu z ZB - poczytaj - Bodek

GOTI - Nie Lut 03, 2013 12:56

guma75 napisał/a:
Witam
Mam pytanko potrzebuje wymienić same klocki na przód tylko jakie wybrać ?
Cały temat przewałkowałem i dużo dobrych opini maja TRW...hm...
I poradzę sobie chyba sam z wymianą?

Co prawda nie mam ZB tylko ZA, ale to nie o to chodzi.. chodzi mi tu o firme TRW wg. mnie to tańszy odpowiednik DELPHI. Cena niższa, ale jakość pozostaje ta sama.
Pisze to z doświadczenia (wymiana klocków w Vw T5) po tym jak klocki zostały wymienione z delphi na trw różnica nie jest wgl. wyczuwalna i co najważniejsze nie "piszczą" podczas hamowania, a to jest plus dla nich.
Miałem akurat okazje sie przejechać przed wymianą i po wymianie i jak dla mnie to samo, a i portfel ojca nie ucierpiał :lol:

W swojej ZA mam klocki BRECK ;)

guma75 - Sob Lut 16, 2013 09:08

Witam jestem świeżo po wymianie klocków na przód TRW i jestem bardzo zadowolony, w miare poszło tylko zimno bo wymieniałem przed garażem czas 2h.
zafirra - Nie Lut 24, 2013 20:55

Witam !
Też czeka mnie wymiana tarcz i klocków - kpl - w ASO wycenili mi 600 PLN przód i 800 PLN (lub 700 PLN - w zależności jakie klocki) tył - oryginał - pierwszy montaż. http://www.zafiraklub.pl/.../icon/icon8.gif
A w innym warsztacie proponują : przód TRW + Bremko tył - total 900 PLN.
Co sądzicie o takiej kombinacji ? :/
Zafira B 2006 1,9 CDTI COSMO - 95 000 tys

nynek11 - Nie Lut 24, 2013 22:15

ja za komplet tarcz klocków przód, tył ATE zapłaciłem 830 zł silnik 150 KM. Jaki masz silnik w zafirce. Masz link http://forum.vectraklub.p...szenia-reklama/ spytaj chłopaki dla forumowiczów dają dobre ceny. Jest parę osób co się tym zajmuje.
browar340 - Sob Mar 02, 2013 13:02

Witam.
Koledzy musiałem szybko wymienić klocki na tyle , a że nie miałem czasu i braku możliwości wyboru, zakupiłem jakies klocki firmy KAGER co to za klocki kupiłem?

swirusek20 - Sob Mar 02, 2013 15:04

Powiem ci całą prawdę o klockach . Tak naprawdę wszystko zależy od ciebie i twojej jazdy :lol: :lol: :lol: :lol: a reszta wyjdzie w praniu. A mianowicie jeździłem mondeo 2 na boscha klockach i zrobiłem prawie 50 tys. km , potem kupiłem coś z żółtolandii i zrobiłem na nich prawie 40 tys. jakość hamowania praktycznie niezmienna tylko kilometrów trochu mniej. Dodam od razu ze jeżdżę jak emeryt pomimo młodego wieku (Taksówka) hehe :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
cieniassss - Sob Mar 02, 2013 21:58

browar340 napisał/a:
Witam.
Koledzy musiałem szybko wymienić klocki na tyle , a że nie miałem czasu i braku możliwości wyboru, zakupiłem jakies klocki firmy KAGER co to za klocki kupiłem?

KAGER to marka własna hurtowni FOTA, czyli nic dobrego

bloogers - Wto Mar 12, 2013 23:11

Planuje kupić tarcze i klocki na tył, czy takie dadzą radę?

http://moto.allegro.pl/bo...3052836383.html

Bodek - Sro Mar 13, 2013 08:07

bloogers napisał/a:
Planuje kupić tarcze i klocki na tył, czy takie dadzą radę?

http://moto.allegro.pl/bo...3052836383.html

Dadzą, sprawdź tylko jakie masz zaciski: bosch czy lucas.

Piotr - Wto Kwi 16, 2013 08:36

Z racji, że muszę wymienić tarcze i klocki tył, to mam do Ciebie Bodek pytanko. Czy Ty w ubiegłym roku kupiłeś i zamontowałeś ten zestaw ATE - przód i tył o który pytałeś (Czw Maj 10, 2012) o opinie na forum? Jestem po wymianie dwumasy co mnie trochę finansowo zabolało i dlatego szukam coś tańszego, ale nie do końca badziewie. Mówiąc aby sprawdzić zaciski bosch czy lucas to co masz na myśli? Jeżeli są lukas to tego http://moto.allegro.pl/bo...3052836383.html nie można kupować ?
Bodek - Wto Kwi 16, 2013 11:46

Piotr napisał/a:
Z racji, że muszę wymienić tarcze i klocki tył, to mam do Ciebie Bodek pytanko. Czy Ty w ubiegłym roku kupiłeś i zamontowałeś ten zestaw ATE - przód i tył o który pytałeś (Czw Maj 10, 2012) o opinie na forum? Jestem po wymianie dwumasy co mnie trochę finansowo zabolało i dlatego szukam coś tańszego, ale nie do końca badziewie. Mówiąc aby sprawdzić zaciski bosch czy lucas to co masz na myśli? Jeżeli są lukas to tego http://moto.allegro.pl/bo...3052836383.html nie można kupować ?

Nie kupowałem ich, w końcu kupiłem TEXTARA - i polecam z czystym sumieniem.

Na tylnych zaciskach masz napisane czy są lukas czy bosch - napis jest wytłoczony na zacisku, a chodzi o to, że jest różnica w klockach hamulcowych.

Link się nie wyświetla więc ciężko mi powiedzieć.

Piotr - Wto Kwi 16, 2013 20:23

Bodek napisał/a:
Na tylnych zaciskach masz napisane czy są lukas czy bosch - napis jest wytłoczony na zacisku, a chodzi o to, że jest różnica w klockach hamulcowych.

Czyli jak będzie napisane lukas to mam kupić tylko firmy lukas a jak będzie napisane bosch to kupić tylko firmy bosch? A jak to się ma do innych zamienników? Przecież Ty mówisz, że zamontowałeś Textara. Tutaj na forum jest wymienianych wiele firm i stąd moje kolejne pytanie.

Bodek - Wto Kwi 16, 2013 20:28

Piotr napisał/a:
Bodek napisał/a:

Czyli jak będzie napisane lukas to mam kupić tylko firmy lukas a jak będzie napisane bosch to kupić tylko firmy bosch? A jak to się ma do innych zamienników? Przecież Ty mówisz, że zamontowałeś Textara. Tutaj na forum jest wymienianych wiele firm i stąd moje kolejne pytanie.

To jest system hamulcowy zacisków nie firma, możesz kupić każde jakie chcesz tylko muszą być odpowiednie zaciski: lucas lub bosch ;)

Piotr - Wto Kwi 16, 2013 22:53

Bodek jesteś Wielki - dzięki. Nie dziw się, że tak odebrałem bo dla mnie bosch to firma a nie system, ale teraz to już wszystko jasne. :piwo:
jareknb - Pią Maj 03, 2013 10:12

Witam.Podpowiedzcie mi proszę jak założyć nową gumę na tłoczek z tyłu jest dziurawa a nie wiem jak ją tam wepchnąć czy muszę wyciągnąć całego tłoka czy jakoś inaczej.Za info z góry dziękuję.
brys - Czw Maj 16, 2013 12:16

Mam zafirę 1.9 19 DTL 100 KM
Chcę wymienić tarcze i klocki na przód. Czy oferta na tej aukcji będzie pasowała do mojego auta?
http://allegro.pl/tarcze-...3192821492.html
Pytam bo różne śednice tarcz są podawane a nie chcę kupować czegoś co nie będzie pasowało

Tunio999 - Czw Maj 16, 2013 12:55

brys napisał/a:
Chcę wymienić tarcze i klocki na przód. Czy oferta na tej aukcji będzie pasowała do mojego auta?
Pytam bo różne śednice tarcz są podawane a nie chcę kupować czegoś co nie będzie pasowało

Napisz tutaj http://www.zafiraklub.pl/...pic.php?t=10688 - podając VIN i będziesz miał numery części GM :P

Bodek - Czw Maj 16, 2013 13:18

brys napisał/a:

To może być do silników benzynowych, chociaż też nie do końca, przy dieslu masz przednią tarczę 308.

Dla pewności zapytaj tam gdzie wskazal Wojtek, tylko podaj nr VIN.

ZESTAW, TARCZE, 25 X 308 MM, HAMULEC PRZEDNI, WENTYLOWANEZ18XER[2H0], A18XER[2H0], Z20LER[LU2], Z22YH[LCH], Z17DTJ[LPV], A17DTJ[LPV], A17DTR[LPL], Z19DTL[LPP], Z19DT[LPM], Z19DTH[LRD], Z16YNG[LR1], Z16XNT[LGE], A16XNT[LGE]

Dimon85 - Wto Wrz 03, 2013 08:25

Koledzy,

Planuję wymienić klocki, tarcze i amorki w nowonabytej Zafirze B (1.9 cdti 150KM Automat).

Może ktoś poradzi - jakie spiszą się najlepiej i najdłużej?

Numer VIN to: W0L0AHM757G168437.

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

hatson - Czw Wrz 26, 2013 18:50

Witam,

wzialem sie za szybka wymiane tarcz i klockow z tylu bo jutro jade w dosc dluga trase. Dzis dalem rade tylko jedno kolo bo sie ciemno zrobilo. Mam jednak pytanko bo tloczek wcisnalem tak aby na styk mi weszly klocki i tarcza. Skrecilem wszystko do kupy i jeszcze na podnosniku kolo strasznie ciezko sie kreci, caly czas lekko trzyma hamulec. Wcisnalem kilka razy hamulec, myslac, ze sie cos "ulozy" ale nadal to samo. Czy to normalne, czy musze jednak sciagnac jeszcze raz zacisk i wkrecic tloczek mocniej ?

Pozdrawiam
Pawel K.

adam - Pią Wrz 27, 2013 08:48

Witam.Musisz wkręcić tłoczek do końca.Tłoczek sam skasuje luz.Działa to tylko w jedną stronę - likwiduje luz.Przy montarzu nowych klocków - zawsze wkręcać tłoczek do końca.Powodzenia przy montarzu.
kylu - Wto Paź 22, 2013 21:30

wymieniałem drążki kierownicze i jak mi mechanik pokazał przednie tarcze od wewnetrznej strony byłem w lekkim szoku, też wymieniłem ,a i dobrze bo jeden z klocków sie odkleił od okładziny ;co by w niedługi czasie dało znac o sobie
tarcze nie szukałem specjalnie były firmy brembo klocki trw
skoczyłem do mechanika 40 min nowe tarcze klocki z przodu wymienione
dałem 67 zł - tarcze klocki 500 zł

kris77 - Wto Paź 29, 2013 01:11
Temat postu: hamulce
Witam szanownych forumowiczów.
Postanowiłem napisać, gdyż zastanawia mnie pewna rzecz w mojej Zośce po wymianie tarcz i klocków.
Otóż wymiana była w lipcu b.r. Wszystko git, jedynie z przodu od kierowcy klocki krzywo brały tarcze - tzn. nie hamowała cała powierzchnia klocka, od środka nie chwytał klocek tarczy. Dało się to zauważyć po rdzy na tarczy, cała ładnie błyszczała poza jej środkiem.
Teraz strasznie zaczęły mi piszczeć hamulce w tym kole. Po postoju auta, nawet godzinę wsiadam i pierwszych kilka hamowań jest jeden wielki pisk. Poza tym podczas jazdy i nie hamowania też słychać piszczenia w tym kole.
Macie może jakieś typy, co może być przyczyną?

Szymon78 - Sro Paź 30, 2013 08:28

Rozebrac zacisk,wyczyscic, nasmarowac co trzeba...spilowak klocek pilnikiem lub szlifierka i powinno byc ok. Wg mnie wina klocka-pewnie jakis krzywy.
Gruka - Pią Lis 01, 2013 09:43

a może kupiłeś jakieś najtańsze? :>
vorny - Czw Lis 07, 2013 17:51

Jak pisze Szymon, rozebrać, szczotką drucianą wszystko dobrze przeczyścić, nasmarować smarem miedzianym prowadnice, powinno być ok.
kris77 - Pią Lis 08, 2013 21:39

Problem rozwiązany. Przyczyną były źle dobrane klocki - wystawały poza obrys tarczy. Podczas hamowania zrobił się rant na klockach i on właśnie tarł o zewnętrzną krawędź tarczy, powodując to wkur...jące piszczenie. Wymiana klocków i jak ręką odjął. Niewłaściwe klocki idą do reklamacji.
Wojti - Sob Lis 09, 2013 17:35

Hm a to mechanik przy zakładaniu nie widział ? No chyba że sam zakładałeś he he :lol:
kris77 - Nie Lis 10, 2013 21:42

No właśnie mechanior zmieniał i dlatego mnie to dziwi. Być może pomyślał, że skoro są kupione i co więcej dobrane po VINie to jest OK. No zobaczymy co wyjdzie? Mam odesłać do reklamacji, jednak zagubiłem paragon. Sprzedawca powiedział, żebym napisał oświadczenie, że zagubiłem dowód sprzedaży i przesłał razem z klockami. Może uwzględnią reklamację i zwrócą kasę?
pivovar - Sob Lis 16, 2013 16:10

Mam polecane klocki magneti marelli, warto brać ? Czy lepiej zamiast włoskich coś niemieckiego :-)
Wojti - Sob Lis 16, 2013 19:02

Hm lepiej nie kombinuj załóż :piwo: jakieś niemieckie
drahe - Sob Lis 16, 2013 20:38

Ja ostatnio zakładałem Boscha na przód cena 135 zł.Polecam.
pivovar - Pon Lis 18, 2013 20:05

Wojti napisał/a:
Hm lepiej nie kombinuj załóż :piwo: jakieś niemieckie

drahe napisał/a:
Ja ostatnio zakładałem Boscha na przód cena 135 zł.Polecam.

Zastosuję się do rad kolegów :piwo:
do niemieckich samochodów tylko niemieckie klocki :lol:

sandra98 - Czw Kwi 03, 2014 20:04

WITAM!!!

Mam do was wszystkich zapytanie. Mam do wymiany tarcze i klocki hamulcowe przód, co do tarczy to mam na myśli tarcze "MIKODA" 1.9 cdti (88kw/120km) tylko nie wiem jakie będą pasowały klocki do nich wiec proszę o podpowiedz. A co do tarczy to ja nie wiem jakie muszę wybrać czy standardowe czy wentylowanie, wiercona czy nacinana. Chciałabym poznać waszą opinie o moim wyborze co do tarczy.
Pozdrawiam i czekam na odpowiedz.

Bodek - Czw Kwi 03, 2014 20:07

sandra98 napisał/a:
WITAM!!!

Mam do was wszystkich zapytanie. Mam do wymiany tarcze i klocki hamulcowe przód, co do tarczy to mam na myśli tarcze "MIKODA" 1.9 cdti (88kw/120km) tylko nie wiem jakie będą pasowały klocki do nich wiec proszę o podpowiedz. A co do tarczy to ja nie wiem jakie muszę wybrać czy standardowe czy wentylowanie, wiercona czy nacinana. Chciałabym poznać waszą opinie o moim wyborze co do tarczy.

wentylowane - tarcza 308mm

koszalin11 - Pią Kwi 04, 2014 09:30

sandra98 napisał/a:
WITAM!!!

Ja w tamtym roku wymieniałem cały komplet przód i tył z tarczami i klockami i kupiłem właśnie w mikodzie. Od tamtego czasu pozmieniali swoje numery więc moje zamówienie nic Ci nie da. Napisz do nich maila z zapytaniem to Ci bardzo szybko odpiszą. Tarcze i klocki bardzo dobrze się sprawują, przejechałem na razie koło 20 tys., nic nie bije i zużycia prawie nie widać. Tarcze zamówiłem standardowe nie malowane nie nawiercane ( szkoda kasy). Całość wyszła mnie koło 550 zł z przesyłką.

szczypior - Wto Kwi 08, 2014 14:42

Witam.
Muszę wymienić tarcze i klocki przód i tył.
Proszę o pomoc - jestem świeżak, tarcze zjechane na maxa.
Co byście zaproponowali?? Styl jazdy mam "familijny" ;)
Zafira 1,8 (140KM) 2006 rok.
vin: W0L0AHM7562193607

Pozdrawiam

Bodek - Wto Kwi 08, 2014 18:38

szczypior napisał/a:
Witam.
Muszę wymienić tarcze i klocki przód i tył.
Proszę o pomoc - jestem świeżak, tarcze zjechane na maxa.
Co byście zaproponowali?? Styl jazdy mam "familijny" ;)
Zafira 1,8 (140KM) 2006 rok.
vin: W0L0AHM7562193607

Pozdrawiam

Jeżeli potrzebujesz nr części pod VIN, to napisz tu: http://www.zafiraklub.pl/...=10688&start=75

Qna5 - Sob Maj 03, 2014 22:21

Witam!!

Jakie polecacie tarcze gdyż kłania mi się wymiana na nowe :?
tj numer katalogowy który dzięki Bodkowi zdobyłem do mojej Zafurki :lol:
93190163 - nr części
1515064 - nr katalogowy
ZESTAW INSTALACYJNY, TARCZE I PŁYTKI CIERNE HAMULCÓW, 308 MM (MOCOWANIE NA 5 ŚRUB)Z20LER[LU2], Z19DTL[LPP], Z19DT[LPM], Z19DTH[LRD]

Także proszę o propozycję jakie tarcze z klockami najbardziej polecacie oryginał czy może jakieś inne zamienniki? z góry dziekuje i pozdrawiam

Wojti - Nie Cze 01, 2014 18:35

studi78 napisał/a:
Witam serdecznie. Mam taki problem: mianowicie przed wymianą klocków i tarcz z tyłu miałem dziwne odgłosy przy nagrzanych hamulcach. Wydobywał się odgłos typu :"łiłiłiłiłiłi :-). Myślałem że to klocki tak hałasują. Wymieniłem łącznie z tarczami - faktycznie był już na nie czas. Jednak po ok. 3 dniach piski nadal powróciły tego samego typu.
Dzieje się tak po przejechaniu kilku kilometrów, zaciągam ręczny nie piszczy puszczam ręczny piszczy- w trakcie jazdy tak przy prędkości ok 60km/h. Nie raz jest tak że pisków w ogóle nie ma. Nie mam pomysłu na to co to może być ? Pomożecie. proszę o jakieś wskazówki i sugestie.

Hm wydaje się dość proste rozebrać wszystko porządnie wyczyścić ,nasmarować odpowiednim smarem i :lol: złożyć :piwo: Pytanko kto Ci to robił jesli sam to ok ale jak mechanik to nie zazdroszczę kwalifikacji...... :roll:

studi78 - Sro Cze 04, 2014 12:20

Sam nie wymieniałem. Pojechałem do innego mechanika,usterka usunięta. Zatarty tłoczek. Zdziwił się że nikt tego jak wymieniali klocki i tarcze nie zauważył. Bardziej stwierdził że komuś się nie chciało w ogóle na to spojrzeć, choć gołym okiem było to widać. Zmiana mechanika już podjęta. Koszt 100 zł. + info o wymianie tarcz i klocków z przodu :cry: gdzieś za jakiś miesiąc.
Wojti - Sro Cze 04, 2014 21:33

Hm Całe szczęście że u innego mechanika !!!Powodzenia będzie kosztowało ale hamulce to podstawa naprawdę wiem coś o tym ,bo przy dużych prędkościach dusisz po heblach a tu proszę czekać Twoje zlecenie jest w trakcie realizacji :lol: :lol: :lol: A tak będzie realizowane natychmiast :piwo: :piwo: :piwo:
Brodasz - Pią Cze 13, 2014 14:19

Witam :)

Panowie potrzebuje pomocy przy wyborze klocków hamulcowych. Wyczytałem, że do Zośki są dwa rodzaje klocków LUCAS i BOSCH możecie mi powiedzieć, który ja mam? ;D

Zafira 2.0 DTI 2002 rok

Macie jakieś propozycje co do klocków, jakie wybrać?

Bodek - Pią Cze 13, 2014 15:34

Brodasz napisał/a:
Witam :)

Panowie potrzebuje pomocy przy wyborze klocków hamulcowych. Wyczytałem, że do Zośki są dwa rodzaje klocków LUCAS i BOSCH możecie mi powiedzieć, który ja mam? ;D

Zafira 2.0 DTI 2002 rok

Macie jakieś propozycje co do klocków, jakie wybrać?

ten temat dotyczy Zafiry B

a jak chcesz się dowiedzieć jaki masz zaciski - to napisz tu: http://www.zafiraklub.pl/...=10693&start=90

albo przeczytaj na zaciskach :D

szymon1977 - Pią Cze 20, 2014 22:36

Jakie klocki i tarcze, żeby wytrzymały jazdę po górach? Podjazdy i zjazdy do 20%, powolutku na dwójeczce. Czasem 2 km non-stop na hamulcu.

Nie chodzi mi o wymianę tarcz na większe. Wprost przeciwnie. Siła hamowania jest wystarczająca, ale po jakimś czasie się przegrzewają i bić zaczynają.

Pacjent to Zafira B 1.6 2005.

prymus2103 - Sob Cze 21, 2014 07:26

Ja bym ci kolego proponował Ferodo premiery , ja mam w swojej Hondzie jeżdżę na torze niekiedy to się dymi z klocków ale swoje robią , nie zakładaj nigdy Ate bo są twarde i nic nie hamują .
szymon1977 - Sob Cze 21, 2014 23:41

A co myślicie o Brembo, lub Brembo Max? Na co dzień jeżdżę spokojne, ale wycieczki w góry wykańczają hamulce. Poprzedni właściciel musiał jakieś dziadostwo założyć. Ehhh...
prymus2103 - Pon Cze 23, 2014 07:46

Ostatnimi czasy Brembo lubiały się krzywić mówię o gładkich , Maxy ok tylko musisz się liczyć z tym że będziesz zmieniał klocki co mniej więcej 10tyś kilometrów , bo klocki to te tarcze zjadają niemiłosiernie , pomyśl o speedmaxach też dobry towar a i kasa mniejsza , ja w swoim civicu katuje takie tarcze i jazda na torze dają radę ew. ate Power Disc .
szymon1977 - Wto Cze 24, 2014 09:21

Cytat:
Zacznijmy od początku. Jakie są przyczyny krzywienia się tarcz hamulcowych:

1) Wadliwe wykonanie tarcz
2) Wadliwy montaż tarcz
3) Zepsuty zacisk hamulcowy
4) Zepsute łożysko koła
5) Zepsuta piasta koła
6) Nieprawidłowa eksploatacja tarcz

Samochód mam od jakichś dwóch miesięcy, trudno powiedzieć co poprzedni właściciel z nim wyprawiał. Jeżeli tarcze są zwichrowane z powodów 1, 2 lub 6. wymienię tarcze i klocki i będzie ok. Ale szkoda wydawać na nowe tarcze, skoro przyczyna może leżeć gdzie indziej. Mam teraz takie pytanko:

5). Czy jeżeli przy dużych prędkościach (180 km/h, więcej chyba nie da rady) bez hamowania nie czuć bicia oznacza to, że piasta jest prosta? Czy można na tej podstawia wykluczyć uszkodzenie piasty?

I jeszcze jedno:
Pacjent to Vauxhall Zafira B 1.6 2005. Czy był montowany jeden rodzaj tarcz i klocków czy różne? Wystarczy znać model i rocznik aby kupić właściwe czy potrzeba coś więcej?

prymus2103 - Wto Cze 24, 2014 12:23

W 1,6 to masz z przodu tarczę wentylowaną średnica 280 , tył tarcza pełna średnica 264 , po TRW DF4048 przód , DF4051 tył .