Opel Zafira Klub Polska
Forum dla Użytkowników Opla Zafiry

Silnik - Sprzęgło dziwna sprawa?

Burzyk - Sro Cze 16, 2010 16:50
Temat postu: Sprzęgło dziwna sprawa?
Jak rano ruszam swoją zafirką to sprzęgło po pierwszym użyciu/ puszczeniu wydaje cichy ale dziwny dźwięk jak sprężyna potem wszystko jest okay. Co to może być?
Anony Mous - Czw Cze 17, 2010 08:55

To może być objaw padającego sprzęgła,łożyska oporowego,dwumasy.
rkanisz - Czw Cze 17, 2010 11:14
Temat postu: Re: Sprzęgło dziwna sprawa?
Burzyk napisał/a:
Jak rano ruszam swoją zafirką to sprzęgło po pierwszym użyciu/ puszczeniu wydaje cichy ale dziwny dźwięk jak sprężyna potem wszystko jest okay. Co to może być?

Mam podobnie i o dziwo jest to prawie po każdym uruchomieniu silnika (nie tylko rano :) ) dźwięk zbliżony do twego opisu i lokalizuję go w okolicach pedałów. Dźwięk występuje na początku jazdy np. po włączeniu 2-go biegu. :mysli:

Co ciekawe występuje to w benzynie - a tam raczej nie ma dwumasy.
Na razie się tym nie stresuje, jak będe miał jakąś akcję serwisową to zagaję o ten temat

g_kwiatek - Pią Cze 18, 2010 14:09

Witam Panowie. U mnie jest taka sama sytuacja. Kiedy ruszam po dłuższym postoju i wrzucam "2" słychać właśnie taki dziwny "sprężysty" krótki odgłos. Odczuwam wtedy delikatną wibrację pod pedałem gazu (albo to moje przewrażliwienie). Co ciekawe sytuacja taka nie dzieje się w czasie normalnej jazdy, mogę jeźdźić cały dzień i nic. A kiedy samochód trochę postoi i ruszam to przy "2" znowu to samo. :?:
Burzyk - Sob Cze 19, 2010 09:10

To nie jest dwumasa... wiem jak to pada bo przerabiałem to w Mondeo najbardziej to słychać jak wyłącza sie silnik.
kubik_CDTi - Sob Cze 19, 2010 10:16

To powyżej pierwszego start po praktycznie każdym odpaleniu powyżej 25km/h bodajże,jest taki dźwięk,jakby się coś przełączało.
Pozdro.

przebat - Pią Lip 16, 2010 09:49

Mam bardzo podobnie i jak rozgrzeje sie silnik to dodatkowo czuje przy lekkim nacisnieciu sprzegla nieregularne drgania.
Czy to moze być padająca dwumasa ?

Wlasnie silnik zaczal klekotac jakby w srodku obijaly sie jakies garnki. Jak wcisne sprzegla i lekko przygazuje to przestaje.

Zdaje sie ze to jednak dwumasa :( (oby nie)

Zna ktos dobry serwis za przystepna cene w Poznaniu ?

HELP

goldens - Sob Wrz 25, 2010 20:43

witam, podłączam się pod temat sprzęgła, jak kupowałem go od gościa to nie słyszałem tego. mianowicie po wciśnięciu pedału sprzęgła słychać stukanie jednostajne, na półsprzęgła czy też jak jest wyciśnięte nic nie słychać.

Co to może być , proszę o sugestie

tico0 - Sob Wrz 25, 2010 21:50

przebat napisał/a:
Czy to moze być padająca dwumasa ?

Niestety tak.

Anony Mous - Sob Wrz 25, 2010 23:11

kubik_CDTi napisał/a:
To powyżej pierwszego start po praktycznie każdym odpaleniu powyżej 25km/h bodajże,jest taki dźwięk,jakby się coś przełączało.
Pozdro.

włąśnie też miałem o to pytać...co to się przełacza po ruszaniu powyżej 20km'h nie ważne czy na 1 czy 2 biegu....słychać wyraźnie, że coś się przełącza tylko po pierwszym ruszeniu.

przebat - Pią Paź 08, 2010 22:30

Widze ze temat dosc dlugo przelezal.

U mnie oczywiscie byla to dwumasa. Koszt 2000 + robocizna 300 ale to po znajomosci (Dzieki Piotrze ;) ) Stara dwumase trzymam na pamiatke w piwnicy. Okazalo sie do tego, ze sprzeglo prawie nowe wiec te koszty mnie ominely.

No i wlasnie zauwazylem ten dzwiek o ktorym piszecie. Poniewaz codziennie rano pomalutku wyjezdzam z osiedla zawsze na 2-gim biegu przy dokladnie 1100 obrotach slychac wyraznie dzwiek jak gdyby ktos stuknal deseczka w szprychy rowerowe. Na 100% cos sie przelacza. Wyraznie slychac to przy zimnym silniku ale jak jest cieply (krotki postoj), to po uruchomieniu i pierwszym ruszeniu slychac go takze.

Ktos moze wyjasnic co to jest ?

Raf - Wto Paź 12, 2010 18:52

kubik_CDTi napisał/a:
po praktycznie każdym odpaleniu powyżej 25km/h bodajże,jest taki dźwięk,jakby się coś przełączało.

kaliope napisał/a:
włąśnie też miałem o to pytać...co to się przełacza po ruszaniu powyżej 20km'h nie ważne czy na 1 czy 2 biegu....słychać wyraźnie, że coś się przełącza tylko po pierwszym ruszeniu.

przebat napisał/a:
przy dokladnie 1100 obrotach slychac wyraznie dzwiek

Też dołączam się do zapytania.
Jest to dźwiek załączania czegoś elektromagnetycznego - dźwięk załączanej - sprężarki klimatyzacji. Tylko, że klimatyzacja (manualna) jest wyłączona?
Co to więc jest?

kubik_CDTi - Wto Paź 12, 2010 18:56

Ogólnie to były dwie funkcję z liczbą 25km/h piszczenie pasów i ew. automatyczne zamykanie drzwi,może coś właśnie takiego.
kicaj - Wto Paź 12, 2010 19:16

Burzyk napisał/a:

nie mam takiego dzwieku, ale po przekroczeniu 20km/h (pierwszy raz po uruchomieniu silnika) jest brzdekniecie - w ASO powiedzieli ze to jakis czujnik od ABS, czy jakis bezwladnosciowy... nie pamietam ale tak ma byc.

goldens - Wto Paź 12, 2010 19:41

no niestety ja już jestem po diagnozie. dwumasa. mam pytanie czy od jakiegoś innego modelu pasuje koło dwumasowe do ZB 1,9 CDTI 120km. Jeśli tak to o jak jakiego?
kicaj - Wto Paź 12, 2010 20:56

goldens, popytaj u fiata... ;)
goldens - Sro Paź 13, 2010 20:39

jeszcze trochę podrąże ten temat, ponieważ zauważyłem dziwna zależność. Mianowicie, przy wciśniętym sprzęgle skręcając koła do oporu w lewo stukanie jakby ustaje, natomiast skręcając w prawo stuka bardzo mocno. Jak myślicie ma to jakieś znaczenie, że może to nie dwumasa?
Opc_Man - Nie Paź 17, 2010 09:30

goldens napisał/a:
no niestety ja już jestem po diagnozie. dwumasa. mam pytanie czy od jakiegoś innego modelu pasuje koło dwumasowe do ZB 1,9 CDTI 120km. Jeśli tak to o jak jakiego?

Co do tego czy pasuje od innego auta możesz sobie sprawdzić na stronie producenta http://toc.luk-as.de/

kicaj - Pią Sie 19, 2011 09:51

no to sie dolacze do tematu, bo chyba niedlugo dolacze do grona posiadaczy nowego sprzegla badz dwumasy (badz kompletu) :piwo:
troche poczytalem na forum, ale wciaz jestem w kropce co sie u mnie dzieje...
rano, gdy silnik zimny, zaraz po odpaleniu, gdy wycisne sprzeglo slychac dzwieki, jakby furkotanie, czy stukanie. po chwili, gdy auto sie zagrzeje to ustaje. oczywiscie, gdy auto na luzie to nie slychac dzwieku, nawet jak zimne.
zadne drgania na sprzegle, zadne drgania na polsprzegle. po prostu: wyciskam sprzeglo - chrobotanie, puszczam sprzeglo (czyli luz) - chrobotanie ustaje...
dzwiek podobny do tego jakby sie pasek wielorowkowy sie urwal i obijal sie o silnik (takie objawy mialem w mondeo ;) )
przy gaszeniu nie stuka, nie szarpie.
czyli, jesli dobrze kumam, to raczej nie wysprzeglik, i chyba nie dwumasa - czyli by wychodzilo ze sprzeglo. dobrze mysle?
a tak przy okazji - ile zajmuje wymiana, i gdzie w krakowie badz okolicy mozna to zrobic, i za jaka cene? ostatnie teksty na forum sa sprzed chyba ponad pol roku...

imalas - Pią Sie 19, 2011 11:37

Miałem taki ......."Meksyk" :lol: , ale długotrwałe śledztwo wykazało zagadnienie trywialne tzn. rezonans pokrywy silnika (plastykowej). Rozbiły się dwie tulejki mosiężne na gumkach mocujące pokrywę. Dałem dwa kawałki grubej gumy i spoko. Zestaw naprawczy wystarcza podobno na 10 tys. km ... :lol:

Jest akcja naprawcza (kostenlose) w ASO poprawiają ocierające się chłodnicę i parownik klimy, co może dawać podobny akustycznie efekt. Podczas przeglądu zrobili mi to, i jak twierdzą wszystkie obcierają się, aż powstanie nieszczelność ....masakra!

kicaj - Pią Sie 19, 2011 14:46

ja nie mam pokrywy silnika :( dolnej...
imalas - Pią Sie 19, 2011 14:57

Litości!...pisałem o górnej!!! tzn. tam gdzie korek wlewu oleju silnikowego ... no wiesz co!? :lol:
aszifo - Pią Sie 19, 2011 16:22

goldens napisał/a:
jeszcze trochę podrąże ten temat, ponieważ zauważyłem dziwna zależność. Mianowicie, przy wciśniętym sprzęgle skręcając koła do oporu w lewo stukanie jakby ustaje, natomiast skręcając w prawo stuka bardzo mocno. Jak myślicie ma to jakieś znaczenie, że może to nie dwumasa?

Jeżeli jest tak jak piszesz, to sprawdź prawą półoś, w miejscu łączenia z wałkiem w okolicy podpory. Może tam być luz, co powoduje drgania i słychać takie chrobotanie, które ustaje przy naciskaniu lub puszczaniu sprzęgła, oraz przy skręcaniu kół na postoju. Bardzo możliwe, że pomoże przesmarowanie miejsca łączenia półosi z przegubem.

kicaj - Sob Sie 20, 2011 11:28

imalas napisał/a:
pisałem o górnej!!! tzn. tam gdzie korek wlewu oleju silnikowego ... no wiesz co!? :lol:

ale post byl pod moim, i tak jakos automatycznie skojarzylem... ;)
bede sie musial przygladnac pokrywie, dzieki za cynk

Anony Mous - Pon Sie 22, 2011 21:09

kicaj napisał/a:
to raczej nie wysprzeglik
- rozwalony wysprzęglik to chrobotanie przy pedale sprzęgła wciśniętym do połowy (pedał wciśnięty i wyciśnięty - cisza).
Do tego dołączyła dwumasa - sporadyczne stuki na zimnym silniku lub przy próbie ostrzejszego ruszenia spod świateł.
Z tego co mówił mechanik to jeśli nic wcześniej nie było kombinowane to wymienia komplet. Poza kosztem robocizny rzecz jasna, za wymianą kompletu przemawia to, że przy normalnej eksploatacji wszystkie te trzy elementy zużywają się w miarę równomiernie.
Komplet Sachsa do 1.9 DTH - 2500-2600 pln, robota 500-700 pln.

pgolczyk - Pon Cze 23, 2014 20:27
Temat postu: Re: Sprzęgło dziwna sprawa?
Witam,

Podpinam się pod temat:

Objawy
- po odpaleniu silnika nie mogę zmieniać biegów
- dopiero po wyłączeniu silnika mogłem zmieniać bieg
- sprzęgło łapie płynnie, tj. jak wrzucę bieg np. 1 na wyłączonym silniku, a potem włączę silnik to mogę jechać całkiem płynnie i ruszać

Pytanie:
Czy to sprzęgło? Mechanik powiedział 1500 min za wymianę

Jaka marka?
Jakie sprzęgło kupić? Valeo 1200 zł komplet, ale jakieś SIMKA czy coś 650. Czy możecie coś polecić? Jest tego trohę: http://goo.gl/iuAhRo

prymus2103 - Wto Cze 24, 2014 13:31

Coś ten mechanik chce ciebie mocno wykroić , sprzęgło Valeo tarcza docisk kosztuje 398zł klient + wysprzęglik ok600zł , 1500 to sama robota?Czy ze sprzęgłem?
pgolczyk - Wto Cze 24, 2014 19:20

prymus2103 napisał/a:
Coś ten mechanik chce ciebie mocno wykroić , sprzęgło Valeo tarcza docisk kosztuje 398zł klient + wysprzęglik ok600zł , 1500 to sama robota?Czy ze sprzęgłem?

Nie, 500 za robocizne, 1000 za sprzęt z olejem do skrzyni biegów podobno...