Opel Zafira Klub Polska
Forum dla Użytkowników Opla Zafiry

Karoseria i wnętrze - Lewarek zmiany biegów ZAFIRA A

KOPERNIK - Sro Mar 11, 2009 20:33
Temat postu: Lewarek zmiany biegów ZAFIRA A
Witam was serdecznie.mam problem z lewarkiem biegów ponieważ coraz ciężej zaczynają wchodzić mi biegi szczególnie jedynka. Byłem z tym u mechanika i zaglądłem do serwisu i wszyscy twierdzą ze już jest to wszystko wyrobione i trzeba zmienić na nowe lub używane. To jest lewarek z jakimiś linkami i nowe to aż 800zł a nie wiem czy używkę się jakąś się dostanie .co mi poradzicie w tej sprawie.pozdrawiam

Opis wymiany tulejki lewarka by opabloo:

Parę osób miało problem z lewarkiem skrzyni biegów, luz lewarka przy ruchach w prawo i lewo, koszt wymiany drogi... tutaj w Szkocji jeszcze drożej (tutaj w ogóle ceny mechaniko to jakaś masakra a poza tym na niczym się nie znają) tak wiec, sam miałem taki problem....
znalazłem na allegro "zestaw naprawczy" w postaci plastikowej tulejki

Zdjecie nr 1: http://yfrog.com/j078683165j

By opabloo at 2010-05-07

Wiec do dzieła :)

Trzeba zacząć od odkręcenia tunelu trzeba znaleźć 12 śrubek

1. Odkręcić popielniczkę Śrubka znajduje się pod nią

2. po wycięciu popielniczki trafiamy na 3 śruby, odkręcamy tylko te dwie skrajne :)

3. Po obu stronach tunelu czyli kolo schowka oraz po przeciwnej stronie odkręcamy po 2 śrubki, po odchyleniu panela trafiamy na kolejna śrubkę ta mocująca tunel je rowniez odkręcamy analogiczna sytuacji po drugiej stronie

4. wyciągamy pokrowiec dźwigni hamulca ręcznego i odkrywamy zaślepkę pod nią znajduje się kolejna śrubka

5. mamy jeszcze po dwie śruby na końcu tunela po bokach (fotele do przodu) i odkręcamy

lokalizacja śrubek jak na zdjęciu :) : http://yfrog.com/jo92610655j

By opabloo at 2010-05-07

Wyjecie tunelu po odkręceniu wszystkich śrubek nie jest trudne

Na kolejnym zdjęciu: http://yfrog.com/ba83555049j

By opabloo at 2010-05-07

Wyjaśniam:

1. Wycisnąć sztyft jak pokazuje strzałka (nr 1)

2. odczepić zaczepy cięgien (3)

3. Można wziąć czarny marker i zaznaczyć pozycję cięgien (nr 2) ( nie zaznaczałem tego ale polecam to zrobić - mniej zabawy po złożeniu by ustawić biegi :) )))

na fotce http://yfrog.com/0949759880j

By opabloo at 2010-05-07

4. wyjąć spinkę blokady skrzyni biegów nr 2

5 Oraz odpiąć zatrzaski mocujące lewarek, są 3 co ok 180stopni na zdjęciu nr1 pod warzyć lekko i powinno się dać wyjąć

później całość do góry blokować możne jedynie zaczep na dole lewarka jest zakończy kulka, którą wchodzi w zaczep, najtrudniej będzie to włożyć z powrotem by się zaczepiło to mi sprawiło najwięcej problemów.....

Czas na wyminę plastikowej części nie będę opisywał - po prostu wyjąc stara i włożyć nowa :)
później wszystko w odwrotnej kolejności skręcić i tyle można się cieszyć nowym lewarkiem :) u mnie dział wyśmienicie plastik wart ceny :)

Szerokośći

Maciek - Sro Mar 11, 2009 21:28

Używkę dostaniesz, ale jej stanu nie będziesz znał.

Nie wiem co w tych 800 zł. się zawiera, ale jak skrzynia by chodziła jak nowa po tym zabiegu to chyba warto.

Pozdr.
M.

mpawcio - Sro Mar 11, 2009 21:30

To bolączka w starszych zawciach.Dostać lewarek używany nadający się do płynnej zmiany biegów graniczy z cudem.Jak Ci się trafi używka to zwróć uwagę żeby na spodzie korpusu nie było mąki-białego proszku z kuli przegubu,co świadczy o jej wytarciu /zużyciu/.
W rezultacie tworzy sie duży luz na ów kuli co przekłada się na ciężką pracę lewarka

scaniairizar - Czw Mar 12, 2009 13:59

doraźnie, mam wsadzoną tam podkładke grubości i wielkości 2 złotówki, ale tak jak mówie - doraźnie, niestety mi też szykuje sie wymiana tego badziewia.
dejna - Pią Mar 13, 2009 19:01

w poprzedniej zafirce mialem ten sam problem (ciezko wchodzily biegi)... poczytalem i juz bylem gotowy na wydatek 1000zl na lewarek itd... pojechalem do ASO i okazalo sie, ze wymienili jakis sworzen cos tam jeszcze i kosztowalo to 400zl...i dzialalo jak nowe, tak wiec mozna sie troszke w temat zaglebic i sprobowac zmiejszyc wydatek na nowy lewarek
scaniairizar - Sob Mar 14, 2009 11:28

u mnie juz były wymieniane wodziki i sworzeń, teraz lewarek bo od nowości nie był ruszany
71wujas - Czw Cze 11, 2009 00:09

Witam, mam ten sam problem. Ciężko wchodzi 1,2 i 3. Zauważyłem luz na "kuli",. Może macie namiar na jakiegoś handlarza części, Na allegro znalazłem całą kasetę zmiany biegów za 100zł, z tym że silnik 1.6, 1.8. Inaczej wyglądał mechanizm. Proszę o pomoc, w aso część wycenili na 1150 zł(rozmowa tel. może nie zrozumieli jaki element mam na myśli?) poniżej fotki

http://www.fotosik.pl/pok...a0b5ff4edf.html

help :(

Maciek - Czw Cze 11, 2009 11:29

Zapytaj tego człowieka:
http://allegro.pl/show_us...hp?uid=10769206

Kiedyś miał cały lewarek za ok 250-300 zł. od OPC

Lorry - Pią Cze 12, 2009 11:23

Cłopaki widze że ten koleś w miare z moich okolic i mam takie pytanie: On ma dostęp do rzeczy z B? A może znacie jeszcze kogoś kto mógłby załatwić OPC sitze do Zafki B, bo kurcze te standardowe fotele mają jak dla mnie tyćke za słabe trzymanie :> Tak mi się wydaje przynajmniej :D
jendrek - Pią Cze 12, 2009 17:43

Witam kopernik275 a co do lewarka ja mialem podobnie mam tez luz na kuli lecz
zobacz czy nie masz luźnej kasety u mnie po dokręceniu jest duża poprawa

Maciek - Pią Cze 12, 2009 17:46

W PL to ciężko do A znaleźć wnętrze od OPC, a co dopiero do B.
Ew. ebay.de Cię ratuje, ale raczej tania zabawa to nie będzie - pewnie z minimum tysiąc euro za komplet...

71wujas - Wto Cze 16, 2009 22:23

Dzięki za info, dziś zamówiłem od tego gościa: http://moto.allegro.pl/it...zafira_opc.html

Niby kompletna kaseta zmiany biegów za 250zł. Zobaczę co przyśle. A może ktoś już to zmieniał i ma jakieś cenne uwagi.? ;)
pozdr

licznik - Sro Cze 17, 2009 01:11

A TEGO
ktoś próbował?????

71wujas - Sro Cze 17, 2009 09:26

Rozmawiałem z nim tel. Mówił sensownie, jednak zaryzykuje i zamontuje używkę. Jeśli będą problemy, to zdecyduję się na regenercję,-rozsądna cena
d.marco - Czw Cze 18, 2009 09:38

71 wujas Jak sie zdecydujesz na te regenerowana to proszę napisz jak sie ona sprawuje bo ja również mam problem z biegami w mojej zośce ;)
71wujas - Pią Cze 19, 2009 19:52

Dziś doszła, niestety są lekkie luzy, ale to nie to co w mojej, jutro wymiana, zobacze jaki będzie efekt końcowy. :/

--scalone--

Operacja zakończona sukcesem :> Biegi wchodzą aż miło. Pytanie jak zmienić gałkę? kręciłem, szarpałem i nie mogłem jej zdemontować. :cry: help

//71wujas edytujemy posty a nie piszemy jeden pod drugim //BajBus

d.marco - Nie Cze 21, 2009 22:08

71 wujas - znaczy się,że zamontowałeś te po regeneracji mam pytanie czy wysyłałeś mu cały mechanizm to znaczy łącznie z podstawą czy tylko drążek wraz z tą okropną gałką.
71wujas - Pon Cze 22, 2009 07:59

Nie dawałem do regeneracji, zamontowałem używkę kupioną na alledrogo.
d.marco - Pon Cze 22, 2009 08:02

Ok a jak możesz to prosze podaj ile cie to kosztowało. ;)
71wujas - Wto Cze 23, 2009 12:11

To tak jak wyżej, używka na allegro 250zł+ przesyłka- bez tragedii bo byli kosmici rządający za to 400zł. Trochę cierpliwości i znajdziesz.
edde - Wto Cze 23, 2009 21:45

e, to mi się lepiej udało, 150zł, może nie ideał ale w bardzo dobrym stanie, a polowałem na allegro ze dwa-trzy tygodnie
71wujas - Wto Cze 23, 2009 23:48

edde jeśli to ta na linkach to faktycznie miałeś farta :P
edde - Sro Cze 24, 2009 22:34

oczywiście na linkach, mało tego : kaseta przyszła razem z linkami gratis (choć one akurat mi do niczego niepotrzebne, no ale spinki itp zawsze się mogą przydać)
d.marco - Pią Sie 07, 2009 09:06

Witam wszystkich
mam pytanie dot. lewarka zmiany biegów do Zafiry A w jaki sposób można ściągnąć samą gałkę tę z lewarka z nr. biegów bo muszę ją wymienić.
Pozdrawiam i czekam na info. ;)

Marekcanoe - Pią Wrz 11, 2009 14:02

Zakład mechaniki pojazdowej zdiagnozował brak "jedynki" - do wymiany cały mechanizm zmiany biegów. Serwis Opla wycenił na ponad 1000 zł. Czas realizacji zamówienia - 3 tygodnie. Na stronie Tomicars znalazłem cały mechanizm - nowy i na gwarancji za 700 zł. Pewien mechanik, który wcześniej grzebał w moim pierwszym Vanie podjął się regeneracji mechanizmu. Kupił materiał zwany Poliamidem (chyba tak się nazywa), wytoczył tuleiki (12 mm) i zlikwidował luz lewarka. Trudnością było wytoczenie tulei z frezem ale udało się. Koszt tej regeneracji - 400 zł.
edde - Sob Wrz 12, 2009 22:15

400 to tez niemało, na allegro był jakiś czas temu gość, który za chyba 150zł oferował regenerację kasety (spamował zresztą gdzieś na forum również), za 150 ja jak wspominałem kupiłem używkę w dobrym stanie, a jednak co oryginał to oryginał...
dejo - Nie Wrz 20, 2009 21:44

edde napisał/a:
400 to tez niemało, na allegro był jakiś czas temu gość, który za chyba 150zł oferował regenerację kasety (spamował zresztą gdzieś na forum również), za 150 ja jak wspominałem kupiłem używkę w dobrym stanie, a jednak co oryginał to oryginał...

Czy ktoś robił tą regenarację u tego Gościa? http://www.allegro.pl/ite...ra_b_regen.html

licznik - Pon Wrz 21, 2009 00:16

dejo napisał/a:

Czy ktoś robił tą regenarację u tego Gościa? http://www.allegro.pl/ite...ra_b_regen.html

ja robiłem ale kupiłem sama tulejkę i sam przekładałem ( spokojnie w godzinę można się wyrobić)
luzy zniknęły
zrobiłem około 7 tyś i jest OK

samson - Czw Wrz 24, 2009 22:15

Czasami powodem zle wchodzacych biegow jest nie tylko sam lewarek ale tez zapiekajacy sie sworzen w deklu skrzyni biegow.Tak bylo w mojej zafirze ,biegi wchodzily z oporami i w jalowym polozeniu lewarek stracil sprezystosc.Wyczyscilem sworzen i nasmarowalem.Najlepiej robi sie to wbijajac wsteczny poniewaz sworzen na tym biegu jest najbardziej wysuniety.Po nasmarowaniu troche popracowac lewarkiem i gotowe.
wachtomasz - Sob Gru 05, 2009 23:17

Witam was koledzy mam ten sam problem lewarek tam mi lata że szkoda mówić mam właśnie taki mechanizm http://www.fotosik.pl/pok...a0b5ff4edf.html i mam sporo białego proszku od czego mam zacząć albo gdzie mam kupić ten mechanizm. Pomuszcie :(
wachtomasz - Sob Gru 05, 2009 23:51

Dzięki kolego chciałem się spytać jeszcze czy kupowałeś już od teko gościa i czy dobrze regeneruje. Na pewno do niego zadzwonię.
wachtomasz - Nie Gru 06, 2009 23:17

Dzięki za pomoc kolego jak zrobię to się odezwie

Pozdrawiam

zulek - Sob Mar 06, 2010 19:20

licznik, siemka przyszła pora na mnie to znaczy z biegami ciężko wchodzą i mam prośbę bo niemego odnaleźć na allegro tego faceta co regeneruje a właściwie to bym wymienił tylko tuleje ma ktoś aktualny link
MieHor - Sob Mar 06, 2010 19:47

Kolego zulek, prawdopodobnie chodzi Ci o to:

http://moto.allegro.pl/it...stra_vectr.html

Todek - Sob Mar 06, 2010 23:28

Tak, to jest to. :D Ja dzisiaj wymieniłem lewarek zmiany biegów, oczywiście razem z tym gniazdem kuli, i biegi wchodzą jak w aucie prosto z salonu. :D Wstawiłem sam lewarek, bez kasety, da się to zrobić bez zdejmowania tunelu, tylko trzeba odkręcić kasetę żeby można ja było podnieść i przesuwać na boki . :D
Aha, lewarek wstawiłem od Zafiry B, pasuje, jest identyczny, poza tym, że ma inną gałkę. :D
Kosztował mnie 30 zeta. :D

zulek - Nie Mar 07, 2010 10:47

MieHor napisał/a:
Kolego zulek, prawdopodobnie chodzi Ci o to:

Tak własnie tego szukałem dzięki kolego
karolex - Nie Mar 07, 2010 18:04

http://www.allegro.pl/ite...ow.html#gallery

a to nie to samo tylko że cała kaseta? Cena jest zaje........a.
Pzdr

Todek - Nie Mar 07, 2010 19:02

Nie wiem od czego to jest, ale w mojej Zafci ta część wygląda zupełnie inaczej. :D Cała kaseta jest plastikowa, i nie ma przy niej żadnych przewodów elektrycznych. :D
przemas25 - Wto Mar 09, 2010 18:11
Temat postu: Problemy z wrzucaniem biegów
Witam mam problem z wrzucaniem biegów, a w szczególności biegu pierwszego. niebardzo wiem jaka to może być przyczyna? Wydaje mi sie ze problem nie tkwi w skrzyni biegów lecz gdzieś indziej! nie wiem jak wytropić problem a staje sie to uciążliwe . pozdrawiam :(
MieHor - Wto Mar 09, 2010 20:35

Kolego przemas25, po pierwsze - nie w tym dziale; po drugie - najpierw użyj opcji "Szukaj" i po trzecie - zajrzyj tu: http://www.zafiraklub.pl/...opic.php?t=1705
przemas25 - Wto Mar 09, 2010 21:56

Wiem wiem ze nie w tym dziale napisałem , cóż przeoczenia, drobna pomyłka!!! !
http://www.zafiraklub.pl/...opic.php?t=1705 nie mogę wejść w ten link co mi podałeś. Temat jest nadal aktualny !!
pozdrawiam

//poprawiłem link do tej strony// - w tym czasie akurat wysypał się serwer

MieHor - Sro Mar 10, 2010 08:57

prawdopodobnie masz zużytą tą tuleję, koledzy piszą w innych postach, że po jej wymianie wszystko wraca do normy
przemas25 - Sro Mar 10, 2010 13:27

Dzieki za informacje!! Pozdrawiam
Todek - Sro Mar 10, 2010 20:48

Nie trzeba wymieniać kasety. Zużywa się tylko to plastykowe gniazdo w którym porusza się ta kula na dźwigni zmiany biegów. Wystarczy wymienić to gniazdo, i wszelkie kłopoty znikają.
Ja wymieniłem cały lewarek wraz z tym gniazdem. Wstawiłem od Zafiry B, zakupiony za 30 zeta na szrocie, pochodzący od jakiegoś anglika.

przemas25 - Sro Mar 10, 2010 21:12

O nieźle , tanio załatwiony problem :D . Dużo jest roboty żeby to wymienić? Dzięki za rade , zaczynałem sie martwić ze trzeba bedzie kase wpompować w ta kasete!! Dzieki :D
Todek - Czw Mar 11, 2010 18:42

Ja załatwiłem to w 30 min. :D Trzeba wypiąć mieszek, zdemontować plastykowy pierścień trzymający ta kulę na dźwigni zmiany biegów, odkręcić kasetę, 4 śruby mocujące, następnie wyjąć plastykowy kołek z lewej strony kasety, wypiąć mocowanie jednej z linek wpięte na wcisk na końcu drążka zmiany biegów i wyjąć do góry cały drążek. Założyć nowy lub wymienić tylko to gniazdo kuli. I nie zapomnieć nasmarować całego mechanizmu kuli. :D
przemas25 - Wto Mar 23, 2010 20:14

Witam. Szukam tego plastikowego gniazda w którym pracuje ta kulka od lewarka i powiem ze jest problem ze znalezieniem tej części w sklepach motoryzacyjnych :( A jeżeli chodzi o przebieg to jak go przyprowadziłem z Niemiec( sam go sprowadzałem) to miał 130000 tys przebiegu a na o obecna chwile ma 141000 tys ! I na tyle wygląda , mimo ze nie mam pełnej dokumentacji do niego( sprawdzałem w serwisie opla) . Wczesniej tego problemu z biegami nie miałem zaczęło się w sumie coś dziać od kilku tygodni. No a teraz wiem juz co sie stało i szuka tego gniazda. pozdrawiam :)
KOPERNIK - Wto Mar 23, 2010 20:42

przemas25, czy chodzi ci o tę cześć ????????????

MieHor - Wto Mar 23, 2010 21:14

Możesz kupić, np. u tego sprzedawcy:

przemas25 - Czw Mar 25, 2010 18:00

KOPERNIK tak o Ta cześć!!, już ja zamówiłem na allegro od tego kolesia co mi stronke podawaliście, powinna do weekendu dojść wiec może przed świętami ja wymienię:) I mam nadzieje ze problemy miną. Dziekuję wszystkim Za pomoc .pozdrawiam :D
lukaszek_0583 - Nie Mar 28, 2010 21:01

licznik napisał/a:
dejo napisał/a:

ja robiłem ale kupiłem sama tulejkę i sam przekładałem ( spokojnie w godzinę można się wyrobić)
luzy zniknęły
zrobiłem około 7 tyś i jest OK

Możesz dokładnie opisać jak wymienić tę tulejkę? ew. opis krok po kroku byłby wskazany, o zdjęciach pewnie mogę pomarzyć

Mattai - Pią Kwi 02, 2010 13:27

samson napisał/a:
Czasami powodem zle wchodzacych biegow jest nie tylko sam lewarek ale tez zapiekajacy sie sworzen w deklu skrzyni biegow.Tak bylo w mojej zafirze ,biegi wchodzily z oporami i w jalowym polozeniu lewarek stracil sprezystosc.Wyczyscilem sworzen i nasmarowalem.Najlepiej robi sie to wbijajac wsteczny poniewaz sworzen na tym biegu jest najbardziej wysuniety.Po nasmarowaniu troche popracowac lewarkiem i gotowe.

Ktory sworzen, jest gdzies fotka?

Mattai - Pią Kwi 02, 2010 14:34

Chodzilo mi o to co pogrubilem, jak wyglada koszyczek to wiem :-)

Nota bene szukam aktualnie takiego nowego bo moj ma dosc pracy

el_guapo - Wto Kwi 06, 2010 15:30

KOPERNIK napisał/a:
mattai, specjalnie dla Ciebie :D

[url=http://images39.foto...0dm.jpg]Obrazek[/URL]

Cena za ten kawałek plastiku jest porażająca - 110zł :shock:

Gdyby ktoś podesłał mi swój zużyty "koszyk" albo ew. podał dokładne wymiary zgodne z zasadami wymiarowania, to byłbym w stanie zrobić kilka takich koszyków z teflonu - koszt: nie więcej niż 1ozł :mrgreen: na piwo dla tokarza + koszty przesyłki

el_guapo - Wto Kwi 06, 2010 17:49

KOPERNIK napisał/a:

szkoda że dopiero teraz to mówisz :/ jak już jestem po na prawie.pozdrawiam

A mógłbyś dla potomnych sklecić opis wymiany tej wkładki? :piwo:

Mattai - Wto Kwi 06, 2010 20:22

Poszukam, sprubuje pomierzyc, moze ktos wczesniej zwymiaruje co trzeba. To co jest na allegro jest dobrze wytoczone, ale 110 to mala przesada...ale jak nie uda sie to bedzie trzeba zabulic bo szkoda sprzyni.

Przydaloby sie chociaz z opisu jak sie dobrac bezszkodowo do tego dekla nad tuleja...strasznie ciasno to siedzi

W razie czego jestem zainteresowany tematem

Todek - Wto Kwi 06, 2010 23:27

mattai napisał/a:
Poszukam, sprubuje pomierzyc, moze ktos wczesniej zwymiaruje co trzeba. To co jest na allegro jest dobrze wytoczone, ale 110 to mala przesada...ale jak nie uda sie to bedzie trzeba zabulic bo szkoda sprzyni.

Przydaloby sie chociaz z opisu jak sie dobrac bezszkodowo do tego dekla nad tuleja...strasznie ciasno to siedzi

W razie czego jestem zainteresowany tematem

Dekiel nad tuleją, chodzi o ta okrągłą nakładkę?
Ona siedzi w kasecie na takich trzech zatrzaskach, one są prostopadłe do tej nakładki. Trzeba je zlokalizować, są rozstawione mniej więcej co 180 stopni, i delikatnie wcisnąć cienkim śrubokrętem w kierunku lewarka.
Wciskasz jeden zatrzask i w tym miejscu podciągasz tą nakładkę do góry, i tak po kolei wszystkie trzy.
Następnie trzeba odkręcić śruby mocujące kasetę do podłogi, 4 sztuki.
Kasetę unieść do góry i przesunąć w prawo.
Z lewej strony kasety wycisnąć z obudowy taki plastikowy kołek, o średnicy około 10 mm i długości około 30 mm.
Trzeba sięgnąć ręką na sam dół lewarka i z przegubu kulistego zdjąć końcówkę cięgła.
Następnie wyjmujemy cały lewarek do góry, zwracamy uwagę na to cięgło które jest zamocowane na tym plastikowym kołku, trzeba z niego wyjąć taką tulejkę w której siedzi metalowy bolec wychodzący z kuli znajdującej się na lewarku.
Jak mamy lewarek wyjęty, to gniazdo schodzi do dołu.
Przy składaniu największym problemem dla mnie było zapięcie cięgna na przegub kulowy na końcu lewarka.

Mattai - Sro Kwi 07, 2010 07:51

Kufel dla tego Pana! :-)
Jeszcze tylko wysmyczyc taka tuleje w normalncyh przedzialach cenowych i ide klecic

Z ta nakladka kombinowalem ale balem sie ze sie te uchwytki polamia, zawsze lepiej dopytac niz pozniej uslyszec w ASO ze trzeba calosc kupic

PAWL - Sro Kwi 07, 2010 20:15

Witam

właśnie zamówiłem ten '" dzinks" za 110 pln nie ma szans znalezć taniej . Jak dzwoniłem do sklepu oplowskiego to koleś mi mówił że nie słyszał o takim czymś .Zobaczymy jak przyjdzie i jak mi to pójdzie

pzdr

Mattai - Sro Kwi 07, 2010 20:43

Bo ta czesc nie wystepuje osobno...caly lewarek z otoczeniem..nie ma innej opcji
PAWL - Sro Kwi 07, 2010 22:23

witam

posyłam linka z opisem montażu tuleji może się na coś przyda
http://zafiraklub.pl/dzwi...ana-vt23217.htm

pzdr

Mattai - Czw Kwi 08, 2010 14:54

PAWL napisał/a:
Witam

właśnie zamówiłem ten '" dzinks" za 110 pln nie ma szans znalezć taniej . Jak dzwoniłem do sklepu oplowskiego to koleś mi mówił że nie słyszał o takim czymś .Zobaczymy jak przyjdzie i jak mi to pójdzie

pzdr

ie zapomnij go dobrze zwymiarowac i sfotografowac z kazdej strony... kolega sie oferowal ze dlubnie gadzet, jak tak to sie rozloza koszty na mniejsze.

PAWL - Pią Kwi 09, 2010 22:20

witam

nie dostałem jeszcze niestety tego "dzinksu" od lewarka więc w sobotę nie popracuje :cry: , ale za to dostałem od tego kolesia informacje "step by step " dotyczącą montażu wraz ze zdięciami jak coś to mogę zainteresowanym na meila wysłać chyba że mi się uda wrzucić to tutaj

pzdr

Mattai - Pią Kwi 09, 2010 22:23

Jakby nie poszlo , jestem zainteresowany (PW)
rzadki - Nie Kwi 11, 2010 00:24

pytanie: czy zanim się rozsypał się ten plastik to drążek w pozycji "luz" miał u Was wahania lewo-prawo po 3, 4 cm? i czy po wymianie takowy luz całkowicie zniknął? bo mam taki luz, ale z kolei biegi wchodzą wyśmienicie ;)
lukaszek_0583 - Nie Kwi 11, 2010 13:17

też prosiłbym step by step na 83saf@interia.pl
darkp1 - Nie Kwi 11, 2010 13:19

To wrzućcie na forum i temat się podklei. Będzie na przyszłość ;)
el_guapo - Pon Kwi 12, 2010 09:17

rzadki napisał/a:
pytanie: czy zanim się rozsypał się ten plastik to drążek w pozycji "luz" miał u Was wahania lewo-prawo po 3, 4 cm? i czy po wymianie takowy luz całkowicie zniknął? bo mam taki luz, ale z kolei biegi wchodzą wyśmienicie ;)

Mam spory luz, zwłaszcza ciągnąc lewarek do siebie (czyli do wrzucenia 1 i 2) - biegi wchodzą (jeszcze) w miarę dobrze; zdecydowanie lepiej po rozgrzaniu oleju w skrzyni niż na zimno.
Czuję, że będę musiał zainteresować się tematem w przeciągu 6ciu miesięcy.

Of kors jestem zainteresowany manualem wymiany step-by-step; wrzucenie go na forum może być pogwałceniem praw autorskich, więc sugeruję zapytanie do sprzedawcy, albo kolportaż ;) przez priv.

Mattai - Pon Kwi 12, 2010 12:13

Ciekawe skad te fotki mial "producent" , przeciez sam nie narysowal. :-)
PAWL - Pon Kwi 12, 2010 21:13

Witam
Dzisiaj odebrałem "Dzinks " do lewarka biegów , już rozmontowałem tunel niestety póżno już zrobiło i ciemno a na dodatek nie mam pewnch kluczy do odkręcenia lewarka więc 2 etap robót przekładam do jutra , póki co bez tunelu też można jeżdzić :P Kolego Mattai prośiłeś o zwymiarowanie i zdięcia tego elementu jeżeli chodzi o zdięcia to nie mam problemu natomiast ze zwymiarowaniem będzie problem , ciężko będzie to opisć a potem według tego opisu zrobić to ,ża dużo tu szczegółów , niewiem co o tym myslisz ?

pzdr

//scalome//

rzadki napisał/a:

witam

U mnie wygląda to podobnie luz w lewo i w prawo po 3, 4 cm ale jedynkę nie można wrzucić z luzu wypracowaliśmy z żoną metodę z 2 biegu pieknie wchodzi 1 i tak już jeżdzimy 3 lata , gorzej tylko to że jak wsiadam do innego auta to też tak robię :P . Jak zamontuje nowy plastik to napiszę co i jak .
P.s moim zdaniem w każdej Zafirze objawy po wypracowaniu tego plastiku będą nie te same ale raczej podobne . Ale jak piszesz że u ciebie biegi wchodzą wyśmienicie , ja na twoim miejscu bym tego nie ruszał póki co .

pzdr

Todek - Pon Kwi 12, 2010 21:58

Tak sobie czytam, i czytam, i zastanawiam się po co zdejmować tunel do wymiany tego plastiku. Może jest trudniej a le da się wymienić ten plastik bez demontowania tunelu. Mi to zajęło około 30-40 min. :D
PAWL - Pon Kwi 12, 2010 22:14

Todek napisał/a:
Tak sobie czytam, i czytam, i zastanawiam się po co zdejmować tunel do wymiany tego plastiku. Może jest trudniej a le da się wymienić ten plastik bez demontowania tunelu. Mi to zajęło około 30-40 min. :D

teraz jak tak sobie pomyślę ;faktycznie da się tylko trochę ciasno ,ale jak już wymontowałem tunel to przynajmniej dobrze odkurzę w tym miejscu :lol:

pzdr

Mattai - Wto Kwi 13, 2010 07:31

Fakt , przygladalem sie okolicy , niezle sie tam smieci zbiera w czasie eksploatacji, poza tym tak sie zastanawialem czy nie porobic paru innych rzeczy przy okazji, jakies zasilanie, albo odciecie :-)
PAWL - Wto Kwi 13, 2010 21:59

witam

No i zamontowałem kawałek plastiku. Dla mnie jest wart tej ceny 110 pln , 8 razy mniej niż za całe urządzenie do zmiany biegów .Trochę się namęczyłem głównie z zapięciem linek pod lewarek ale biegi teraz wchodzą idealnie . Swoią drogą podziwiam kolegę Todka że zrobił to bez wymontowania tunelu ja to bym chyba klną na czym świat stoi :)

pzdr

Todek - Sro Kwi 14, 2010 21:04

PAWL napisał/a:
witam

No i zamontowałem kawałek plastiku. Dla mnie jest wart tej ceny 110 pln , 8 razy mniej niż za całe urządzenie do zmiany biegów .Trochę się namęczyłem głównie z zapięciem linek pod lewarek ale biegi teraz wchodzą idealnie . Swoią drogą podziwiam kolegę Todka że zrobił to bez wymontowania tunelu ja to bym chyba klną na czym świat stoi :)

pzdr

To fakt. Linkę z mocowaniem było ciężko zapiąć na ten przegub kulowy na końcu lewarka. :D Musiałem dorobić "specjalny" przyrząd z drutu do jej zapięcia, ale wymieniłem. :D

Mattai - Czw Kwi 15, 2010 07:20

A czy pojawai sie fotki i opis elementu aby mozna bylo go "wystrugac"?
ares ares - Sro Kwi 28, 2010 21:16

WITAM
napiszcie jak wam się sprawuje mechanizm zmiany biegów w benzynkach tam niema linek
u mnie ciężko wchodzi 2 a odgłos pracy lewarka jak w czołgu..... do niedawna jeżdziłem seatem tam biegi wchodziły zdecydowanie lepiej
pozdrawiam

1wiatr - Sro Kwi 28, 2010 21:26

Moge powiedzieć że w moim aucie biegi wchodzą tak, że lepiej być nie może- jednym palcem mozna zmieniać .Mam przejechane 122 tys i widać że od nowego nie były zmieniane bo dźewigienki są lekko podrdzewiałe.
robikate - Czw Kwi 29, 2010 06:13

na zużycie dźwigni zmiany biegów nie ma tak dużego wpływu przebieg, jak jazda miejska samochodem, możesz mieć nastukane 430 tys. i biegi będą wchodzić rewelka, jeżeli to na auto banie wykręcisz a niestety ciągły cykl miejski wykańcza przekładnie tak jak i sprzęgło :(
karolex - Czw Maj 06, 2010 09:11

mattai napisał/a:
A czy pojawai sie fotki i opis elementu aby mozna bylo go "wystrugac"?

A czemu chcesz go wystrugać? Może się mylę ale lecho z alledrogo robi hajs nie z tej ziemi.
Część o której toczy się rozmowa dostępna jest w sklepach za ok 20 PLN(oryginał GM)
nr części to: 90222573

Jeśli się mylę to przepraszam i do kosza :)
Pozdrawiam

Mattai - Czw Maj 06, 2010 09:33

Mysle ze sie mylisz, opel tego nie daje jako zamiennika , a to to podales na obrazku nie wyglada tak samo
el_guapo - Czw Maj 06, 2010 18:31

karolex napisał/a:

Jeśli się mylę to przepraszam i do kosza :)
Pozdrawiam

Niestety na swoją i naszą zgubę mylisz się.
Numer który podałeś to numer GM90222573, który równa się numerowi Opla 738858.

Opis części jest obiecujący:

Cytat:

TULEJA, 30 MM ŚR.ZEW. X 24 MM, WAŁEK DŹWIGNI ZMIANY BIEGÓW DO OBUDOWY POZ. 10

ale niestety w ASO okazuje się że to jakiś korek do kasety zmiany biegów; sprawdzone dziś organoleptycznie w ASO Auto-Żoliborz w Warszawie. :(

karolex - Czw Maj 06, 2010 19:10

http://www.tomiicars.com....&kategoria=194#

Piąta część od dołu. Wygląda bardzo podobnie jak u _lecho_ z alledrogo.
Być może jest to inna część. A myślałem że bedzie tanio :(

el_guapo - Czw Maj 06, 2010 19:33

karolex napisał/a:
A myślałem że bedzie tanio :(

Dokładnie to miałem dziś w ręku. To jest korek nie tuleja i zdecydowanie mniejsza niż poszukiwana część. :(

opabloo - Pią Maj 07, 2010 14:23
Witam serdecznie, z racji tego ze forum to mi pomogło parę razy mały rewanż :)
Jestem na forum nowym użytkownikiem, mój opelek to model angielski czyli kierownica po drugiej stronie ale nie ma to znaczenia w naprawianiu tego autka :)
Parę osób miało problem z lewarkiem skrzyni biegów, luz lewarka przy ruchach w prawo i lewo, koszt wymiany drogi... tutaj w Szkocji jeszcze drożej (tutaj w ogóle ceny mechaniko to jakaś masakra a poza tym na niczym się nie znają) tak wiec, sam miałem taki problem....
znalazłem na allegro "zestaw naprawczy" w postaci plastikowej tulejki

Zdjecie nr 1: http://yfrog.com/j078683165j

By opabloo at 2010-05-07

Wiec do dzieła :)

Trzeba zacząć od odkręcenia tunelu trzeba znaleźć 12 śrubek

1. Odkręcić popielniczkę Śrubka znajduje się pod nią

2. po wycięciu popielniczki trafiamy na 3 śruby, odkręcamy tylko te dwie skrajne :)

3. Po obu stronach tunelu czyli kolo schowka oraz po przeciwnej stronie odkręcamy po 2 śrubki, po odchyleniu panela trafiamy na kolejna śrubkę ta mocująca tunel je rowniez odkręcamy analogiczna sytuacji po drugiej stronie

4. wyciągamy pokrowiec dźwigni hamulca ręcznego i odkrywamy zaślepkę pod nią znajduje się kolejna śrubka

5. mamy jeszcze po dwie śruby na końcu tunela po bokach (fotele do przodu) i odkręcamy

lokalizacja śrubek jak na zdjęciu :) : http://yfrog.com/jo92610655j

By opabloo at 2010-05-07

Wyjecie tunelu po odkręceniu wszystkich śrubek nie jest trudne

Na kolejnym zdjęciu: http://yfrog.com/ba83555049j

By opabloo at 2010-05-07

Wyjaśniam:

1. Wycisnąć sztyft jak pokazuje strzałka (nr 1)

2. odczepić zaczepy cięgien (3)

3. Można wziąć czarny marker i zaznaczyć pozycję cięgien (nr 2) ( nie zaznaczałem tego ale polecam to zrobić - mniej zabawy po złożeniu by ustawić biegi :) )))

na fotce http://yfrog.com/0949759880j

By opabloo at 2010-05-07

4. wyjąć spinkę blokady skrzyni biegów nr 2

5 Oraz odpiąć zatrzaski mocujące lewarek, są 3 co ok 180stopni na zdjęciu nr1 pod warzyć lekko i powinno się dać wyjąć

później całość do góry blokować możne jedynie zaczep na dole lewarka jest zakończy kulka, którą wchodzi w zaczep, najtrudniej będzie to włożyć z powrotem by się zaczepiło to mi sprawiło najwięcej problemów.....

Czas na wyminę plastikowej części nie będę opisywał - po prostu wyjąc stara i włożyć nowa :)
później wszystko w odwrotnej kolejności skręcić i tyle można się cieszyć nowym lewarkiem :) u mnie dział wyśmienicie plastik wart ceny :)

Szerokośći

boogoo - Pią Maj 07, 2010 22:34

Super,dobra robota....Jeszcze zapomniałeś dodac,by dobrze nasmarowac białym smarem ten przegub,w celu uniknięcia ponownej roboty :D :D
BajBus - Sob Maj 08, 2010 00:48

dobra robota tylko o jednym zapomniałeś...
kierownicy na dobrą stronę założyć :lol:

opabloo - Sob Maj 08, 2010 03:11

No dzięki chłopaki :) , już raz skorzystałem z pomocy na forum wiec tak to jest poza tym chyba zrobię kolesiowi darmowa reklamę.... ale co tam i tak po zamontowaniu tej części wychodzi to tanio..... i działa!
ok koleś na ALLEGRO (f...k kolejna reklama Allegro) nazywa się: _lecho_
a aukcja na której to można to kupić: AUKCJA
Co do smaru... hmmm nie użyłem żadnego może coś tam dodam, ale tak czy inaczej to plastik trący o plastik....ale może lepiej posmarować...? bo kto nie smaruje ten nie jeździ ;)
Tak czy inaczej ciesze się że mogłem pomóc!
Wracając do przełożenia kierownicy hmmm..... kto wie możne to opisze ;) ale przyznam ze będzie ciężko..... ;) (taki żarcik) pozdrawiam i miłego jeżdżenia "zośkami"
SZEROKOŚĆI

annton - Sob Maj 15, 2010 18:57
Temat postu: koszyk
el_guapo napisał/a:
KOPERNIK napisał/a:
mattai, specjalnie dla Ciebie :D

[url=http://images39.foto...0dm.jpg]Obrazek[/URL]

Cena za ten kawałek plastiku jest porażająca - 110zł :shock:

Gdyby ktoś podesłał mi swój zużyty "koszyk" albo ew. podał dokładne wymiary zgodne z zasadami wymiarowania, to byłbym w stanie zrobić kilka takich koszyków z teflonu - koszt: nie więcej niż 1ozł :mrgreen: na piwo dla tokarza + koszty przesyłki

Teflon jest zbyt miękkim materiałem i po nie długim czasie wyrobi się - proponuje Poliamid lub polietylen PE 1000 - da rade a i koszt materiału nie wielki :)

radziko - Pią Wrz 24, 2010 16:46

Dzięki za podpowiedź gdzie szukać tej tulejki. U mnie też trzeba ją wymienić i będzie lux a w salonie Opla koszt lewarka to 1000 zł
MieHor - Pią Wrz 24, 2010 16:59

radziko, jeden post wyżej masz wszystko, kliknij _lecho_ i po wyświetleniu jego strony Pokaż przedmioty użytkownika i masz jego aukcję.
opelmen - Pią Wrz 24, 2010 18:09

Zestaw naprawczy sprzedawcy _lecho_ nadaje się tylko jeśli "masz wsteczny do tyłu"... A niby po włączeniu wstecznego jak Zosia jedzie ??? :lol:

Ja mam wsteczny do przodu (po zwolnieniu blokady) :mrgreen: więc nie dla wszystkich Zosiek ta aukcja ?

radziko - Sob Wrz 25, 2010 21:45

Spoko ja ją znalazłem tylko dziękowałem za podpowiedź. Po prostu źle mnie zrozumiałeś :)
el_guapo - Nie Wrz 26, 2010 18:10

opelmen napisał/a:
Zestaw naprawczy sprzedawcy _lecho_

Pojawił się drugi "diler" - dla nas do dobrze, bo cena spada:

http://allegro.pl/zestaw-...1233111140.html

Michallot - Pon Paź 25, 2010 11:46

Nie chcę zaśmiecać forum nie potrzebnymi tematami dlatego podpinam się tu.
Czy ,,laik'' da sobie rady z montażem ?
Po podaniu odpowiedzi proszę o usuniecie tego postu(gdyby się komuś nie spodobał ;) )

Blazjo - Pon Lis 08, 2010 00:11

Podobne objawy mam w swojej Zafi. Jedynkę najłatwiej wrzucić z dwójki, a dźwignia jest dziwnie "rozchybotana". Jutro zajrzę, ale podejrzewam, że to może być zużyty koszyczek. Niestety, lecho na allegro już ich nie ma - wiecie gdzie to dostać teraz?
Dziadek13 - Pon Lis 08, 2010 14:23

Jeżeli koszyczek cały to możesz na te jabłko drążka biegów nałożyć jeżeli jest duży luz kawałek dętki rowerowej na to koszulke termokurczliwą zgrzać poskładać posmarować smarem silikonowym i 10 lat możesz jeździć oby nie za ciasno to było zrobione bo ciężko będzie wracać drążek.
Lub tak
Sposób jest taki, że na wyczyszczoną, odtłuszczoną kulę dźwigni założyć termokurczliwą koszulkę fi 40 mm, wystarczy jej ok. 4 cm. Składając solidnie wszystko nasmarować i ... u mnie hula.

zymek - Sob Gru 11, 2010 14:57

witam
Czyli tego czegoś białego już nie można kupić na allegro ??!! A w sklepie motoryzacyjnym czy w Aso jest to dostępne ???

pozdr

MieHor - Sob Gru 11, 2010 15:05

Możesz kupić np. tutaj:

http://moto.allegro.pl/sh...php?uid=1276971

albo

http://allegro.pl/tulejka...1342619925.html

Dziadek13 - Sob Gru 11, 2010 15:32

Można błysnąć inwencją twórczą i wykonać wypełnienie tego luzu za grosze jeszcze żonie coś zostanie np.

Coś białe to to.

zymek - Sob Gru 11, 2010 20:12

wielkie dzieki :)
Nidhogg - Sro Gru 29, 2010 00:57
Temat postu: Mechanizm zmiany biegów
Czy ktokolwiek bawił się w usprawnienie zmiany biegów w Zafirze A? Dostęp jest masakryczny bez kanału, nawet palca wcisnąć nie idzie. Tam jest taki bolec, który się często wydupcza ale nawet nie mam jak tam dojść. Jakieś doświadczenia? Skrzynia z prętem. Jedyne co zrobiłem to przykręciłem i usztywniłem cały ten biały plastik przy lewarku ale tak i tak biegi nie wchodzą precyzyjnie. Nad mechanizmem nawet nie myśle do wymiany bo kosztuje jakieś 800zł. Proszę o rozwininięcie tematu :D Jak przy tym grzebaliście?
Dziadek13 - Sro Gru 29, 2010 17:22
Temat postu: Re: Mechanizm zmiany biegów
Nidhogg napisał/a:
Czy ktokolwiek bawił się w usprawnienie zmiany biegów w Zafirze A? Dostęp jest masakryczny bez kanału, nawet palca wcisnąć nie idzie Proszę o rozwinięcie tematu :D Jak przy tym grzebaliście?

Po co rozwijać starczy poszukać i poczytać bo po co przepisywać co zostało już napisane.
http://www.zafiraklub.pl/...ghlight=lewarek
http://www.zafiraklub.pl/...lewarek&start=0
http://www.zafiraklub.pl/...ghlight=lewarek
Oraz myśle że nie w tym temacie piszesz to jest o silniku a należało by pisać karoseria i wnętrze.

- wszystkie podane wyżej tematy połączyłem w jeden w dziale ZA - Karoseria i wnętrze

Nidhogg - Pią Gru 31, 2010 01:15

Swoją drogą nie wiem co ma karoseria i wnętrze do mechanizmu zmiany biegów ale dobra.
przemas - Czw Sty 13, 2011 23:32

karolex napisał/a:
http://www.tomiicars.com.pl/index.php?dzial=oferta&kategoria=194#

Piąta część od dołu. Wygląda bardzo podobnie jak u _lecho_ z alledrogo.
Być może jest to inna część. A myślałem że bedzie tanio :(

Nie piąta, a ostatnia i cena niższa o połowę od tego co na tym allegro, wystarczy tylko uważnie czytać

zymek - Pią Sty 14, 2011 17:49

Witam
powiedzcie czy warto kupować ten zestaw naprawczy biegi mi chodzą dość ciężko. Kiedyś przesiadłem się do Tourana tam biegi to poprostu kosmos. Może to kwestia lepszej skrzyni, ale bez przesady.

pozdr

Dziadek13 - Pią Sty 14, 2011 19:40

A masz luz na drążku zmiany biegów na tej części kulistej jak nie to nie kupuj,u mnie biegi wchodzą lekko za małym wyjątkiem 1,2 troszke ciężej ja mam skrzynie F23 orginalny olej i według opisu dolewka 200ml nad stan.Olej co 2 lata należy wymieniać w tej skrzyni biegów.
przemas - Pią Sty 14, 2011 20:29

Wymiana gniazda to tylko 45 zł + koszt przesyłki no i oczywiście trochę swojego czasu. Ja bym zaryzykował.
Dziadek13 - Pią Sty 14, 2011 20:58

Podaj linka do tego gniazda za 45zł tanio cosik zawsze było 80zł jak nie więcej.
http://moto.allegro.pl/tu...1405077829.html

MieHor - Pią Sty 14, 2011 21:58

Jest taniej tutaj: http://moto.allegro.pl/sh...php?uid=1276971 a tu jeszcze taniej http://allegro.pl/show_us...hp?uid=14224263
przemas - Sob Sty 15, 2011 00:09

http://www.tomiicars.com....&kategoria=194#

Na samym końcu

Dziadek13 - Sob Sty 15, 2011 15:20

To nie te części do zafiry @MieHor pokazał ci co należy wymienić i jak to wygląda przynajmniej w dieslu ja takie mam.
qbik18 - Sob Sty 22, 2011 00:24

Witam serdecznie użytkowników

Trafiłem na forum, bowiem u mnie w okolicy dobrych mechaników cieżko znaleźć i czasem trzeba im podpowiedzieć :)

Otóż miałem problem podobny jak koledzy z lewarkiem zmiany biegów w Zafirze 2.0 DTI ( wsteczny do tyłu ) cięzko wchodziły biegi i na biegu jałowym lewarek przesunięty w prawo lub w lewo nie wracał sam do pozycji centralnej, były duże luzy, zamówiłem u polecanego sprzedawcy tulejke oraz swożeń, po wymianie biegi wchodzą bardzo ładnie bez żadneego blokowania się, choć z lekkim, lewarek chodzi świeżo po wymianie z lekkim oporem, lecz nie zniknął problem braku spręzystości, trzeba celować w biegi, jak sie przesunie w prawo, lewarek tam pozostaje, nie wraca.
Autem jeździ moja mama więc chciałbym żeby to chodziło tak jak powinno. Jaka może byc tego przyczyna, co robić w tym przypadku?

Będę bardzo wdzięczny jeżeli ktoś podzieli się swoimi doświadczeniami z takim problemem.

Tomas_LBN - Sob Sty 22, 2011 12:13

No więc - naczytałem się na forach, że kulka wyrabia gniazdo itd... faktycznie luz tam był ale nie wydawał się jakiś krytyczny, po wymianie (bardzo prosto!) nic się nie zmieniło!!!
Okazało się, że zaciera się mechanizm zmieniacza na skrzyni biegów, wtedy rozsypuje się plastikowa kostka przez którą działają cięgna (jak rozbierzesz to się domyślisz - ultra prosta konstrukcja) i luz jest duży a jednocześnie ciężko wchodzą biegi.
Po rozebraniu mechanizmu, jego nasmarowaniu i dorobieniu nowej kostki - problem ustał - chociaż też nie do końca. Powyrabiane obsady trzpieni wprowadzają luz i najprawdopodobniej skończy się w przyszłości zakupem innego mechanizmu - na zdjęciach ze znanego portalu aukcyjnego wygląda jakby w nowszych skrzyniach był zmieniony materiał (brak śladów zewnętrznej korozji).

Pozdrawiam
Tomek

PS. Zmieniacz ze skrzyni zdjąć można od góry wyjmując akumulator z podstawą, jak będziesz zainteresowany to opiszę dokładniej.

qbik18 - Sob Sty 22, 2011 16:13

Tomas_LBN czy miałeś taki sam problem jak u mnie? bo nie jestem pewien czy odpowiedziales na moje pytanie. U mnie biegi wchodzą teraz bardzo dobrze, tyle że z lekkim oporem chodzi dźwignia i nie wraca do położenia centralnego.

Jeżeli to co zrobiłeś jest lekarstwem na brak sprężystości lewarka to bardzo prosze o dokładniejszy opis czynności.

Tomas_LBN - Nie Sty 23, 2011 12:18

qbik18
1. wyciągasz akumulator, potem jego podstawę (3 śruby) i widzisz skrzynię, cięgna i zmieniacz

2. dla wstępnego spokoju możesz wziąć wd40 i spryskać mechanizm zmieniacza a w szczególności elementy przesuwające/obracające się (dla ułatwienia niech ci ktoś te biegi zmienia a ty się przyglądaj) - spryskanie pomaga na chwilkę ;)

jak będziesz bardziej zawzięty:
3. odkręcasz jedną śrubę od uchwytu cięgien i zdejmujesz je ze zmieniacza przy pomocy dużego, płaskiego wkrętaka (pomiędzy uchwytem cięgien a blokiem silnika jest gumowa tulejka - nie zgub jej!!!)

4. teraz przy pomocy torxa T40 odkręcasz zmieniacz od skrzyni - jak dobrze pamiętam 6 śrub (to najtrudniejsze i najbardziej czasochłonne)

5. torxem (nie pamiętam rozmiaru) odkręcasz śrubę blokującą zmieniacz - umiejscowioną po prawej stronie skrzyni - najłatwiej dostać się do niej od strony lewego koła - śruba najbliżej zmieniacza

6. a teraz ekwilibrystyka z wyjęciem zmieniacza na zewnątrz - podnosisz do góry ile się da, odchylasz w kierunku tyłu pojazdu i wychodzi (w skrócie)

dalej masz pdf'a i zaznaczone co i jak (jak mi się uda wysłać)

Całość za drugim razem trwała 2 godziny (montaż i demontaż).

[ Dodano: Nie Sty 23, 2011 12:21 ]
qbik18
Daj no maila bo nie wiem jak ci plika wysłać ;)

KALI - Nie Sty 23, 2011 14:29

potwierdzam wd na cięgła przy skrzyni biegów pomaga zrobiłem to w listopadzie2010 do dziś ok auto mało używane
Jurek36 - Wto Lut 08, 2011 21:27

Tomas_LBN,
Witam, mam właśnie taki sam problem, jedynka wchodzi ciężko (skrzynia z cięgnami) i właśnie zauważyłem luz na mechanizmie w skrzyni biegów, fajnie opisałeś jak to można zdemontować bo miejsca nie ma za dużo :( , natomiast nie wiem jak to ustrojstwo - kostka- się nazywa zanim podejmę się zabawy to bym chciał ją już mieć a w sklepie kiedy tłumacze to nie kumają o co mi chodzi , pozdrawiam

jaskol - Czw Lut 10, 2011 12:06
Temat postu: Problem z 1 biegiem
jacek2308 napisał/a:
...pojechałem do warsztatu i chyba za 100 czy 150zł. mi zrobili i było superancko i przejechałem chyba jeszcze z 20tys...

W ktorym warsztacie robiłeś ?
Jeżeli byłes zadowolony to tez skorzystam :)

Pozdr, Jaskol

Tomas_LBN - Czw Lut 10, 2011 13:32

Jurek36,

tu gdzie jestem ;) w serwisach Panowie jednoznacznie orzekli, że i owszem kostkę sprzedadzą ale z całym zmieniaczem za jakieś 1500 netto :)

kostkę dorobisz sobie w 15 minut z dowolnego klocka tworzywa sztucznego,
przy składaniu mocno nasmaruj

jeśli jest coś niejasnego - pytaj

Pozdrawiam
Tomek

grześ20 - Czw Lut 10, 2011 21:36

Tomas_LBN napisał/a:
Jurek36,

tu gdzie jestem ;) w serwisach Panowie jednoznacznie orzekli, że i owszem kostkę sprzedadzą ale z całym zmieniaczem za jakieś 1500 netto :)

kostkę dorobisz sobie w 15 minut z dowolnego klocka tworzywa sztucznego,
przy składaniu mocno nasmaruj

jeśli jest coś niejasnego - pytaj

Pozdrawiam
Tomek

witam czy jakieś fotki tego jak dorobic ?dzięki

areks2 - Wto Lut 22, 2011 16:24

Witam
Panowie a gdy wszystkie biegi wchodzą ok- brak luzu na drążku zmiany biegów ,tylko jedynki nie chce wchodzić normalnie dopiero gdy mocno docisnę drążek w stronę fotela to wejdzie.
Co w tym przypadku może być nie tak ?

Dziadek13 - Wto Lut 22, 2011 17:16

Próbuj regulacje przeprowadzić,ale z tego co wiem to zawsze były trudności z jedynką i stąd w skrzyni biegów F23 specjalny olej oraz nadlewka 200ml i wymiana co dwa lata oleju w skrzyni biegów.
grześ20 - Wto Lut 22, 2011 20:17

ja miałem też problem z jedynką i ustawiłem i jest ok,
guma75 - Nie Mar 13, 2011 17:27
Temat postu: Luz w lewarku........
Witam. Czytam i widze że więncej osób ma problemy z tą gałką biegów. Pisałem już kiedys w temacie że słychac bzyczenie z drazka biegów. Wiec zapytam jeszce raz : Nadmieniam ze u mnie wsteczny jest do przodu i niema tego plastiku pod kulką. Bzyczenie jest przez luz między kulką a wsadem. Wcześniej nie było nic słychać gdyż na kulce musiał byc jakiś smar . Nadmieniam że biegi wchodzą bez problemu , tylko te bzyczenie . Bzyczenie słychać dosyć często i jest to bardzo denerwujące a przestaje gdy tylko dotkne drążka biegów. Może wystarczy to tylko nasmarować , tylko czym :roll: czy idzie taki smar kupić ?
Przesyłam zdjęcie co widać biało różowy smar.Dziekuję z góry za pomoc :D

Uploaded with ImageShack.us

Dzięki Dziadek13 a gdzie ten smar kupie i ile kosztuje?

Dziadek13 - Nie Mar 13, 2011 17:58

Ja daje silikonowy smar przezroczysty i jest ok choć mam inny drążek wsteczny do tyłu.
guma75 - Pon Mar 21, 2011 16:24
Temat postu: ......
Dzięki Dziadek13 :D Kupiłem w sergrosie ten smar , chociaż smar koazał się rzadszy i skapywał troszke z pod plastiku , ale najważniejsze że przestało bzyczeć :D
:piwo:

sQcha - Pon Mar 21, 2011 16:28

Smar biały stosowany do zawiasów drzwi będzie odpowiedni w tym wypadku.
guma75 - Pon Mar 21, 2011 16:44
Temat postu: ...
Dzieki sQcha za pomysła :D narazie zostawie jak sie nic nie dzieje . W razie czego kupie ten smar biały :piwo:
guma75 - Sro Kwi 06, 2011 08:47
Temat postu: ;)
Cześć marsuc ja posmarowałem raz i cisza :lol: a tak długo mnie to menczyło pozdro :piwo:

Kto smaruje ten jedzie :lol: :driver:

Samer - Sob Kwi 09, 2011 08:33
Temat postu: Problemy z wciśnięciem I biegu oraz ciężko pracująca gałka
Witam

Praktycznie odkąd tylko pamiętam był mały problem z wciśnięciem I biegu który wchodził dość opornie. Nie przeszkadzało mi to wiec nie panikowałem.

Ale od tygodnia problem się znacznie nasilił. Żeby wcisnąć "jedynkę" muszę najpierw wcisnąć na 2gi bieg, następnie 1 ale niejednokrotnie jedynkę trzeba wcisnąć na 2 razy (delikatnie cofając gałkę). Jednocześnie gałka biegów jest nie odbija do pozycji "luz". Tzn. Jak mam wciśnięty któryś z biegów 1,2,5,wsteczny prawidłowo odchodzi w lewo lub prawo natomiast jeżeli chodzi o powrót na luz to już muszę jej pomóc.

Możecie podpowiedzieć w czym jest problem. Czy może kończyć się sprzęgło czy raczej wystarczy psiknąć tu i tam smarem. Podniosłem mieszek i nasmarowałem wazeliną mechanizm (tylko kulkę) ale nie pomogło

Pozdrawiam

Samer - Sro Cze 15, 2011 09:47

Przymierzam się do zakupu zestawu naprawczego do lewarka. Aktualnie trzy osoby oferują takie zestawy.

Czy możecie doradzić jaki kupić? Czy oszczędzić i kupić tańszy ewentualnie czy jest sens wydawać 90 zł na lepszy. Poniżej trwające aukcje.

http://allegro.pl/tulejka...1658945028.html - 64 zł

http://allegro.pl/lewarek...1654956725.html - 85 zł

http://allegro.pl/zestaw-...1668508561.html - 90 zł

Pozdrawiam

Dziadek13 - Sro Cze 15, 2011 19:19

Zakupił bym z drugiego linku ta pierwsza to wersja oszczędnościowa też łasa,trzecia to naciągnięta cena.
twardypt91 - Sro Cze 15, 2011 19:41

Tak czytam ten wątek i :shock: Po ilu km tak mniej więcej należy się spodziewać problemów?
martin1232 - Sob Lip 16, 2011 19:25

Jestem na tym forum na razie nowy,posiadam zośkę w oleju napędowym z 2000r i mam problem taki a mianowicie niedawno wymieniłem mechanizm zmiany biegów na używany ale w lepszym stanie i ciężko mi wchodzi pierwszy bieg,czy jest to wina że nie wymieniłem również linek czy jest to kwestia regulacji jeżeli tak prosze powiedzieć gdzie mozna wyregulować .Proszę o pomoc.
Dziadek13 - Sob Lip 16, 2011 21:15

Uzupełnij profil bo będziemy zgadywać na temat auta.Jeżeli masz skrzynie biegów F23 to jej problem z 1 biegiem ciężko cokolwiek zrobić dlatego producent poleca specjalny olej ilość do otworu kontrolnego plus nadlewka 200ml ponad stan oraz co dwa lata wymiana.
Oryginalny syntetyczny olej przekładniowy.
OPEL GM NUMER KATALOGOWY 19 40 182
stosowany w manualnych / ręcznych skrzyniach biegów
kolor czerwony.
martin1232 napisał/a:
Jestem na tym forum prosze powiedzieć gdzie mozna wyregulować .Proszę o pomoc.

W sam naprawiam jest wsio co i jak.
Poglądowo tak wygląda.

d.marco - Sro Sie 24, 2011 13:54

Dziadek13, a proszę powiedz apropo linek od zmiany biegów (wymieniony cały mieszek) nie mogę sobie odpowiednio wyregulować problem w tym, że ciężko wchodzą biegi czy jest jakiś sposób (schemat), aby prawidłowo wyregulować czy na zasadzie testów jedynie, a dźwignia zmiany biegów taka jak w trzeciej ofercie z poprzedniej strony postu http://allegro.pl/zestaw-...1668508561.html
Dziadek13 - Sro Sie 24, 2011 15:21

W sam naprawiam jest jak wyregulować drążek zmiany biegów,jeżeli nie ma luzów ta kula to powinno być ok.Z resztą pierwsze foto powyżej poczytaj tam jest opisane.
d.marco - Sro Sie 24, 2011 22:38

Dziadek13, owszem czytałem to kilka razy i będąc w serwisie Opla poprosiłem o tę regulacje tak przy okazji i oni właśnie regulowali tylko przy drążku zmiany biegów nic ale to nic pod maska przy skrzyni nie sprawdzali ani też nic tam nie ustawiali dlatego właśnie pytałem się Ciebie, Was czy jest jakaś inna metoda bo ja wymieniałem całą manetkę zmiany biegów gdyż poprzednia miała okropne luzy a ta obecna ich nie ma.
Dziadek13 - Czw Sie 25, 2011 20:19

Tam przy skrzyni nic nie ma do regulacji stąd regulowali przy drążku.

Jak sam widzisz brak regulacji.

Samer - Pią Sie 26, 2011 09:17

Jakieś 2 m-ce temu "regenerowałem" lewarek przy pomocy zestawy naprawczego dostępnego na Alle. Luzy znikneły, drążek zamiany biegów chodził ciężko ale lepiej niż przed wymianą. Po wyregulowaniu wchodziły biegi 1 oraz wsteczny. Nie powiem że dobrze ale już było lepiej. Od kilku dni zauważyłem problemy ze wstecznym. Ponownie przeprowadziłem regulację i teraz albo wchodzi bieg pierwszy albo ostatni. Nie mogę
ustawić żeby skrajne biegi wchodziły poprawnie. Czy to może być wina linek czy mechanizmu przy skrzyni?

Gdy ustawię, że pięknie wchodzi 1 to zamiast biegu wstecznego mam bieg IV i odwrotnie jeżeli ustawie wsteczny to po przeciwnej stronie wchodzi III.

Tak żeby rozwiać moje wątpliwości. Za co odpowiadają cięgna lewe i prawe?

[ Dodano: Pią Sie 26, 2011 12:03 ]
Właśnie wyciągnąłem tunel żeby bliżej przyjrzeć się problemowi. Okazuje się że jest pęknięty sworzeń (na zdjęciu nr 1). Dodatkowo w nieznanych mi okolicznościach znikneła spinkę blokady skrzyni biegów.

Czy ten sworzeń/sztyft/trzpień (nie wiem jak to nazwać) oraz spinkę można gdzieś dokupić?

*Zdjęcie wykonane przez kolegę opabloo

twardypt91 - Pon Sie 29, 2011 00:14

Czy u Was też czasami bieg 2. ciężko wchodzi?
radziko - Wto Sie 30, 2011 17:54

U mnie czasami tak bywa z 1 i 2 ale mam wyrobioną tulejkę i to ostro.
Dziadek13 - Wto Sie 30, 2011 18:14

Mnie też ciężko 1 ale jak starzy kierowcy robili pierwsze 2 bieg i z niej na 1 bieg i jest git.
twardypt91 - Wto Sie 30, 2011 18:53

Ja tam luzu na chwilę obecną nie stwierdzam. Ciekawe jest to, że bieg 3. aż "sam wchodzi" :>
gregorkrk - Czw Wrz 08, 2011 20:46

temat fajny ale dla dieslów
ja mam bene 1.8 125km i lewarek goni jak szalony, potrafi nawet 1 wybić gdyż nie wejdzie dość dobrze.biegi zmieniam jak w starych autobusach ikarus czyli gdzie ta jedynka trzeba zamieszac i moze sie trafi.

a tak poważnie to jest sajgon.
Na allegrodo sprzedaja zestaw ale do wsteczny właczany do tyłu
do przodu nie posiadaja , ma ktoś pomysła jak temat zaatakować

twardypt91 - Nie Wrz 11, 2011 21:31

Pytanie do tych, którzy mają problem ze zmianą biegu z racji wyrobienia się tego plastikowego kapturka: czy przy wyłączonym silniku również jest problem ze zmianą biegów?
Michallot - Nie Wrz 11, 2011 21:46

twardypt91 napisał/a:
Pytanie do tych, którzy mają problem ze zmianą biegu z racji wyrobienia się tego plastikowego kapturka: czy przy wyłączonym silniku również jest problem ze zmianą biegów?

U mnie nawet przy wyłączonym silniku źle biegi wchodziły

MZafira - Pią Lis 04, 2011 13:41

Kurcze, kupiłem tulejke ale po wymianie jest jeszcze gorzej :-)
Wczesniej 1 bieg wchodzil z lekkimi oporami a po wymianie jest jakaś masakra, trzeba albo dwójke i dopiero jedynke lub użyc dużo siły aby docisnac lewarek do lewej i dopiero wejdzie 1 bieg.
Chyba bede musial polowac na caly lewarek. A moze cos jeszcze wykombinuje, moze sie wyrobi :-))

Korn - Pią Lis 04, 2011 18:55

A na pewno dobrze złożyłeś ? :)
Dziadek13 - Pią Lis 04, 2011 19:41

twardypt91 napisał/a:

Mnie lewarek lata jak kierownik po pustym sklepie i nie mam problemu z wbijaniem biegów,co do wbijania biegów z wyłączonym silnikiem to raczej zabójstwo skrzyni biegów a raczej synchronizatorów żeby sprawdzić biegi to tylko na chodzącym silniku.

MZafira - Sob Lis 05, 2011 15:33

Korn napisał/a:

Mam nadzieje, ze dobrze. Chyba nie bardzo jest co pomylic, zdejmujesz starą tulejke i wpychasz draze z kulka na nową tuleje.
Pozniej tylko wbic z powrotem koleczek w plastykowy mechanizm po lewej i dokrecic cztery sruby. No i oczywiscie nalozenie dekielka.
Moze jeszcze wyprobowac jeszcze WD40 za aku albo jakies patenty z 2 groszówkami??
A moze to sie jakos wyrobi?
Wogole to oprocz tulejki jest ten mechanizm po lewej stronie i nani zauwazylem lekki luz na boki. Chodzi mi o te elementy ktore sa spiete tym bolcem.

Dziadek13 - Sob Lis 05, 2011 17:00

MZafira napisał/a:
Korn napisał/a:

Mam nadzieje, ze dobrze. Chyba nie bardzo jest co pomylic, zdejmujesz starą tulejke i wpychasz draze z kulka na nową tuleje.
Pozniej tylko wbic z powrotem koleczek w plastykowy mechanizm po lewej i dokrecic cztery sruby. No i oczywiscie nalozenie dekielka.
Moze jeszcze wyprobowac jeszcze WD40 za aku albo jakies patenty z 2 groszówkami??
A moze to sie jakos wyrobi?
Wogole to oprocz tulejki jest ten mechanizm po lewej stronie i nani zauwazylem lekki luz na boki. Chodzi mi o te elementy ktore sa spiete tym bolcem.

A gdzie tu jest miejsce na regulacje zmiany biegów nic o tym nie piszesz,a po takim zabiegu należy ją przeprowadzić.

oki - Czw Lis 10, 2011 00:00

A ma ktoś taką starą tulejkę pod wsteczny do tyłu, mam ochotę spróbować dorobić.
MZafira - Pią Lis 18, 2011 22:15

Mechanik mi powiedzial, ze nic sie nie reguluje bo mam linki.. Ja niestety nie bardzoi mam pojecie wiec uwierzylem na slowo. Jesli jednak cos trzeba zrobic to bedę rzeźbił. Czy moge to zrobic jakims domowym sposobem w garazu czy jednak musi grzebac fachowiec z kanalem do dyspozycji?
Dziadek13 - Sob Lis 19, 2011 21:22

MZafira napisał/a:
Mechanik mi powiedzial, ze nic sie nie reguluje bo mam linki.. Ja niestety nie bardzoi mam pojecie wiec uwierzylem na slowo. Jesli jednak cos trzeba zrobic to bedę rzeźbił. Czy moge to zrobic jakims domowym sposobem w garazu czy jednak musi grzebac fachowiec z kanalem do dyspozycji?

Weź i poducz tego mechanika jego powinności i wiedzy w tym temacie niech nie mówi bzdur,tu masz wycinek na temat regulacji a wszystko jest ładnie opisane w sam naprawiam oraz na forum user opisywał co należy wyczyścić i nasmarować przy skrzyni biegów a potem regulacja.

Linki do sam naprawiam http://www.zafiraklub.pl/forum/viewtopic.php?t=14
Troszke inwencji od siebie śmiało możesz szukać po forum bo po to ono jest.
Np. http://www.zafiraklub.pl/...ulacja+bieg%F3w
Można i tu http://forum.opel24.com/t...-zmiana-biegow/

http://allegro.pl/lewarek...1921383620.html

MZafira - Pon Lis 21, 2011 14:30

Dzięx. Umowilem sie na srode z innym mechanikiem, ktory podejmie sie zadania. Dam znac czy pomoglo.

[ Dodano: Sro Lis 23, 2011 22:18 ]
witam

Bylem u sprytnego majstra i stwierdzil, ze pod maska wszystko z biegami jest ok. Problem z jedynka lezy po stronie luzu na mechanizmie z lewej strony. Chodzi o ten biały, podluzny, plastykowy element i bolec ktory w niego w chodzi. To jest wyrobione i lekko lata na boki.
Czy mozna to jakos dokupic ( pewnie szrot )? Nie chce wydawac na caly lewarek bo tez cholera wie na co trafie. Moze uda sie do tego wytoczyc jakies tulejki tylko istnieje ryzyko, ze obecny wyrobiony element zostanie podczas obrobki uszkodzony i wogole zostane z niczym..

Samer - Sro Gru 14, 2011 20:17

Problemów z biegami ciąg dalszy.

Panowie proszę o pomoc w pewnej kwestii. Jak powinien zachowywać się wybierak przy skrzyni F23. W końcu znalazłem trochę czasu żeby podnieść maskę i dobrać się do wybieraka. Po wyciągnięciu akumulatora, podstawki pod akumulator i odsunięciu kilku przewodów oczom moim ukazała się poszukiwana cześć.

Do rzeczy. Jeden element odpowiadający za poszczególne biegi chodzi elegancko, można go przesunąć ręką. Natomiast ten odpowiadający za pozycję lewarka chodzi bardo ciężko, można nawet powiedzieć że stwarza straszny opór. Czy tak powinno być. Czy jest do wymiany a może po wyciągnięciu wystarczy go tylko przeczyścić.

I pytanie 2gie. Czy można przeszczepić kasetę lub elementy kasety od innych aut? Szlak mnie trafia z tymi biegami. Dzisiaj jezdziłem Laguną i wszystkie 6 biegów (wszystkie do przodu :lol: ) wchodziły jednym paluszkiem, a Zofią czasem i 2 dłonie urzyć trzeba :/

boogoo - Czw Gru 15, 2011 21:29

Ja u siebie przesmarowałem wszystkie przeguby w kabinie i linki idące do skrzyni zapuściłem olejem.Poprawa ogromna i biegi wchodzą lekko-nawet można powiedzieć,że wskakują...
twardypt91 - Sob Gru 17, 2011 11:39

1. Czasami po wrzuceniu jedynki (dosłownie chwilę po pchnięciu drążka) czuć takie stuknięcie. Jak by ten bieg właśnie zaskoczył. Jak to wytłumaczyć? :mysli: W każdym razie na chwilę obecną biegi wchodzą bez większych problemów.
2. Podczas jazdy (wrzucony jakiś bieg) drążek powinien być luźny na boki czy sztywny?

Samer - Sro Gru 28, 2011 08:46

No krew mnie zaleje. Walczę z biegami od roku, ale to, co mnie spotkało w poniedziałek przechodzi ludzkie pojęcie. Lewarek jest sztywny jak .... młodego buhaja. :evil: Z wilkiem trudem przesuwam go lewo bądź prawo. W przeciągu 2ch dni nabawiłem strasznego bólu w łokciu. Taki prezent świąteczny od opla.

Żeby wcisnąć 1 muszę użyć dwóch, próbując kilkukrotnie, ta sama

Ponadto. Po różnych regulacjach, działa albo jedynka albo wsteczny, Nie ma możliwości wyregulowania pośrodku ponieważ brak sprężystości lewara. Żeby wcisnąć 1 muszę użyć dwóch rąk próbując kilkukrotnie, ta sama sytuacja jest przy 5 i wstecznym.

Przesmarowałem wczoraj mechanizm wybieraka (WD40) ale nic nie pomogło. Gdzie może być przyczyna? Nie wiem czy jest sens się w to bawić czy odraz zaprowadzić auto do ASO żeby przejrzeli/naprawili. Ale aż mnie ciarki przechodzą o kasie jaką tam zostawię :evil: .

Czy problemem może być wybierak, linka, czy może olej, ten ostatni nie był wymieniany, wszyscy mechanicy z którymi rozmawiałem twierdzą zgodnie ze w oplu się nie wymienia. Mam skrzynie F23 więc powinien być wymieniony co 30 tyś lub 2 lata.

Co do samego lewarka. Nasmarowałem (wielokrotnie), wymieniłem kasetę (całą), wymieniłem nieszczęsną tulejkę (delikatny luz).

twardypt91 - Sro Gru 28, 2011 10:19

Może to co u mnie swego czasu: pękła śruba w kole zamachowym i był problem z wbijaniem biegów.
Dziadek13 - Sro Gru 28, 2011 17:27

Wypnij linki od strony skrzyni biegów i sprawdź czy czasem nie są zatarte linki.
Samer - Sro Gru 28, 2011 21:46

Dzisiaj wykonałem kilka czynności:

1. Wymiana oleju w skrzyni na oryginał GM nr 1940182 (Nowy nr).

Olej 2l (sklep Opla na Wybickiego) 34 zł/ szt.

2. Z uwagi na fakt iż nie mam kanału olej wymieniony u pewnego pana zajmującego się tylko wymianami (20 zł).

3. Dobrałem się do wybieraka przy skrzyni. Wszystko zostało zalane WD40, po czym ruszałem lewarkiem. Taka operacja była przeprowadzana wielokrotnie. Bez skutku. Po odłączeniu linek, od strony skrzyni, stwierdzam, że chodzą bezproblemowo. Problem jest najprawdopodobniej w samym wybieraku. Tak jak pisałem w części odpowiadającej za pozycję lewo - prawo. Taka mała ciekawostka. Nowy kosztuje 1920 zł.

Postanowiłem wyciągnąć wybierak, żeby zanurzyć go noc w wd lub ropie. Udało mi się odkręcić wszystkie śruby ale nie mogłem go wyciągnąć, nie chciałem nic urwać i skręciłem wszystko jak było. Dzisiaj muszę poczytać jak go wyciągnąć w kolejnych dniach ponownie będę walczył. Jedynie co zauważyłem to to że przyczyna może tkwić troszkę głębiej niż w wybieraku, w skrzyni. Ale to tylko domysły, a może po prostu już sceptycznie do tego podchodzę.

4. Już jestem umówiony na wymianę wiązadeł w łokciu.

5. Panowie zafira to piękny samochód ale temu co wymyślił te linki to chyba kochones uchwę. :evil:

[ Dodano: Sro Gru 28, 2011 21:47 ]
twardypt91, a dużo cię to kosztowało?

twardypt91 - Sro Gru 28, 2011 22:36

Robocizna + koszt oryginalnych śrub - bodajże 70 zł. Jak próbujesz wbić te biegi to czujesz, że auto chce ruszyć? Albo czy jest możliwe takie coś: wbijasz bieg przy wyłączonym silniku i odpalasz go z wciśniętym sprzęgłem. U mnie w momencie odpalania czułem, że auto chce ruszyć.
KALI - Czw Gru 29, 2011 16:36

mi też lewarek ciężko chodził na boki wyjąłem akumulator wd 40 na cięgielka przy skrzyni biegów i usterka usunięta widocznie u ciebie inny przypadek
Samer - Czw Gru 29, 2011 19:05

Zakładając że awaria jest w okolicy wybierka - skrzyni czy koledzy poratuję mnie wiedzą i odpowiedzą na następujące pytania:

- jak wyciągnąć cały wybierak, pomijam oczywiście sprawę śrub, ale nie mogę nigdzie znaleźć informacji na ten temat dla skrzyni F23. Czy wystarczy poruszać na lewo i prawo, tudzież obrócić i wyciągnąć czy to bardziej skomplikowane zadanie.

- czy awarii mogła ulec skrzynia biegów, sprzęgło?

- nurtuje mnie jeszcze jedno pytanie. Od czego zamontować cały mechanizm zmiany biegów żeby w przyszłości pozbyć się tego typu problemów. Mam tu namyśli również wymianę skrzyni z F23 na inną.

Może warto przenieść ten problem do innego działu [ZA] --> [Silnik] :mysli:

twardypt91 - Czw Gru 29, 2011 22:47

Sprawdziłeś to co opisałem?
Samer - Pią Gru 30, 2011 08:31

Sam tego nie zrobie. Muszę z tym poczekać do nowego roku.

Prędzej sprawdzę jeszcze poduszkę pod silnikiem (centralną).

Zauważyłem pewną systematyczność:

- żeby wrzucić bieg wsteczny muszę pluzować lewą (szarą) linkę i przesunąć ją jak najdalej od końcówki.

- żeby wrzucić bieg I muszę poluzować lewą linkę i przesunąć jak najbliżej gwintu (a jeszcze by chciało), jak nie zrobię tej operacji auto ruszy z III/IV biegu.

Samo wrzucenie biegu I jest dość problematyczne. Muszę wrzucić II, a następnie wychylająć lewarek ile się da w lewo oraz dodatkowu urzywając dwóch rąk, wcisnąć bieg I. Jedynka ustępuje za 2-10 razem - lub nie ia wtedy zostaje ruszenie z dwójki.

[ Dodano: Pon Sty 02, 2012 08:07 ]
Samer napisał/a:
Sam tego nie zrobie. Muszę z tym poczekać do nowego roku.

Prędzej sprawdzę jeszcze poduszkę pod silnikiem (centralną).

Zauważyłem pewną systematyczność:

- żeby wrzucić bieg wsteczny muszę pluzować lewą (szarą) linkę i przesunąć ją jak najdalej od końcówki.

- żeby wrzucić bieg I muszę poluzować lewą linkę i przesunąć jak najbliżej gwintu (a jeszcze by chciało), jak nie zrobię tej operacji auto ruszy z III/IV biegu.

Samo wrzucenie biegu I jest dość problematyczne. Muszę wrzucić II, a następnie wychylająć lewarek ile się da w lewo oraz dodatkowu urzywając dwóch rąk, wcisnąć bieg I. Jedynka ustępuje za 2-10 razem - lub nie ia wtedy zostaje ruszenie z dwójki.

Problem rozwiązany. Zapiekł się mechanizm wybieraka. Po przesmarowaniu WD40 problem znikł. Nie ma problemu z regulacją, a co za tym idzie z wrzuceniem odpowiedniego biegu.

Takie małe spostrzeżenie. Zakup nowej tulejki ma sens tylko w momencie dużego luzu. Gdy pojawia się problem z biegami, tj jedynka wrzucana z dwójki, proponuje zacząć od przesmarowania WD, a druga osoba majta lewarkiem 5-10 min, następnie ponowna regulacja.

W razie, czego służę radą.

MZafira - Pon Sty 09, 2012 13:04

Ja u siebie dalej kombinuje z jedynka. Kilka dni temu wyjalem akumuluator i podstawe i probowalem cos porobic. Mialem malo czasu ale zauwazylem, ze przy probie wrzucenia jedynki ciengno na wybieraku nie wsuwa sie do konca, brakuje doslownie 1 milimetra, jakby ciegno bylo delikatnie za dlugie. Po lekkim dopchnieciu pod maska jedynka wchodzi elegancko ale nikt nie bedzie caly czas siedzial pod maska i pykal na wybieraku. Jak sie popsikalo WD40 to przez kilkanascie minut byla poprawa. Czy jest to jakas droga do celu? Smarowanie i machanie lewarkiem az sie cos wyrobi lub odetka? Dodatkowo zrobie regulacje ale troche sie nie chce bawic z odpinaniem i zapinaniem wodzikow na lewarku.
Samer - Pon Sty 09, 2012 18:09

Jedynym słusznym rozwiązaniem jest poproszenie 2giej osoby do ruszania lewarkiem, ty w tym czasie psikaj WD40. Po kilkunastu min powinno puścić.

1 próba - sam penetrowałem WD a następnie ruszanie lewarkiem - nie dało żadnych rezultatów,

2 próba - 2 osoby (w tym kobieta :D ) po ok 10 min ruszania delikatna poprawa, po kolejnych 10-20 min wszystko zaczeło pięknie chodzić.

Tak więc lewarek w dłoń i ruszamy :mrgreen:

PS Bez głupich skojarzeń :>

MZafira - Wto Sty 10, 2012 16:54

Ok, biore butle WD + kogos do machania lewarkiem. Jak sie uda zalatwic jedynke to bedzie sukces po roku mordęgi. Dam znac.
twardypt91 - Wto Sty 31, 2012 02:14

Przy okazji wymiany meszka zajrzałem do środka. Czy na podstawie poniższych fotek możecie coś ciekawego stwierdzić?

Jak na razie nie ma tak, że bieg za cholerę się nie wbije. Czasem jedynie jedynka jest oporna, ale ogólnie biegi wchodzą. Auto ma niby 150 kkm przejechane. Wydaje mi się, że drążek za duży luz ma - patrz okolice tej białej kulki w podstawie drążka.

adasko - Wto Sty 31, 2012 11:24

http://allegro.pl/listing...&category=18887 tu są zestawy naprawcze niwelujące luzy w lewarku. A na cięzką zmiane biegow moze pomóc wymiana oleju w skrzyni mimo ze nie zalecana przez Opla :mrgreen:
twardypt91 - Wto Sty 31, 2012 12:30

2 pytania odnośnie wymiany:
1. czy samemu sobie z tym można poradzić?
2. co ewentualnie można zepsuć?

gagatek693 - Sob Mar 17, 2012 20:57

Witam!
Miałem podobny problem z wciskaniem biegów. Udało sie to załatwić za pomocą zestawu naprawczego z allegro za ok 56 zeta. Biegi wchodzą ładnie i bez zgrzytów. Ale mam problem gdyż "na luzie" lewarek nie sprężynuje dokładnie mówiąc nie ustawia się sam w pozycji miedzy 3 a 4-tym biegiem. Zatem trudno stwierdzić kiedy jest na luzie. ( uff chyba w miarę dobrze wyjaśniłem) Mechanik mówi, że w skrzyni biegów jakąś część trzeba podmienić ale dokładnie nie wiem czego szukać na allegro lub na złomkach ( a całej skrzyni nie potrzebuję). Pomóżcie Szanowni koledzy! Zafira 2.0 DTI 2002 r.

samson - Nie Mar 18, 2012 10:30

Posadz kogos za kierownica nich wbija kolejno biegi a ty podnies maske i smaruj olejem wstystkie poruszajace sie polaczenia wybieraka na skrzyni biegow,szczegolnie na wstecznym bo wtedy wybierak jest najbardziej wysuniety .
depechetom - Nie Mar 18, 2012 12:49

czy taki zabieg należy robić przy włączonym silniku?
sorki za "blondynkowe" pytania... :)

samson - Nie Mar 18, 2012 14:18

Nie na wyłączonym inaczej obciążasz niepotrzebnie sprzęgło.
KALI - Nie Mar 18, 2012 22:33

Żeby posmarować cięgła przy skrzyni biegów musisz wyjąc akumulator i podstawę akumulatora i wd na cięgła mi to pomogło a miałem podobne objawy wiec zapalony silnik odpada.
MZafira - Nie Mar 25, 2012 22:06

Ja sie dzisiaj po roku zmagań uporałem z problemem i pierwszy bieg wchodzi " jak w masło " :-). Jezdzilem po mechanikach ( w sumie trzech ) i zaden nie potrafil tego poprawic, gdybym ich posluchal to bym kupil lewarek. Dzisiaj sie zawziąlem i postanowilem, ze sam zrobie tą regulacje. To jest naprawdę prosta sprawa i od tego powinno sie raczej zaczynac, podejrzewam, ze ta tulejke/koszyczek kupilem niepotrzebnie bo nie mialem raczej nadmiernych luzów.
Wystarczylo pod maską wyjać akumulator i podstawę a następnie odpiąc dwa cięgna od lewarka juz w kabinie. Nastepnie poruszalem biegam na wybieraku i ustawilem na luz ( sprawdzilem popychając samochód , jak pojechal tzn, ze jest luz ), dalej przytrzymalem jedna reka lewarek aby stal centralnie i zapiąlem linki. To wszystko wystarczylo, zeby zalatwic temat, okolo 20 minut roboty. Jesli ktos ma problem tak jak ja czyli tylko z wrzucaniem pierwszego biegu ( musialem cisnać bardzo mocno do lewej lewarkiem lub z dwojki )to mozna najpierw odpiać tylko cięgno lewe/od kierowcy, przesunac lewarek do pozycji centralnej lub delikatnie do prawej i zapiąc linke.
Wszystko obylo sie bez rozbierania tunelu, bez wyjmowania kasety, lewarka itd. Potrzeby tylko srobokrecik i jak cos latarka zeby poswiecic.
Tych mechanikow to juz bede omijal z daleka bo roboty na 20 minut a tamci godzinami dumali i wciskali na koniec glupoty.
Polecam najpierw robic regulacje a pozniej szukać dopiero tulejek i lewarkow. Nigdy nie mialem zdolnosci do majsterkowania wiec jesli ja to zrobilem to juz chyba kazdy inny Zafirowicz sobie poradzi z rekami w kieszeniach.

samson - Pon Mar 26, 2012 00:01

Regulacje można tez przeprowadzić prościej odpinając na luzie zatrzaski na linkach potem zablokować lewarek w pozycji neutralnej wciskając tą metalowa klamrę z tyłu kuli i gdy lewarek jest sztywny zamknąć zatrzaski.
MZafira - Pon Mar 26, 2012 08:09

Dokładnie, ja nawet nie blokowałem lewarka bo nie moglem wcisnąć blokady. Trzymałem ręką a drugą zapinałem zatrzaski.
twardypt91 - Pon Kwi 02, 2012 11:11

MZafira napisał/a:
Ja sie dzisiaj po roku zmagań uporałem z problemem i pierwszy bieg wchodzi " jak w masło " :-). Jezdzilem po mechanikach ( w sumie trzech ) i zaden nie potrafil tego poprawic, gdybym ich posluchal to bym kupil lewarek. Dzisiaj sie zawziąlem i postanowilem, ze sam zrobie tą regulacje. To jest naprawdę prosta sprawa i od tego powinno sie raczej zaczynac, podejrzewam, ze ta tulejke/koszyczek kupilem niepotrzebnie bo nie mialem raczej nadmiernych luzów.
Wystarczylo pod maską wyjać akumulator i podstawę a następnie odpiąc dwa cięgna od lewarka juz w kabinie. Nastepnie poruszalem biegam na wybieraku i ustawilem na luz ( sprawdzilem popychając samochód , jak pojechal tzn, ze jest luz ), dalej przytrzymalem jedna reka lewarek aby stal centralnie i zapiąlem linki. To wszystko wystarczylo, zeby zalatwic temat, okolo 20 minut roboty. Jesli ktos ma problem tak jak ja czyli tylko z wrzucaniem pierwszego biegu ( musialem cisnać bardzo mocno do lewej lewarkiem lub z dwojki )to mozna najpierw odpiać tylko cięgno lewe/od kierowcy, przesunac lewarek do pozycji centralnej lub delikatnie do prawej i zapiąc linke.
Wszystko obylo sie bez rozbierania tunelu, bez wyjmowania kasety, lewarka itd. Potrzeby tylko srobokrecik i jak cos latarka zeby poswiecic.
Tych mechanikow to juz bede omijal z daleka bo roboty na 20 minut a tamci godzinami dumali i wciskali na koniec glupoty.
Polecam najpierw robic regulacje a pozniej szukać dopiero tulejek i lewarkow. Nigdy nie mialem zdolnosci do majsterkowania wiec jesli ja to zrobilem to juz chyba kazdy inny Zafirowicz sobie poradzi z rekami w kieszeniach.

W jakim stanie jest ten biały kołnierzyk u podstawy drążka zmiany biegów? Da radę zrobić foto? U mnie dla przykładu widać, że jest luz - fotki wcześniej.

MZafira - Pon Kwi 02, 2012 11:27

Jesli chodzi o kolnierzyk to jest sztywno bo go wymienialem. Podejrzewam jednak, ze zrobilem to niepotrzebnie bo najpierw moglem sprobowac odpiac plastykowe spinki na cieglach i pewnie by wystarczylo ustawic. Sprobuj odpiac cienkim, plaskim wkrętakiem szarą i białą, nawet nic ci nie powinno spasc. Ustaw lewarek centralnie lub jak masz problem z jedynką to sprobuj przesunać z 5 milimetrów w prawo, nastepnie zablokuj spinka lub przytrzymaj reka zeby nie latał a drugą reką zapnij spinki na cieglach sciskajac palcami. Niewiele sily trzeba użyc i się zatrzasną. Ze zdjęc to raczej nie odczytasz luzów na lewarku ale myśle, że nawet jesli jest niewielki to i tak wyregulujesz bez problemu, na oko. Gorzej jesli lata w lewo i w prawo z 10 cm i wogole nie sprężynuje. Chociaz co do spreżynowania to zauwazylem, że po rozpieciu i zapieciu linki lewej drazek lepiej wraca w ustawione polazenie, moze wiec nie przejmuj sie kolnierzykiem narazie. Cala operacja zajmie ci 15 minut. Podczas odpinania prawej linki ( od pasazera ) uwazaj zeby nie nacisnac jej zbyt namiętnie. Ja tak zrobilem i koncowka linki odpiela mi sie od dolnego trzpienia lewarka i ledwo to nasadzilem spowrotem, ledwo wepchnalem tam palce.
Pamiętaj,żeby wrzucic luz przed rozpięciem linek. Jak niechcacy przestawisz bieg to pozniej pod podstawa akumulatora masz dostep do wybieraka i mozesz z jego poziomu wrzucic bieg jałowy. Czy wszedl luz mozna sie przekonać np. popychając auto :-)

atseif - Pią Kwi 06, 2012 20:50
Temat postu: Re: Luz w lewarku........
[quote="guma75"]Witam. Czytam i widze że więncej osób ma problemy z tą gałką biegów. Pisałem już kiedys w temacie że słychac bzyczenie z drazka biegów. Wiec zapytam jeszce raz : Nadmieniam ze u mnie wsteczny jest do przodu i niema tego plastiku pod kulką. Bzyczenie jest przez luz między kulką a wsadem. Wcześniej nie było nic słychać gdyż na kulce musiał byc jakiś smar . Nadmieniam że biegi wchodzą bez problemu , tylko te bzyczenie . Bzyczenie słychać dosyć często i jest to bardzo denerwujące a przestaje gdy tylko dotkne drążka biegów. Może wystarczy to tylko nasmarować , tylko czym :roll: czy idzie taki smar kupić ?
Przesyłam zdjęcie co widać biało różowy smar.Dziekuję z góry za pomoc :D

[url=http://img854.images....th.jpg]Obrazek[/URL]

Uploaded with ImageShack.us

mam dokladnie ten sam mechanizm co kolega na zdjeciu powyzej,z tym ze ja mam wsteczny do tylu.I tym wlasnie zasugerowalem sie kupujac tulejke na allegro jak sie teraz okazalo zakupilem niepotrzebnie bo u mnie jest jakies jabluszko :( Czy sa jakies "tanie" sposoby na usprawnienie lewarka zmiany biegow w modelu jaki posiadam ?

to moj pierwszy post,krytyka wskazana

MARKO80 - Wto Sie 07, 2012 21:32

qbik18 napisał/a:
Tomas_LBN czy miałeś taki sam problem jak u mnie? bo nie jestem pewien czy odpowiedziales na moje pytanie. U mnie biegi wchodzą teraz bardzo dobrze, tyle że z lekkim oporem chodzi dźwignia i nie wraca do położenia centralnego.

Jeżeli to co zrobiłeś jest lekarstwem na brak sprężystości lewarka to bardzo prosze o dokładniejszy opis czynności.

Witam.
Mam ten sam kłopot, problem jest tego typu, że dźwignia zmiany biegów ciężko chodzi, tj. jeżeli przesunę w lewo lub w prawo lewarek nie odbija ), biegi wchodzą idealnie ( jest po wymianie "koszyczka" na lewarku ), lecz trzeba je nakierowywać. Co było u Ciebie przyczyną?

[ Dodano: Wto Sie 07, 2012 21:43 ]
Tomas_LBN napisał/a:
qbik18
1. wyciągasz akumulator, potem jego podstawę (3 śruby) i widzisz skrzynię, cięgna i zmieniacz

2. dla wstępnego spokoju możesz wziąć wd40 i spryskać mechanizm zmieniacza a w szczególności elementy przesuwające/obracające się (dla ułatwienia niech ci ktoś te biegi zmienia a ty się przyglądaj) - spryskanie pomaga na chwilkę ;)

3. odkręcasz jedną śrubę od uchwytu cięgien i zdejmujesz je ze zmieniacza przy pomocy dużego, płaskiego wkrętaka (pomiędzy uchwytem cięgien a blokiem silnika jest gumowa tulejka - nie zgub jej!!!)

Witam.
Mam ten sam kłopot, problem jest tego typu, że dźwignia zmiany biegów ciężko chodzi, tj. jeżeli przesunę w lewo lub w prawo lewarek nie odbija ), biegi wchodzą idealnie ( jest po wymianie "koszyczka" na lewarku ), lecz trzeba je nakierowywać. Możesz podać całą instrukcję?

4. teraz przy pomocy torxa T40 odkręcasz zmieniacz od skrzyni - jak dobrze pamiętam 6 śrub (to najtrudniejsze i najbardziej czasochłonne)

5. torxem (nie pamiętam rozmiaru) odkręcasz śrubę blokującą zmieniacz - umiejscowioną po prawej stronie skrzyni - najłatwiej dostać się do niej od strony lewego koła - śruba najbliżej zmieniacza

6. a teraz ekwilibrystyka z wyjęciem zmieniacza na zewnątrz - podnosisz do góry ile się da, odchylasz w kierunku tyłu pojazdu i wychodzi (w skrócie)

qbik18

[ Dodano: Wto Sie 07, 2012 21:46 ]
Tomas_LBN napisał/a:
qbik18

Witam.
Mam ten sam kłopot, problem jest tego typu, że dźwignia zmiany biegów ciężko chodzi, tj. jeżeli przesunę w lewo lub w prawo lewarek nie odbija ), biegi wchodzą idealnie ( jest po wymianie "koszyczka" na lewarku ), lecz trzeba je nakierowywać. Możesz podać całą instrukcję?

qbik18

[ Dodano: Wto Sie 07, 2012 21:50 ]
MZafira napisał/a:

Witam.
Mam ten sam kłopot, problem jest tego typu, że dźwignia zmiany biegów ciężko chodzi, tj. jeżeli przesunę w lewo lub w prawo lewarek nie odbija ), biegi wchodzą idealnie ( jest po wymianie "koszyczka" na lewarku ), lecz trzeba je nakierowywać. I jak u Ciebie, zdało egzamin, minęło trochę czasu?

twardypt91 - Wto Sie 28, 2012 11:16

Czy są tu osoby, u których wymiana tego słynnego kołnierzyka w podstawie drążka NIE POMOGŁA?

[ Dodano: Pią Sie 31, 2012 17:47 ]
Pomogło :lol: :driver: :driver: :driver: :driver:

ekmir - Czw Wrz 13, 2012 11:58

W mojej Zafirze zaczęły się problemy z przełączaniem biegów. Ciężko wchodzi w szczególności 1 i 2.
Z wpisów kolegów wynika, że przyczyną takiego stanu mogą być:
- rozregulowany mechanizm zmiany biegów,
- jakość/niedomiar oleju w skrzyni biegów,
- zacieranie się mechanizmu zmieniacza na skrzyni biegów
/zabrudzone/zapieczone ruchome elementy wybieraka na skrzyni biegów (np. sworzeń)/,
- zużycie plastykowego gniazda, w którym porusza się kula dźwigni zmiany biegów.

Przyczyną może być również pęknięta śruba w kole zamachowym lub zatarte linki.

W jaki sposób możemy stwierdzić jaka jest przyczyna nieprawidłowego wrzucania biegów w aucie?
Która z tych przyczyn jest najbardziej prawdopodobna?

[ Dodano: Czw Wrz 13, 2012 22:08 ]
Dodatkowo zaobserwowałem, że lewarek na luzie (w prawo i w lewo) bardzo cięzko się przesuwa.

Tunio999 - Pią Wrz 14, 2012 08:18

ekmir napisał/a:
W mojej Zafirze zaczęły się problemy z przełączaniem biegów. Ciężko wchodzi w szczególności 1 i 2.
Z wpisów kolegów wynika, że przyczyną takiego stanu mogą być:
- rozregulowany mechanizm zmiany biegów,
- jakość/niedomiar oleju w skrzyni biegów,
- zacieranie się mechanizmu zmieniacza na skrzyni biegów
/zabrudzone/zapieczone ruchome elementy wybieraka na skrzyni biegów (np. sworzeń)/,
- zużycie plastykowego gniazda, w którym porusza się kula dźwigni zmiany biegów.

Przyczyną może być również pęknięta śruba w kole zamachowym lub zatarte linki.

W jaki sposób możemy stwierdzić jaka jest przyczyna nieprawidłowego wrzucania biegów w aucie?
Która z tych przyczyn jest najbardziej prawdopodobna?

[ Dodano: Czw Wrz 13, 2012 22:08 ]
Dodatkowo zaobserwowałem, że lewarek na luzie (w prawo i w lewo) bardzo cięzko się przesuwa.

Ja bym obstawiał:
"/zabrudzone/zapieczone ruchome elementy wybieraka na skrzyni biegów (np. sworzeń)/,
- zużycie plastykowego gniazda, w którym porusza się kula dźwigni zmiany biegów. "

ekmir - Pią Wrz 14, 2012 11:16

Tunio999 napisał/a:
Ja bym obstawiał:
"/zabrudzone/zapieczone ruchome elementy wybieraka na skrzyni biegów (np. sworzeń)/,"

Czyli potraktowanie tego ustrojstwa WD40 powinno pomóc :)

Tunio999 napisał/a:
- zużycie plastykowego gniazda, w którym porusza się kula dźwigni zmiany biegów. "[/i]

W tym przypadku to niestety wymiana gniazda :(

Maciek - Pią Wrz 14, 2012 13:01

ekmir napisał/a:
Tunio999 napisał/a:
Ja bym obstawiał:
"/zabrudzone/zapieczone ruchome elementy wybieraka na skrzyni biegów (np. sworzeń)/,"

Czyli potraktowanie tego ustrojstwa WD40 powinno pomóc :)

Nie zawsze. W Oplu może być inaczej, ale ostatnio walczyłem z zapieczonym sworzniem w skrzyni VW Golfa V i zamiast się ruszać to stał nie ruchomo. Był tak zapieczony, że nawet wybić się go nie dało, dopiero rozwiercenie pomogło...

ekmir - Pią Wrz 14, 2012 14:04

WD40 czasami pomaga tylko na chwilkę.

Czy ten sworzeń powinien być potraktowany po przeczyszczeniu jakimś smarem, wazeliną, olejem ... ?

Mattai - Nie Wrz 30, 2012 22:51

JA bym zapodał biały smar...spray do bardzo obciążonych precyzyjnych elementów, niech się koledzy wypowiedzą
ekmir - Nie Lis 18, 2012 22:53

Tunio999 napisał/a:
Ja bym obstawiał:
"-/zabrudzone/zapieczone ruchome elementy wybieraka na skrzyni biegów (np. sworzeń)/,
- zużycie plastykowego gniazda, w którym porusza się kula dźwigni zmiany biegów. "

Ze zmiana biegów jest coraz gorzej. Bardzo ciężko wrzucić "1".
Jak rozpoznać, które z tych dwóch wymienionych powyżej jest przyczyną moich problemów?

podbiel - Pon Lis 19, 2012 12:34

Zdejmij osłonę przy lewarku i zobaczysz jak wygląda ta plastikowa kulka. 5 min roboty i wszystko jasne.
Mattai - Pon Lis 19, 2012 17:27

Możesz ruszać lewarkiem góra-dół> Jak nie, a nie wchodzą , wyrobiony jest element plastikowy przy wybieraku...dość problematyczna usterka. JA znalazłem cały wybierak .
ekmir - Pon Lis 19, 2012 22:58

samym lewarkiem: góra -dół, czy po podniesieniu dźwigni od wstecznego?
Mattai - Wto Lis 20, 2012 15:46

Tak jakbyś chciał unieść do sufitu...

Ten element można obrócić w drugą stronę i jakiś czas pochodzi na mniej zużytej stronie..ale to tylko na jakiś czas.

Mam zwymiarowaną oryginalna część, planuję dorobić ten detal. Pewnie prosto nie będzie, ale to jest mieć biegi albo nie mieć

ekmir - Czw Lis 22, 2012 16:19

Nie wiem czy coś robie nie tak ale nie udaje się ani podnieść do góry ani też przekręcić :(
krzysztof 1975 - Pią Lis 23, 2012 14:31

http://allegro.pl/zestaw-...2728295839.html

ja miałem luz na lewarku na boki i lekki problem z wstecznym (do tyłu) założyłem ten plastyk ok 10 minut roboty i jestem w szoku lepiej jak nowe dobry smar na kulkę i problem zniknął.

Mattai - Pią Lis 23, 2012 19:20

Jak pisałem wyżej jak tam nie ma luzu w żadną stronę, lewarek mimo to lata luźno prawo-lewo, to jest wyrobiony plastik przy wybieraku na skrzyni.
ekmir - Pią Lis 23, 2012 21:26

Mattai wg Ciebie to nie chodzi o wymianę tego elementu:
http://allegro.pl/zestaw-...2716040652.html
tylko o wymianę tego:
http://www.google.pl/imgr...87&tx=111&ty=79

Mattai - Sob Lis 24, 2012 08:46

No i tu dochodzimy do sedna, to pierwsze jest panaceum jak faktycznie lewarek ma już wytarty koszyczek... druga rzecz to zależy czy masz wodziki czy linki - jak masz taki koszyczek, to masz linki. Ja mam linki - wiec wygląda to inaczej.

ten plastik na krzywce

plastik wybieraka

ekmir - Sob Lis 24, 2012 09:18

Nigdy wcześniej nie spotkałem sie z informacjami, że ten element tj. plastik na krzywce może być do wymiany przy takich objawach.

Dostęp do tego plastiku na krzywce jest od wewnątrz od strony dźwigni zmiany biegów, czy też jest on pod maską?

Mattai - Sob Lis 24, 2012 10:22

Pod maska nad skrzynia jest układ wybieraka. Ten temat się przewija na wielu forach których dotyczy tej właśnie skrzyni. Ilościowo bardzo niewiele osób posiada tą skrzynie i te wodziki.
Ogólnie niewielu sprawdza cały układ, ja miałem okazję pomacać wszystkie elementy i mam nawet przed sobą wybierak od tejże skrzyni...z nowym plastikiem. Różnica w precyzji wybierania - jest nieporównywalna.
Sam koszyk od lewarka też ulega zużyciu, ale nie ma sensu go wymieniać kiedy nie ma luzu. Problem wbijania jedynki często jest mylony - bo objaw początkowy jest identyczny. W przypadku usterki (wielokrotnie opisane) lewarek lata jakby był bez linek prawo lewo. Świadczy to oto zerwaniu linek (mało prawdopodobne) lub o wyrobieniu tegoż plastiku który powoduje ze linka prawo/lewo ma tak dużo miejsca że ten wytarty (patrz fotka) plastik lata na luźno pomiędzy ściankami mechanizmu (najwyższy punkt na fotce - mechanizm wybieraka).
Niestety nie występuje jako element osobny - wyłącznie jako cały wybierak. Był montowany również w niektórych modelach vectry z tego samego okresu - dotyczy tylko skrzyń F23

ekmir - Sob Lis 24, 2012 10:35

Jak mogę się upewnić, że moja skrzynia jest F23?
Mattai - Sob Lis 24, 2012 10:39

Masz dwa wyjścia, dekodować VIN - albo poszukać pomiędzy filtrem paliwa a skrzynią tego co masz na fotce. Jak rozbierałeś już tunel to bedziesz widział coś tekiego. http://images46.fotosik.p...a0b5ff4edfm.jpg
ekmir - Sob Lis 24, 2012 10:42

Z VINu:
MG1 RĘCZNA SKRZYNIA BIEGÓW, 5 BIEGOWA, TYPU F23

Mattai - Sob Lis 24, 2012 10:43

No to wiesz co - pozostaje tylko - jak, to naprawić.
ekmir - Sob Lis 24, 2012 10:45

No właśnie - jak to naprawić.
Na allegro nie znalazłem takiej części :(
Gdzie coś takiego można kupić albo jak zregenerować?

Mattai - Sob Lis 24, 2012 10:47

Wszystko napisałem wyżej.

Ja mam tą część z wymiarowaną - nową. Szukałem firmy która by podjęła się takiej małej produkcji, ale na razie cisza... można zrobić to jednostkowo tnąc, szlifując i polerując.ale to dość żmudna praca i wymaga dobrego parku maszynowego.

ekmir - Sob Lis 24, 2012 11:03

To co można w takim razie zrobić ?

W necie nawet takiego całego wybieraka nie mogę znaleźć :(

Mattai - Sob Lis 24, 2012 11:18

Jak dobrze poszukasz znajdziesz, zawsze możesz się odezwać do firm które zajmują się naprawami skrzyń. Na pewno wybierak będą mieli w dobrym stanie.
1. Musisz ocenić w jakim stopniu jest faktycznie uszkodzony w/w plastik.
2. Musisz sprawdzić czy przyczyna nie leży jeszcze gdzieś indziej.
3. J.w. pisałem element jako sztuka jest niedostępny. Nie panikuj. Weź się do konstruktywnego działania. Każdy kto miał z tym problem nie miał prosto.

Zawsze można zamówić całość w ASO ok 2000PLN, zlecić to (wyszukanie, wymiana, inne historyjki) w warsztacie ok 600PLN, samemu wyszukać wymienić ok 100-200PLN z przesyłką.

ekmir - Sob Lis 24, 2012 11:20

Cytat:
Zawsze można zamówić całość w ASO ok 2000PLN, zlecić to (wyszukanie, wymiana, inne historyjki) w warsztacie ok 600PLN, samemu wyszukać wymienić ok 100-200PLN z przesyłką.

Skłaniałbym się do tej ostatniej wersji :)
Pod jaką nazwą tego wybieraka szukać?

Mattai - Sob Lis 24, 2012 11:55

Wybierak do skrzyni F23, na portalach aukcyjnych małe szanse, bo nawet tego nie potrafią poprawnie opisać. Reszta to tylko determinacja.
ekmir - Sob Lis 24, 2012 15:30

Zerknąłem pod mieszek lewarka i zrobiłem zdjęcia:
http://www.fotosik.pl/pok...ed6128a0d6.html
http://www.fotosik.pl/pok...537d2db19a.html

Tak wygląda jakby sporo było sproszkowanego plastiku. Może jednak ten kosz trzeba wymienić?

Mattai - Sob Lis 24, 2012 15:55

No to masz mechanizm jak u mnie. Smarowałeś czymś czy to białe (kropeczki) to reszta plastiku?
ekmir - Sob Lis 24, 2012 16:02

Nic tam do tej pory nie robiłem. To moje pierwsze spojrzenie na ten mechanizm pod "gałką" zmiany biegów.

Tak mi się wydaje, że patrząc od góry jest taka mała szczelina. A jak się ;lekko uniesie do góry (likwidując tę szczelinę) to jakby "1" lepiej wchodziła. Moze to jednak tylko złudzenie.

Mattai - Sob Lis 24, 2012 16:13

tak wygląda ze ten koszyczek jest do wymiany.... aż dziwne ze nie ma luzu w kierunkach podłoga sufit dla lewarka... resztki plastiku są wszędzie
ekmir - Sob Lis 24, 2012 16:16

No nie ma takiego luzu. Jedynie co zauważyłem to jedynie małą szczelinę i mozna unosząc ją zniwelować ale to uniesienie jest praktycznie nie zauważalne.

Czyli zamawiać koszyczek i wymieniać?

Mattai - Sob Lis 24, 2012 16:19

Tak nie zaszkodzi, później się okaże czy to tylko to.
ekmir - Sob Lis 24, 2012 17:53

dostępne są przynajmniej trzy:

- http://allegro.pl/zestaw-...2784351990.html
- http://allegro.pl/tulejka...2796508796.html
- http://allegro.pl/zestaw-...2802814812.html

Czy Szanowni Koledzy mają jakieś preferencje?

krzysztof 1975 - Sob Lis 24, 2012 19:25

ja mam ten sam mechanizm i kupiłem to http://allegro.pl/zestaw-...2728295839.html było wyrobione biegi lekko chodziły tylko wsteczny nieraz wchodziła 4 i był luz prawo lewo a teraz jak nowe śmigają tylko dobry smar na tę kulkę
ekmir - Nie Lis 25, 2012 01:27

krzysztof 1975 napisał/a:
ja mam ten sam mechanizm i kupiłem to http://allegro.pl/zestaw-...2728295839.html było wyrobione biegi lekko chodziły tylko wsteczny nieraz wchodziła 4 i był luz prawo lewo a teraz jak nowe śmigają tylko dobry smar na tę kulkę

Jaki smar?

krzysztof 1975 - Nie Lis 25, 2012 08:39

smar jak smar do nasmarowania kulki i koszyczka ja dostałem od kolegi taki czerwony niby dobry do takich rzeczy bo inne niby tracą wartość czy coś po prostu byś musiał często smarować może ktoś inny się wypowie jaśniej o tym SMARZE :lol:
ekmir - Nie Lis 25, 2012 11:19

Może taki byłby dobry:

http://www.lotos.pl/handl...owe/463_molical

http://smary.pl/mobil_smary.php

http://www.klima-sg.pl/ph..._plikow_375.pdf

http://www.hexagon.biz.pl...nych-p-485.html

http://www.lotos.pl/handl...iowe/462_unical

[ Dodano: Pon Lis 26, 2012 09:49 ]
Zastanawiam się jeszcze nad wymiana oleju w skrzyni. Znalazłem coś takiego:
http://www.vectra-unlimited.pl/jpg/porady/f23.html
Niestety nie "widać" fotki z korkiem wlewu oleju.
Gdzie szukać tego korka?

[ Dodano: Nie Gru 09, 2012 15:14 ]
Jeszcze raz prosiłbym o podpowiedź - gdzie znajduje się ten korek wlewu oleju do skrzyni.
Naczytałem sie sporo na temat różnych problemów z biegami w oplu. Okazuje się, że często problemy występują na wybieraku i trzeba tam zainterweniować WD 40. Gdzie się ten wybierak znajduje? Gdzie go szukać? czy trzeba sie kłaść pod auto?

bykmark - Sro Gru 12, 2012 23:52

Koledzy, większość Was pisze o problemach z zmianą biegów mająć układ zmiany biegów za pośrednictwem linek.
Jednak mój problem ( i czytając nie tylko mój :) dotyczy takiego

rozwiązania biegów tj. wsteczny do przodu (po zwolnieniu blokady).

Wcześniejsze infrormacje:
opelmen napisał/a:
Zestaw naprawczy sprzedawcy _lecho_ nadaje się tylko jeśli "masz wsteczny do tyłu"... A niby po włączeniu wstecznego jak Zosia jedzie ??? :lol:

Ja mam wsteczny do przodu (po zwolnieniu blokady) :mrgreen: więc nie dla wszystkich Zosiek ta aukcja ?

gregorkrk napisał/a:
temat fajny ale dla dieslów
ja mam bene 1.8 125km i lewarek goni jak szalony, potrafi nawet 1 wybić gdyż nie wejdzie dość dobrze.biegi zmieniam jak w starych autobusach ikarus czyli gdzie ta jedynka trzeba zamieszac i moze sie trafi.

a tak poważnie to jest sajgon.
Na allegrodo sprzedaja zestaw ale do wsteczny właczany do tyłu
do przodu nie posiadaja , ma ktoś pomysła jak temat zaatakować

Czy znalazł ktoś z Was rozwiązanie na naprawę układu sterowaia biegami ?

[ Dodano: Pon Gru 17, 2012 21:49 ]
Koledzy - czy ktoś z Was już uleczył swoją Zośkę

ekmir - Pon Sty 07, 2013 11:43

Wymieniłem olej w skrzyni biegów F23 i potraktowałem linki przy skrzyni biegów WD40, a następnie WuRTH HHS LUBE.
Poprawa była zdecydowana. Biegi wszystkie wchodziły i lewarek wracał do pozycji neutralnej
Niestety po pewnym czasie lewarek już nie wraca do pozycji neutralnej, a "1" ciężko wchodzi.

Czy regulacja przy lewarku może poprawić/uzdrowić sytuację?

opolanin - Sro Sty 09, 2013 03:19

bykmark napisał/a:
Koledzy, większość Was pisze o problemach z zmianą biegów mająć układ zmiany biegów za pośrednictwem linek.
Jednak mój problem ( i czytając nie tylko mój :) dotyczy takiego

rozwiązania biegów tj. wsteczny do przodu (po zwolnieniu blokady).

czy ktos probowal takiej regulacji w ukladzie (bez linek)
http://www.astra.auto.pl/...acja-opel-astra

mnie problem z biegami "dotknal" i chce wiedziec czy w/w instrukcja pomaga

pozdrawiam,
opolanin

bykmark - Sro Sty 09, 2013 07:09

Ja wykonam regulację po sprawdzeniu luzów w układzie sterowania ( co trzeba wymienię, może kostka i 2 zabezpieczenia, olej) i dopiero regulacja. Jak to nie pomoże to zajmę się "kulą" w samym drążku gdzeie duży jest luz.
ekmir - Sro Sty 09, 2013 08:38

bykmark napisał/a:
Ja wykonam regulację po sprawdzeniu luzów w układzie sterowania ( co trzeba wymienię, może kostka i 2 zabezpieczenia, olej) i dopiero regulacja. Jak to nie pomoże to zajmę się "kulą" w samym drążku gzeie duży jest luz.

jaka kostka?

kinio - Sro Sty 09, 2013 11:06

witam panowie ja rowniez mam problem z biegami jedynka strasznie ciezko wchodzi i miedzy biegami mam duzy luz dzwignia zmniany biegow lata jak szalona czy wymniana tej kulki pomoze a moze cos jeszcze czy lepiej wymieic cały drozek zmniany biegow pozdro :mysli:
bykmark - Sro Sty 09, 2013 18:21

ekmir napisał/a:
jaka kostka?

Czytaj i szukaj : budowa układu sterowania skrzyni biegów
Oznaczona na rysunku jako 3 - nrt kat 7 58 501 kostka

[ Dodano: Sro Sty 09, 2013 18:25 ]
kinio napisał/a:
tej kulki
której?
Najpierw zorientuj jaki masz rozwiązanie sterownia układem skrzyni biegów a następnie przeczytaj temat od początku

lukaszek77 - Nie Sty 20, 2013 21:43
Temat postu: problem z biegami zafira a
Witam kolegow mam problem z biegami najgorzej wrzuca sie 1 bieg ale gdy lewarek ze tak powiem troche poszarpie to 1 wchodzi lekko ale gdy zmienie polozenie lewarka np na 3 bieg i znowu wruce do 1 biegu to znowu ciezko wchodzi .Niewiem o co z tym chodzi .Pomozcie koledzy :) .Dodam ze musze lewarek docisnac zeby 1 bieg wszedl.pozdrawiam ;) a system przelaczania biegow mam linkowy .....
suchy777 - Pią Sty 25, 2013 19:04

lukaszek77, myślę, że u Ciebie jest ten sam problem, co w wielu przypadkach opisanych w tym temacie
i myślę, że to wyrobiony mechanizm lewarka - konkretnie "koszyczek"

miałem podobnie - jeszcze biegi wchodziły, ale wajcha miała spore luzy co powodowało, że obsługa skrzyni biegów była nieprecyzyjna

w tym temacie znalazłem wszystko - co wymienić, jak wymienić, gdzie zamówić
nie miałem ani jednego zaskoczenia, wszystko jest opisane - fakt, nie w jednym miejscu, ale da się to zebrać do kupy
poczytaj, zrób notaki :P

wymiana zajęła mi ok. 2 godzin

ekmir - Sob Sty 26, 2013 13:02

suchy777 wymieniałeś tylko "koszyczek"?
suchy777 - Sob Sty 26, 2013 15:45

ekmir napisał/a:
suchy777 wymieniałeś tylko "koszyczek"?

tak, koszyczek i oringi
montowałem komplet od tego sprzedawcy [alle]

instrukcja załączona do produktu była wg mnie nieprecyzyjna
(np. nie zamontowałem małego oringu, bo nie wiedziałem gdzie)

najwięcej kłopotu miałem ze zdjęciem czarnego "kapsla" - tego co trzyma przegub od góry
było trochę chłodno i bałem się połamać plastiki
reszta to prosta robota - byle uważnie i nie na siłę

do smarowania użyłem wazeliny technicznej (nie miałem nic innego)

lewarek ma teraz minimalny luz, akurat żeby sam wracał do pozycji neutralnej

ekmir - Sob Sty 26, 2013 16:10

I poza wymiana koszyczka nic więcej nie robiłeś?
suchy777 - Sob Sty 26, 2013 20:35

ekmir napisał/a:
I poza wymiana koszyczka nic więcej nie robiłeś?

nic, wymiana koszyczka i dużo świeżego smaru w zupełności mnie usatysfakcjonowało
od naprawy minęło jakieś 5tys. km więc elementy zdąrzyły się "ułożyć" i teraz lewarek pracuje gładko

regulować linek jakoś szczególnie też nie musiałem - miałem zaznaczone pisakiem położenie przed odpięciem, przy składaniu same trafiły na swoje miejsce

Zafirek - Sob Sty 26, 2013 21:08

witam.też zrobiłem wymianę tak jak suchy777 i wszystko ładnie śmiga pozdrawiam
ekmir - Pon Sty 28, 2013 11:06

suchy777 napisał/a:

regulować linek jakoś szczególnie też nie musiałem - miałem zaznaczone pisakiem położenie przed odpięciem, przy składaniu same trafiły na swoje miejsce

No właśnie zastanawiałem się nad tą regulacją linek

suchy777 - Wto Sty 29, 2013 15:05

ekmir napisał/a:
suchy777 napisał/a:

No właśnie zastanawiałem się nad tą regulacją linek

auto stało na luzie, lewarek w położeniu neutralnym
przed rozpięciem linek zamalowałem pisakiem dokąd sięgają
rozpiąłem linki i nie ruszałem ich niepotrzebnie żeby wybierak pozostał w takim samym położeniu, jak przed odpięciem
po wymianie koszyczka i poskładaniu całego lewarka zablokowałem go tym metalowym dynksem
przykręciłem obudowę lewarka do tunelu wsunąłem linki do zapinek, sprawdziłem, że są w identycznym położeniu, jak przed demontażem (może po prostu miałem tu szczęście)
zapiąłem linki, wyciągnąłem blokadę i gotowe

regulacja linek gdzieś była opisana, chyba na ktrórymś z forów vectry
czytałem, ale nie pamiętam gdzie
nie było to nic nadzwyczajnego
- odpiąć linki (w sensie odblokować, bez wyjmowania z zaczepów)
- zablokować lewarek
- ręką poruszać wybierakiem tak, żeby ustawić go w neutralu
- zapiąć linki
- wyjąć blokadę

gdybym musiał to tak właśnie bym zrobił

zbyko71 - Wto Lut 12, 2013 14:04

Witam wszystkich podepnę się pod temat a mianowicie na pokazanej przez "KOPERNIK" fotce
oznaczony 1 sztyft ma wyłupane ząbki czy ten sztyft można dokupić osobno lub ewentualnie z tym białym plastikiem. Jeśli tak to proszę was o jakieś namiary, bo w zestawach naprawczych tego nie widziałem.
Dodam że nigdy nie widziałem jak to wygląda po rozebraniu. Przez to jest problem z wrzuceniem I biegu gdy ten biały plastik przekręca się skośnie. Przychodzi mi do głowy, żeby ten sztyft zastąpić jakimś podobnym trzpieniem. Z góry dzięki za pomoc.

Tomasz - Czw Lut 14, 2013 13:29

Witam

Sworzeń kupisz tutaj
SWORZEŃ LEWARKA F23- OPEL ZAFIRA - ASTRA - VECTRA
http://allegro.pl/sworzen...3005708509.html

Też miałem wyłamaną końcówkę. pomogło

poniżej kilka linków z opisem demontażu mechanizmu wybieraka, niestety w obcym języku:
http://opeltis.spaghetticoder.org/doc/de/32842

http://www.schalt-hebel.d...nt&contentid=53

czy ktoż ma rysunek całego wybieraka?

zbyko71 - Sro Lut 20, 2013 22:27

Tomasz napisał/a:
Witam

Sworzeń kupisz tutaj
SWORZEŃ LEWARKA F23- OPEL ZAFIRA - ASTRA - VECTRA
http://allegro.pl/sworzen...3005708509.html

Też miałem wyłamaną końcówkę. pomogło

poniżej kilka linków z opisem demontażu mechanizmu wybieraka, niestety w obcym języku:
http://opeltis.spaghetticoder.org/doc/de/32842

http://www.schalt-hebel.d...nt&contentid=53

czy ktoż ma rysunek całego wybieraka?

Wielkie dzięki :piwo:

Wojtek b - Pią Kwi 05, 2013 10:45

Witam jestem nowym użytkownikiem forum i prześledziłem wszystkie wypowiedzi dotycząłce problemów
z luzami na lewarku i problemami z wrzucaniem biegów i ponieważ wszystkie manewry wewnątrz auta
(regulacja, wymiana ,części w kasecie )nie pomogły w100%
biegi wchodziły z oporami a teraz został jeden, 2-ka po demontażu akumlatora
i podstawy okazało się że wybierak się rusza a sworzeń wychodzący ze skrzyni niestety nie
chciałbym się dowiedzieć czy to coś na wybieraku to jest śrubka czy tulejka blokująca wybierak z
ze sworzniem bo chyba to jest przyczyna a nie wiem czy to próbować wykręcić czy rozwiercić oraz
czy jak to wyjmę zejdzie mi cały wybierak jeżeli ktoś może podzielić się wiedzą lub wskazać jakieś fotki z demontażu będę wdzięczny

Luis - Nie Kwi 07, 2013 20:16

Wojtek b, a nie możesz używać znaków interpunkcyjnych?? Strasznie ciężko się to czyta...
depechetom - Czw Kwi 11, 2013 11:51

no po długich męczarniach jutro ja się zmierzę z wymianą tegoż koszyczka... mam nadzieję że się uda :) kurcze tylko żebym pamiętał o zaznaczeniu jakimś pisakiem linek .....
a więc jutro jak nie będzie za zimno startuję ....

suchy777 - Pią Kwi 12, 2013 21:35

depechetom napisał/a:
no po długich męczarniach jutro ja się zmierzę z wymianą tegoż koszyczka... mam nadzieję że się uda :) kurcze tylko żebym pamiętał o zaznaczeniu jakimś pisakiem linek .....
a więc jutro jak nie będzie za zimno startuję ....

kiedyś znalazłem taki filmik
klik
co prawda astra G i sposób naprawy nie do końca dla mnie zrozumiały,
ale demontaż bardzo ładnie pokazany - i to się powinno przydać
pozdrówka

Wojtek b - Sob Kwi 13, 2013 20:04

Dzięki ,ale tą część mam już za sobą ,interesuje mnie druga strona ,obcięło mi
tulejkę łączącą wybierak (,ten w komorze silnika )ze sworzniem wychodzącym
ze skrzyni biegów .Próbowałem tą tulejkę wybić ,ale nie bardzo chce wyjść,a chciałbym wymontować sam wybierak nie rozkręcając tego dekielka przy skrzyni
biegów,ale nie wiem czy to jest możliwe

suchy777 - Nie Kwi 14, 2013 21:40

Wojtek b napisał/a:
chciałbym wymontować sam wybierak nie rozkręcając tego dekielka przy skrzyni
biegów

jaką masz skrzynię biegów?
jeżeli F23, to jest filmik "serwisowy"
http://www.youtube.com/watch?v=x6ulVQsiknY
wymontowanie wybieraka jest od ok. 17:15
tylko nie wiem, jak to się ma do skrzyni zamontowanej w samochodzie :piwo:

depechetom - Pon Kwi 15, 2013 20:51

no i dzisiaj wymieniłem ten koszyczek, nasmarowałem wd40 ciegna przy skrzyni (pod akumulatorem) i dalej biegi wchodzą ciężko.... no ale najważniejsze że wchodzą wszystkie - przedtem jedynkę mogłem wbić najczęściej z dwójki albo waląc lewarkiem w lewo....
eeech... no i lewarek nie odbija swobodnie na luz po wyłączeniu biegu....i coż począć ??? :cry:

Wojtek b - Sro Kwi 24, 2013 15:50

Witam ponownie.
Dzięki za wszystkie informacje, które dotyczyły mojego problemu, ale już sobie poradziłem.
Wybieraka nie wyciągałem, ponieważ dałem rady ściągnąć zabezpieczenia, ale udało mi się to zrobić podpierając sworzeń, wybijając resztkę tulejki blokującej wybierak ze sworzniem.
Wbiłem nową tulejkę, która weszła mi dość ciasno i nie było już żadnego luzu pomiędzy wybierakiem, a sworzniem wychodzącym ze skrzyni.
Zregenerowałem również własnym sposobem linkę, ponieważ mając spory luz na 5 biegu zdarzało jej się zeskoczyć z kulki.
Sposób regeneracji jest dość prosty (na zdjęciach niżej) w warunkach domowych, można zaoszczędzić 500zł, jeżeli są tylko luzy na kulkach, a nie zatarte linki.

Końcówka, którą można zregenerować:

Od tyłu końcówki ścinamy okrągły kawałek gumy:

Tak wygląda po odcięciu:

Podważamy, luby od drugiej strony wypychamy zaślepkę od koszyczka:

Tak wygląda po zdjęciu zaślepki, w środku koszyczek:

Wyjęty koszyczek, w którym trzyma się kulka:

W miejscu gdzie jest koszyczek przecięty odcinamy jeszcze kawełek, żeby zmniejszyć średnicę wew i zew koszyczka:

Następnie oklejamy koszyczek, lub zakładamy koszulkę termokurczliwą by wszedł ciasno w końcówkę linki:

Tak zamontowany koszyczek w końcówce, możemy założyć na wybierak i sprawdzić czy siedzi wystarczająco ciasno i nie ma luzów:

Jeżeli jest ok zakładamy zaślepkę i można zakleić to:

Ja dodatkowo zabezpieczyłem kawałkiem blaszki wsuwając ją pod ranty gumy:

Następnie zakleiłem klejem na gorąco, można czymkolwiek co chwyci gumę (sylikon, klej montażowy itp)

Biegi po regeneracji końcówki i wymianie tulejki łączącej sworzeń zlikwidowały luzy w efekcie biegi chodzą jak nigdy odkąd kupiłem auto :) mimo że wcześniej regenerowałem kasete przy lewarku, w końcu wchodzi 1 i wsteczny z którymi wiecznie miałem problem.

plutmen1 - Sro Maj 01, 2013 20:16

Panowie dzisiaj wymieniałem ten koszyczek w lewarku, ponieważ nie wchodziła mi jedynka tzn. wchodziła albo z dwójki albo z oporami, po wymianie jest lepiej ale nie dokońca mnie to fasynuje, wyczytałem,że to wybierak na skrzyni biegów, ale jak go zdemontować co z tym zrobić mieliście podobny problem, bo u mnie tylko z wrzucaniem jedynki jest problem.
Wojtek b - Czw Maj 02, 2013 17:21

Witam .Jak nie masz luzu na koszyczku i na tym plastikowym sworzniu obok koszyczka to spróbuj wyregulować na lewej lince wydłuż lub skróć , jeżeli to nie pomoże to wyciągaj akumulator podstawę i musisz sprawdzić najlepiej z kimś drugim ,niech wybiera biegi a ty patrz w co się dzieje i czy są problemy z wybierakiem .Jak wymontować filmik wyżej
Poadrawiam

joker-71 - Sob Cze 01, 2013 11:55

Witam , pytanko ...
skrzynia bez linek , oglądałem tąkulę -koszyczek luz około 1mm po średnicy ale zauważyłem luz na krzyżaku zaraz przed skrzynią
czy może to być powodem wypadania "5" ?
skrzynia od kiedy kupiłem auto metalicznie "tyka" taki jej urok , przejechane na niej około 100tyś i tyka tak samo .
czy brać pod uwagę że skrzynia już chce paść ?
piatka jest taki objaw jakby nie weszła do końca , po puszczeniu lewarka odskakuje jakby na luz ale jeszcze trzyma , w momencie dodania gazu ( albo gwałtownego puszczenia sprzęgła ) słychać metaliczny zgrzyt ( strasznie słychać ) i wypada.
co Wam przychodzi na myśl po takich objawach ?
aaa reszta biegów wchodzi raczej normalnie , jest tylko jeszcze taki objaw drżenia gałki biegów podczas jazdy ....
thx za podpowiedź

Wojtek b - Sob Cze 01, 2013 16:27

Wybacz, ale nie mam tej skrzyni biegów i nie testowałem tego na takowej skrzyni, ale według opisu, albo masz za duże luzy i nie wchodzi do końca piątka i wyskakuje lub tzw. "zatrzaski" w skrzyni biegów nie trzymają biegu- jednak są to tylko moje przypuszczenia, więcej nie pomogę
Drżenie lewara może być spowodowany brakiem oringu w kasecie lewarka na linkach , lub czasami zużytymi poduszkami silnika.

edyta - Sob Cze 01, 2013 18:53

witam,
jestem świeżym użytkownikiem Waszego forum. Mam podobny problem ze skrzynią biegów. Przeczytałam Wasze cenne uwagi, są bardzo pomocne!! Może ktoś z Was wie gdzie mogłabym dostać owe plastikowe gniazdo dźwigni zmiany biegów do Zafirki A. Nie potrafie się rozstać ze swoim samochodem a biegów nie moge wrzucić. Będe wdzięczna za wszelką pomoc.

firek - Sob Cze 01, 2013 21:53

edyta, na aledrogo..
kajek - Sob Cze 01, 2013 22:08

Witam.Taką tulejkę do naprawy lewarka kupisz na allegro. Ja płaciłem 65zł i po montażu jest ok.W zośkach są dwa rodzaje skrzyń biegów. Poznajesz po wstecznym który wciskasz do przodu lub do tyłu. Ja mam do tyłu.Wpisz na allegro /tulejka lewarka zafira/ to ci wyszuka. Ja zrobiłem sam ale takie proste to to nie jest. :piwo:
bykmark - Nie Cze 02, 2013 07:46

Naparawa sterowania biegami w skrzynii biegów ZA F17 / skrzynia biegów z biegiem wsteczny do przodu (po zwolnieniu blokady)/

Usterka:

1. Bieg 1 - nie można włączyć, ciężko wchodzi,
2. Bieg wsteczny - zgrzyt, ciężko wchodzi.

Naprawa:

Ja wymieniłem:
- olej w skrzyni biegów 19 40 182 ( trzeba kupić 2 litry),
- uszczelkę nr kat. 03 70 034,
- złącze widełeki nr kat. 07 58 501,
- dwa sworznie 07 58 915 nr kat. 03 70 034.

Nasmarowałem smarem do tworzyw elementy lewarka skrzyni biegów oraz złącza widełek.

Biegi "wchodzą" bez problemów.
Luzem na "kuli" w samym drążku lewarka nie zajmowałem się, bo i po co ? jak układ wybierania biegów działa jak należy :)

Ps. Znalazłem wreszcie trochę wolnego czasu.

edyta - Nie Cze 02, 2013 12:19

Witam,
Dziękuje za wszelkie pomocne informacje i szybką reakcję.
Postaram się poszukać tej cześci na allegro , wrazie problemów będę pisała.
Pozdrawiam,
Edyta :D

[ Dodano: Nie Cze 02, 2013 12:32 ]
Witam ,
Znalazłam już na Allegro tulejkę - cena jest ok i bardzo się cieszę.
Ale mam jeszcze jeden problem .
Szukam na Allegro - Linki do dżwigni zmiany biegów ale nic mi nie znajduje.
Podpowiedżcie mi jak mam tego szukać.
Edyta. cry:

Wojtek b - Nie Cze 02, 2013 13:47

Witam
Nowe, w ASO kosztują około 600 zł dwie (komplet) można szukać na allegro
linki zmiany biegów do skrzyni f-23 ,ale dla czego chcesz wymieniać linki można spróbować zregenerować jak Ci ktoś pomoże przeczytaj mój post na poprzedniej stronie ten z fotkami oraz posty suchego777 nad moimi filmiki jak wymontować .
No chyba że są urwane , albo przerdzewiały lub połamany pancerz to wtedy nie ma wyjścia trzeba wymienić W Krakowie jest też zakład regeneruje linki
pozdrawiam

Wojti - Nie Cze 02, 2013 14:15

Zgadzam się ,również regenerowałem linki od zmiany biegów w zafirze A .Najpierw kupiłem lewarek ale to nic nie dało no i oddałem do mechanika odrazu wiedział co zrobic z linkami i do teraz luz (Zafika A została w rodzinie ) :piwo:
edyta - Nie Cze 02, 2013 20:43

Witam :D
Dziękuje za podpowiedzi.
Chcę wiedzieć wszystko o mojej pięknej Zafirce.
Ostatnio zauważyłam że każdy mechanik co innego mówi.
Pozdrawiam :D

gszuder - Czw Cze 06, 2013 14:30

Koledzy a który kupowaliście i polecacie? Tańszy czy droższy? Który kupowaliście?

http://allegro.pl/zestaw-...3285236813.html

http://allegro.pl/tulejka...3250233902.html

Niby niewiele, ale jednak 20 zł różnicy - które lepsze?

dzięki, pozdr

qla - Pon Cze 10, 2013 11:33

Również mam pytanie, bo wydaje m się,że skrzynia chodzi dosyć ciężko. Nie ma luzów, ale jak włączam biegi to w chodzą z z oporem i generują "skrzypienie"
Czy nasmarowanie wszystkiego pomoże?

Wojti - Sro Cze 12, 2013 18:35

Do mechanika trzeba nasmarować linki lub je wymienić i po kłopocie :piwo:
depechetom - Pon Cze 17, 2013 10:41

bykmark napisał/a:
Naparawa sterowania biegami w skrzynii biegów ZA F17 / skrzynia biegów z biegiem wsteczny do przodu (po zwolnieniu blokady)/

Usterka:

1. Bieg 1 - nie można włączyć, ciężko wchodzi,
2. Bieg wsteczny - zgrzyt, ciężko wchodzi.

Naprawa:

Ja wymieniłem:
- olej w skrzyni biegów 19 40 182 ( trzeba kupić 2 litry),
- uszczelkę nr kat. 03 70 034,
- złącze widełeki nr kat. 07 58 501,
- dwa sworznie 07 58 915 nr kat. 03 70 034.

Nasmarowałem smarem do tworzyw elementy lewarka skrzyni biegów oraz złącza widełek.

Biegi "wchodzą" bez problemów.
Luzem na "kuli" w samym drążku lewarka nie zajmowałem się, bo i po co ? jak układ wybierania biegów działa jak należy :)

Ps. Znalazłem wreszcie trochę wolnego czasu.

Kolego a te wszystkie klamoty kupowałeś w ASO? Mógłbyś zdradzić wiela to kosztowało?
Ja wymieniłem ten popaprany koszyczek, nasmarowałem, zaaplikowałem całą butlę wd40 na wybierak no i próbowałem coś regulować... w miarę dobrze było przez ok miesiąc....a teraz znowu jedynka nie chce wchodzić (za 3-4 razem się udaje) no i trójki to muszę szukać jak Pan Gienio w PKSie...

bykmark - Pon Cze 17, 2013 17:52

Ceny ASO OPEL
- olej w skrzyni biegów 19 40 182 ( trzeba kupić 2 litry)- 2x 35,85 zł brutto,
- uszczelkę nr kat. 03 70 034 - 25,95 zł brutto,,
- złącze widełeki nr kat. 07 58 501 - 35,24 zł brutto,,
- dwa sworznie 07 58 915 nr kat. 03 70 034 - 2x 25,95 zł brutto.

Cena finalna zakupów uzależniona od inwencji twórczych :)

depechetom - Pon Lip 01, 2013 09:42

oki te wszystkie sworznie i uszczelki montowane są "w kabinie" ? czy trzeba głębiej wejśc w mechanikę - to są elementy przy drążku zmiany biegów ? sorki ale nie mam pojęcia o tych mechanicznych ustrojstwach...
pietas34 - Nie Lip 21, 2013 22:36
Temat postu: lewarek
Chciałbym tylko przekazać , że zakupiłem na alle... takie właśnie gniazdko i go wymieniono bo luzy już były, nasmarowano pionowo cięgna... i biegi chodzą jak ta lala. Pozdr
ekmir - Sob Sie 10, 2013 15:25
Mam ten zestaw naprawczy: http://allegro.pl/lewarek...3451235450.html i w zasadzie wszystko jest jasne po za tym, w którym miejscu powinien być ten mały oring.
archimedes - Nie Sie 11, 2013 13:14

W ubiegłym roku też kupiłem ten zestaw. Po wymianie poprawa ale nie całkowicie. Tokarz z wałka teflonowego utoczył mi sworzeń, który jest przy koszyczku. Sworzeń od prawej strony o 4 mm dłuższy od fabrycznego /na otwór do zabezpieczenia/. Dodatkowo po wyjęciu akumulatora traktowanie mechanizmu wybierającego WD40 i podobnymi a następnie olej silikonowy. Od paru miesięcy spokój i normalna praca lewarka.
ekmir - Nie Sie 11, 2013 13:25

Ja to wszystko już zrobiłem, tzn. wymiana oleju w skrzyni biegów, traktowanie WD 40 wybieraka i linek. Poprawa jest znacząca.
Pozostało mi tylko wymienić ten koszyczek. Zabrałem się za to lecz problem mam - gdzie powinien być ten mały oring?

archimedes - Nie Sie 11, 2013 13:33

Wymieniałem z kolegą mechanikiem. Powiem szczerze ja nie pamiętam ale jutro pogadam z nim to napiszę.
gszuder - Pon Wrz 02, 2013 19:31

Witajcie,
Znajomek mechanik właśnie wymienił mi koszyczek i dodatkowo sworzeń. ( http://allegro.pl/sworzen...3495416483.html i http://allegro.pl/lewarek...3474963531.html ). Biegi wchodzą dobrze, bez oporu, jednak lewarek nie odbija do środka, a w płaszczyźnie prawo-lewo, chodzi ciężko. Powiedział mi, że prawdopodobnie mam "zatartą" jedną z linek. Myślicie, że WD40 wpuszczony do linki (np. po zdjęciu aku) i jakieś smarowidło, powinno pomóc? A może gdzieś indziej szukać powodu?

jackelvis - Czw Wrz 05, 2013 18:35

ekmir, Widze że masz DTI napisz ile wlałeś oleju do skrzyni biegów, wymieniałem wczoraj i po wlaniu 2litrów nadal nie wycieka przez otwór kontrolny!
Zastanawiam się czy kupić kolejny litr i wlewać dalej czy tak zostawić ?

kajek - Pią Wrz 06, 2013 20:49

Mam skrzynię f23 i według książki powinno być 1,75 a wlałem 2,5 i wtedy zaczęło dopiero wylatywać korkiem kontrolnym. Zrobiłem już 5 tyś. i wszystko ok. Myślę że powinieneś dolać. :piwo:
ekmir - Nie Wrz 08, 2013 07:44

Ja wlałem 2 litry. Nie sprawdzałem czy wycieka gdyż uznałem, że jeżeli ma być 1,75 l to 2 to już i tak nadmiarowo.
jackelvis - Nie Wrz 08, 2013 21:34

Na forum Vectry http://www.vectra-unlimited.pl/jpg/porady/f23.html znalazłem info:

2. Ilosc 1.75l w kazdym standardowym przypadku, 2.1-2.35l jesli skrzynia huczy lub gdy na korku wlewu oleju do skrzyni znajduje sie zolte oznaczenie

Więc po prostu doleje 0,4l i już nie będę tam zaglądać przez kolejna 24miesiące ;)

Dzięki za odpowiedz :piwo:

ekmir - Wto Wrz 10, 2013 08:35

U mnie po tych wszystkich zabiegach jest zdecydowana poprawa ale 1 troszkę tak jakby "krótko" wchodzi i czasami "wyskakuje".
Czy to będzie kwestia regulacji linki?

twardypt91 - Nie Gru 08, 2013 11:16

Auto ma przejechane około 250 kkm. Niedawno pojawił się problem z biegiem I. Nie mogłem go wbić. Trzeba było albo kilka razy popróbować, albo mocniej w lewo przesunąć drążek. Nie miałem czasu się tym zająć, więc to zostawiłem na później. Ale teraz jest problem z biegiem II. O ile bieg I lepiej wchodzi, to są problemy z wbiciem biegu II. I jest inny problem: po wrzuceniu biegu I auto rusza jak z biegu II :shock: (czyli ruszanie z piskiem opon odpada). Czy to może być poważniejszy problem ze skrzynią czy po prostu kwestia regulacji cięgien od drążka zmiany biegów? A może coś tam się zużyło na linii skrzynia - drążek zmiany biegów. Dodam jeszcze, że jakieś 2-3 kkm temu wymieniłem ten słynny biały kapturek u podstawy drążka zmiany biegów.
twardypt91 - Nie Gru 15, 2013 13:14

Wymieniłem mechanizm zmiany biegów - jak ręką odjął. Teraz to się jeździ :driver:

Ale portfel zeszczuplał o parę banknotów :papa:

Maciek - Nie Gru 15, 2013 13:18

Drogo?
twardypt91 - Wto Gru 17, 2013 12:13

2-3 porządne opony za to bym miał :|
gszuder - Nie Lut 23, 2014 16:15

Podzielę się co pomogło u mnie. Wymieniłem elementy kasety w środku i gość, który mi to robił powiedział, że mam zatartą jedną linkę i dlatego ciężko chodzi lewarek w prawo i lewo, nie odbija i ta linka nie ciągnie do końca i nie pozwala lekko wrzucić bieg nr.1 i wsteczny. No cóż :( .
Dzisiaj wyciągnąłem aku, wymontowałem podstawę i doszedłem do dziadostwa. No i tak - gniazdo jest pęknięte i dlatego wyskakuje z kulki. Okazało się, że linka jest ok bo jak zdjąłem tą drugą z drugiej kulki to chodzi perfekcyjnie. Więc padło na ten mechanizm, którym steruje ta druga linka i wysuwa lub wsuwa w skrzynię wałek, który z kolei decyduje czy to biegi 1i2 3i4 czy 5 i wsteczny. Więc potraktowałem go odrdzewiaczem, nawaliłem smaru, pomajtałem zdecydowanie lewarkiem w prawo i lewo i....jest perfekcyjnie :) Jedynka i wstek wchodzi na dotyk!!! Normalnie czad!! :) okazało się, że jak ta druga linka słabo wkładała ten wałek do skrzyni i dokładnie nie ustawiała płaszczyzny biegowej biegów 1 i 2 to pod wielkim oporem druga linka wciskała bieg, co znowu spowodowało pewnie jej uszkodzenie. Teraz jest git. Polecam sprawdzić zanim się powymienia linki lub zwali skrzynię.

snejk213 - Sro Lut 26, 2014 19:21

witam czy miał ktoś problem z ustawieniem lewarka w położeniu neutralnym i zablokowaniu bo u siebie nie mogę go zablokować ta klamra która jest z tylu .Wymieniłem koszyczek i sworzeń biegi regulowałem na oko wszystko jest ok jak jeżdżę po mieście biegi wchodzą ładnie ale jak wyjadę za miasto w trasę i zrzucam z 5 na 4 to jest takie zgrzytniecie przy lewarku jak by coś ocierało nie mam już głowy do tego .Do dam ze oglądałem te filmiki i czy talem na innych forach i tam ta zawleczka wchodź luźno u mnie nie da się jej wcisnąć .
snejk213 - Nie Mar 02, 2014 09:12

witam wczoraj udało mi się zablokować lewarek ale problem pozostał ze zgrzytnięciem przy zredukowaniu z 5 biegu na 4 myślałem ze lewarek zahacza o blokadę od wstecznego ale nawet jak nie haczy to tez zgrzytnie . :(
GOTI - Pią Mar 14, 2014 18:48

Jestem świeżo po wymianie koszyczka i poprawa jest wielka: lewarek nie lata oraz nie musze wrzucać jedynki "z dwójki" ;)

Jest jednak (chyba) problem bo podczas jazdy np. na 4 biegu i stosunkowym zwalnianiu słychać jakieś jęki czy coś w tym stylu - gdy rusze lekko lewarkie jęki ustają.
Linki zamocowałem można powiedzieć na oko tj. wg. tego co zaznaczyłem na linkach ale pewności stuprocentowej nie mam, bo jednak coś "jęczy" z okolic lewarka.
Biegi wchodzą dobrze, nieco z lekkim oporem (delikatnym), ale moim zdaniem nie wchodzą one płynie tylko jakby wpadały - podobnie jest również ze zmianą.

Dodam, że podobnie jak u gszuder lewarek nie odbija na luzie - tak jakby sie zacinał i tutaj pytanko czy regulacja w takim przypadku pomoże no i jak sie do tego zabrać (oczywiście w jak najprostszy sposób) :?:

samson - Sob Mar 15, 2014 07:47

Problem zacierania jest z przodu przy wybieraku woda wymywa smar .Nasmaruj wszystkie poruszajace sie tam elementy.
GOTI - Sob Mar 15, 2014 09:08

samson napisał/a:
Problem zacierania jest z przodu przy wybieraku woda wymywa smar .Nasmaruj wszystkie poruszajace sie tam elementy.

Masz na myśli te przy drążku (w kabinie) czy pod maską?

Te w kabinie już wczoraj smarowałem - najpierw WD-40 a później coś trwalszego w postaci białego smaru.

plutmen1 - Sob Mar 15, 2014 11:23

GOTI chodzi raczej o ten cały mechanizm na skrzyni biegów odpowiedzialny za wybieranie biegów, demontujesz podstawę aku i wsadzasz kogoś do kabiny niech wybiera biegi a ty lejesz po tym wybieraku, lub ale to więcej zachodu, można zdemontować ten mechanizm, nasmarować i powinno wszystko grać, mój mechanizm tak zrobił i jest ok do dziś.
Tomekjan - Wto Wrz 02, 2014 01:38

Witam,

Dodam swoje trzy grosze do tematu wymiany koszyka lewarka zmiany biegów - a w zasadzie 6 filmów na których dokładnie opisuję temat wymiany koszyka.
Opel Zafira 2.0 D skrzynia F23. Koszyk zakupiłem na aukcji - koszt ze sworzniem 101zł wraz z przesyłką za pobraniem. Naprawa we własnym zakresie - czas ok 2 godziny.

Polecam każdemu, kto ma identyczny problem - zestaw naprawczy idealnie spasowany, biegi wchodzą aż miło. Zestaw kupiłem na Allegro od użytkownika ROANSKLEP - jeśli nie można umieszczać takich informacji, to proszę moderatora o wykasowanie tego.

https://www.youtube.com/watch?v=GwWFTWtmDV0

https://www.youtube.com/watch?v=oe9QR1HRxlM

https://www.youtube.com/watch?v=N-rN6BYpI9c

https://www.youtube.com/watch?v=NyWkfo6FqM8

https://www.youtube.com/watch?v=QoFlFlgCViM

https://www.youtube.com/watch?v=8uZh1RM9FFA

Pozdrawiam,
Tomek.

tom_kaz - Nie Paź 19, 2014 11:13

Panowie, mam pytanie.
Mam problem z kupieniem smaru silikonowo-teflonowego.
Żaden sklep w Gdańsku z tych które odwiedziłem albo obdzwoniłem tego nie ma.
Silikonowy jak najbardziej, inne oczywiście też.
Czy do nasmarowania kulki i koszyczka w którym ta kulka pracuje musi być koniecznie smar z teflonem, czy można zastąpić go czymś innym, bardziej dostępnym?
Szlag mnie trafia, bo miałem plan sobie to w ten mijający weekend zrobić, a tu du...

plutmen1 - Nie Paź 19, 2014 12:08

Ja nasmarowałem smarem do łożysk kulkowych i nic się nie dzieje za tubkę w sklepie dałem 6zł
GOTI - Nie Paź 19, 2014 12:30

Cytat:
Panowie, mam pytanie.
Mam problem z kupieniem smaru silikonowo-teflonowego.
Żaden sklep w Gdańsku z tych które odwiedziłem albo obdzwoniłem tego nie ma.
Silikonowy jak najbardziej, inne oczywiście też.
Czy do nasmarowania kulki i koszyczka w którym ta kulka pracuje musi być koniecznie smar z teflonem, czy można zastąpić go czymś innym, bardziej dostępnym?
Szlag mnie trafia, bo miałem plan sobie to w ten mijający weekend zrobić, a tu du...

Ja jak wymieniałem koszyczek to również nie miałem odpowiedniego i użyłem białego smaru (jakieś pół roku temu...), działa idealnie - żadnych zgrzytów czy problemów ze zmianą biegów ;)