Opel Zafira Klub Polska
Forum dla Użytkowników Opla Zafiry

Silnik - Sprzęgło - koło dwumasowe

lukaszek_0583 - Czw Cze 11, 2009 23:40
Temat postu: problem ze sprzęgłem
mam nast. problem ze sprzęgłem, otóż jak puszczam sprzęglo bez dodania gazu na 1-ce to slychać jakby zgrzytanie i laamanie, nie wiem co to moze byc, musze podjechac na warsztat, tylko prosze o jakies sugestie, zeby mi mechanik jakiegos kitu nie wcisnąl za 5 tys do naprawy, ps. jak dodam gazu i puszczam to wszystko normalnie jest.
sitek.piotr - Wto Cze 16, 2009 18:52
Temat postu: sprzęgło, koło dwumasowe
Witam. Jestem nowym posiadaczem Zafiry2,0 TDI 101 KM z 2003 roku i już po 2 tyg. użytkowania mam problem.Proszę o radę i podpowiedź. Poszło w samochodzie koło dwumasowe, koszt około 2000 zł i problem ponoć może się pojawiać ponownie. Mam takie pytanie (jeden mechanik tak robi): czy można zamienić koło dwumasowe na zwykłe sprzęgło i koło zamachowe? Koszt zwykłego sprzęgła z kołem zamachowym jakieś 650 zł.Proszę o pilną odpowiedź jeżeli ktoś miał podobne doświadczenie będę wdzięczny za radę.
Pozdrawiam.Piotrek.

scaniairizar - Sro Cze 17, 2009 09:29

ile to ma przejechane ? i wogole dlaczego miałoby zaraz szczelić koło dwumasowe ponownie ?
sitek.piotr - Sro Cze 17, 2009 15:19

dzieki za reakcje.Przebieg 240000. Objawy były takie że: podczas postoju silnik pracuje bardzo ładnie regularnie a z dołu co jakiś czas słychać stukot (nieregularny) tak jakby coś chciało się załączyć a nie mogło. Tak jakby jakiś plastik gdzieś się wkręcił i coś chciało go zmielić. Nie znam się na tym więc pisze jak zwykły chłop.jeszcze jedno. Sprzęgło przy wciśnięciu do połowy mocno słychać, charczy a jak się wciśnie do końca ten dżwięk przechodzi.Jak ktoś miał podobne doświadczenie to proszę o pomoc.
Pozdrawiam. Piotrek.

scaniairizar - Sro Cze 17, 2009 15:55

ten objaw ze sprzęgłem to przypuszczam na opad wałka, ale kurcze nie powiem Ci dokładnie jak u Ciebie, gdyż wszystko zależy od nogi. równie dobrze mogłoby się kończyć sprzęgło. trzebaby to obadać dokładniej.
a jeśli chodzi o koło, to kolejna zagadka. Mam przejechane 700 tkm i koło nie ruszane od nowości, sprzegło natomiast wytrzymało mi 610 i zdechło.
kurcze, trudne do rozszyfrowania powiem Ci....

Maciek - Sro Cze 17, 2009 18:18

A w ogóle w 2.0DTI jest dwumasa?
scaniairizar - Sro Cze 17, 2009 20:08

dobre pytanie ;x
nigdy tam nie zaglądałem, ale chyba jest...

sitek.piotr - Czw Cze 18, 2009 11:06

Jest na pewno koło dwumasowe.Mechanik już je wyjął z mojego autka i jest poważnie uszkodzone.Wiem już że jeżeli koło dwumasowe jest przykręcane na 10 śrub to można wymienić całe sprzęgło na nowe z kołem zamachowym.Nie wiem jeszcze jaka jest różnica w cenie i czy warto to robić.Jak zakończę naprawę to napisze coś o tym. Pozdrawiam.
sitek.piotr - Czw Lip 02, 2009 07:08

Witam ponownie. Autko naprawione oryginalną częścią. Koszt 2100 (część + naprawa). To bardzo boli ale co zrobić.
Są dwa inne sposoby naprawy:
1. Wymienić komplet sprzęgła: tarcze+docisk+koło zamachowe (tylko trzeba pamiętać żeby był odpowiedni frez na tarczy). Taki zestaw jest trochę niższy jak oryginał ale ponoć to nie jest problem. Używany taki zestaw można kupić za 600 zł. (różnica w cenie jest i nie ma się już koła dwumasowego 1800 zł).
2. Naprawić koło dwumasowe: zaspawać koło dwumasowe a potem je wyważyć na tokarni elektronicznej. Znaleźć taką tokarnię nie jest łatwo.

Ja zdecydowałem się na metodę trzecia: wymienić część która się zepsuła. Najdroższa ale najszybsza metoda
.
Co do koła dwumasowego to chyba w silnikach przed liftem w 2003 roku ono nie występuje. Trzeba to dokładnie sprawdzić patrząc na oznaczenia silnika.
Piszę moje doświadczenia jako ciekawostkę. Mi ciężko było znaleźć podobne informacje w internecie. Mam nadzieję jednak, że nie będzie to zbytnio nikomu potrzebne.
Pozdrawiam.Szerokości, Przyczepności.
sitek.piotr

sitek.piotr - Czw Lip 02, 2009 07:44

I co kolego miałeś? Czy nie przypadkiem koło dwumasowe?
Pozdrawiam
sitek.piotr

lukaszek_0583 - Sob Lip 11, 2009 16:05

na szczescie nie było to sprzęgło, jakims cudem odkrecil sie wydech przedni i oba metalowe elementy wywoływały owe zgrzyty
BajBus - Sob Lip 11, 2009 16:57

:lol:
ale dobrze że sie tak bezboleśnie skończyło:)

Pawwło - Czw Sty 28, 2010 20:52
Temat postu: Sprzęgło - koło dwumasowe
Hej Chłopaki ;) możecie mi coś powiedzieć o sprzęgle do Zefci 2.0 DTI 16v ?? bo bede na etapie wymiany bo mam juz przejechane 160 tyś. km i jeszcze nie wymieniałem a tamtejsi właściciele też nie wymieniali i chciałbym jak najwiecej o nim wiedzieć, np. Czy jest to sprzegło z kołem dwumasowym czy jakies tam z odpowiedzi dzieki :mrgreen:
boogoo - Czw Sty 28, 2010 21:25

Jeśli nie śllizga to nie wymieniaj!!
Lorry - Czw Sty 28, 2010 21:28

Generalnie było coś takiego jak dwumasa tam, z tym że znacznie wytrzymalsze to jest niz obecnie ;)
Pawwło - Pią Sty 29, 2010 12:36

Ale co jest wytrzymalsze ?? ;) to dwu masówka ?? ;P czy zwykłe?? a jak jest dwu masowe to mozna załozyć normalne?? :>
cbm80 - Pią Sty 29, 2010 13:57

Nie wiem jak w Zafirach ale w VW ludzie sobie zmieniaja 2mase na zwykle sprzeglo, bo koszt duzo mniejszy. W Zafirze A 2masy weszly dosc pozno i raczej nikt sie nie skarzyl ze pada (moze wlasnie dlatego, ze malo Zafir je posiada).
Lorry - Pią Sty 29, 2010 16:41

No to tak....

Wiem że Scanii siadła dwumasa w okolicach listopada, no ale ta jego Zafira no to trochę kilometrów ma ;) Czyli co do zasady dwumasa w ZA była.

A z wytrzymałością to chodzi mi o to że w tych starszych turbodieslach też były, dwumasy, ale ze względu na inną wartość Nm i ich umiejscowienie nie są aż tak naruszone na zużycie jak w nowszych np ZB/AH czy VC ;)
Chyba występują zamienniki z dwu- na jednomase. Ale biorąc pod uwagę ze w ZA to sporo wytrzymuje no to lepiej będzie chodziło na 2masie , bo tak jest pomyslane ;)

Ale ja popre kogoś wyżej--- dopóki nie ma z nim problemów i się nie ślizga to nie ma sensu tam grzebać, ew. wyregulować pedał za pomocą linki (o ile tak jest, w Astrze tak mam, a w ZB mam już hydrauliczne sprzęgło)

boogoo - Pią Sty 29, 2010 19:59

W zafirze A też jest hydrauliczne sprzęgło. 8) I nic tam nie da się regulowac...Chyba.
Pawwło - Sob Sty 30, 2010 19:51

no dobra to sie powstrzymam z tym wymienianiem bo mi nie ślizga ;) tylko jestem ciekway tego, że jak lekko nacisne na sprzegło to mi tak jakby pedał pedał pulsuje "skaka tak że czuje sie to" i nie wiem co to moze byc ;/ moze wiecie??;) aha i jeszcze jedno gdzie sie wlewa ten płyn czy tam olej do tego hydraulicznego sprzegła "czy jakoś tak" ???? :mrgreen:
Lorry - Nie Sty 31, 2010 18:51

Pawwło napisał/a:
aha i jeszcze jedno gdzie sie wlewa ten płyn czy tam olej do tego hydraulicznego sprzegła "czy jakoś tak" ???? :mrgreen:
W moim przypadku jest to po prostu płyn hamulcowy(wspólny dla układu hamulcowego i sprzęgła), podejrzewam ze w ZA też ;)

Miejsce wlewu zapewne to samo ale gwarancji nie daje ;)

Pawwło - Nie Sty 31, 2010 20:40

Hmmmmm... dzifffne :P no ale może prawdziwe, ;) to dzieki za odpowiedz ;) a kto mi odpowie na tamto pytanie, to pierwsze ?? prosze o odpowiedz :D
cbm80 - Pon Lut 01, 2010 14:37

Lorry napisał/a:

A z wytrzymałością to chodzi mi o to że w tych starszych turbodieslach też były, dwumasy, ale ze względu na inną wartość Nm i ich umiejscowienie nie są aż tak naruszone na zużycie jak w nowszych np ZB/AH czy VC ;)

Mozesz rozwinac ten temat umiejscowienia? Dlaczego w ZB latwiej pada niz w ZA?
Wiem, ze 2masowka to zmora passatow i nowych toyotek z dieslami, a w ZA nikt o tym nigdy nie wspominal.

Lorry - Pon Lut 01, 2010 15:24

Z umiejscowieniem miałem na myśli obroty od których dostepne są Nm, w ZA są one wyżej nieco i są niższe, więc np przy ruszaniu dwumasa jest mniej narażona na nadmiar mocy ;)

Przykładowo (dane faktyczne mogą być różne, choć zbliżone strzelam z głowy troszkę)

ZA 2.0 dti 210Nm przy ok 2,400 obr
ZB 1.9 cdti 120KM 245Nm przy ok 2000obr

A u mnie w benzynie też jest dwumasa ale jej żywotność jest sporo większa bo ma 215Nm ale przy 4000obr

Generalnie im więcej momentu przy niskich obrotach tym gorzej dla dwumasy.

Poza tym ZA była projektowana gdy życie auta miało być znacznie dłuższe niż gwarancja :roll:

djrafix - Czw Lut 18, 2010 19:34

Witam, mam pytanie dotyczace sprzęgła bo postanawiam zamówić. Sprzedawca mi mówi, że w skład sprzegla do Zafiry wchodzi tarcza + docisk + wysprzęglik(podobno w nim się znajduję łożysko które wysprzęgla) . Czyli łożyska nie trzeba żadnego dokupować?. Mam Zafę 1.8 16 V 99r. orientuje sie ktoś jak to wyglada z tym kompletem sprzęgłowym? :roll:
podbiel - Czw Lut 18, 2010 20:23

Witam to ci dobrze powiedział w zafirze jest tak że wysprzęglik jest razem z łożyskiem w obudowie sprzęgła a nie na zewnątrz jak w innych autach gdzie łożysko wyciska łapa i widełki
djrafix - Pią Lut 19, 2010 09:14

Aha, no to ok. Tak zapytałem dla pewności. Dzięki ;)
Mapet - Wto Mar 02, 2010 20:33
Temat postu: Jakie są objawy padania dwumasy?
Witam. Możecie mi powiedzieć jakie są objawy padania dwumasy?
Mapet - Wto Mar 02, 2010 21:00
Temat postu: Dwumasa
Witam. Czy może mi ktoś opisać objawy padania dwumasy? W czasie ruszania dobiegają odgłosy jak by trzasku metalu o metal, a w czasie jazdy przy ok 2200 obr/mi silnik wpada w wibracje przenoszone na całe auto.
Rafek - Wto Mar 30, 2010 22:27

Witam!

Mam zapytasa. Padło sprzegło w Zafirze sąsiada 2,0 dti z 2003 (przelatane ma 240kkm). Chciałbym sie dowiedziec, moze ktos wie, takie o to rzeczy:
-co składa sie na kompletne sprzegło w tym aucie (sam mam a3 i tez dwumasa wiec wiem ze wymiana boli portfel)
-i czy ktos zakładał zamiennik (np. sascha)

w audi wiem ze jest troche inaczej, zwlaszcza z łożyskiem (ktos o tym pisał wczesniej, zmora passków).
Pisze bo chce pomoc sasiadowi sporo ode mnie starszemu bo kolesie w warsztacie chcą go naciągnac na 5,2 tysia zł a to wydaje mi sie przesadą nawet jesli by wsadzali oryginalne czesci.

-dodatkowe pytanie to oczywiscie koszt takiego kompletnego sprzegła, jesli by ktos wiedział.

Bardzo proszę o odpowiedz :) chłop został bez auta a szkoda mi go bo piesci ten samochod bardzo, jak mało kto. Plis, pomożcie! :piwo:

boogoo - Sro Mar 31, 2010 08:06

Niekoniecznie musi byc tam dwumasa-wiele ma,wiele nie ma.Ten rocznik powinien miec,ale....Trzeba to rozebrac i zobaczyc.Jeśli nie ma to:wysprzęglik(słoneczko),tarcza,łożysko wyporowe-kpl.około 1200zł chyba LUKa,a z dwumasą:koło dwumasowe 1500,a reszta 1000 zł.Robota zależy....od 250 do 500 zł.
;) A w tych 5200 to co mu jeszcze będą robic-może mają jakąś ciekawą ofertę na offsecie :mrgreen:

Rafek - Sro Mar 31, 2010 09:27

na pewno jest dwumasa bo to juz jest sprawdzone. Tylko te 5200 to oczywista przesada. Dzieki w takim razie za info, potwierdziły sie moje przypuszczenia :)
Jeszcze jakbym sie mogł dowiedziec co oznacza ta "reszta"? :)

MieHor - Sro Mar 31, 2010 11:13

Na temat dwumasy można poczytać tutaj http://www.motofakty.pl/a...zamachowe.html, w szczególności polecam opinie użytkowników pod tekstem (ten link chyba już był na forum, ale tak dla przypomnienia)
wendi1 - Czw Kwi 01, 2010 21:32

No ja tez nie mam dwumasy ale za to strzelil mi wysprzeglik no i troche to kosztowało niecały tysiak poszedł w łeb. :)

pozdr.

skarbona - Sro Kwi 28, 2010 22:01

Witam serdecznie.
To mój pierwszy post na tym forum i od razu w tak poważnej sprawie ;) . Moja Zafirka z 2001 roku ma już najechane grubo ponad 200tys. W zasadzie od początku jej posiadania mam wrażenie, że dzieje się coś ze sprzęgłem. Objaw jest taki, że po przyłożeniu nogi czuje wyraźne drgania na pedale (ktoś już o tym pisał, ale nie było odpowiedzi). Inna sprawa, że mam wrażenie, że sprzęgło łapie dosyć wysoko, nie ma jednak efektu ślizgania się. Zastanawiam się czy to drganie może pochodzić od drgań silnika - być przenoszone mechanicznie, czy może to coś związane z pompą sprzęgła.
Raz na zawsze chciałbym też rozwiać wątpliwości co do obecności koła dwumasowego w Zafirze 2.0 DTI z 2001r. To w końcu jest czy nie ma?
Z góry dzięki za podpowiedzi.

cebu - Nie Lip 18, 2010 21:42
Temat postu: Koło dwumasowe
Czy Zafira 2.0 DTL posiada dwumasę?
darkp1 - Pon Lip 19, 2010 10:17

cebu, poczytałbyś trochę, to byś się dowiedział że ma. ;)
julek66 - Czw Lip 22, 2010 13:19

;) Witam wszystkich serdecznie Mam pytanie czy przy zafirze można wymienić koło dwumasowe na zwykłe silnik19cdti
MieHor - Czw Lip 22, 2010 13:42

julek66, Ty masz ZB i ten post powinien być w dziale Zafira B
ryszard - Pon Paź 18, 2010 18:42
Temat postu: Nierówna praca silnika 2.0 dti-koło dwumasowe i sprzęgło.
Po wizycie w serwisie stwierdzili,że kończy mi się sprzęgło i koło dwu masowe. Przejechane mam 154tyś.km i pierwsze objawy nierównej pracy silnika zaczęły się latem w górach(załadowany na maksa i temp. 35stopni) Co sądzicie o regeneracji dwu masy ,gdzie i za ile można to zrobić?. proszę o opinię i radę na co zwrócić uwagę przy de i montażu sprzęgła i dwu masy. pozdrawiam....cdn..... jutro zabieram się do rozbierania.
Anony Mous - Pon Paź 18, 2010 19:17

W zafirze A montowali dwumasę ?
Na allegro masz aukcje co regenerują dwumasę.

http://allegro.pl/dwumas-...1267407260.html

gwizdenson - Wto Paź 19, 2010 10:52

W zafirze A montowali dwumasę w poliftingowej,czyli od chyba lipca 2003
DUKS4 - Wto Paź 19, 2010 11:50

Witam wszystkich serdecznie!Ja też mam problem ze sprzęgłem i dwumasą.U mnie objawia się nie wielkimi drganiami na karoseri a także odzywający się łożyskiem oporowym i szarpaniem przy ruszaniu z miejsca.Rozmawiałem z mechaniorem od 1600 do 2000 zł. tylko nie wiem czy za całość czy tylko za dwumasę.Moja Zocha ma 166tyś. (chyba) przejechane , 2001rok
pepe001 - Sro Paź 20, 2010 18:50

To jak to jest z tą dwumasą, była montowana w ZA czy nie ?
ryszard - Sro Paź 20, 2010 22:38

Witam właśnie rozebrałem moją zośkę i ma dwu masę,a jest z 09.2003r. Dwu masa się rozleciała,sprzęgło i docisk całe i wysłałem całość do regeneracji koszt 600+vat. Po
założeniu się odezwę jak działa. Pozdrawiam............

licznik - Czw Paź 21, 2010 13:05

miałem 2.0 DTH z 09-2001 i dwumasy niebyło -wiem bo rozbierałem
gwizdenson - Czw Paź 21, 2010 13:47

Tak jak pisałem wcześniej montowali dwumasę w ZA od lipca 2003
pepe001 - Czw Paź 21, 2010 15:46

To znaczy, że jak mam Y20DTH z 2001, to nie mam dwumasy. Mam za to taki objaw, że jak gaszę silnik to mi nim trochę poszarpie. Myślałem, że to dwumasa.
DUKS4 - Czw Paź 21, 2010 16:47

Witam wszystkich!No nie wiem jak to jest z tą dwumasą ale ja mam z2001r i jest.Przynajmniej mechanik tak mi powiedział bo zaglądał na dwumasę bo ja mam takie same objawy jak pepe001 czyli szarpanie przy gaszeniu i zapalaniu silnika.Szpec stwierdził że to od dwumasy no nie wiem.W styczniu się okaże bo Zofija idzie na warsztat.Czytałem gdzieś na forum że też zabrudzone klapki zawirowań mogą być przyczyną tych szarpań.
Dziadek13 - Czw Paź 21, 2010 18:00

Tak myśle co ma dwumasa do szarpania silnka przy wygaszeniu,no chyba że sie przesuneła mimośrodowo a to raczej niemożliwe szarpanie podczas ruszania,wydaje dzwięki to sie zgadza.Standartowo poduszki do przeglądu ja tak miałem po wymianie znikło.

Tu można poczytać na tematy dwumasy.
http://www.auto-swiat.pl/...-masy-kupa-kasy
http://www.autoexpert.pl/artykul_871.html
http://forum.tdi-tuning.pl/viewtopic.php?t=3110
Z tego czo czytałem na forach to w DTLach nie było dwumasy - była w DTH od końca 1999r.

DUKS4 - Czw Paź 21, 2010 19:28

No ale ja poduszki wymieniałem dwa razy i nic dalej szarpie .Nie szarpie kiedy auto jest zmarzniente rano.
Dziadek13 - Czw Paź 21, 2010 19:52

Bo poduszki też są zmarznięte i twarde,a świece żarowe podgrzewają równo każdy cylinder choć kompresja jest na nich różna co też przyczynia sie do szarpania silnikiem przy zapalaniu to jest moje zdanie.Co do klapek zawirowania to są różne zdania tu można poczytać.
Klapki zawirowań

pepe001 - Czw Paź 21, 2010 22:02

Dziadek13, z jednej strony z Tobą się zgadzam, bo w innych autach jakie miałem do tej pory za szarpanie przy gaszeniu odpowiadały poduszki. Jednak poduszkę którą pokazałeś na fotce ja też wymieniałem i bardzo zdziwiła mnie jej konstrukcja, bo część zewnętrzna z wewnętrzną łączy bardzo cieniutka guma, nie będąca w stanie wytłumić żadnych mocniejszych wachnięć. Nie bardzo jestem w stanie wymyślić jaki cel miał konstruktor montując ją tym miejscu.
boogoo - Czw Paź 21, 2010 22:37

Bo to jest poduszka uzupełniająca pozostałe-ona tłumi wahnięcia dopuszczalne i pozostałe po zerwaniu której kolwiek.
A kwestia szarpania,to: jeśli cały układ vacum i klapy zawirowań jest o.k ,to należy skontrolować czujniki położenia wału i MAP,szczególnie ten ostatni.

ryszard - Czw Paź 21, 2010 22:53

Moja dwu masa dotarła do regeneracji i wytulejować się da, ale nie dadzą mi na to koło gwarancji (grubość tulei ma 2mm,a moje będzie mieć 1cm)-Co o tym sądzicie? Albo się coś da zregenerować albo nie?.Podobno zbyt długo z tym jeżdziłem (sądzę że zrobiłem 3tyś. km.)............... Pozdrawiam.
podbiel - Pią Paź 22, 2010 09:18

pepe001 napisał/a:
jak gaszę silnik to mi nim trochę poszarpie
w kopciuchu to chyba normalne
DUKS4 - Pią Paź 22, 2010 11:26

Witam!To trochę dziwne co pisze ryszard bo ja też byłem na warsztacie i tam mi powiedzieli że mam luz na dwumasie około 1mm .Na razie nie trzeba regenerować można z tym jeżdzić (do 20000tyś).
ryszard - Pią Paź 22, 2010 18:06

Jak mechanik stwierdził ten luz -rozbierał sprzęgło?......Ja zdecydowałem się na kupno nowej dwu masy(1700zł)trochę boli. czy ktoś skupuje dwu masy do regeneracji? bo starą mają mi odesłać.........
DUKS4 - Pią Paź 22, 2010 19:39

Tak zaglądał przynajmniej tak twierdził coś wspominał o jakiejś klapce przez którą patrzał.Facet chyba zna się na rzeczy bo specjalizuje się w sprzęgła i półosiach.Z początku myślałem że to przez przeguby te wibracje i szarpanie,ale gość stwierdził że to dwumasa się odzywa.
Dziadek13 - Pią Paź 22, 2010 20:35

Jaką masz skrzynie biegów ? bo np na linki F23 niema żadnej klapki żeby zajrzeć do sprzęgła coś mi tutaj sie nie zgadza,sprawdzałeś tylną poduszke silnika czy nie rozerwana.

Poczytaj tu Tylna poduszka silnika

DUKS4 - Sob Paź 23, 2010 12:03

Witam!Nie wiem jaka to skrzynia ale wsteczyny ma do tyłu a natomiast poduszki pod skrzynia wymieniałem dwa razy i zawsze to samo czyli kilometr dwa jest dobrze a potem zaś to samo.Nie mam jak zajrzeć pod spód auta bo nie mam garazu nie ma to jak sam zajrzysz pod auto a nie zdajesz się na mechaniorów.
Naza4 - Pon Lis 01, 2010 10:05

Chłopaki możecie mi dokładnie opisać gdzie się te koło dwu masowe. Bo dziś wyczyściłem klapy zawirowań i już nie szarpie jak gaszę , ale jeszcze się odzywa dwu masa i chcę je wymienić. Czekam na szybką odpowiedz.
Dziadek13 - Pon Lis 01, 2010 11:28

Naza4 napisał/a:
Chłopaki możecie mi dokładnie opisać gdzie się te koło dwu masowe. Czekam na szybką odpowiedz.

To jest sprzęgło tu masz taki opis dwumasy co prawda do innego samochodu ale to to samo zasada działania taka sama.
Dwumasa
No i przede wszystkim trza być pewnym czy masz dwumase zależy od roku i rodzaju silnika.Z tego co czytałem to silniki 2.0 DTL z roku 1999 82km nie miały dwumasy.

darekharuk - Pią Lis 05, 2010 21:25

najlepiej zmienic dwumasę na zwykłe
ryszard - Nie Lis 07, 2010 12:48

Czy ktoś wymienił dwu masę na zwykłe i na tym jeździ?- ja dzwoniłem do jednej firmy to odpowiedzieli mi, że Valeo ma dopiero zacząć produkcję do zafir i ma cały zestaw kosztować ok 1400zł- to warto by było-mnie całość wyniosła 3000zł .Pozdrawiam.
DUKS4 - Nie Lis 07, 2010 14:37

WITAM!Ja też byłem u mechanika dowiedzieć się o przybliżony koszt wymiany sprzęgła i dwumasy ,całkowity koszt materiał plus robocizna 1300zł. więc te 3000 to troche dużo za całość ponieważ chciałem też wymienić półosie.
gwizdenson - Pon Lis 08, 2010 10:48

To chyba mechanik nie wie co mówi,same sprzęgło plus wysprzęglik to minimum 1300 części a dwumasa to inna bajka,inne pieniądze. Chyba ,że chce "przeoliwić" :lol: sprzęgło i jazda.
zymek - Sob Lis 13, 2010 13:26

Witam
Mam przejechane 235 tyś. Ostnio strasznie ślizga sprzegło dzisiaj myślałem że coś go trafi. Czyli do wymiany sprzęgło , a koło dwumasy też jeśli go posiadam, jak sprawdzić ??

pozdr

Paweł_Morąg - Sob Lis 13, 2010 18:09

djrafix, a dlaczego wymieniasz? Pytam, bo mam taki sam samochód...
ronal - Nie Lis 14, 2010 03:25

Lorry napisał/a:
Pawwło napisał/a:
aha i jeszcze jedno gdzie sie wlewa ten płyn czy tam olej do tego hydraulicznego sprzegła "czy jakoś tak" ???? :mrgreen:
W moim przypadku jest to po prostu płyn hamulcowy(wspólny dla układu hamulcowego i sprzęgła), podejrzewam ze w ZA też ;)

Miejsce wlewu zapewne to samo ale gwarancji nie daje ;)

Potwierdzam opinię wlew tam gdzie płyn hamulcowy.

[ Dodano: Nie Lis 14, 2010 03:44 ]
Pawwło napisał/a:
Ale co jest wytrzymalsze ?? ;) to dwu masówka ?? ;P czy zwykłe?? a jak jest dwu masowe to mozna załozyć normalne?? :>

Tu masz link do poczytania,alternatywa dla dwumasy Valeo :/ /forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?t=256658

zymek - Nie Lis 14, 2010 13:14

Witam
Koledzy to jak to jest ślizga mi sprzęgło czyli do wymiany a ta dwumasówka też ??

pozdr

Deggial - Czw Gru 02, 2010 19:21
Temat postu: Sprzęgło a mróz
Witam, mam problem. Wczoraj temp spadła do -16 w nocy nad ranem było ok. -10. Odpaliłem autko jak co rano, sprzęgło chodziło z lekkim oporem ale przy tej temp to wg mnie norma. Po zagrzaniu autka kiedy chciałem wrzucić bieg przy wciskaniu sprzegła noga wpadła mi w podłogę. Sprzęgło jest w pozycji wysprzęglonej, biegi moge sobie wrzucać jak chcę, pedał bez oporu. Mechanik powiedział mi, że to może być urwany docisk lub tarcza. Trochę nie chce mi się wierzyć w to że może to się stać tak nagle i bez objawowo, tym bardziej że dzień wcześniej jeździłem wcale nie mało i nic się nie działo.
Aha, jeszcze jeden objaw przy próbie odpowietrzenia sprzęgła stwierdziłem że układ hydrauliczny jest pusty, a nie widać nigdzie wycieku i poziom płynu też nie spadł.
Mam cichą nadzieję że coś przymarzło i jak mróz odpuści to będzie OK.

Może jakieś idee ?

Dziadek13 - Czw Gru 02, 2010 19:56

Do tego typu wysprzęgania czyli hydrauliczne należy częściej wymieniać hydrol niż na zwykłym linkowym wysprzęglaniu.Ja w mercedesie jak nie wymieniałem hydrolu to albo nie mogłem wrzucić biegu lub tak jak u ciebie prawdopodobnie wytrąciła sie woda która przymarzła i nie może wrócić do swojej pozycji.
Dek - Czw Gru 02, 2010 20:59

Jeśli mnie pamięć nie myli układ hydrauliczny sprzęgła w oplach jest zasilany ze zbiorniczka płynu hamulcowego. Więc nie hydrol do wymiany tylko co najwyżej płyn hamulcowy.

A takie pytanie:
Kiedy ostatnio był zmieniany płyn hamulcowy w całym układzie ?

Bardzo możliwe ze zrobił się czop wodny (zamarzła woda w układzie hydraulicznym sprzęgła ) i stąd efekt pustego układu przy próbie odpowietrzania.

Suszarka i ogrzać cały obwód hydrauliczny sprzęgła od skrzyni aż do pedału sprzęgła.
(Zacznij od ogrzania tego elementu gdzie jest rurka do odpowietrzania)

pozdrawiam

darkp1 - Czw Gru 02, 2010 21:55

Dek, masz rację, sprzęgło i hamulce to jeden płyn ;)
spiotrowski - Sro Gru 08, 2010 14:23

A płyn hamulcowy jest higroskopijny tzn. pobiera wodę z otoczenia i dlatego należy go wymieć max co 2 lata. Wydatek mały ale potrzebny i bardzo istotny.
buli - Pią Sty 07, 2011 22:55
Temat postu: koło dwumasowe
Witam moze ktos powiedziec po czym rozpoznac w prosty sposób kiedy trzeba zmienic dwumas?
DUKS4 - Sob Sty 08, 2011 12:25

Witam wszystkich!jeśli mogę w rzucić drgający pedał to objaw padniętego wysprzęglika z łożyskiem wiem bo już jestem po wymianie sprzęgła , wysprzęglika, płynu hamulcowego i oleju w skrzyni biegów , dwumasa jest dobra więc została przełożona całkowity koszt 1550zł.
sesorek - Sro Sty 12, 2011 20:14

koledzy próbował ktoś wymieniać sprzęgło bez wyciągania silnika? jest to do zrobienia czy trzeba wyciągać?
dzarko - Sob Sty 29, 2011 20:41
Temat postu: Wysprzęglik - jaki kupić
Zacząłem gubić płyn dołem. Diagnoza - wysprzęglik do wymiany.

Są bardzo różne ceny. Myślę nad tym:

http://www.bomis.webd.pl/...ct&prod_id=1194

Ale nie ukrywam, że wolałbym kupić tańszy:

http://allegro.pl/wysprze...1420398955.html

Pierwszy mogę kupić za 540 drugi za 160 w sklepie KTD.

Skłaniam się ku LUK ze względu na cenę montażu, ale może ktoś ma jakieś świetne doświadczenia z częściami mechanicznymi firmy MAXGEAR?

Dzięki za wszelkie sugestie!

piotr1971 - Sro Lut 02, 2011 21:15

witam mam problem ze skrzynia biegów a mianowicie po zapaleniu auta gdy jest zimne po chwili słysze dziwny klekot po wciśnięciu sprzęgła lub gdy jest ciepłe autko, problem znika czy to dwumasa i czy ja ją mam zafira 2.0DTI 101KM 2001r z góry dziękuje za poradę
boogoo - Sro Lut 02, 2011 22:25

ty nie masz dwumasy,bo dawali od 2003roku...
rumun - Sob Mar 12, 2011 18:40
Temat postu: sprzeglo
zaczelo mi slizgac sprzeglo moze ktos wie ile kosztuje naprawa
boogoo - Sob Mar 12, 2011 18:44

Z wysprzęglikiem 1400zł.z robotą....
rumun - Sob Mar 12, 2011 18:57

dzieki pozdrawiam

[ Dodano: Nie Mar 13, 2011 08:36 ]
A czy da sie naprawic sprzeglo bez wyciagania silnika

boogoo - Nie Mar 13, 2011 14:42

da,wyciągając skrzynię...
rumun - Nie Mar 13, 2011 16:13

ok dzieki
DAREK 78 - Nie Mar 13, 2011 20:15

ja zapłaciłem za wszystko 600zł bez wysprzęglika
Harry200 - Nie Mar 13, 2011 20:35

Sam wysprzęglik jak samochód ma trochę już przejechane to lepiej też wymienić,może nas to ustrzec przed następnym wyjęciem skrzyni..Ogólnie większość warsztatów wymienia jako komplet..
jacek76 - Nie Mar 13, 2011 21:47

Wymieniałem sprzęgło wczoraj. Roboty od ch. We dwóch jakieś 3 godziny w warsztacie gdzie są wszystkie niezbędne klucze i narzędzia i co tam jeszcze potrzeba.
Wysprzęglika nie wymienialiśmy bo był dobry. Nie ciekł , łożysko ok.

Jaymzarf - Nie Mar 13, 2011 23:05

Dla informacji wymieniających sprzęgła w Zosiach.
Kilku producentów sprzęgieł wyłącza lub ogranicza gwarancję jeśli nie wymieni się wysprzęglika.

Todek - Pon Mar 14, 2011 22:55

Żeby nie zakładać nowego tematu, napiszę tutaj co się dzieje:
Dzisiaj pojechałem na przegląd swoja Zośką. I w czasie przeglądu stwierdziłem, że na lewej podłużnicy od spodu w okolicy tego zakrzywienia jak wychodzi ona tak jakby z komory silnika na podłogę, pod nogami kierowcy, jest jakaś mokra plam. Po sprawdzeniu organoleptycznym, dotyk, smak, wychodzi mi na to, że jest to najprawdopodobniej płyn hamulcowy.
Po podniesieniu dywanika kierowcy, też jakby była jakaś wilgoć, i też jakby płyn hamulcowy.
Wykładzina pod samymi pedałami sucha. Jest wilgotna bliżej fotela kierowcy.
Proszę o jakieś porady, sugestie, co to może być? :?:
Skąd ten płyn? :?:
Z układu hamulca czy sprzęgła? :?:

Harry200 - Wto Mar 15, 2011 08:05

Obydwie pompy są zasilane z tego samego zbiorniczka i są prawie jedna nad drugą, trudno powiedzieć która cieknie..
Todek - Wto Mar 15, 2011 22:45

Pompa hamulcowa to chyba jest w komorze silnika za serwem. To raczej ewentualny wyciek z niej ni byłby do środka, tylko gdzieś na zewnątrz.
Nie wiem gdzie jest pompa sprzęgła. Czy jest problem z jej demontażem?

Nidhogg - Sro Mar 16, 2011 16:52

Rozbieżności są bardzo duże jeśli chodzi o cene. Generalnie produkty Maxgeara na 10 sprzedanych egzemplarzy 1 idzie na reklamacje. Oczywiście mechanicy wolą zakładać coś lepszego bo za dużo roboty z tym jest.
grześ20 - Sro Mar 16, 2011 21:37

ja zakupiłem ten tańszy i jest narazie ok .nie wiem jak długo
dzarko - Czw Mar 17, 2011 19:50

Ja zdecydowałem się na droższy w końcu.
Grzegorz 73 - Pon Kwi 11, 2011 23:48

Też mam problem ze sprzęgłem, podczas ruszania słychać jest jakby''łomot'', dźwięk dochodzi z okolicy sprzęgła, osłuchiwałem stetoskopem. Najbardziej go słychać jak zaciągnę ręczny i puszczam powoli sprzęgło.Czyżby dwumasa? A może ktoś się orientuje ile średnio wytrzymuje koło dwumasowe, i czy jest sens wstawiać używane(za 350 i z przebiegiem 170.000), bo z tego co słyszałem i czytam to regenerowanego nie ma sensu. No a może ten objaw u mnie to nie dwumasa. Proszę o dobre i fachowe rady.
DUKS4 - Sro Kwi 13, 2011 09:59

WITAM WSZYSTKICH!!!!kolego skarbona ja mam auto z 2001 i u mnie nie ma dwumasy na 100% sam widziałem ale nie było tak łatwo.po pierwszej wymianie(jak pisałem wyżej ) sprzęgła dwumasa jest dobra a okazało sie że mechonior mnie oszukał mało tego to po tygodniu autem przy ruszaniu zaczeło potwornie szarpać nie dało się ruszyć.pojechałem do innego mechanika i co się okazało sprzegło jest po regeneracji (luk-nie kupujcie )i ma za twarde okładziny a i wysprzęglik też zaczął cieknąć.teraz mam z valeya i auto rusza mięciutko i bez jakich kolwiek drgań.kolego jak ci sprzęgło bierze wysoko to prawdopodobnie kończy ci się sprzegło.
Grzegorz 73 - Czw Kwi 14, 2011 21:17
Temat postu: Jak zamontować tarczę sprzęgła
Rozebrałem sprzęgło w swojej zafirze 2.0 DTI no i wypadła mi tarcza jak odkręcałem docisk, czy ktoś wie która strona idzie do koła zamachowego a która do docisku? z jednej strony jes dłuższa tuleja a z drugiej krótsza.
Grzegorz 73 - Pią Kwi 15, 2011 15:48
Temat postu: Ile dokręcać kołodwumasowe
Może ktoś mi powie do ilu Nm dokręca się śruby mocujące kolo dwumasowe, w 2,0 DTI (10 śrub).
Grzegorz 73 - Pią Kwi 15, 2011 15:49

Już wiem, dłuższa tuleja do dwumasy.
Harry200 - Pią Kwi 15, 2011 16:44

W Autodacie mam dane do 2.2 ,dokręcać stopniowo na krzyż az wszystkie zostaną dokręcone i dociągać z siłą 15Nm.Śruby mocujące są takie same w 2.0 więc i moment powinien być taki sam..
Grzegorz 73 - Pią Kwi 15, 2011 18:39

Czy na pewno,tylko 15Nm, bo znalazłem opis dokręcenia docisku i jest podane coś koło 60Nm. Może jest jeszcze potrzebny kąt dokręcenia.
Harry200 - Sob Kwi 16, 2011 09:59

Chyba Cię dobrze nie zrozumiałem,chodzi Ci o dokręcenie dwumasy do wału korbowego czy śrub docisku sprzęgła...
Poniżej wartości dokręcenia w silnikach 2.0 DTI

- śruby koła zamachowego (każdorazowo śruby nowe)
- 1. etap 45 Nm
- 2. etap dokręcić o 30°
- 3. etap dokręcić o 15° (czyli coś ok 60 Nm)

płytka dociskowa sprzęgła do koła zamachowego-15Nm

Grzegorz 73 - Sob Kwi 16, 2011 14:27

Tak wyszło drobne nie zrozumienie, to teraz to mi pasuje, podziękowania.
GrzegorzW - Sro Kwi 27, 2011 21:37

Witam.
Posiadam ZA z 2003 silnik 2,2 raczej z tego co widać mało popularne. Zauważyłem, że zwłaszcza na zimnym silniku z okolic lewego przedniego koła dochodzi stukot (po wciśnięciu sprzęgła ustaje) czy jest to objaw usterki łożyska czy może dwumasy, na pedale sprzęgła nie wyczuwam pulsowania.

A może któryś z szacownych forumowiczów posiada jakąś konkretną wiedzę który rocznik i w jakiej konfiguracji posiada sprzęgło dwumasowe, myślę że wielu pomogło by to rozwiać wątpliwości. Ja sam chętnie chciałbym się dowiedzieć czy posiadam dwu masę. Ktoś wspomniał że ta informacja jest zawarta w numerze silnika, może tu trzeba szukać odpowiedzi. Pozdrawiam GrzegorzW

Harry200 - Czw Kwi 28, 2011 07:47

Ten stukot to mogą być delikatne luzy na kołach zębatych w skrzyni biegów,na luzie wałek się kręci tylko niema zasprzęglenia z innymi.Jak jest olej ciepły to opory spadają i to zjawisko ustępuje.A odnośnie dwumasy to 2.2 DTI raczej już wszystkie miały,ja też mam z 2003 i u mnie jest dwumasa...
boogoo - Czw Kwi 28, 2011 16:07

Tak a konkretnie w aso jest diagnoza.Jest to spowodowane drganiami silnika,dotyczy luzu pierścienia trzeciego biegu.Nie jest to wadą w funkcji skrzyni,tylko drażni ucho.A o jakiejś interwencji?-nie wymaga!Więc jeśli jest to o czym pisze H,Łajszczak, to nie martw się.
GrzegorzW - Czw Kwi 28, 2011 22:37

dzięki koledzy, uspokoiliście mnie trochę.
Ramirez - Czw Kwi 28, 2011 22:45

Nie ma się czym martwić... ja mam to samo, a dwumasę miałem robioną :roll: Mechanik powiedział mi że trzeba się do tego przyzwyczaić ;)
mariusz007 - Pią Kwi 29, 2011 15:31

mam zoscke 18 16V 125km i wlasnie mi padło łożyski hydrauliczne sprzęgła !!
przy wymianie tego na co zwrocic uwage!??!
moze jeszcze przy okazji cos wymienic zeby za jakis czas nie wywalac skrzyni ??

Harry200 - Pią Kwi 29, 2011 15:50

Musisz zobaczyć w jakim stanie jest sprzęgło i docisk sprzęgła,jeżeli poszło Ci łożysko to mogło uszkodzić docisk..
jacek76 - Pią Kwi 29, 2011 22:27

mariusz007 napisał/a:
mam zoscke 18 16V 125km i wlasnie mi padło łożyski hydrauliczne sprzęgła !!

A ile miałeś "nalotu" , jeśli można wiedzieć...?

darek_s - Pią Kwi 29, 2011 22:43

A ja mam inny problem ciezko mi chodzi pedal sprzegla jak stoje w korku to wyrzucam na luz bo noga boli,bierze dobrze blizej ziemi nie ciagnie zero wyciekow,płyn wymienilem zaraz po zakupie zoski bo ciezko pedal chodzil ale poprawy brak a jak Panowie u was w benzynkach?
mariusz007 - Sob Kwi 30, 2011 20:11

Mam przebiegu ok 193 tys.
A jesli chodzi o pedał sprzegła chodzi dobrze i lekko

marwisn - Nie Maj 01, 2011 19:07

Przebieg 191.000. Chodzi leciutko.
mariusz007 - Nie Maj 01, 2011 21:30

pedal sprzegla jak dla mnie chodzi normalnie !! nie zauwazylem zeby jakos ciezko chodzilo

[ Dodano: Czw Maj 05, 2011 10:05 ]
jaka firme polecacie LUK, a może VALEO a moze jakas inna znacie w miare dobra a ktora nie zrojnuje portwela ??!!
musze wymienic sprzeglo i tak za bardzo nie wiem jak te firmy stoja ?? czy sa w miare dobre czy lepiej odpuscic je i szukac inne firmy!

zymek - Sro Maj 04, 2011 15:05

Witam
Możecie polecić jaką firme tej dwumasy. W internecie tulko LUK. To orginał ??

pozdr

[ Dodano: Sro Maj 04, 2011 21:12 ]
Dzięki że pomagacie, genialne forum.

Dziadek13 - Sro Maj 04, 2011 21:40

zymek napisał/a:
Witam
Dzięki że pomagacie, genialne forum.

No tego sie nie wymienia co rok nie każdy ma dojście do programu serwisowego przeczytaj cały post lub inne w tym temacie może coś z tego wyniknie,ja akurat nie mam dwumasy można to po nr i typie silnika sprawdzić,możesz też podjechać do ASO i tam ci powiedzą jakie koło dwumasowe masz mieć słyszałem też o naprawach tych kół.

mariusz007 - Pią Maj 06, 2011 08:23

jakiej firmy pakujecie czesci LUK, Verso a moze jakiejs innej !! Mam do wymiany sprzegło wiec nie maly wydatek mnie czeka !!
A moze jakas inna firme polecacie tak zeby portwela nie zrujnowac ?!

Puzon - Wto Maj 17, 2011 21:39

Mam pytanie od nośnie sprzęgła, gdy wrzucę 1 lub 2 bieg to auto samo jedzie bez dawania gazu, dla czego tak jest sprzęgło do wymiany? pedał sprzęgła pulsuję.
darkp1 - Sro Maj 18, 2011 08:58

Puzon, żartujesz prawda? Przecież każde auto tak ma..
Korn - Pią Maj 27, 2011 09:00

Mam pytanko. Być może ktoś odczuł coś takiego i będzie w stanie coś podpowiedzieć :)
Po wciśnięciu sprzęgła łapię za lewarek, ruch w lewo/góra żeby wrzucić jedynkę i...właśnie po "lewo" i na początku "góra" czuć jakby na sprzęgle, albo pod podłogą (ciężko to umiejscowić) jednorazowe, dość mocne puknięcie. Czy to normalne ? Nie występuje to zawsze, tylko co któreś tam załączenie jedynki. Na innych biegach tego nie ma. Auto to ZA 2.0 DTI '04

Korn - Pią Maj 27, 2011 09:14

Co prawda temat dotyczy nierównej pracy silnika, ale że rozruch to też praca to pozwolę sobie podpiąć się z pytaniem. A pytanie głównie do posiadaczy diesla 2.0 DTH. Czy to normalne, że podczas rozruchu tego silnika występuje dość mocne JEDNO głośne łupnięcie (nie metaliczne, raczej przytłumiony huk) ? Dodam, że w trakcie jazdy wszystko jest ok, wyłączanie silnika odbywa się bardzo cichutko, bez żadnych stuków i wstrząsów (powiem nawet, że lepiej i ciszej niż w moim starym benzyniaku :lol: ).
twardypt91 - Sro Lip 06, 2011 22:38

1. Na 100% dwumasa jest od rocznika 2003?
2. Jaką trwałość można przyjąć tej dwumasy - 100 000 km?

zymek - Czw Lip 07, 2011 15:54

twardypt91 napisał/a:

1.ja mam 03.2003 po lifcie pisałem nawet do Opla aby powiedzieli mi czy mam czy nie chodzi o Vin, napisali że nie mam. Po rozebraniu okazało się że mam, jak nie rozbierzesz to się nie dowiesz.
2.to już zależy od kierowcy.

Anony Mous - Czw Lip 07, 2011 15:57

zymek napisał/a:
twardypt91 napisał/a:

1.ja mam 03.2003 po lifcie pisałem nawet do Opla aby powiedzieli mi czy mam czy nie chodzi o Vin, napisali że nie mam. Po rozebraniu okazało się że mam, jak nie rozbierzesz to się nie dowiesz.
2.to już zależy od kierowcy.

z ciekawości....możesz podać vin?

edit:

według katalogu masz koło zamachowe, nr 90502874 i to chyba nie jest koło dwumasowe, które z definicji składa się z dwóch połączonych kół zębatych, stąd jest dość grube w ZB. A u ciebie jest cieniutkie, czyli pojedyncze. Patrzyłem w silnik 1.6 benzyna w ZB i tam też koło zamachowe cieniutkie.

Nie rozumiem jednak dlaczego dla ZB cdti w katalogu nie pada nazwa koło dwumasowe, tylko też 'koło zamachowe' i tyle. Wygląda na to, że opel po prostu używa terminu 'koło zamachowe', które występuje w każdym możliwym silniku ( nie ważne czy pb czy diesel i jaka pojemność) nie precyzując czy jest dwu- czy jednomasowe. :)

także:
zymek napisał/a:
Po rozebraniu okazało się że mam, jak nie rozbierzesz to się nie dowiesz.

czy na pewno tam była dwumasa? Rozebrali i było koło zamachowe, ale czy na pewno dwu- a nie jednomasowe?

zymek - Pią Lip 08, 2011 13:25

no mechanik mówił że jest, nie ruszał bo mówił że jest w bardzo dobrym stanie, nawet mi tłumaczył na jakiej zasadzie to działa, więc chyba zna się na rzeczy. Nic nie rozumie.
ronal - Pią Lip 08, 2011 19:01

zymek napisał/a:
no mechanik mówił że jest, nie ruszał bo mówił że jest w bardzo dobrym stanie, nawet mi tłumaczył na jakiej zasadzie to działa, więc chyba zna się na rzeczy. Nic nie rozumie.

Jak wygląda i działa dwumasa masz tutaj http://www.youtube.com/watch?v=y667Nnh1TeY
Pozdrawiam.

zymek - Sob Lip 09, 2011 08:32

ronal napisał/a:
zymek napisał/a:

Jak wygląda i działa dwumasa masz tutaj http://www.youtube.com/watch?v=y667Nnh1TeY
Pozdrawiam.

wiem jak wygląda i działa tylko chodzi mi o to że u siebie nie widziałem jak była rozebrana.

ronal - Sob Lip 09, 2011 20:05

zymek napisał/a:
ronal napisał/a:
zymek napisał/a:

Pozdrawiam.

wiem jak wygląda i działa tylko chodzi mi o to że u siebie nie widziałem jak była rozebrana.

Moja rada nigdy nie zostawiać mechanikowi furki.Ja zawsze jestem przy naprawach i widzę co robią.Przy okazji można się czegoś nauczyć. :) )

michal-pt - Nie Lip 10, 2011 21:05

witam
jak delikatnie wcisnę sprzęgło to buczy pod maską i pedał troszke drga. A jak wcisne pół lub cały to cichnie to ale słychać czasem taki świst jak by pasek piszczał ale to przy wcisnietym sprzęgle do końca. Przy jeździe pewnie tez tak się dzieje ale nie słychac bo szumi samochód.
Co to może być i jaki koszt naprawy. A i czy moge na tym jeździć?
bo niestety jestem na wakacjach i czeka mnie droga do Polski :(

jaskol - Pią Sie 26, 2011 12:13
Temat postu: Sprzęgło - wymiana
boogoo napisał/a:
Jeśli nie śllizga to nie wymieniaj!!

U mnie ślizga sie sprzęgło tylko przy jeździe pod górkę.
Pewnie tarcza do wymiany, czy lepiej od razu komplet wymienić ?

Czy wymiana tarczy i całego sprzęgła to tyle samo roboty ?
Czy w zafirze trzeba wymontować skrzynkę przekładniową ?

Dzieki z góry za info !

boogoo - Pią Sie 26, 2011 15:32

Lepiej wymień cały komplet.Będziesz miał spokój.A za robotę zapłacisz raz.
Harry200 - Pią Sie 26, 2011 18:05

W Zafirze do wymiany trzeba demontować skrzynię..
milek_olkusz - Czw Wrz 08, 2011 09:50
Temat postu: Pytanie o szum z lewej strony.
Witam, nie znalazłem nigdzie takiego tematu więc pisze tutaj , jeśli już był proszę o linka. Otóż coś dziwnie szumi na luzie, a gdy wcisnę sprzęgło przestaje. Może sprzęgło się kończy, lub jakaś część?. Gdy siedzę od strony kierowcy szum z lewej strony. Po za tym, Zafirka chodzi ok. Tylko niepokoi mnie ten szum gdy wciskam sprzęgło. Pozdrawiam wszystkich Zafiromaniaków :)
Anony Mous - Czw Wrz 08, 2011 10:07
Temat postu: Re: Pytanie o szum z lewej strony.
milek_olkusz napisał/a:
Witam, nie znalazłem nigdzie takiego tematu więc pisze tutaj , jeśli już był proszę o linka. Otóż coś dziwnie szumi na luzie, a gdy wcisnę sprzęgło przestaje. Może sprzęgło się kończy, lub jakaś część?. Gdy siedzę od strony kierowcy szum z lewej strony. Po za tym, Zafirka chodzi ok. Tylko niepokoi mnie ten szum gdy wciskam sprzęgło. Pozdrawiam wszystkich Zafiromaniaków :)

łożysko oporowe być może się kończy :(

Dziadek13 - Czw Wrz 08, 2011 10:56

Łożysko oporowe nie powinno pracować przy nie naciśniętym pedale sprzęgła a tylko podczas wciskania,możliwe że sprężynka odciągająca już nie odciąga łożyska oporowego możesz to sprawdzić podnosząc prawą strone na lewarku i wtedy łożysko samo powinno odejść od tarczy sprzęgła,albo coś ze skrzynią sie dzieje olej masz ? podczas wysprzęglania skrzynia nie pracuje.
Harry200 - Czw Wrz 08, 2011 11:10

W tych samochodach łożysko oporowe sprzegła dotyka tarczy dociskowej już cały czas..
milek_olkusz - Czw Wrz 08, 2011 12:40

Hmm skrzynia chodzi raczej ok, czasem ciężko wchodzi pierwszy bieg. Oleju nie sprawdzałem w skrzyni. Będę obserwował, jeszcze poszukam inf, poszperam popatrzę. Pozdrowionka póki co dzięki za podpowiedzi :)
Dziadek13 - Czw Wrz 08, 2011 18:14

H,Łajszczak napisał/a:
W tych samochodach łożysko oporowe sprzegła dotyka tarczy dociskowej już cały czas..

W jednomasie i dwumasie ?.

Harry200 - Czw Wrz 08, 2011 22:07

Tak,jak puszczamy sprzęgło to docisk wycofuje wysprzeglik ale pozostaje w nim w kontakcie..
milek_olkusz - Pią Wrz 09, 2011 08:06

Czyli tak ma lekko szumieć ?, jeśli pozostaje w nim w kontakcie ? Pozdrawiam :)
Harry200 - Pią Wrz 09, 2011 14:39

Jak łożysko w porządku to nie powinno być go słychać,różne hałasy pochodzące od łożyska wyciskowego świadczą o jego początku końca.. :/
milek_olkusz - Pią Wrz 09, 2011 16:23

Ok, dzięki za informację, wszystko ma swój początek i koniec ;) Pozdro :)
franiu - Pią Wrz 16, 2011 17:19
Temat postu: Sprzęgło - pedał wpadł w podłogę
Witam!
Wczoraj miałem dziwny przypadek z moją Zośką, zrobiłem trasę około 150 km zajechałem pod dom zgasiłem silnik i ok - wsiadłem za 5 min. naciskam pedał sprzęgła a tu "klapa" pedał wpadł w podłogę, luźny brak jakiegokolwiek oporu. Dziś poszedłem sprawdzić, a tu okazało się, że na skrzyni biegów, tam gdzie umieszczony jest przewód z płynem, jest luz. Całą tą "złączke" mogę lekko unieść do góry i chyba to jest powodem braku ciśnienia w układzie. Prośba jak to można naprawić bez wyjmowania skrzyni, czy jest w ogóle taka możliwość.

Harry200 - Pią Wrz 16, 2011 17:40

Jeżeli urwał Ci się przewód ciśnieniowy od siłownika sprzęgła to tylko demontaż skrzyni biegów.. :/
twardypt91 - Sob Wrz 17, 2011 11:37

W momencie wciskania sprzęgła z komory silnika dobiega odgłos tak jakby terkotania. Gdy jest na luzie lub sprzęgło jest wciśnięte nic nie słychać. Samo sprzęgło jeszcze jest dobre wg mechanika, który je kiedyś oglądał. Olać to czy przyjrzeć się uważniej :> Dodam, że to terkotanie słychać czasami.
milek_olkusz - Czw Wrz 22, 2011 10:37

twardypt91 ja bym się przyjrzał uważniej, lepiej zapobiegać niż leczyć, ja cały czas obserwuje swoją Zafirkę , jak tylko coś stuka to sprawdzam :) tak samo olej, płyn chłodzący i całą resztę :) . Wiadomo wszystkiego i tak się nie przewidzi bo to tylko maszyna, ale jak ci coś terkota, a wcześniej tego nie było lub pojawia się czasem to cosik się zaczyna........ . Pozdro i daj znać jak wykryjesz problem :)
darkp1 - Sro Paź 19, 2011 21:45
Temat postu: Koło dwumasowe w mojej zafirce
Witam. Chciałbym się dowiedzieć po czym rozpoznać czy silnik posiada koło dwumasowe. Bo czytam że zafirki A po 2003 roku mają już dwumasę, a moja jest z listopada 2002, buda przed FL a silnik już po FL (nowsza pompa). I nie wiem czy mam dwumasę czy nie.
Pozdrawiam

Jaymzarf - Czw Paź 20, 2011 00:37

darkp1, Ja też mam ten sam problem z rozpoznaniem. WG programów podających części po VIN - mam dwumasę, wg mojego mechanika - chyba mam, wg serwisu ASO - nie mam dwumasy...
Nie chcę się ładować w koszta i odkręcać skrzyni by sprawdzić - a to niestety jedyny pewny sposób.

Tak się zastanawiałem, czy nie napisać do GM prośby o info. Oni przecież powinni wiedzieć...

darkp1 - Czw Paź 20, 2011 21:12

Czyli generalnie jedynym pewnie pewnym sposobem na sprawdzenie tego jest odkręcenie skrzyni. Miejmy nadzieję że jednak nie będzie to konieczne. Poczekajmy, może jeszcze ktoś coś ciekawego napisze. Bo właśnie czytałem sobie post Ramireza, że wymieniał dwumasę i zacząłem się zastanawiać, bo byłem przekonany że dopiero w ZB były one montowane. Jaymzarf, też masz zafirę z przejściowego okresu?
Jaymzarf - Pią Paź 21, 2011 03:08

darkp1, dokładnie tak. Modelowo 2003, produkcja 2002 październik (chyba). Mam już pompę PSG16 (dwie wtyczki), ale ogólnie model przedliftowy.
Co ciekawe, spotkałem w ASO gościa który ma ZA z końca 2003r 2.0DTI i nie miał dwumasy tylko normalne koło zamachowe. Na moje pytanie u kierownika serwisu - dlaczego tak jest, usłyszałem, ze GM wrzucał to co mieli na stanie w magazynach, ale ogólnie od 2004r już wszystkie ZA miały dwumasy (oczywiście DTI).

Morał: jak tu nie pić :piwo:

darkp1 - Pią Paź 21, 2011 19:08

Pozostaje nadzieja :piwo:
Dek - Pią Paź 21, 2011 19:29

Jaymzarf napisał/a:
..., usłyszałem, ze GM wrzucał to co mieli na stanie w magazynach, ale ogólnie od 2004r już wszystkie ZA miały dwumasy (oczywiście DTI).

A skoro tak twierdzą w GM to czy te układy nie powinne być zamienne ?
Kupujesz komplet z dwumasą lub komplet ze zwykłym kołem zamachowym i montujesz.

Ale tak nie jest ponieważ są drobne różnice konstrukcyjne. Prawdopodobnie silniki były produkowane w innym tempie niż budy samochodów stąd ten lekki falstart. Nowe silniki zaczęli robić szybciej niż FL nadwozia (lub na odwrót).

Pozdrawiam

Jaymzarf - Pią Paź 21, 2011 19:45

Dek, i dokładnie tak samo myślę. Aczkolwiek poza wałkiem sprzęgłowym nie ma chyba większej różnicy w budowie tego zespołu - głowy sobie nie dam uciąć.
Oczywiście jeszcze dochodzi brak koła zamachowego.
Istnieje zestaw Valeo - zamienny z dwumasą do 2.0 DTI. Pierwszy koszt takiej zmiany jest większy bo trzeba kupić komplet: koło zamachowe, docisk, tarcze, i chyba inny wysprzęglik. Z relacji mechaników wynika, że opinie o szybszym zużywaniu się skrzyni biegów są przesadzone, jednakże poduszki silnika to już możliwe, ze szybciej się zużywają bo jednak drgania sąw mniejszym stopniu tłumione. Ma to też oczywiście wpływ na komfort dla użytkownika.

Zaznaczam - powyższe "wypociny" są na podstawie informacji od mechaników, zaciągniętych w sklepach motoryzacyjnych i wyczytane w necie. Nie jestem znawcą tematu i nie wiem ile w tym się pokrywa z rzeczywistością, bo jak wiadomo - każdy mechanik przedstawia opinię jemy dogodną...

gucio1704 - Pon Paź 24, 2011 00:46

Pewni już po naprawie ale moim skromnym zdaniem mógł się wypiąć przewód doprowadzający płyn do wysprzęglika. Jest on lekko wsunięty do obudowy skrzyni, uszczelniony oringiem i zabezpieczony zawleczką. Tak przynajmniej miałem w Astrze a zafira ma te same rozwiązania.
dbialek - Pon Paź 24, 2011 03:06
Temat postu: koło dwumasowe
Hi. Właśnie wymieniłem koło dwumasowe i cały zespół sprzęgła w mojej Zafirce A wyprodukowanej latem 2002.
Czyli już wtedy były.
Zapłaciłem sowicie zaufanemu mechanikowi i ...wszystko jest OK. :driver:

dbialek - Pon Paź 24, 2011 03:47
Temat postu: jeszcze o dwumasie
Hi.
Mam Zafirkę z września 2002.
I jest dwumasa.
Wiem, bo właśnie wymieniłem ją na nową i od razu cały zespół sprzęgła z wysprzęglikiem.
Warto to zrobić jednocześnie bo koszty robocizny są duże. Za całość 4,5 k. pln... Ale za to tylko dwa dni czekania i ...wszystko znowu hula ! :driver:

Spotykałem się z tym, że w roku 2002 dwumasa czasami jest a niekiedy jej nie ma.
Zależało to po prostu od chwilowych braków tego nowego elementu, podczas montażu w przejściowym roku 2002. :idea:

Jaymzarf - Pon Paź 24, 2011 07:47

dbialek, ile Cię ta przyjemność kosztowała i jaki masz przebieg?
KOPERNIK - Pon Paź 24, 2011 08:04

Witam.
A czy w roczniku 99 też jest koło dwumasa czy zwykłe zamachowe może ktoś podpowie.
pozdrawiam

KOPERNIK - Pon Paź 24, 2011 08:08

W innym poście opisał

"Za całość 4,5 k. pln..." za dwumasę i sprzęgło ... :shock:

darkp1 - Pon Paź 24, 2011 22:50

No to nieźle, widzę że trzeba uważać..
Mattai - Wto Paź 25, 2011 10:32
Temat postu: Wysprzeglik - lozysko oporowe
Czy konieczna jest wymiana wysprzęglika w przypadku kiedy zmieniam sprzęgło?
Mam przelatane 200kkm (wg zegara) i muszę wymienić simering na wale, wiec przy okazji możnaby pozamiatać temat dookoła.
Tylko ze koszt wysprzęglika jest spory.

Szuwarek - Wto Paź 25, 2011 10:51

Wszystko zależy od stopnia zużycia tarczy - jeżeli jest już na wykończeniu to raczej tak.
Mattai - Wto Paź 25, 2011 10:53

No powoli się zbliżam do końca sprzęgła bo bardzo wysoko bieże, czasem już nawet przy ruszaniu na zwiększonych obrotach popiskuje. Nie widzę wycieków płynu.

a czy mozna sprawdzic stan tarczy dociskowej bez zdejmowania skrzyni?

martini - Pią Lis 18, 2011 17:51

zafira 2003 rok 2.0DTI
mam problem. podczas startowania silnika przy wcisnietym sprzegle na biegu auto reaguje jakby sprzeglo nie było wcisniete.czasami gdy uruchamiam silnik na tzw. luzie silnik zapali ale nastepuje blokada skrzyni biegow. PROSZE O RADE POZDRAWIAM

Harry200 - Pią Lis 18, 2011 18:08

Czy jak wciskasz sprzęgło to czujesz jakiś opór na pedale,jak wrzucisz bieg i próbujesz przepychać samochód przy wciśniętym sprzęgle to da się go popchać :?:
maniuni - Pią Lis 18, 2011 21:16

Takie objawy mogą oznaczać :1.Kończy się albo padł wysprzęglik(na pewno masz miękki pedał) 2.Zacina się tarcza sprzęgłowa na wałku . Jedyna rada to mechanik, a doraźnie : zgaś silnik i bez wciskania sprzęgła powrzucaj kilka razy biegi łącznie ze wstecznym to powinno pomóc.Jedyna pociecha dla Ciebie , że to na pewno nie koło dwumasowe.Jak sobie z tym problemem poradzisz to podziel się z nami co było powodem takich objawów.
twardypt91 - Pią Lis 18, 2011 23:36

martini napisał/a:
zafira 2003 rok 2.0DTI
mam problem. podczas startowania silnika przy wcisnietym sprzegle na biegu auto reaguje jakby sprzeglo nie było wcisniete.czasami gdy uruchamiam silnik na tzw. luzie silnik zapali ale nastepuje blokada skrzyni biegow. PROSZE O RADE POZDRAWIAM

http://www.zafiraklub.pl/...opic.php?t=8185

martini - Sob Lis 19, 2011 06:38

nie moge przepchac auta. dopiero jak pare razy ponaciskam pedał sprzegla to odpusci ta blokada. co to sie dzieje pomocy
maniuni - Sob Lis 19, 2011 09:13

na 98% tarcza zaciera sie na wałku

[ Dodano: Sob Lis 19, 2011 09:14 ]
2% wysprzęglik

martini - Pon Lis 21, 2011 19:28

a czy tak wiecej koledzy mogli byscie pomoc na temat tych objaw?.pozdrawiam
darkp1 - Pon Lis 21, 2011 21:14

Ja też się dołączę. Ostatnio pooglądałem trochę filmików, i na zimnym silniku "postukiwanie" jakie słychać to właśnie coś takiego jak odgłos dwumasy. Lecz po rozgrzaniu silnika to ustępuje. Czy to może oznaczać dwumasę czy coś innego?
maniuni - Pon Lis 21, 2011 21:34

Witam Kolegę martini .Niestety nie mam dla Ciebie dobrych wiadomości.Byłem dziś u znajomego w warsztacie i przyjechał gość Zafirą 2.0 DTI z 2003r z dokładnie takimi objawami jakie są u Ciebie.Po zdemontowaniu skrzyni biegów okazało się , że rozleciało się koło dwumasowe.Nie chcę Cię martwić ale koszt kompletu (koło,tarcza,docisk,wysprzęglik z łożyskiem)firmy LUK to ok.3tys zł + robocizna.Można też założyć koło zamachowe pełne cena kompletu ok 1.5tys zł , ale znajomy mówił że kiedyś zamontował takie koło do Toyoty RAW4 ale po tygodniu właściciel zmienił na orginał bo jeździć nie mógł gdyż takie wibracje były że mało sie samochód nie rozleciał.Na pociechę powiem tylko że na orginale powinieneś przejechać ok 200tys km.Życzę powodzenia
nowa122 - Wto Lis 22, 2011 21:40
Temat postu: sprzęgło
witam was mam pytanie czy zafira a ma sprzęgło dwu mas czy normalne 99r
Anony Mous - Wto Lis 22, 2011 21:44
Temat postu: Re: sprzęgło
Od chyba 2003 roku ma dwumas.

Twoja - spokojnie :) - nie ma dwumasy

Grzegorz 73 - Wto Lis 22, 2011 22:23

Ten rocznik nie ma. Chyba że jakaś anomalia.
boogoo - Wto Lis 22, 2011 22:25

Bo w 2003 roku dwumasa dopiero wprowadzana była i w niektórych modelach nie ma.
DLUGI-74 - Sro Lis 23, 2011 09:35

W tym roczniku (99) nie ma dwumasa ;)
gronek - Wto Lis 29, 2011 22:45

witam
potrzebuje szybkie informacji chce wymienic sprzegło w zafirze 99rok 1.8 16v 116km i teraz troche sie zagłubiłem czy komplet sprzegła (tarcza plus docisk) musi jeszcze mieć łożysko oporowe czy musze do tego dokupić wysprzeglik?
dzwoniłem do kilku sklepów i jedni twierdzą że wysprzeglik i łożysko oporowe to to samo a drudzy mówią że w tym modelu jest wysprzeglik...
moze wy mi pomozecie bo "fachowców " widze jest duzo i kazdy mowi co innego

Jacek70 - Sro Lis 30, 2011 10:12

boogoo napisał/a:
Bo w 2003 roku dwumasa dopiero wprowadzana była i w niektórych modelach nie ma.

Witam, może trochę głupie pytanie, a po czym można poznać, że jest dwumasa. Mam Zofię z 2003 r. 2.2 DTI

darkp1 - Sro Lis 30, 2011 11:33

Jacek70, jedynie po "rozbebeszeniu" silnika..
maniuni - Sro Lis 30, 2011 13:09

Jacek70 po numerze VIN w serwisie odczytają ,ale szkoda kasy poza tym jak się rozleci (czego nie życzę)to będziesz wiedział.
Jacek70 - Sro Lis 30, 2011 15:21

:/ ...jasne, tak pytałem trochę nieopatrznie nie czytając wcześniejszych postów. Zbliżam się do magicznej granicy 200k km, a mam Zofie od 120k km i w sumie jeszcze nic poważnego nie siadło. Nie licząc oczywiście wymiany końcówek, sworzni, tarcz, i nieszczęsnych przegubów. Te ostatnie już 3 razy. ;)
maniuni - Sro Lis 30, 2011 15:45

Jacek70Nie ma się co martwić na zapas.Wiele zależy od stylu jazdy.Jak nie będziesz robił z Zośki bolidu F1 to jeszcze sporo możesz polatać czego Ci życzę, bo koszt kompletnego sprzęgła (koło,docisk,tarcza,wysprzęglik) dobrej firmy z robocizną ok 2.5-3tys zł ! ! ! Także głowa do góry dwie nogi na gaz i śmiało naprzód
airbus - Sro Lis 30, 2011 18:07

Witam panowie a co moze byc przyczyna jak na zimnym silniku na I biegu puszczajac sprzeglo telepie calym autem az do calkowitego ruszenia. Na cieplym silniku nie mam takiego objawu....
darkp1 - Sro Lis 30, 2011 18:30

Ja też się zastanawiam czy nie mam dwumasy, można poprzez EPC jakoś dojść do tego?
cieniassss - Sro Lis 30, 2011 21:31

darkp1 napisał/a:
można poprzez EPC jakoś dojść do tego?

można

darkp1 - Sro Lis 30, 2011 22:19

Czy mógłby któryś z kolegów posiadających ZA i kołodwumasowe podać VIN do porównania? Z ciekawości, może być na PW ;)
Bo u mnie jest coś takiego:

Nr katalogowy: (93174633) (6 16 875)
Nazwa części: KOŁO ZAMACHOWE, ZESP. (JNS - STOSOWAĆ 93184588 56 16 003) Y20DTH
Rysunek:
http://www.sklep.szpot.pl...ed7ebc92aa3.jpg
Czy to oznacza że mam dwumasę w aucie? Bo sprawdzając w googlach wyskakuje koło dwumasowe zamachowe z tymi numerami katalogowymi.

DaRek7 - Sro Lis 30, 2011 23:05

darkp1 napisał/a:
Czy to oznacza że mam dwumasę w aucie? Bo sprawdzając w googlach wyskakuje koło dwumasowe zamachowe z tymi numerami katalogowymi.

Dokładnie tak...

darkp1 - Sro Lis 30, 2011 23:21

DaRek7, No to nieźle, "kufffa". Tak to jest, coś mi stuka na zimnym silniku i wolnych obrotach, ale wtedy zosia też bardziej kopci i nie wiem jak to przypiąć do dwumasy. Poza tym się nic nie dzieje więc narazie jeżdżę bezstresowo. Zobaczymy.
Mattai - Pon Gru 12, 2011 22:07

EPC wypisuje po podaniu VIN ze jest coś takiego jak "Kolo zamachowe zesp." o numerach 90502913 dla numeracji -2(coź tam)999999
Czy mam rozumieć ze to jest kolo zamachowe czy dwumasa?

Jaymzarf - Pon Gru 12, 2011 23:33

darkp1 - dwumasa raczej nie ma wpływu na kopcenie, jeśłi już wali to zarówno na zimnym jak i ciepłym. Gdzieś znalazłem info odnośnie jakiegoś problemu w skrzyni, że na zimnym stuka. Żadna usterka tylko taka przypadłość.

A takie postukiwanie połączone z kopceniem może sygnalizować droższą "zabawę"
Podłącz pod komputer i sprawdź parametry pompy - wartości żądane i rzeczywiste.
Stukanie z kopceniem może powodować zacinający się tłoczek przestawiacza kąta wtrysku (tak u mnie było). Po czasie....

Mattai - Wto Gru 13, 2011 07:37

Co do pompy znalazlem firme w poznaniu ktora ma jakies wejscie do pracowni pomp i regeneracja (konserwacja) dziajajacej pompy to okoszt ok 400-600 zl.
Ostatnia rozmowa z zerko w poznaniu dala szokujacy efekt 1300-1800 zl

darkp1 - Wto Gru 13, 2011 09:05

Jaymzarf, generalnie mechanik (ogarnięty) się tym zajmował, jakoś wyregulował kąt wtrysku z tego co pamiętam, bo było źle ustawione. Teraz zafirka jakby minimalnie lepiej jeździła ale stukanie i kopcenie pozostało. Czy wtryski mogą mieć tutaj wpływ na takie kopcenie? I jak wytłumaczyć to że po rozgrzaniu jest wszystko ok (obroty nie falują, nie kopci, nie postukuje). Bo to stukanie występuje tylko w chwili kiedy obroty przez falowanie spadną.

mattai Ale nadal rozmawiamy o pompach jednowtyczkowych?

Mattai - Wto Gru 13, 2011 09:27

Tak
darkp1 - Wto Gru 13, 2011 11:19

No właśnie, a ja mam takie szczescie ze mam dwuwtykowa i w przypadku awarii nic się z tym nie da zrobić...
Mattai - Wto Gru 13, 2011 11:22

No te dwuwtykowe nie sa zbyt fajnie rozwiazane, gdzies na forach trafilem ze naprawiaja, ale niestety, kosztowna to zabawa.
Harry200 - Wto Gru 13, 2011 14:23

Jeżeli chodzi o stukanie i kopcenie to za to mogą być odpowiedzialne wtryski..
darkp1 - Wto Gru 13, 2011 19:00

H,Łajszczak, no właśnie też nad wtryskami się zastanawiałem. Co można z tym zrobić?
Jaymzarf - Wto Gru 13, 2011 22:03

darkp1, podjechać do dobrego mechanika i niech sprawdzi na maszynce albo jeśli potrafi to bez wyjmowania z auta. Jeśli wadliwe to wymiana końcówek.

Doraźny sposób - przez powiedzmy 5 pełnych tankowań dodawaj dobrego środka do czyszczenia wtrysków. Jeśli będzie poprawa - stosować dalej. Tylko uważaj, niektóre preparaty nie mogą być stosowane w zimie, nie można do nich dodawać despersatorów.

Co do pompy - ja też mam dwa wtyki PSG16. Nie jest to aż taka tragedia póki nie zatrze się na amen. Mnie zrobili regeneracje ale bez pełnej diagnostyki na stole. Wymienione kilka części i uszczelnienie. Pełna regeneracja tylko w Czechach w fabryce Bosch'a koszt w zależności od pośrednika od 4500-6500zł. Gościu, przedstawiciel tego zakładu bywa często na giełdzie w Gliwicach i Mysłowicach. Oddajesz starą, dostajesz nową z gwarancją na 24m-ce bez limitu. Lecz wszyscy wiemy jak wygląda gwarancja - pompa padnie, Bosch sprawdzi i powie, że źle odpowietrzona, że złe paliwo itp...

darkp1 - Wto Gru 13, 2011 23:38

Jaymzarf napisał/a:

Co do pompy - ja też mam dwa wtyki PSG16. Nie jest to aż taka tragedia póki nie zatrze się na amen.

Tylko jak rozpoznać to że się zaciera ;)

Jaymzarf - Sro Gru 14, 2011 01:36

darkp1, różnie to bywa... Co dziwne, w warsztacie wśród objawów mieli jako niższe spalanie i moc, poza tym twardo pracujący silnik albo wręcz za miękko jak benzynka, wartości rzeczywiste kąta i dawki znacznie się różniły od pożądanych, ale zazwyczaj bez ostrzeżenia pada...
darkp1 - Sro Gru 14, 2011 08:40

No cóż, to przy następnej wizycie u mechanika podpowiem mu o wtryskach, wartości na kompie sprawdzę i trzeba jeździć dalej :)
rufio - Nie Mar 18, 2012 14:19

2004 rok przebieg 185kkm koniec wysprzęglika ,po rozważeniu wszystkich wariantów czyli regeneracja
, przejście na sztywne koło ,zdecydowałem komplet sprzęgła luk na dwumasie cena 3180 + 500 robocizna, w przyszłym tygodniu opiszę zmianę zachowania pojazdu po założeniu nowego sprzęgła

[ Dodano: Sro Mar 21, 2012 12:26 ]
Po wymianie sprzęgła,komplet +dwumasa zaobserwowałem brak pulsowania pedału sprzęgła,łatwiejsze wbijanie biegów,brak szarpnięć podczas zmiany biegów,brak irytujących drgań całej karoserii podczas ruszania w sumie ideał , gdyby nie koszt.

vertal - Wto Kwi 24, 2012 20:35

Witam podaje namiar na regeneracje dwumasy www.sprzeglo-service.pl dają gwarancje na 12 mc ...za dwumase biora od 600 do 800 zl za regeneracje tarczy i docisku 400 zl okładzine na tarcze nitują lukasa TRW...robią naprawdę dobrze koło po odbiorze jak nowe docisk i tarcza też -zrobiłem już 15tyś i nic się nie dzieje ....koszt całkowity 1200 kompletne sprzęgło 250 nowy wysprzęglik 500 robocizna ---razem 1950zl tyle co nowa dwumasa

Podaje adres do jeszcze innej firmy ale nie wiem jak robią.

PHU Avanti 25-720 Kielce ul.Chłopska 20 tel 500-585-449
regeneracja dwumasy tarczy i docisku 900zl

jakubek90210 - Pią Maj 18, 2012 22:18

Witam wszystkich.Muszę wymienić dwumas ,docisk i tarczę sprzęgłową .Muszę sam kupić części i nie wiem jak mam je wybrać .Sprawdzałem za pomocą programu opla EPC ,wpisałem numer VIN i wyswietla mi sie kilka modeli tarcz lub trzy modele koła zamachowego .Czy ktoś może napisać w jaki sposób mogę ustalić za pomocą EPC jaka część jest zamontowana w moim samochodzie?
Bodek - Pią Maj 18, 2012 22:19

Podświetlone na niebiesko w EPC.

Wrzuć VIN TUTAJ zobaczymy co pokaże.

jakubek90210 - Czw Maj 31, 2012 17:20

Witam właśnie jestem świeżo po wymianie sprzęgła i dwumasy. Podczas puszczania pedału sprzęgła (na tzw.półsprzęgle słychać delikatne stukanie.Czy to jest normalne?
Dwumasa i sprzęgło nowe wszystko LUK

olo018 - Czw Maj 31, 2012 21:39

Raczej to nie normalne jest,ja mam stuki podczas puszczania sprzęgła i na gorącym silniku na luzie,ale dwu masa do wymiany,wiem na 100%. :cry:
Mattai - Czw Maj 31, 2012 22:38

Ja zawsze sprawdzam w poznanskim ASO i w Warszawie. Mam pewność, w moim przypadku tydzień zszedł zanim na 100 % ustalili czy mam dwumas czy nie :D
sobit - Czw Maj 31, 2012 23:24

jakubek90210 to jest stukanie, czy bardziej grzechotanie? Może coś nie tak z wysprzęglikiem.
jakubek90210 - Pią Cze 01, 2012 20:42

Delikatne stukanie podczas ruszania z miejsca .Są to głuche dżwięki ,tylko podczas ruszania.przy zmianie następnych biegów jest ok.Wszystkie części sprzęgła wraz z dwumasą są nowe(przejechałem14km).Mechanik twierdzi ,że tak powinno być.
sobit - Pon Cze 04, 2012 15:16

hymm.. nie mam pojęcia. Zobaczę jak odpalę moją po wymianie.

Dla zainteresowanych, bo sam nie potrafiłem znaleźć. Nowa tarcza sprzęgła w dth z dwumasem ma trochę ponad 9 mm.

tysia24 - Nie Sie 05, 2012 13:20

witam, kupiłam opla z wadliwym komputerem, przez co nie miał mocy, po zrobieniu komputera i sondolampy moc się poprawiła, teraz jest ok. Ale wystąpiła inna wada przez którą po osiągnięciu 120 km na autostradzie odcieło mi gaz ( wydaje mi się że na ten krótki moment odcieło paliwo, wyglądało to tak jakby motor chodził na sucho) ale obroty nie spadały. Po wciśnięciu pedała gazu osiągnęłam pół tysiąca obrotów więcej, dopiero gaz zaskoczył i wróciło wszystko do normy. Na drugi dzień to samo przytrafiło mi się na drugim biegu, po przejechaniu 1,5 km na zwykłej drodze ( to samo co powyżej). Moje pytanie co to jest? Auto po osięgnięciu pełnych obrotów i wbiciu 5 biegu na postoju nie zgasło lecz pojawił się wielki dym ze sprzęgła a obroty bardzo powoli spadały ( za każdym razie była już rezerwa paliwa )- czy może bak jest zasyfiony i odcina dopływ paliwa lub oparów? Czy mogą to też byc zawory ( na trzecim biegu przy 50 km auto czasami zaczyna ryczec, np. jakbyście jechali na 3 przy 65-70 km ) a są momenty że auto chodzi na tymże biegu płynnie. Mechanik każe nam wymieniac sprzegło - czy jest to głowna przyczyna takiego zachowania i czy koniecznie muszę je wymienic?

p.s.
czy wiecie coś może o mikro pęknięciach na głowicy - prawdopodobnie jest to przyczyna wielu uszkodzeń w zafirach 99 roku, rzecz trudna do wykrycia.

[ Dodano: Nie Sie 05, 2012 13:21 ]
dopiszę tylko że rozrząd wymieniałam miesiąc temu natomiast cała powyższa sprawa działa się już przed rozrządem. pozdrawiam

kubaroo - Nie Paź 28, 2012 11:49

Witam, jestem nowy na tym forum, ale podepnę się pod ten temat, jako że czytając cały ten dotyczacy sprzedla i dwumasy nie znalazlem odpowiedzi na moje pytanie.

Jestem na etapie wejscia do samochodu i proby odjechania, ale przejechalem okolo 2 kilumetrow (w planie okolo 100 ) ale niestety coś jest ze skrzynią. Nie znam się na samochodach za bardzo, ale to co się dzieje to jest jakies losowe działanie lub nie działanie sprzegla. Czasem normalnie zaskoczy mi pedal przy zmianie biegu a czasem się przyblokuje i w polowie zatrzymuje sie a nastepnie powoli wraca do pozycji poczatkowej.

Chodzi o to ze jest czasem ok a czasem wlasnie tak jak opisalem powyzej, czasem jest tak ze sie sliznie.

Czy to znaczy ze sprzeglo do wymiany. Chcialem podjechac do mechanika, ale moj niestety nieobecny, a drugi w niedziele nie robi :(

Z gory dziekuje za jakakolwiek odpowiedz

Jaymzarf - Nie Paź 28, 2012 12:37

kubaroo, wygląda to na uszkodzenie wysprzęglika lub pompy sprzęgła. Ewentualnie zapowietrzenie się tego układu. Może płyn hamulcowy - bo to ten sam układ i ten sam płyn, nadaje się do wymiany.
kubaroo - Nie Paź 28, 2012 13:13

dziekuje za odpowiedz, wlasnie dzisiaj zauwazylem plamki pod samochodem, moze wycieka plyn i stad te problemy
cember - Nie Mar 17, 2013 20:01

Witam wszytkich. Posiadam zafire 2.0 DTI z 2000r. Przebieg 210000. Od kilku dni przy ruszaniu słysze delikatny dzwięk(buczenie) który trwa ok 1 sekundy. Zdarza sie to tylko na 1 biegu przy ruszaniu ze świateł. Na innych biegach jest ok. Co dziwne nie zdaża sie to za kązdem razem tylko czasami. Kończy sie docisk sprzegła?
Miraz86 - Pon Mar 18, 2013 18:55

Prawdopodobnie bedzie to wysprzeglik/lożysko na walku sprzegłowym w innym moim aucie przy wcisnietym sprzegle 'buczy' mi cały czas
darkb - Pon Kwi 29, 2013 13:50

witam koledzy moim problemem z jakim borykam się w mojej Zosi jest to że sprzęgło nie wydaje żadnych jakiś niepokojących dźwięków lecz jest gorzej niż dźwięki : tzn sprzęgło pracuje prawidłowo lecz pedał działa w bardzo wąskim zakresie tzn jest bardzo krótki skok pedału sprzęgła i łapie ono pod końcem i tylko tak w bardzo króciutkim zakresie że trzeba dać większe obroty przy ruszaniu bo auto by zgasło . bardzo proszę o pomoc czy mam się bać jakiejś poważnej naprawy. A 2 moje małe pytanko czy w zafirze A 1,8 , 115 KM, jest normalne sprzęgło czy super drogie sprzęgło dwumasowe. pomocy+-
jarecki69 - Wto Kwi 30, 2013 13:10

W Twoim aucie powinno być tradycyjne sprzęgło , bez dwumasy bo dwumasa wystepuje w dieslach. Podejrzewam ,że kończy Ci sie owo sprzęgło więc czas pomysleć o wymianie ale najlepiej podjedź do mechaniora niech Ci to dokładnie zdiagnozuje bo może masz problem z pompą wysprzęglika, kto wie :/
dimsim - Czw Maj 02, 2013 08:04

Hej
To ja w swojej data produkcji wg vin 10.02.2003 mam dwumasę (koło zamachowe?) czy nie?
Pisze wyżej że tylko w dieslach ona jest. Ja mam benzynę.
Rozwiejcie moje wątpliwości proszę bo czytałem wątek i już nie wiem co myśleć

milek_olkusz - Pon Maj 06, 2013 09:22
Temat postu: Sprzegło Zafira 1.8
Witam serdecznie,

Czy ktoś już wymieniał sprzęgło w Zafira A 1.8 16V 116km 2000 r. ?
Czy trudno samemu ? zaznaczam, że nie mam warsztatu.
Czy jest tam koło dwumasa ? czy
Docisk sprzęgła
Łożysko / Wysprzęglik
Pompa sprzęgła
Tarcza sprzęgła

szukałem trochę po necie, ale chce się jeszcze upewnić. Jeśli pomyliłem działy lub zaśmiecam, proszę o przekierowanie na stronkę lub link.
Pozdrawiam serdecznie Miłosz

jarecki69 - Pon Maj 06, 2013 21:49

Dwumase mają diesle :) (na nasze nieszczęście oczywiście :/ )
Stafira - Wto Maj 07, 2013 14:41

Czy trudno?
No trzeba zdjąć skrzynię.
Jak masz trochę zdolności manualnych to nie jest takie aż trudne ;)

Tyle, że drogie jest łożysko (wysprzęglik centralny sprzęgła).

Kosztuje tyle, co tarcza + docisk.

Jakie masz objawy?
Może to pomoże:
Objawy zużycia sprzęgła

KrilanPL - Pią Maj 17, 2013 18:21

W 2.0 Di 82 km jest dwu mas czy zwykłe ?
jarecki69 - Pią Maj 17, 2013 23:22

Podejrzewam ,że masz tam dwumasę kolego :/
toka - Nie Lip 07, 2013 22:53

jeździ ktoś na sztywnym kole po zmianie z 2masy?
szykuje mi się wymiana... :cry:

Luko_krk - Nie Lip 14, 2013 23:56

Ja wymieniłem na sztywne koło, z tym, że wstawiona była nowa tarcza (ze sprężynkami obowiazkowo) i od razu nowy docisk i wysprzęglik, z całego zestawu tylko koło używane... Chodzi bez problemu, nic nie stuka, nic nie szarpie, nie trzęsie budą... Przejechane póki co 500km, za tydzień wyjazd na wakacje ok 2kkm, myślę, że po powrocie napiszę, że nie było problemów.

Ps. Kolega, który sprowadza auta z zagranicy (głównie Ople) opowiadał mi, że w większości silników w sprowadzonych oplach z padniętą dwumasą była przekładka na sztywne koło (aby poszło dalej do klienta taniej i bez tłuczenia się) i jeszcze reklamacji nie miał (a handluje ok 4 lat...). Podejrzewam że dlatego też niektórzy użytkownicy forum dziwią się przy wymianie sprzęgła, że według VIN była dwumasa, a oni nie mają... ;)

toka - Pon Lip 15, 2013 11:32

Luko_krk napisał/a:
Podejrzewam że dlatego też niektórzy użytkownicy forum dziwią się przy wymianie sprzęgła, że według VIN była dwumasa, a oni nie mają... ;)

:piwo:

napisz jak wrócisz. czyli jakbym kupił cały ten zestaw valeo ze sprzęgłem, to powinno być oki?

Luko_krk - Pon Lip 15, 2013 12:22

Oczywiście dam znać, póki co, codziennie jeżdżę po Krakowie i nie zauważyłem żadnych niepokojących objawów. Wg żony sprzęgło chodzi idealnie i jeszcze nie udało jej się zadusić silnika, co w astrze czasami miało miejsce ;)
maxber - Wto Lip 16, 2013 21:42

W mojej Zafirce coś zaczęło szumieć i hałasować po wciśnięciu sprzęgła. Na wolnych obrotach na luzie jest ok dopiero po wciśnięciu sprzęgła są te dźwięki. Czy ktoś może mi coś podpowiedzieć w tym temacie?
toka - Sro Lip 17, 2013 07:35

wciśnij pół sprzęgła. jeśli będziesz słyszał, że jedzie obok ktoś na rolkach, to 2masa :)
maxber - Sro Lip 17, 2013 19:11

Po testach jak nastepuje ;) : w polowie i dalej zadnych obcych dzwiekow. Dopiero po pelnym, do podlogi, wcisnieciu sprzegla zaczyna szumiec jak rozwalajace sie lozysko, ale co ciekawe nie za kazdym razem. :/
jaroslaw_yaro - Czw Lip 18, 2013 19:34

Pękł wał korbowy 2,0 dti 101km ciekawe czy to przez dwumasę?Kupilem nową dwumasę w sklepie ale nie widzę różnicy między starą a nową luz w lewo i w prawo jest taki sam tylko że przy starej , koło nie wraca na swój punkt luzów w pionie nie stwierdziłem może bardzo minimalne.Proszę o pomoc.
janekW67 - Czw Lip 18, 2013 19:44

W skrajnych wypadkach, w wyniku uszkodzenia dwumasy, poprzez powstałe drgania może dojść do pęknięcia wału korbowego (spotkałem się z takim przypadkiem).
jaroslaw_yaro - Czw Lip 18, 2013 20:19

To w takim razie moja dwumasa jest uszkodzona?Wina dwumasy?
janekW67 - Czw Lip 18, 2013 20:28

Być może, ale przyczyna pęknięcia wału może być inna (np. przeciążenie wału poprzez jazdę, wysoki bieg, niskie obroty i nagłe przyspieszenie).
jaroslaw_yaro - Sob Lip 20, 2013 13:51

Jestem po wymianie dwumasy + silnik + naprawa =5000zł .Drodzy forumowicze nie zwlekajcie z wymianą dwumasy ponieważ się nie opłaca przekonałem się o tym na własnej skórze.Niestety.Nie żadne koło sztywne ponieważ wał tego obciążenia nie wytrzyma.Stare przysłowie brzmi: ,,Chciwy dwa razy traci" i to jest prawda.Pozdrawiam wszystkich.
toka - Sro Lip 24, 2013 13:45

wał uszkodziłeś sztywnym kołem? kupiłeś valeo, czy coś innego?
Stafira - Pon Lip 29, 2013 12:26

Przyda się też przysłowie: Polaków nie stać na tanie części.

Nieźle musiało zaboleć po kieszeni...

Luko_krk - Pon Sie 05, 2013 17:50

jaroslaw_yaro napisał/a:
...Nie żadne koło sztywne ponieważ wał tego obciążenia nie wytrzyma...

Może za mocno miałeś dokręcone nowe koło zamachowe? Słyszałem o takim przypadku uszkodzenia wału.
Co do podmiany na sztywne koło w silniku 2.0 DTI - tak jak pisałem, patent jest stosowany od lat i wiele osób tak jeździ. Przecież w tych silnikach przed liftem dwumasy nie było...

U mnie ze sprzęgłem nic się nie działo po zmianie na sztywne koło, testowałem na dystansie tylko 1500km, w piątek testy zostały zakończone przez jednego debila, ale o tym w temacie o mojej zafirze...

mariusz1974 - Sro Wrz 18, 2013 19:14

Witam.poczytałem troche i już sam nie wiem czy dwumas czy sztywne koło .właśnie mam auto w warsztacie i jak sie okazało padł dwumas .koszt kosmos,zastanawiam się nad sztywnym ,i tu moje pytanie jakiej firmy .
toka - Sro Maj 21, 2014 07:41

Luko_krk, nadal wszystko ok?
elvin11 - Wto Cze 03, 2014 09:53

Panowie polecacie wymianę dwumasy na to sprzęgło http://centrumsprzegla.pl...w-kit-4p-valeo/ valeo? Koszty nazwijmy to dosyć "korzystne" dla mnie, ale interesuje mnie jak to wygląda jakościowo, wytrzymałościowo itp. bo nie znam tej firmy za bardzo a otrzymałem ciekawą ofertę i rozważam wymianę. Dzięki z pomoc z góry.
ukasz - Wto Cze 03, 2014 10:54

Witam wszystkich.
Posiadam Zafirę A OPC i zauważyłem dziwne zachowanie pedału sprzęgła.
Podczas ruszania z miejsca, przy puszczaniu pedału sprzęgła przez chwilę słychac jakby skrzypnięcie. Słychać je dosłownie przez pół sekundy. Temu skrzypnięciu towarzyszy lekkie drganie pedału, również przez pół sekundy. Tak jakby coś przez chwilę ucierało o pedał.
Samo sprzęgło działa normalnie. Przy zmianie biegów nic sie nie dzieje, żadnych odgłosów nie ma. Po wciśnięciu sprzęgła nic nie terkocze, po puszczeniu również cisza. Na jałowym biegu też nic się nie dzieje. Ten dźwięk i drganie występuje tylko podczas ruszania z miejsca.
Ktoś miał podobny przypadek?
Może ktoś ma pomysł co to może być?
Czy to prawda, że w OPC (z20let) nie ma dwumasy?

Jaymzarf - Wto Cze 03, 2014 14:10

ukasz, w benzynie nie ma dwumasy, to zmora diesli...

Jednakże Twoje objawy wskazują na być może zużywający się wysprzęglik hydrauliczny...

sylwek65 - Sob Lip 19, 2014 12:34

Witam czy ktoś morze polecić jakąś sprawdzoną firmę regenerującą dwumasy.Dzięki za odpowiedz
prymus2103 - Sob Lip 19, 2014 18:17

Tutaj śmiało możesz uderzać -> http://www.kolo-dwumasowe.pl/
sylwek65 - Nie Lip 20, 2014 12:07
Temat postu: Dwumasa
Wielkie dzięki za namiar na firmę ,jak zrobią to dam opinie na ich temat.Pozdro Sylwek
snajper79 - Nie Lip 20, 2014 12:30

sylwek65 napisał/a:
Witam czy ktoś morze polecić jakąś sprawdzoną firmę regenerującą dwumasy.Dzięki za odpowiedz

nie wiem czy warto regenerować, ja miesiąc temu wymieniałem dwumasę + sprzęgło + wysprzęglik całość mnie wyszła 2700 razem z robocizną, części oryginalne

jarecki69 - Nie Lip 20, 2014 19:20

No skoro regeneracja dwumasy to niewielki procent tego co Ty wyłożyłes to chyba warto?
Jaymzarf - Pon Lip 21, 2014 00:38

snajper79, ale zauważ, że Ty masz Zosie B, do której komplet jest niestety tańszy...
Komplet dwumas+tarcza+wysprzęglik to około 2700-2900 plus robocizna - w moich stronach około 400zł...

Więc regeneracja jest opłacalna, tylko to też nie niewielki procent jak napisał jarecki69, gdyż koszt regeneracji to tylko część, do tego wysprzęglik (a warto w oryginał zainwestować) i robocizna... czyli jakieś 1500zł... No, ale to jednak połowa ponad zaoszczędzona... O ile da się zregenerować dwumas i nie jest już w stanie agonalnym...

sylwek65 - Pon Lip 21, 2014 11:26

Witam, widzę że jest wiele opini ma temat regeneracji dwumasy ale niestety ceny nowej do zafiry a 2.0dti są astronomiczne i spróbuję z regeneracją .Pozdro wszystkim i dzięki za pomoc i zainteresowanie ,dam znać o efektach po wymianie i przejechaniu paru tyś.Sylwek65
Sebka992 - Sob Lip 26, 2014 16:56

Witam , to mój 1 post i chciałbym prosić o pomoc. W zafirce 2.0 dti 2003r padła dwumasa wymieniłem ją przy tym także wysprzęglik tarcze i docisk, auto stało około 2 tygodni na warsztacie bo czekałem na dwumasę, po złożeniu wszystkiego auto nie odpala, więc zastanawiam się jakie mogą być przyczyny czujnik położenia wału bierze sygnał bezpośrednio z wału a nie z koła , a dwumasa nie miała żadnych znaków i montaż raczej nie miał znaczenia, jaka może być przyczyna? może paliwo się cofnęło w zbiornik i się zapowietrzył ? Może macie jakieś pomysły ?
Jaymzarf - Nie Lip 27, 2014 17:17

Sebka992, pewnie drobna nieszczelność w układzie powrotnym paliwa (powroty z wtrysków i doprowadzenie ich do pompy) i układ się zapowietrzył... Wymienić wężyki wszystkie (koszt dobrej jakości wężyków to ok 15zł) i odpowietrzyć układ... Przy okazji na przyszłość zaoszczędzisz sobie problemów z odpalaniem czy koniecznością parkowania "z górki"...
mariusz-wa - Pon Wrz 08, 2014 22:08

Witam wszystkich, mam problem z moją zafirka, podczas jazdy na autostradzie chciałem zmienic bieg na niższy i pedał sprzegła zrobił sie miekki, praktycznie wciskam go bez zadnego oporu, tzn sprzęgło nie działa, jakos sie dotoczyłem ale mam problem bo jestem z granica a do domu 1000 km. Jesli ktos miał takie objawy to prosze o pomoc, dodam ze ciaknie płyn hamulcowy z obudowy sprzęgła i podejrzewam ze to siłownik (wysprzęglik).
Pozdrawiam

Jaymzarf - Pon Wrz 08, 2014 23:16

mariusz-wa, niestety, to na 1000% wysprzęglik... Tylko wymiana Cię ratuje...
Pewnie wcześniej były objawy typu głośniejsza praca przy naciśnięciu sprzęgła, jakieś chrobotanie, wycie...
Nie polecam zamienników, sam się nadziałem i podwójna robota była... Zamiennik padł (nieszczelność na łączeniu mieszka z podstawą) po jakimś tysiącu km, a dodatkowo od momentu zamontowania go, naciskając lekko sprzęgło, czuć było wibracje pedału. Teraz mam oryginał, przejechał już ponad 8000km i żałuję początkowych oszczędności mimo ostrzeżeń ze strony mechanika...

mariusz-wa - Wto Wrz 09, 2014 18:53

Witam, Jaymzarf dzieki za odpowiedz, a pamietasz moze ile taki wysprzeglik kosztował i ile powiedział Ci mechanik za naprawe.
toka - Sro Wrz 10, 2014 07:57

mariusz-wa napisał/a:
Witam, Jaymzarf dzieki za odpowiedz, a pamietasz moze ile taki wysprzęglik kosztował i ile powiedział Ci mechanik za naprawe.

Ja też się pod to podłączę. Powiedz co jest oryginałem, bo pewnie nie będzie na ni logo GM i ile Cię kosztował. Ja wczoraj dzwoniłem do IC, to za samo koło dwumasy chcą ponad 1500zł :cry: . Jakby ktoś mógł napisać jakie części trzeba wymienić, żeby zrobić "komplet", to byłoby pomocne

Jaymzarf - Sro Wrz 10, 2014 08:46

mariusz-wa, toka, O ile mi wiadomo, jest to chyba TRW, mnie mechanik założył właśnie wysprzęglik z logo GM (fabryczna nówka), kosztował mnie 550 zł + wymiana...
Kwota robocizny nie będzie obiektywna, bo po primo - to mój znajomy, secundo - poza tą usterką robił mi przy okazji kilka innych drobnostek pod autem...
Średnio trzeba liczyć około 300 zł za wymianę wysprzęglika, bo by zdjąć skrzynię trzeba ruszyć sanki podwozia...

Jeśli chodzi o komplet sprzęgła z dwumasą, w jego skład wchodzi: koło zamachowe dwumasowe, docisk, tarcza sprzęgła, wysprzęglik...
U mnie zarówno dwumas jak i tarcza sprzęgła były w dobrym stanie więc pozostały stare, a w razie wymiany kompletu na taki montowany fabrycznie, koszt całości części 2700zł...

Ceny są z początku marca tego roku...

toka - Sro Wrz 10, 2014 09:59

Jaymzarf napisał/a:
Średnio trzeba liczyć około 300 zł

to mało. Ode mnie chcą 500 w Warszawie. Pytałem 2 mechaników. W jakim sklepie robiłeś zakupy?

Jaymzarf - Sro Wrz 10, 2014 23:08

toka, mój mechanik zaopatruje się sam w części, że tak powiem, kompleksowo obsługuje Zosie :) , a gdzie robi zakupy - nie mam pojęcia, nie wnikam, dla mnie ważne, że ma tanio te części, nawet oryginały... Zamiennik, mimo jego sprzeciwu na moją odpowiedzialność też sam kupował...

Co do cen robocizny, nie dziwię się, że taka cena w centrum... U nas jak dobrze poszukać też takie warsztaty się znajdzie z taką ceną... Ja jednak zawsze mówię, że czasami warto poszperać, popytać znajomych, bo można trafić na uczciwego, solidnego i naprawdę nie drogiego mechanika...

toka - Czw Wrz 11, 2014 12:30

Jaymzarf napisał/a:
Ja jednak zawsze mówię, że czasami warto poszperać, popytać znajomych, bo można trafić na uczciwego, solidnego i naprawdę nie drogiego mechanika...

i dlatego mi naprawia kolega :) w dzień pracuje w bmw, a po pracy u siebie

kylu - Nie Wrz 14, 2014 19:27
Temat postu: dwumasa
witam! mam takie małe pytanko,czy po nr ;win da sie sprawdzic czy Zośka posiada dwumase
czy jakos inaczej mozna to sprawdzic 2006 rocznik; B pozd!

janekW67 - Nie Wrz 14, 2014 19:32

Jeżeli to jest diesel,to na pewno jest dwumas.
kylu - Nie Wrz 14, 2014 19:37

tak diesel 1.9 jak w opisie
sam nie wiem, nie ma żadnych objawów poza tym ,że zagłówek fotela trzęsie wewnętrzne lusterko czasami tylne siedzenia
zagłówek trzęsie przy zapalaniu jak i w czasie jazdy
przejadę do mechanika zobacze co powie pozd! dzięki wielkie

janekW67 - Nie Wrz 14, 2014 19:48

A przy odpalaniu nie ma żadnych hałasów?
kylu - Nie Wrz 14, 2014 21:38

nie nie mam żadnych innych objawów
autko normalnie jeździ
tylko przy 130 km|h telepie czasmi kierownicą i podczas hamowania też (drążki koncówki nowe)
z początku myślałem,że telepie bo koła nie wyważone ,ale wsio ok
potem poduszki na silniku i wogóle zrobiłem mały przegląd w stacji diagnostycznej nawet za free zrobili
problem w tym jak pisałem tak samo na postoju jak podczas jazdy ;jadę niedługo do pl sie okaże , czy co nie wyskoczy !!!! 3000km(w obie strony) 8-10 razy do roku
pozd!

Bodek - Nie Wrz 14, 2014 21:46

A tarcze są OK :?:
kylu - Nie Wrz 14, 2014 22:29

tak wymieniałem w stycziu , ale tez dodatkowo sprawdze
Jaymzarf - Nie Wrz 14, 2014 22:47

kylu, sprawdził bym łożyska na przodzie, miałem w pewnym aucie objaw telepania kierownicy (delikatnie) przy hamowaniu i przy pewnej prędkości właśnie z nie huczących a jednak wybitych łożysk piast... Wydałem kasę na wyważanie kół, doważanie kół na aucie, pomiary bicia i wyważenia tarcz a skończyło się wszystko po wymianie łożysk...

Telepanie elementami wewnątrz na wolnych obrotach, podczas jazdy, może świadczyć o uszkodzonej poduszce... Dwumas, który u Ciebie jest na 100% daje do drgań (zazwyczaj przy gwałtowniejszym przyspieszaniu, zapłonie i gaszeniu silnika) taki nie głośny ale jednak słyszalny metaliczny stukot... Szczególnie słyszalny przy gaszeniu silnika...

kylu - Nie Wrz 14, 2014 23:03

sprawdzę i powiem mechanikowi zobaczymy co wyjdzie pozd!